)e Toestand van onze Landbouw SINKSEN. ers ies ïdiet ArhoiH nc\o\t I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de *\roeia aaeit i 0rgaan der s. m. redt u zelven. Landbouwers AALST 4 JUNI 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1357 AAT. Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. iet overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. en 2 ki ïug al, Drie jem, bij E. 13, Deel In ons nummer van 21 Mei 1.1. hebben wij onder hoofding De richting onzer landbouwpolitiek ;ennis gegeven van de inzichten van de Heer Minister van Landbouw ten overstaan van de valorisatie der in landse tarwe en van de zuivelproduc ten. Het vaststellen van een minimum prijs van 430 fr. voor de tarwe van ie oogst 1949 zal vooral ten goede temen aan de grote landbouwbedrij ven hoofdzakelijk in Wallonië gele gen. Nochtans draagt deze maatre gel onze goedkeuring weg, omdat het behoud der inlandse tarweteelt op een behoorlijk peil noodzakelijk is voor het handhaven van het even wicht in onze landbouwstructuur. Het toch duidelijk dat, wanneer de in landse tarweteelt verlies oplevert, zij zal worden prijs gegeven ten bate van de uitbreiding van de veeteelt of ten bate van de teelt van groenten in open lucht, met het gevolg dat een verhoogd aanbod de prijzen in deze takken zal drukken en aldus de moei- PWI' lijkheden in deze sectoren zal ver scherpen. De tarwepolitiek der re gering kan bovendien onze instem ming enkel verwerven, op voorwaar de dat zij gepaard gaat met een doel treffende politiek tot valorisatie van de zuivelproducten en van de dierlijke producten die de hoofdbestanddelen zijn van onze Vlaamse landbouw.... Ook is vereist dat de regering een goed geordende politiek volge tot verdediging der belangen van onze tuinbouw die een vooraanstaande plaats bekleedt in de landbouwecono mie onzer Vlaamse gewesten. Over de valorisatie van de zuivel producten en van de dierlijke pro ducten willen wij even uitweiden in deze bijdrage. In een volgende bijdra ge zullen wij handelen over de maat regelen die zich opdringen om een behoorlijke prijs aan onze tuinbouw producten te verzekeren. De moeilijkheden die zich voordoen in de melkveehouderij kunnen wor den samengevat als volgt Ingevolge het herstel van de melk veestapel en het vroeg en gunstig weideseizoen, staan wij voor een overvloedig aanbod van melk. Om de prijzen der boter op een voldoende Peil te houden, dient de regering de invoer van vreemde boter te houden IfPf en perken welke vereist zijn IVvl voor de afzet der inlandse boter te- 0en een behoorlijke prijs en verder de passende maatregelen te treffen g merrii 1 maan; Molti inen), nr 15 /oor Duvelit erstroe >ert Va; ekelgei wendei Droes soorte eren, te oor ui :out, és ffoorsé' dtU die hi OP. asset gewon smaeke 2251 :ine a or Vai d rst >rk nden voor het opslaan der inlandse boter gedurende de volle productiemaan den, derwijze dat renderende prijzen voor de inlandse boter gewaarborgd worden. In een onderhoud welke de Minis ters van Landbouw en van Economi sche Zaken hebben toegestaan aan een afvaardiging van landbouworga nisaties op 5 Mei 1.1. hebben zij me degedeeld dat de nodige maatregelen werden getroffen tot behoud der prij zen van de inlandse boter op een behoorlijk peil. Wij zullen nagaan of deze maatregelen op doeltreffende wijze worden toegepast. De grootste moeilijkheid welke zich in het zuivelbedrijf thans voor doet is het te waarde maken van de afgeroomde melk. Niemand zal betwisten dat de mi nimumprijs die in de zomerperiode aan de melkveehouders dient uitbe taald 3 fr. de liter is met 3 t.h. vet. Deze prijs vereist echter dat de melkerijen hun afgeroomde melk te waarde kunnen maken. Wel gaat een vrij aanzienlijk gedeelte der afge roomde melk naar de veevoeding. Nochtans dient, ingevolge de grote aanvoer in deze zomerperiode, het overschot afzet te vinden in de fabri catie van onderproducten, inzonder heid van melkpoeder en kaas. Welnu, ingevolge de overdreven invoer van melkpoeder uit de dollarzone en uit Holland en ingevolge de ruime in voer van Nederlandse kaas, is de verkoop van inlandse melkpoeder en kaas op de Belgische markt schier onmogelijk geworden. Volgende maatregelen dringen zich dan ook op 1) Schorsing van de invoer van melkpoeder en dozenmelk uit de dol larzone. Daar ongeveer de helft van het ingevoerd melkpoeder uit het dol- largebied wordt betrokken zou het schorsen van deze invoer reeds een merkelijke verlichting van de markt medebrengen. 