Moeten deze teelten verdwijnen Het lot van onze Tuinbouwers 11 jema u -A J I, I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Arbeid adelt Grgaan der s, M, redt U zelven. Landbouwers *AAG lichten" en, vat «uren o iwoordi Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425,93. Handelsr. Aalst 145. <20X2! gemal v^u99« Het overnemen van artikelen zonder aanduiding ouwe der bron is streng verboden. eze blo! akken. 2GT Mi •enties De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. d. Verleden week werd in de Kamer tiderm van Volksvertegenwoordigers een nnnaarl drukke bespreking gehouden over de door het Ministerie van Landbouw gevoerde landbouwpolitiek. Het ligt in de gewoonte dat zo nu en dan door zekere volksvertegen woordigers den Heer Minister van DCCAS Landbouw geinterpeleerd wordt over e, chrt zekere toestanden welke zich voor- i, bij V doen op gebied van land- en tuin man, bouw. 1st. Langs de dagbladen krijgt het pu- KOOP bliek daarvan een en andere te lezen, gen, as maar de vragen en antwoorden wor- en get den alsdan zo veralgemeend of be- Pelsmat knopt, dat zij in vele gevallen nog ëlef.2 weinig betekenen en hoegenaamd niet meer het geval voldoende toe- Wij willen ons in deze bespreking i aant njet bouden aan de uiteenzetting van Alt de verschillende sprekers, maar' zelfs alst, de punten behandelen waarover ge- sproken werd. intoorVan zekere zijde werd er op gewe- zen dat de tabaksplanters een moei- Burst Per'oc^e doormaken. Over het algemeen geven de be- teelde oppervlakten, met hun uitbrei- >men vermjnHering van de aan deze or teelt gewijde oppervlakten, een beeld van de economische al dan niet goede toestand van deze cultuur. Wanneer we de cijfers vergelijken van de met tabak beteelde opper vlakten gedurende de laatste jaren bekomen we het volgende 1929 3.015 Ha. 1943 5.490 1936 2.725 Ha. 1944 7.310 onze planters niet met de vinger gewezen worden. We weten het, in zekere streken plant men, oogst men en werkt men zoals vóór zovele jaren. Maar de tabak is goed van smaak en brandt goed. De oorzaak van de achteruitgang ligt niet daar. De prijzen zijn niet meer lonend, de waar geraakt niet meer verkocht. Het buitenland levert zo goedkoop dat onze tabak voor de industrie te duur komt. Al is het aantal Ha. aan deze teelt besteed niet zeer hoog, toch is het een nationale rijkdom. In 1947 werden in West-Vlaande ren, streek Wervik, 1434 Ha. tabak verbouwd in Oost-Vlaanderen, Ap- pelterre, 177 Ha. in Luxemburg, Semois, 177 Ha.in Henegouwen, Vloersberg-Obourg, 415 Ha. en in de provincie Namen 370 Ha. We lezen in De Standaard van 28 Februari 1949 onder Feiten en beschouwingen het volgende Uit al de redevoeringen, de laatste weken in Kamer en Senaat uitgespro ken, uit de stortvloed van woorden die klonk bij de laatste besprekingen van de landbouwvraagstukken, heb ben we eens te meer kunnen opmaken dat de regering nog steeds niet zin nens is af te zien van het oude stelsel om het leven in ons land goedkoop te maken of te houden, ten koste van onze land- en tuinbouwers. Wanneer men bij ons denkt aan goedkoop leven, dan denkt men en kel aan brood, boter en vlees, aan eieren en groenten, en men houdt te weinig rekening met de duurte van textielproducten, schoenen en zo meer. Men spreekt weinig hoge prijzen van verlichting en ver warming, van de uitgaven voorreizen Wat zouden de kapitalen zijn wel- en voor weelde- en genotsartikelen s, arslir ïgen i' zaagl ge pr Vereec legem. oorkon moeilijl anden, zwellet de han: nagazijt BLOEI Hauw 1937 1938 1939 1941 2.535 2.150 2.310 3.090 Ha. Ha. Ha. Ha. 1945 1946 1947 1948 3.150 4.695 2.610 1.625 Ha. Ha. Ha. Ha. Ha. Ha. ke daarin belegd worden Een overzicht van het aandeel van de handarbeid, in de kostprijs van de voortgebrachte tabak in blad, zou ons te ver brengen, maar zeker is het dat deze bij uitstek familiale teelt zeer veel handarbeid vraagt. Het kweken van de planten, het planten, het lui zen, toppen en in zekere streken het plukken van de bladeren, opnaaien en drogen vragen veel werk. Het plukken van de droge bladeren, sor teren en inbinden geeft eveneens werk gedurende een andere periode. Zowel op de grote als kleine be drijven zal het verminderen van deze teelt bestuurs- en financiële moeilijk heden geven. Kleine bedrijven vonden hierdoor Opdat het leven goedkoop zou zijn, moeten dus in de ogen van het volk in de eerste plaats de voortbrengselen van land- en tuinbouw zeer laag worden verhandeld. De politici ma ken van die gesteldheid een dankbaar gebruik, en zorgen ervoor, dat door overtollige aanvoer de prijzen naar onder worden gedrukt, zelfs al wordt hierdoor het leven en het bestaan van onze boeren in gevaar gebracht. Ook op het