De benarde toestand van onze paardenfokkerij. Gewone Algemene Vergadering Landbouwersvereniging Redt U Zeiven I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Arbeid adelt 0rgaaD dcr s. M. redt U ZELVEN. Landbouwers AALST 2 APRIL 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1348 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In zijn merkwaardig verslag over de begroting van Landbouw, heeft de heer Volksvertegenwoordiger Van den Eynde de aandacht gevestigd op de moeilijkheden waarmede onze paardenfokkerij te kampen heeft. De oorzaken van deze inzinking kunnen beknopt worden samengevat als volgt Het is een feit dat de motor de jongste jaren geleidelijk het trekpaard heeft verdrongen. Dit is vooral het geval voor niet-landbouwpaarden. Doch voor landbouwdoeleinden zal het trekpaard steeds een afzet vinden vooral in de geringe en middelmatige bedrijven, omdat het gebruik van het paard in deze bedrijven voordeliger is dan de .motor. Verder blijft ook de niet te onder schatten factor in meerdere landen die een tekort hebben aan sterke de viezen, dat de brandstof voor motoren dient ingevoerd meestal uit de dollar zone, zodat deze landen er voordeel bij hebben om financiële redenen de invoer van brandstof voor te behou den voor nijverheidsdoeleinden. Bij stremming van het internationaal verkeer blijft het paard alleszins een middel om de uitbating van de land bouwbedrijven te verzekeren, het blijft bovendien een reservemiddel om in deze omstandigheid zelfs het ver voer te verzekeren in handel en nij verheid. Een tweede en belangrijker oor zaak der prijsinzinking vdoronze trek paarden is de geweldige vermindering van de uitvoer. Deze is te wijten aan het tekort van betaalmiddelen bij on ze buitenlandse afnemers, doch ook aan de kunstmatige remming welke onze regering de eerste jaren na de oorlog heeft toegepast op de uitvoer van onze paarden. Ten slotte heeft onze regering, door nog steeds de vrije invoer toe te laten van slachtpaarden en paarden- vlees, de prijsinzinking der inlandse paarden op de Belgische markt grote lijks in de hand gewerkt, door de af zet die de slachterij als enige uitkomst voor onze paardenkweek bood aan zienlijk te beperken. In het verslag der Kamercommissie van Landbouw, uitgebracht naar aan leiding van de jongste begroting van dit Departement, lezen wij dan ook wat volgt «De invoer van slachtpaarden moet ingekrompen worden. Het gaat In vergelijking met 1929 bedroeg de vermindering van de paardensta- pel in 1949 27.000 landbouwpaar- den en 24.000 niet-landbouwpaarden, hetzij totaal 51.000 stuks of 14 °/o van de gehele stapel. De oorzaken dezer vermindering zijn een gedeelte ging naar de slacht bank en tijdens het jaar 1948 werd minder gekweekt. Ziehier tenslotte nog een tabel be treffende het verbruik van paarden- vlees in ons land en de invoer van slachtpaarden en paardenvlees (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) VERSLAG OVER DE VAN DE niet op nog steeds de massale invoer toe te laten als de handelsprijzen van de paarden slechts het coëfficiënt 1,5 ten overstaan van de vóóroorlogse prijs bereiken, en de kostprijzen mer kelijk hoger staan Nochtans heeft ons land de midde len om aan deze abnormale invoer van vreemde slachtpaarden een einde te stellen. Immers de wet van 5 Sep tember 1947, die het Beneluxtarief invoerde, voorziet een invoerrecht van 8 t.h. op de waarde van alle kweekpaarden, van 6 t.h. op de waar de van de slachtpaarden en van 12 t.h. op de waarde van het paarden vlees. Bij besluit van 22 December 1948 werden deze invoerrechten voor het jaar 1949 geschorst. Wij stellen ons de vraag waarom. Weet de regering dan niet dat de prijs van een middelmatige merrie die vóór twee jaar nog sch'ommelde tus sen 20.000 en 25.000 fr. thans geval len is op 15.000 fr. en dat de ver koopprijzen der andere dieren een evenredige daling hebben ondergaan. Ziehier trouwens de terugslag van de prijsinzinking op onze paardensta- pel. Zoals