Offensieve Landbouwpolitiek Uitvoer naar Engeland m >uw ties em sted iTii mes A i. j ^AcAt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 19 MAART 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1346 bestaa Apri all Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. nn CIU 1 Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. DEIN >6e 3 ma heden 11, gei grool irighei en tuit sectie ren 40 rhestr, met :a. Pri fen s ris Mei Jeine :oor V >ed lurst 1! ar. ders. Tel. 1119. L igen. In zijn verslag over de begroting van landbouw voor het dienstjaar 1949 heeft de Heer Volksvertegen woordiger Van den Eynde enkele rake beschouwingen gewijd aan de landbouwpolitiek van de Regering. Na door een paar treffende voor beelden te hebben aangetoond, dat de overheidsmaatregelen tot verdediging yan onze landbouw tegen abnormale mededinging uit de vreemde veelal uitwerking missen, doordat zij te laat werden toegepast, betoogt de ver slaggever dat het Ministerie van Landbouw een actieve landbouwpo litiek moet voeren, teneinde meer buitenlandse klanten te veroveren. Zo moeten wij op post blijven in Duitsland en niet afwachten tot we gevraagd worden. Het Ministerie van Landbouw moet op de uitkijk staan in de voornaamste landen. Door offen sieve politiek, gaat de Heer Van den Eynde verder, wil ik geenszins be doelen, dat we tegen de belangen van andere landen moeten ingaan, of onze uitvoer laten steunen door staatstoe- lagen of dumpingmethoden huldigen. Ik versta hierdoor dat de Regering en het Departement meer iniatief moe ten aan de dag leggen om onze pro ducten te doen kennen in het buiten land. Zo b.v. voor onze paarden, in Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje; voor witloof in Duitsland, Amerika en de Noordse landenvoor fruit en voornamelijk druiven in Engeland en Centraal Europa, enz. Ik wil doen opmerken dat onze land- en tuinbouwvertegenwoordi- ging in het buitenland onvolledig ge organiseerd is. Het Departement zou moeten be schikken over een bestuurlijk organis me met het doel onze belangen van land- en tuinbouw te bevorderen door het verzamelen van gegevens en inlichtingen uit alle landen, het bestu deren der verslagen van onze buiten landse vertegenwoordigers, het on derzoek der handelsovereenkomsten, het samenstellen van statistieken, aan dacht schenken aan de nieuwigheden op land- en tuinbouwgebied, aan de wending der buitenlandse verbruiks- markten, het richting geven aan onze land- en tuinbouweconomie. Deze in stelling zou de naam kunnen dragen van Instituut voor Land- en Tuin bouw De verslaggever wijst vervolgens op de noodzakelijkheid van de poli tiek tot bevordering der inlandse tar- weteelt, zelfs als de broodgranen op de wereldmarkt tegen lage prijzen kunnen aangekocht worden. De in ternationale toestand is immer te on zeker om de broodgranenpolitiek op te geven. De rentabiliteit van de inlandse tarweteelt dient verzekerd om het evenwicht te behouden tussen de graangewassen, de wortelgewassen en de weiden, dus om technische en economische redenen. Het geldt hier een maatregel voor het behoud van het cultuur-evenwicht door een basisteelt in stand te houden, alsook van sociale voorzorg in zake de volksvoeding. In een volgend hoofdstuk onder zoekt de verslaggever de invloed van de Economische Unie met Nederland op de Belgische landbouw. Deze gevolgen zijn a) vrijheid van mededinging op gans het grondgebied, de Unie dat een gemeenschappelijke markt wordt; (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). Reeds verscheidene malen werd in De Koornbloem er op gewezen dat naar ruimere afzetgebieden dient gezocht en werd dan ook steeds aan gedrongen dat bij het afsluiten van handelsaccoorden voldoende beta lingscontingenten zouden voorzien worden. Nu doet zich het volgende feit voor. In het handelsaccoord met Enge land werden voor verschillende pro ducten contingenten voorzien welke echter slechts gedeeltelijk benut wor den. Deze contingenten blijven slechts geldig tot einde Juni 1949 en er be staat zeer veel kans dat zij nadien als vervallen moeten worden beschouwd. De volgende contingenten werden bij deze overeenkomst bepaaldaza leas voor 883.000 fr., palm en laurier- planten voor 2.649.000 fr., vruchtbo men voor 883.000 fr., orchideeën (bloemen en planten) voor 530.000 fr., fruit voor 17.662.000 fr., druiven voor 8.831.250fr., groenten voor 8.800.000 fr., fruitproducten en verse groenten voor 39.300.000 fr., kaas voor 4.415.000 fr., melkpoeder, hop en ge vitamineerd veevoeder voor 'elk 883.125 fr. Daarbij blijven zekere contingen ten voor landbouwproducten van het jaar 1948 nog onbenut zodat ook van deze contingenten nog beschikbaar blijft. Dit is het geval voor 30.000 pond wijmen en 60.000 pond genees krachtige planten. Ook voor de producten van de zaadteelt bestaat geen bezwaar opdat deze in Engeland zouden ingevoerd worden. Bij de onderhandelingen voor het volgend contingent wordt veel ver wacht van een contingent dat voor zien zal worden voor eieren. Er wordt zelfs gesproken van een hoeveelheid van 20 millioen eieren. Hoe ongelooflijk het ook schijnt, is het waar dat zekere uitvoercontin- genten niet of slechts gedeeltelijk be nut worden. Waaraan dient de oorzaak toege schreven dat aan de ene zijde van tal van deze producten een werkelijk te veel is, terwijl de er voor bestemde contingenten niet benut worden. Het is algemeen bekend dat de voortbrengers in de meeste gevallen niet bij machte zijn de buitenlandse markten te bestuderen en aldaar de nodige afnemers te zoeken. Wel kunnen zekere belangrijke fir ma s uit het Gentse regelmatig voeling houden met hun afnemers van plan ten, maar deze gevallen zijn geen al gemenen regel. In de meeste gevallen zijn de voort brengers aangewezen op de uitvoer ders welke beiden soms zeer uiteen lopende belangen hebben. Ook pas sen ze in vele gevallen practijken toe welke wel in hun eigen belang zijn, maar ten zeerste schaden aan de be langen van de voortbrengers. Hier door kan het in vele gevallen gebeu ren dat uiteindelijk gezien, de uitvoer- contingenten welke de voortbrengers van een groot gedeelte van hun waren moeten ontlasten drukkend werken op de prijzen van deze producten, om reden dat de enkele uitvoerders na ruggespraak met elkaar, slechts een bepaalde prijs bedingen, In vele gevallen zijn zij tevens ko per voor het binnenland. Zij staken gedurende een bepaalde tijd alle aan kopen waardoor het overschot op de (Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom.) De Koornbloem ïoepers J atkgj oibJ tervai strooi! gen, aalvatt anmolei Brabant en tw motort gn feit. Weldra komen de dagen dat het zaad aan de aarde zal worden toevertrouwd.

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1