DE FRANSE LANDBOUW Het hoekje van den Veearts Arbeid adelt Rechtskundige Dienst LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers ER DREIGT VARKENSPEST AALST 12 FEBRUARI 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1341 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is^streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Huidige toestand en toekomstvooruitzichten. De landbouw heeft in de Franse economie steeds een belangrijke plaats bekleed. Zijn rijke gronden en de verscheidenheid zijner teelten zou den Frankrijk, wanneer zijn land bouw op doeltreffende wijze wordt uitgebaat, in staat stellen, niet alleen in de behoeften van zijne bevolking te voorzien, doch insgelijks aanzien lijke hoeveelheden landbouwproduc ten uit te voeren. Doch de verminde ring van het geboortecijfer, die ge paard ging met een toenemende land vlucht, heeft de landbouwvoort- brengst aanzienlijk beperkt, zodat Frankrijk tijdens de verlopen jaren grote hoeveelheden broodgraan heeft moeten invoeren uit de Verenigde- Staten en zijn bevolking heeft moeten onderwerpen aan een zeer strenge rantsoenering. Gelukkig heeft de jongste oogst op dit gebied merkelijk verbetering ge bracht. In het plan op lange termijn dat Frankrijk aan de Autoriteiten van het Marshall-plan heeft voorgelegd worden aanzienlijke verwachtingen gesteld op de verhoging van de land- bouwvoortbrengst voor het herstel van de Franse economie. Hiervoor zal echter een uitgebreide en goed geordende krachtinspanning dienen gedaan niet alleen door de landbouw- middens doch ook door de Regering die het privaat intiatief op afdoende wijze zal moeten steunen. Welke is de huidige toestand van de landbouw Zoals in de meeste landen die door de oorlog werden getroffen, hebben ook in Frankrijk de oorlogsjaren en de jaren die er op volgden een ver hoging veroorzaakt van de inkomsten van de landbouwbevolking. Deze verhoging is echter voor een groot deel nominaal, in deze zin, dat zij in aanzienlijke mate werd opgeslorpt door een vermindering van het be drijfskapitaal, inzonderheid door de uitputting van de gronden, de waar devermindering van de veestapel en de slijtage van het landbouwmate- rieel. Nochtans mag worden gezegd dat het aandeel van de landbouwecono mie in het Franse nationale bezit ge durende de laatste jaren is gestegen. Terwijl de stadsbevolking, na jaren grote ontberingen, nu nog veel min der voedingswaren verbruikt dan vóór de oorlog, leven de boeren be ter dan in de zo genaamde goede oude tijd Dit blijkt voornamelijk uit het groter verbruik van vlees, vet en melk op de buiten. Doch het bedenkelijk punt voor de Franse economie is dat de hogere opbrengst of anders gezegd deze be tere geldelijke opbrengst voor de boeren same;n valt met het teruglópen van de landbouwvoortbrengst zelf. Volgens statistische berekeningen bereikte het index der landbouwpro ductie, ten overstaan van het gemid delde der jaren 1934-1938 uitgedrukt door het basiscijfer 100, in 1945 het cijfer 66, in 1946 het cijfer 84. In 1948 zou de graanoogst weer het vóóroor logs peil benaderen, wijl dit peil door de industriële productie met 10 tot 15 °/o is overschreden. De economische politiek van de Franse regering is dan ook gericht op de verhoging der landbouwvoort brengst, derwijze dat beter kan wor den voorzien in de behoeften van de bevolking en dat insgelijks een ge deelte van de landbouwvoortbrengst voor de uitvoer beschikbaar kan wor den gesteld. Hierbij gaat het echter om een op lange termijn berekende landbouwpolitiek, die vooral gericht is op de modernisering van de voort- brengstmethodes en aanzienlijke ka pitalen zal vergen. Intussen zijn er verschillende maat regelen in het vooruitzicht gesteld om de productie op te voeren. Naast het reeds in voege zijnde beleggingspro gramma voor de landbouweconomie, zal een aanvullend bedrag van 13 milliard franse frank voor het tweede halfjaar van 1948 beschikbaar wor den gesteld, waardoor de totale be legging 122 milliard zal bedragen. Van meer gewicht nog, zijn de ver schillende maatregelen op het gebied van de prijzenpolitiek. In dit opzicht gaat de regering verder in de richting van de afschaffing van de officiële prijzencontrole op de landbouwpro ducten. Ook wordt de leveringsplicht voor alle graansoorten, uitgezonderd voor de tarwe opgeheven en komt er een veel soepeler stelsel voor in de plaats. De aanpassing van