Het nieuw Wetsontwerp Bijvoedering voor het rundvee op de weide* Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Was Mago de tarwekoning der Romeinen, Tom Campbell is voorzeker de tarwekoning der Amerikanen» Voor en door de Landbouwers betreffende de belasting op het inkomen* AALST 14 MEI 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1354 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het wetsontwerp tot wijziging van de belastingen op het inkomen dat door de Heer Minister van Financiën werd ingediend bij de wetgevende Kamers behelst ongetwijfeld vereen voudigingen die door de belastings- plichtigen gunstig zullen worden ont haald. Doch het staat vast dat deze laatsten een flinke verlichting van de fiscale last zouden hebben verkozen. Deze vermindering werd door de nieuwe wet niet gebracht. Hoe kan het ook, zolang de Staat beweert zijn uitgaven niet te kunnen inkrimpen Welnu deze bedragen thans zowat 60 milliard frank per jaar, hetzij vijf maal meer dan vóór de oorlog. Welke belastingsplichtige heeft thans inkomsten die vijf maal zo hoog lopen als vóór de oorlog Men vindt deze gelukkige niet tussen onze boe ren, ook niet tussen onze renteniers wier inkomen van onroerende goe deren beperkt werd op het coëfficiënt 1,7 ten opzichte van het vóóroorlogs bedrag, ook niet tussen de bezitters van beurswaarden waarvan de in komsten op het huidig ogenblik in werkelijke koopkracht niet eens de helft bedragen van deze in 1938, ook niet bij de arbeiders en bedienden waarvan het loon of de wedde naar gelang de categorieën schommelt tus sen het coëfficiënt 2,5 en 3,65 ten overstaan van hun vóóroorlogs sala ris, ook niet bij de nijveraars waar van er velen, die met de crisis te strij den hebben, zouden gelukkig zijn thans hun kosten te dekken. In deze voorwaarden zou de Staat het voorbeeld moeten geven van spaarzaamheid bij de aanwending der openbare geldmiddelen en zijn levens trant moeten aanpassen aan deze der belastingsplichtigen. Doch in plaats van dit te doen, breidt de Staat zijn kostelijk bestuursapparaat verder uit en gaan de belastingsplichtigen verder gebukt onder de zware fiscale lasten welk hen verarmen en naar de onder gang voeren. In deze bijdrage beperken wij ons bij de bijzonderste bepalingen van het wetsontwerp betreffende de grondbelasting, omdat deze in grote mate onze landbouwers aanbelangt. Het onroerend bezit waarop deze be lasting slaat is immers het bijzonder ste bestanddeel van het kapitaal onzer landbouwers, het is ook het voor naamste element van zijn bedrijfska pitaal. Ten gepaste tijde zullen wij in ons blad terugkomen op de bepalin gen van het wetsontwerp betreffende de overige belastingen op het in komen. Zeggen wij dadelijk dat het wets ontwerp wijzigingen aan de grondbe lasting heeft gebracht die de bezitters van onroerende goederen ten zeerste zullen teleurstellen. De grondbelasting ondergaat inge volge het wetsontwerp twee wijzi gingen 1) Het bedrag der belasting of de belastingsvoet wordt verhoogd van 6 °/o tot "8 °/o, wat een vermeerdering uitmaakt van 33 °/0 (Art. 31). 2) De grondbelasting zal voortaan geheven worden op het WERKE LIJK inkomen der onroerende goede ren in plaats van op het kadastraal inkomen zoals thans het geval is. (art. 5 en 9). Bovendien zal de grondbelasting voortaan de enige belasting zijn waarop de provinciën en gemeenten nog opcentiemen zullen kunnen hef fen. (art. 270). Welnu deze opcentiemen zijn in sommige gemeenten zeer hoog, zij overtreffen niet zelden drie tot vier maal het bedrag der grondbelasting. Doordat de provinciën en gemeen ten hun andere bronnen van inkom sten zien beperken, zullen zij geneigd zijn hun opcentiemen op de grondbe lasting nog te verhogen. Doch zelfs indien het aantal opcen tiemen