De Landbouwcrisis in Frankrijk Het Plantkundig Graslandonderzoek. PLANTMAIS Rechtskundige Dienst Landbouwers Opgelet Modernisering ArHoiH arloit I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de 1 'Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers AALST 28~MEI 1949 Verschijnt ieder en Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1356 N rdeligst r verb lommei jendol Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Sedert de laatste maanden van 1948 kent de landbouw in Frankrijk ook zware moeilijkheden, die voorna melijk tot uiting komen in het merke lijk verschil tussen de prijzen van de nijverheidsproducten en die van de bijzonderste voedingswaren. De oorzaak van de daling der prij zen van de aardappelen bijvoorbeeld ligt in de overvloedige oogst van 1948, die 18.200.000 ton opleverde, zijnde een recordoogst sinds 1908. De opbrengst per ha. bereikte 16.000 kg. De prijs betaald door de verbruiker daalde van 10 fr. in 1947 tot beneden 5 fr. en zelfs tot 2 fr. Ook het varkensvlees onderging een diepe prijsinzinking ingevolge een sterke stijging der productie. De voortbrengst bereikte het peil van 770.000 ton, tegen gemiddeld 678.000 ton per jaar in de periode 1934/1938. Deze verhoogde voortbrengst is ge deeltelijk het gevolg van de grote aardappeloogst, waardoor de boeren de aardappelen als varkensvoeder konden gebruiken. De prijs van het varkensvlees daalde tot 150 fr. per kg., wat ongeveer de kostprijs uit maakt. Sinds Januari is door de zachte Winter ook de eiervoortbrengst aan zienlijk gestegen. Volgens raming be draagt zij 7 1/2 milliard stuks tegen een gemiddelde productie van 6 mil liard vóór de oorlog. De vraag naar rundvlees is ver minderd, nu het varkensvlees en de «eren zo goedkoop zijn. Daar er thans veel groenten ter beschikking zijn en er ook geen tekort meer be staat aan brood, verbruiken de Fran sen minder aardappelen. De rundvee stapel heeft zich grotendeels hersteld van de verliezen ondergaan tijdens de oorlog. Men schat het aantal koeien op 8 millioen. De melkgift heeft echter nog niet bet vóóroorlogse peil bereikt, daar de kwaliteit van de dieren door de oorlog is gedaald. Als het weder in 1949 meewerkt, kan de melkproduc tie misschien de 80 millioen hl. die de Franse veestapel vóór de oorlog voortbracht opnieuw evenaren. De toestand van de landbouw- voortbrengst stelt Frankrijk voor de noodzakelijkheid een gedeeltelijke af- |et te zoeken in het buitenland. De Franse Minister van Landbouw heeft onlangs verklaard, dat de landbouw crisis gelukkig slechts een beperkt karakter heeft. Er moet alles worden opgezet om in 1952 een uitvoer van landbouwproducten te bereiken die 430 millioen dollar moet opleveren van de 2 milliard die voor de totale Franse uitvoer werd voorzien. Doch de moeilijkheid bij de uitvoer ligt in het feit dat de voortbrengst- kosten in de Franse landbouw nog te hoog liggen, hoger dikwijls dan in de andere landen. Deze productie kosten dienen gedrukt door verbete ring van de uitbatingsmethodes en van de landbouwtechniek. Bij het varkensvlees en de melk werden reeds op dit gebied uitslagen bekomen. In het uitvoerprogramma der Franse regering zijn voornamelijk volgende landbouwproducten opge nomen: varkensvlees, kaas, granen en aardappelen. Om het plan te kunnen uitvoeren, is nochtans een betere meststoffen- voorziening vereist en zal de mecha nisatie in de landbouw verdere voort gang moeten vinden. Uit dit overzicht blijkt dat de prij- zenontwikkeling voor de gewone landbouwproducten in Frankrijk ge lijkenis vertoont met deze in ons land. De verkoop van aardappelen, var kensvlees, melk en eieren aan lonende winstcijfers gaat er dus, evenals in ons land, met de grootste moeilijkhe den gepaard. Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 29 Mei, tussen 10 en 12 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn vol ledig kosteloos voor onze leden. Met het koude weder zijn nog zeer weinig koloradokevers uwe aardap pelvelden komen aantasten. Neem tijdig uw voorzorgen om'ze van bij hun optreden te bestrijden. Zie uw sproeitoestel na en heb van nu af DDT en kalkarsenaat in uw bereik. Ook de gewone aardappelplaag kan bij warm en vochtig weder spoe dig optreden. Zorg er voor dat ge koperproducten in uw bereik hebt om ze op het gepaste ogenblik te kunnen aanwenden. Beste voorkomen dan te genezen. van de Hoeve. De landbouwers klagen erover dat hun toestand in de algemene econo mische leiding met de dag erger wordt Een van de voornaamste redenen hiervan ligt ongetwijfeld in de vaak verouderde uitrusting van talrijke landbouwondernemingen Uit ontvangen brieven blijkt dat vele belangstellenden niet of onvolle dig op de hoogte zijn van de moge lijkheden die hun door de Algemene Spaar- en Lijfrentekas geboden wor den om leningen af te sluiten, teneinde de behoeften van hun bedrijf te ver beteren of gronden aan te kopen. De leningen komen tot stand door bemiddeling van de door de Instelling erkende landbouwkantoren, die be last zijn met de voorafgaande beoor deling van de aanvragen en het on derzoek van de aangeboden waar borgen. Het maximumbedrag van de lenin gen is 500.000 fr. De intrestvoet is 4,50 voor de leningen tot 40.000 fr.4,75 t.h. voor deze die hoger zijn dan 40.000 fr. maar 100.000 fr. niet overschrijden 5 t. h. voor de leningen boven 100.000 fr. maar die 250.000 fr. niet overschrijden en 5,25 t. h. voor de leningen boven 250.000 frank. De duur van de leningen mag noch langer zijn dan 20 noch korter dan 1 jaar. Zij zijn terugbetaalbaar bij gelijke annuïteiten die bestaan uit een, keer op keer toenemende, aflossing op het kapitaal en de intrest op het nog verschuldigde deel van het kapi taal, hetzij bij afnemende annuïteiten die een onveranderlijk bedrag ter aflossing van een vast gedeelte van het kapitaal en de intrest op het nog verschuldigde saldo omvatten. De leningen worden gewaarborgd a) ten voordele van de Spaarkas, door het landbouwvoorrecht dat gevestigd is op de oogsten en op al wat de hoeve stoffeert en tot haar uitbating dient b) ten voordele van het Landbouw- kantoor dat borg staat ten opzichte van de Spaarkas, door hypotheek of door inpandgeving van beurseffecten. Alleen eerste-ranghypotheken ko men in aanmerking. Het bedrag van de lening mag niet hoger zijn dan 50 t.h. van de huidige waarde der onroerende goederen, die tot waarborg dienendit percentage mag 601. h. bedragen verzeke ringspremie niet inbegrepen wan neer de lening door een levensverze kering gedekt is. Met het oog op het verbeteren van de hoedanigheid en het opbrengst vermogen van ons grasland, werd er, bij het Rijksstation voor Plantenvere deling te MELLE, een afdeling voor Plantkundig Graslandonderzoek in gericht. Om hun grasland te doen bemon steren zullen de landbouwers zich kunnen richten tot de Rijkslandbouw- kundige van de streek. Na ontleding dezer monsters, door het Rijksstation voor Plantenveredeling, wordt hen de volledige plantkundige samenstel ling van de weideflora bekend ge maakt, alsmede de gepaste richtlijnen verstrekt om ze te verbeteren. Het plantkundig graslandonder zoek zal aan de landbouwers zeer nuttige inlichtingen verschaffen 1) over het opbrengstvermogen van de weide gedurende de verschil lende groeiperioden van het jaar 2) over de juiste verhouding tussen de goede, matige en minderwaardige grassen en de kwaliteit van het gras bestand 3) over de bemestingstoestand of gebrek aan sommige voedende ele menten van het grasland 4) over de aanwezigheid van on kruiden en minderwaardige grassen hierdoor is het mogelijk de gepaste bestrijdingsmaatregelen aan te duiden welke dienen getroffen om ze te doen verdwijnen 5) over de noodzakelijkheid van het al dan niet scheuren ener weide. De plantkundige ontleding zal even eens bepalen welke grassen heringe- zaaid moeten worden, wanneer de goede grassen in te geringe mate in de graszode aanwezig zijn. Het grote voordeel der Plantkun dige ontleding van grasland is dat zei de landbouwer in staat stelt zijn gras land beter te leren kennen, hem de beste middelen aanduidt om de flora te verbeteren en de opbrengsten zo wel naar hoedanigheid als naar hoe veelheid op te drijven. De Rijkslandbouwkundigen ver strekken dienaangaande kosteloos alle nuttige inlichtingen. Van heden af in onze maga- (UitDe Standaardzijnen plantmaïs te bekomen» De Koornbloem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1