de verkoopprij zen aan de erkende productiekosten wordt als algemene richtlijn aan vaard, wat in de eerste plaats leiden zal tot de verhoging van de melkprijs. Verder beloofde de regering de invoer van veevoeder te begunstigen (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) Het is niet genoeg dat heel de win ter door vlekziekte op vele bedrijven is voorgekomen (in tegenstelling met andere jaren toen men van deze ziekte niet meer hoorde, eens Allerheiligen voorbij), dat nu meer dan in elke an dere winter besmettelijke borstziekte oorzaak is van grote sterfte onder de viggens, dat de varkenskwekers hun dieren, vooral de spekvarkens, moei lijk en tegen niet lonende prijzen van de hand kunnen doen, er komt dan nog een begin van varkenspest het werk van onze kwekers bedreigen. Reeds werden in verschillende stre ken de eerste ziektegevallen gemeld en daarom zal het zeer nuttig zijn een kort beeld te schetsen van 't verloop der ziekte, om tijdig een mogelijk uit breken ervan in uw stallen te kunnen bestatigen en dan vlug de nodige maatregelen te treffen tegen verdere uitbreiding. Want varkenspest is zeer besmettelijk en daar waar vlekziekte en borstziekte zich beperken tot één of toch bijna steeds tot zeer weinig varkens uit eenzelfde stal, zal var kenspest voor geen enkel varken ge nade kennen. Als een varken met het virus van deze ziekte besmet wordt, dan gaat dit virus van uit de plaats waar het in het organisme is binnengekomen over in het bloed en verwekt weer een bloedvergiftiging. Vandaar de zeer hoge koorts het varken kruipt in zijn stro, heeft geen de minste eet lust, gaat moeilijk af en heeft rood ontstoken ogen. In plaats nu dat er rood-blauwe vlekken als bij vlek ziekte zouden verschijnen, zien we in de meeste gevallen geen veranderin gen aan de huid en het is slechts bij zeer snel optredende en slecht ver lopende gevallen dat we over heel de huid kleine rode puntjes zien verschij nen. Als we van zulk varken na de dood de lijkschouwing doen, dan valt op dat al de lijmphklieren dikge zwollen zijn en er rood-zwart uitzien, dat de mild overdekt is met knobbels met gestold bloed, dat diezelfde punt- bloedingen voorkomen op de longen, op het maagslijmvlies, op het slijm vlies van de blinde darm (waarop men zelfs ook de typische pestknobbels kan aantreffen wanneer pest en typhus samen in 't gedrang zijn), op de nieren en in de blaas. Ook kan varkenspest tot bepaalde zenuwstoornissen aanleiding geven en niet zelden zien we dat de achterkant van 't varken volledig verlamd ishet is dan juist alsof de rug gebroken was, echter is er altijd die hoge koorts bij pest. Soms voert het varken voort durend dezelfde bewegingen uit of krijgt krampaanvallen. Bij meer chronisch verloop is er minder koorts, maar de aangetaste varkens lijken dempig te zijn, hoesten veel, zijn onderhevig aan darmont- ontsteking en staan gewoonlijk niet vast op hun poten. Zo is het dus niet gemakkelijk altijd op 't eerste zicht te zeggen dat we met varkenspest te doen hebben ge zien dus de vele manieren waarop pest kan voorkomen, vooral nog om dat zuivere pest zelden voorkomt; gewoonlijk slaat daar bij of borstziek te, of typhus of vlekziekte of besmet telijke gewrichtsontsteking wat na tuurlijk de zaak nog ingewikkelder maakt en de genezing moeilijker. En gewoonlijk zijn er reeds sterfgevallen in de stal vooraleer men krachtdadig ingrijpt en dan is het reeds dikwijls te laat Het is in uw belang vooral nu wanneer ge koortsige varkens in uw stal hebt, varkens die niet willen eten. niet blauw worden, noch plekken krijgen en wanneer ze immer door in hun stro gaan kruipen, zo rap als ge kunt de veearts er bij te halen, dan is er in veel gevallen nog veel te redden door gepaste inspuitingen. Ongelukkig kan men op voorhand de varkens niet inspuiten, dus vacci neren tegen deze ziekte wat wel mo gelijk is voor vlekziekte en borstziek te. Er moeten verder dezelfde politie maatregelen getroffen worden (aan gifte aan burgemeester en inspekteur, afzondering, opmaken van schutkring, ontsmettingen, enz.) als bij 't uitbre ken van mond- en klauwzeer. Veearts M. M. Onze rechtskundige houdt zijn eerstkomende zitdag op Zon dag 13 Feb, tussen 10 en 12 uur, in het lokaal De Koorn- bloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn vol ledig kosteloos voor onze leden. De] Koornb: Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1