ongewijzigd blijft, zal de totale last op de inkomsten van onroerend bezit zeer zwaar zijn, inzonderheid omdat hij thans zal worden gelegd op het werkelijk inkomen dat in alge mene regel hoger ligt dan het kada straal inkomen. Zulks zal inzonder heid het geval zijn voor de onroeren de goederen bewoond of uitgebaat door de eigenaar, alsook voor de on roerende goederen in huur gegeven voor andere dan bedrijfsdoeleinden. Voor huizen in huur gegeven voor bedrijfsdoeleinden werd immers reeds ingevolge de huidige wet, de grond belasting geheven op het werkelijk inkomen van het onroerend goed. Wij gaan dienvolgens, indien het wetsontwerp wordt gestemd, naar een verhoging der grondbelasting zelfs indien men rekening houdt met de afschaffing van de crisistaks voor zien door het wetsontwerp. Om een beeld te geven van het aanzienlijk bedrag der grondbelasting (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) De bijvoedering van het rundvee moet steeds aange past worden aan de hoofd voeding. In de Winter, als veel loof, betenen stro wordt gevoe derd, behoeven de dieren een aanvullend voedsel met hoog eiwitgehalte. In de Zomer moet eveneens de bijvoedering aangepast aan de hoofdvoeding, die dan hoofdzakelijk uit gras en andere groenvoeders bestaat met hoog eiwitgehalte. Daardoor is een krachtvoeder in de voorzomer met hoog eiwitgehalte verspilling en nadelig voor de dieren. Ons Zomermelkmeel is steeds aangepast aan het seizoen en wisselt van het voorjaar tot het najaar in overeenstemming met de voedingswaarde van de groenvoeders. Het bijvoederen van kleine hoeveelheden Zomermelk meel geeft een enorme besparing op Uw grasbestand, een meer aangepaste en gezonde voeding, meer en goedkoper melk en vaste boter. Doe een proef met ons Zomermelkmeel, De resultaten zullen U verbazen. In Harpers Magazine lezen we van de hand van J. K. Howard vol gend verbluffend stukje proza over Tom Campbell, de grootste tarwe- verbouwer van de wereld Het was een van de grootste lite raire ondernemingen van alle tijden en ook een van de dringendste. Op drachtgever was de machtige Senaat en enkele der krachtigste intellecten der natie werden er voor aangewor ven. Toen de opdracht gedaan was, waren er 32 boekdelen klaar en co- pijen ervan waren uitgedeeld aan de bibliotheken die daar konden bestu deerd worden door de kolonisten die naar het Westen trokken. De Senaat waarvan sprake, was de Romeinse Senaat, en de 32 delen vormden de verhandeling van Mago over de landbouw in Carthago. Het was de eerste landbouwstudie die men kent die nu het qualificatief weten schappelijk zou verdienen En ook de eerste studie die ooit geschreven werd over het verbouwen van graan op droog d.w.z. niet geïrrigeerd land. Nadat de verhandeling uit het oude Punische dialect van Carthago in het latijn was overgezet, werd ze de grondslag voor een uitgebreide landbouwkundige literatuur maar van meer rechtstreeks belang voorde Senaat was de betekenis die deze stu die bezat als vade-mecum voor de Romeinen die naar Noord-Afrika werden gestuurd om aldaar de voed selproductie op touw te zetten. De erosie en de verwaarlozing had een zware tol geëist van de akkers in Italië. De boeren die opgeroepen wa ren om de oorlogen voor het Rijk te voeren, kwamen terug thuis om te zien dat de productiviteit zodanig ver minderd was, dat ze het op het land niet konden uithouden en ze naar de steden vluchtten. In deze crisis kon den de nieuwe provincies Rome van de hongersnood redden. Carthago was de rijkste staat van de oude we reld geworden, gedeeltelijk, dank zij de ontdekking van een methode om op grote schaal tarwe te verbouwen (Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom). De E£oornb loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1