2) Verhoging van de minimumprijs van Nederlands melkpoeder. Deze wordt nog steeds ingevoerd tegen de prijs van 1 gulden 86 (30,72 fr.). Ne derland heeft zich bereid verklaard deze prijs te vermeerderen met 7 t.h., doch het blijkt dat de Belgische in stanties op deze voorgestelde verho ging niet zijn ingegaan, zodat de Ne derlandse invoer tegen 30,72 fr. on gestoord verder gaat. Wij begrijpen werkelijk dit verzuim niet vanwege Zie vervolg onderaan hierneven. In Brussel ziet men reeds heelder karretjes kersen. Ze komen uit Italië zegt men. De kersen, wel te verstaan. Maar mijne gebuur heeft daar in zijn tuintje een kerselaar staan en hij heeft zijn werk met de mussen te ver jagen. Want de kersen zijn rijp. Dat zijn Sinksenkersen. Men mag dus aannemen dat op de venterskarretjes te Brussel inlandse kersen liggen. Weliswaar, veel te vroeg geplukt. Maar wat wilt g'er aandoen? Wie het eerst op de markt is, haalt de beste prijzen. SinksenkersenZij luiden de fruit oogst in. Een oogst die telkenjare weelderig is. Is hij niet weelderig in de kersen dan is hij het in wat anders. Het is al een heel poos geleden dat ook op Sinksen een handvol ruwe vis sers de grote pluk inzetten. Vissers Apostelen noemt men ze nu. 't Wa ren voorheen bedeesde mannen, zon der durf, zonder doordrijven. Ons Heer wist dat. Hij wist dat hij zijn mannen een riem onder 't hart te ste ken had, een schudding moest geven. En hij zond de H. Geest. De H. Geest zorgde ervoor dat die bedeesde man nen opeens durf kregen, stoutigheid van spreken en handelen, aanpak- kingsvermogen. Dat gebeurde op Sinksen. De rest weet ge op Sinksen werd de Kerk geboren. Onze pastoors moeten het me ver geven dat ik dit waarachtig gebeurd Symbool wil gebruiken voor een ma terieel iets. Maar 't zit in mijn pen en 't moet er uit. En ik zeg Indien voor het welluk- ken en de goede afloop van de toe komende oogst van onze grote, maar vooral kleine boeren, er geen soort H. Geest tussenbeide komt, dan loopt het slecht af met onze boeren. Ik be doel, als de staatsinstanties niet bij springen, niet steunen en geen direc tieven geven dan zullen de kersen op de bomen verrotten, dan kunnen de snijbloemen verdrogen in de manden, dan zal de hop verroesten, de tarwe verstikken, de aardappelen verrom- pelen... En doen het de staatsinstan ties niet, dan moeten de boeren in hun organisaties hetzelf doen. Op 2de Sinksendag gaan we wel op beevaart naar Halleof Anderlecht, we weten dat het wijwater van Sink sen bijzonder krachtig is. Maar als we onze ziel willen beveiligen tegen het onkruid van het kwaad en sterk willen zijn tegen de stoten van de bo ze, dan vragen we rechtstreeks de H. Geest om genade. Sinksen is daar voor een geschikt ogenblik. Rats hetzelfde in onze landbouw politiek. We vragen, en vermits we van goede wil zijn en zelf de handen uit de mcuwen durven steken, eisen we van de bevoegde instanties ons te vrijwaren van ongezonde buitenland se concurrentie, van onwilligheid in zake noodzakelijke en mogelijke uit voer, van verderfelijke prijzenpolitiek. Sinksenkersen zijn smakelijk. Dat weet de Brusselaar wellicht het best. Maar te Brussel wonen ook mensen die beslist moeten weten dat een weelderige oogst nakende is, dat die oogst moet opbrengen, in eerste in stantie voor hem, die er het eerste en het meeste zweet heeft voor gelaten de boer. onze Regering. 3) De opheffing van de maximum prijs voor kaas. 4) De verwerking van een gedeelte van het inlands melkpoeder door onze chocolade-fabrieken, mits als tegen prestatie behoorlijke verdediging de zer fabrieken tegen abnormale con currentie door de vreemde en inzon derheid door Nederland. Wat de dierlijke productie betreft, stelt zich voor het ogenblik het vraag stuk der varkensprijzen. De Regering hoopt dit vraagstuk op te lossen door het scheppen van uitvoermogelijkhe- den voor ons varkensvlees. Doch, al hoewel Groot-Brittannië onlangs een bedrag van 100.000 pond sterling ter beschikking heeft gesteld van de Bel gisch-Luxemburgse Unie voor de uit voer van vlees naar dit land en ons handelsaccoord met de Trizone een bedrag van 700.000 dollar voorziet voor de uitvoer van vlees, blijkt de werkelijke uitvoer naar deze twee landen met zeer zware moeilijkheden te moeten kampen. Wij zijn van mening dat benevens een ernstig streven naar uitvoermo- gelijkheden, het dringend vereist is alle invoer van vreemd varkensvlees te stoppen. De inzinking der prijzen van de eieren moet er de Regering toe aan zetten de invoer van vreemde eieren totaal te weren en er de hand aan te houden de bepalingen der handelsac- coorden waarbij de uitvoer van onze eieren is voorzien nauwkeurig te doen naleven. ationaal 5 jaat. nmisbare ENT. 10 Jlll iat, nr De Koornbloem achines irollen, :n. BAAR ctorcD ompen n enz-

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1