van onze Landbouwpolitiek DE RODE SPIN. Arbeid adelt De richting Waarschuwing tegen LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. I Landbouwers AALST 21 MEI 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1355 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425,93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Uit een onderhoud toegestaan aan een medewerker van het dagblad La Libre Belgique door de Heer Orban, Minister van Landbouw, en door dit blad medegedeeld in zijn nummer van 8 Mei j.L, ontnemen wij volgende gegevens, daar zij ons in lichten betreffende enkele belangrijke punten van de landbouwpolitiek van de Regering. De tarwepolitiek. De Minister verklaarde dat de tarweprijs voor de oogst 1949 be paald werd op 430 fr. de 100 kg. Deze prijs zal gewaarborgd worden door twee middelen vooreerst zal de verplichte inmenging van inlandse tarwe in het broodmeel verhoogd worden volgens de noodwendighe den, waardoor de vraag naar inland se tarwe zal stijgen en meteen ook de prijs. Vervolgens zal het verschil tus sen de vastgestelde prijs van 430 fr. en de aankoopprijs van de inlandse tarwe gedekt worden door een ver gunningsrecht dat zal geheven wor den op de invoer van vreemde tarwe. De modaliteiten tot toekenning van deze compensatie worden thans nader onderzocht door het Departe ment van Landbouw, doch het stelsel van de premie per ha., dat vóór de oorlog werd toegepast, zou worden prijs gegeven. Wat van belang is, betoogde de Minister, is niet de wijze waarop een premie zal worden toe gekend, doch wel dat de voortbren ger zeker is de vastgestelde prijs van 60 fr. te ontvangen. Wat betreft de tarwepremie voor 1948 bevestigde de Minister dat deze zal worden uitbetaald. Niettegen staande het ingewikkeld karakter van de verrichtingen gevergd door deze uitkering, werden in de week vóór 8 Mei j.l. reeds 3000 premiën uitbe taald. De bevoegde diensten van het Departement van Landbouw hebben ongeveer 20.000 aanvragen ontvan gen en hebben bovendien zelf aan 13.000 landbouwers moeten vragen hun aanvraag voor de tarwepremie in te dienen. De verdere uitbetaling van de premie zal geschieden in een tempo van ongeveer 1000 per week. De prijzen van het varkensvlees. De Minister verklaarde dat men de Regering heeft verweten te veel varkensvlees te hebben ingevoerd. Dit verwijt is ongegrond, vermits de Regering geen invoer in deze sector meer doet, doch hem heeft overgela ten aan de privaat-handel. De invoercijfers bereikten tijdens de laatste maanden enkel 4300 ton in Januari-Februari, 224 ton in Maart en niets in April. Welnu, in 1948 werd voor gans het jaar 20.000 ton ingevoerd, hetzij 5.000 ton per trimes ter. De invoer van 1949 blijft dus on der deze van 1948 en is voor het ogenblik tot nul gedaald. Om de hui dige prijsdaling te keer te gaan, be staat er volgens de Minister maar één middel de uitvoer toelaten en bevorderen. In verband hiermede kan gemeld, dat de Minister van Eco nomische Zaken sinds een maand meerdere uitvoervergunningen heeft afgeleverd voor Engeland en Duits land. Wat betreft de uitvoer naar Enge land staan wij echter voor een kwes tie van prijzen en kwaliteit. De En gelsen nu vragen mager bacon, ter wijl ons land juist een te veel aan spek heeft. Wat Duitsland aangaat, stoten wij op de algemene politiek van de bezettende overheden die de invoer beperken tot een strict mini mum. Beide feiten duiden de moeilijk heden aan waarmede de uitvoer van varkensvlees thans te strijden heeft. De moeilijkheden inzake kwaliteit welke wij ontmoeten bij onze uitvoer naar Engeland wijzen op de noodza kelijkheid voor onze kwekers de voorkeur te geven aan vleesvarkens. De zuivelproducten. Naar de Minister verklaart, is de toestand der zuivelproducten vrij ver ward. Wijl de boterprijzen zich hand haven, ja zelfs tijdens de laatste we ken zijn gestegen, verminderen de prijzen van de melk en haar onder producten. Wij staan dus voor een crisis van de onderproducten. Wat de boter aangaat deelde de Minister mede dat hij accoord was met zijn collega van Economische Zaken, om tijdens de maand Mei geen vreemde boter te laten verde len, op voorwaarde dat de prijs der boter niet op abnormale wijze zou stijgen. Anderzijds