onze lezers zullen opmer ken is de afname van het aantal paar den bijzonder gevoelig tijdens de ja ren 1948 en 1949 ingevolge het on gunstig prijzenpeil. Samenw. Vennootschap van Zondag 27 Maart 1949. De vergadering wordt door de Heer Emiel Baeten, voorzitter, te 14,30 uur geopend. Na de aanwezi gen te hebben verwelkomd, brengt hij hulde aan zijn voorganger, de Heer K. Van den Haute, wiens nagedach tenis hij huldigt voor al hetgeen door hem, als vroegere voorzitter, voor de landbouwersvereniging Redt U Zei ven gedaan werd. Hij verklaart dat hij op aandringen van de andere be stuursleden het voorzitterschap van de landbouwersvereniging heeft aan vaard. Hij dankt de bestuursleden voor het vertrouwen dat zij hierdoor in hem stellen en drukt de wens uit dat hij op waardige wijze de voet stappen van zijn voorganger zou mo gen volgen. Spreker geeft vervolgens het woord aan de Heer Frans Wynant, afge vaardigde-beheerder, welke lezing geeft van het verslag van de Beheer raad. Verslag van de Beheerraad. MEVROUWEN, MIJNE HEREN, We hebben de eer en het genoe gen verslag uit te brengen over het 30® boekjaar onzer samenwerkende maatschappij. Het jaar 1948 heeft ons menige onaangename verrassing gebracht. Vooreerst hadden we het heen gaan te betreuren van onze geachte Voorzitter, de heer Kamiel Van den Haute. Het afsterven van deze fleu rige en krachtige ouderling was een groot verlies voor onze Vereni ging. We brengen aan den heer Kamiel Van den Haute een roerende en diepgevoelde hulde en danken hem voor alles wat hij voor de maat schappij heeft gedaan. De raad heeft met algemene stem men de heer Emiel Baeten tot voor zitter gekozen. Hij is naar het oordeel der beheerders de meest aan gewezen persoon, door zijn grote ondervinding en de verkleefdheid welke hij steeds de vereniging heeft toegedragen. We wensen de nieuwe deken van Redt U Zeiven een lange loopbaan. Voor onze landbouwers was het jaar 1948 weinig rooskleurig "om niet te zeggen slecht. De gedurige regens der maanden Juni en Juli waren oorzaak van wei nig opbrengende oogsten, waarvan de granen dan nog van gemene hoe danigheid waren. Tot overmaat van ongeluk liepen de graanprijzen fel naar omlaag, zodat de graankweek voor velen een strop is geweest. De aardappelen brachten zeer veel op, maar de prijzen waren ongemeen klein en het grootste deel der eet- aardappelen vond geen koper, zodat we hier ook van een tegenslag moeten spreken. 1948 heeft echter een rekord ge klopt. Nog nooit werden de gewas sen door plagen en insecten over vallen als in dit rampspoedig jaar. Het heeft onze boeren veel geld en zweet gekost, om op dit gebied rampen te voorkomen. Ook de groentenkweek is voor vele kwekers tegengevallen. Denken we maar even aan salade, selder en prei, die zelfs geen kopers von den. Alleen de vee- en varkenskweek brachten een gelukkige noot en heb ben voor de meeste boeren, ten minste tijdelijk, de redding ge bracht. Maar we vragen ons af wat er zou gebeuren, als ook deze takken in de verkeerde richting moesten gaan lopen? Wat niet beletten zal dat de ont vanger van belastingen een zware tol zal eisen, om de altijd ledige staatskas te helpen vullen en niet zal willen aannemen dat in 1948 onze boe ren eerder geld verloren dan gewon nen hebben. Wat de zakengang van onze Ven nootschap betreft, moeten we verkla ren dat we eveneens een zeer moeilijk jaar achter^den rug hebben. De lage prijzen en de slechte hoe danigheid van de inlandse granen hebben veel landbouwers aangezet hun eigen opbrengsten als veevoe ders te gebruiken, wat zeker niet (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Jaren Landbouw- Niet-landbouw Totaal. paarden paarden 1929 266.000 50.000 316.000 1941 240.000 33.000 273.000 1944 218.000 32.000 250.000 1945 238.000 40.000 278.000 1946 256.000 40.000 296.000 1947 261.000 43.000 304.000 1948 251.000 37.000 288.000 1949 239.000 26.000 265.000

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1