ogenblik waait de wind in de zeilen van de bewerkers het goedkoop leven ten koste de boeren, want overal, zowel Frankrijk als in Amerika hoort men van grote inzinkingen van de prijzen van de landbouwproducten. boeren van van Het zijn deze laatste die niet alleen de massa voortbrengselen verwer ken men schat de hoeveelheid op 60 millioen kilogram per jaar maar daarenboven als marktregelaars op treden in dagen dat de aanvoer te groot is. De enige uitweg is de fabriek en zonder deze is de normale kweek van tuinbouwvoortbrengselen in ons land onmogelijk. De land- en tuinbouwers, de kwe kers van erwten, bonen, spinazie, asperges, enz., moeten dus op voor hand verzekerd zijn dat de fabrieken bereid zijn de gewone hoeveelheden aan normale prijzen af te nemen, al vorens de risico's te nemen de gewo ne bezaai en beplantingen te beginnen. Het zal dus nuttig zijn een kijk te werpen in dat domein, daar we langs van de die kant zeer ongerust zijn, als gevolg van enkele cijfers welke we te zien kregen. Wat zijn de verkoop- en uit voer mogelijkheden van de gesterili seerde groenten, wat zijn de voorra den op dit ogenblik aanwezig Een kleine studie zal hier de vra gen beantwoorden. Voor de oorlog beliep de voort- brengst van onze conservenfabrieken circa 30.000 ton aan afgewerkte pro ducten daarenboven werden som mige specialiteiten ingevoerd voor rond de 5.000 ton. Daartegenover werden in ons land ongeveer 25.000 ton gesteriliseerde groenten verbruikt, terwijl circa 10.000 ton werden ge ëxporteerd, zodat er steeds een vol doende evenwicht bestond tussen de fabricatie en de invoer enerzijds, en de consumptie en de uitvoer ander zijds. Tijdens de oorlogsjaren was er een merkelijk tekort aan gesteriliseer- Zelfs vóór 1940 was de met tabak beteelde oppervlakte in vergelijking met de cijfers voor 1948 met 2/5 ho ger. Wel moeten we zeggen dat op dit ogenblik de prijzen voor de in landse tabak alles behalve voordelig Er schijnt voor onze boeren gevaar op een 'kleinTopp'érvlakte een gedëel- op de dagen langs alle kanten, en we F FP - yajt hopen dat de regering ditmaal met de groenten, die grotendeels voort- zal nalaten in te grijpen om het be staan van een groot deel van onze bevolking te verzekeren. Inzake tuinbouw kregen we de laatste dagen cijfers voor ogen, die erop wijzen dat onze tuinbouwers telijke bestaansmogelijkheid, deze nu echter weg, dan kan een groot gedeelte van de handarbeid niet meer ten nutte gemaakt worden op eigen bedrijf. Een andere oplossing moet gezocht worden, naar ander werk moet uitgezien. De man of in de tingen. waren. - Dat de beteelde oppervlakte tijdens meeste gevallen de familievader moet eens te meer voor een zeer grote be de oorlogsjaren sterk toenam, be- zijn werk buitenhuis gaan zoeken en dreiging staan, en daarom achten we grijpt elkeen. Maar niemand heeft het overige van het boerderijdje over- het nodig een klare kijk te geven op verwacht dat de inzinking zo vlug en laten aan de vrouw en de kinderen, een vraagstuk dat In de Zomer zal hij na zijn uren aan het zwaarste werk op het land mede werken. Ja, hij moet werk vinden. Hij kan werken, hij ziet er niet tegen op. Hij verdringt al vlug een gewone ar beider en zal als het moet zelfs goed- zo groot zou zijn. Wanneer we weten wat op gebied van kwaliteitsverbetering bereikt werd, zowel door de moderne droog installaties in volle lucht, als de ta- baksheesten, kan men niet zeggen dat de hoedanigheid verminderde. Door betere variëteiten, aangepaste bemesting en verzorging kunnen kwam uit het gebrek aan blik, waar door onze fabrieken slechts kleine hoeveelheden konden fabriceren. In 1946 werden reeds grote hoe veelheden verwerkt, maar eerst in 1947 kregen we weet1 een normale aanvoer van blik, en daardoor ook een hoge productie van 39.831 ton. Zoals men ziet was de vraag in het binnenland, die voor de oorlog 25.000 ton bedroeg en wellicht in dagen van door velen niet voldoende gekend is. Het is namelijk geweten dat een groot deel van de in scüaarste tot tu.uuu Li>t Binnenland voortaebrachte aroen- ruimschoots gedekt. Op het einde van hetzelfde jaar gebeurde er echter iets dat een ramp zou worden. De regering voerde, door toedoen van hare economische schaarste tot 40.000 ton liep, hierdoor het binnenland voortgebrachte groen ten in onze fabrieken worden inge legd. Het lot van onze land- en tuin- bouwers is dus nauw verbonden met koper werken. Noodgewongen wor- dit van de fabrikanten van ingelegde missies, groentenconserven in, groten- Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) groenten. (Zie vervolg 2'bladzijde 3'kolom). uwmatei 1de Koornbloem K 4*1 TIP in 'aliteit. ii>

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1