werden schikkin gen getroffen tussen de twee Ministe ries en de betrokken handelaars voor het aanleggen van stocks van de overtollige inlandse voortbrengst. De Zie vervolg onderaan hierneven. Volgende waarschuwing werd ons door het Nationaal Opzoekingscen trum van Gorsem medegedeeld De schade veroorzaakt door deze mijten neemt van jaar tot jaar uit breiding. De typische rosbruine tint der ap pel- en pruimebladeren in de nazo mer, wordt veroorzaakt door duizen den dezer kleine diertjes, die zich meestal op de onderzijde der bladeren bevinden en zich voeden met de blad groenkorrels waaruit volgt vroege bladval, geringe oogst en weinig bloembotvorming voor het volgend jaar. Gezien hun enorm voortplantings vermogen raden wij U aan nu in te grijpen en Uw fruitbomen te be sproeien met de aangepaste produc ten voor 21 Mei. Een woordje uitleg. Gewoonlijk onderschat men de schade. Aangezien de rode spin een zeer klein diertje is, dat wij nauwelijks met het blote oog kunnen waarnemen, weten de meeste kwekers zelfs van tbans bestaande voorraden aan vreemde boter zijn uiterst gering, daar 4.000 ton Argentijnse boter aan Frankrijk werden afgestaan. De Minister verklaarde nog dat zijn Departement voor het ogenblik de mogelijkheid onderzoekt van afzet op de binnenlandse markt voor in lands melkpoeder en dat hij alle re denen had om te geloven dat de in het vooruitzicht genomen maatrege len tot een gunstig resultaat zullen leiden. De Minister verklaarde ten slotte dat de overgang van de geleide eco nomie naar de vrije niet kon gebeu ren zonder horten en stoten, te meer dat op de wereldmarkt een uitgespro ken neiging bestaat tot daling van de prijzen van de landbouwproducten. Hij verklaarde ten slotte partijganger te blijven van een politiek welke aan de landbouwproducten een behoor lijke rentabiliteit moet verzekeren. Deze verklaringen zijn voorzeker van aard om onze melkveehouders het hart onder de riem te steken. Het mag echter niet bij beloften blijven. Wij zullen dan ook nagaan of de uit voering er van tijdig en op doeltref fende wijze geschiedt. haar bestaan niet af. Wij ondervin den dagelijks dat sommige boomgaar den werkelijk krioelen van de rode spin, zonder dat de eigenaar maar vermoedt welke schade er wordt ver oorzaakt. Een gevaar dat men niet ziet wordt weinig of niet geteld, zo dat men de rode spin dan ook maar laat voortwoekeren zonder er iets te gen te doen. De hopkwekers en ook de bloe misten kunnen u uit eigen ondervin ding vertellen, dat de rode spin een der meest gevreesde vijanden van de fruitteelt is. Welke schade wordt aangericht? De bladverkleuring die welhaast optreedt betekent de eerste stap tot de totale vernietiging. Een vroege bladval treedt in. Deze vroege blad- val wordt door veel kwekers weer niet ernstig opgenomen. Maar wij mogen niet vergeten dat de bladeren de pompen zijn die het sap in de bo men omhoog trekken. Veel sap bete kent veel voedsel en veel groei, zwa re en goed afgewerkte vruchten en tevens krachtig vruchthout voor het volgend jaar. Bij abnormale vroege bladval zul len de vruchten die gevormd worden grotendeels met het sap weglopen en dus weinig of'niets overlaten voor de vorming van het vruchthout, wat weinig fruit voor het volgend jaar betekent. Vandaar ook het veel voor komend verschijnsel dat de boom gaarden maar alle twee jaar een op brengst geven. Kan men de bladeren een maand langer aan de bomen houden dan zal sterk vruchthout ge vormd worden en komt men er ge makkelijker toe de bomen alle jaren goed te doen diagen. Bestrijding van de spin is dus nodig voor het behou den van de onmisbare bladeren. Welke producten kunnen wij gebruiken Zwavelproducten, zoals californi- sche pap, bariumpolysulfide, enz..., die aangewend worden tegen het schurft, geven doorgaans wel weinig resultaten tegen rode spin. Toch be twijfelen wij of een behandeling met zwavel alleen de rode spin volledig zal tegenhouden. Vooral omdat in onze streken de zwavelbehandeling niet volgehouden wordt. Wellicht zal het in de loop van het groeiseizoen nodig zijn speciaal tegen rode spin te spuiten. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). De Koorn bloem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1