Landbouwers, kiest uw Recht, De toestand van onze Tuinbouw Opgelet LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Ar oeiü aaeit Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers AALST 18 JUNI 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1359 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Alhoewel de kiesstrijd een kalm verloop schijnt te hebben, spannen de verschillende politieke partijen zich in om de kiezers naar hun kant te krijgen, enerzijds door een scherpe kritiek op de andere partijen, ander zijds door een overdreven ophemeling hunner eigen verwezenlijkingen en tevens door een reeks beloften welke aan alle standen der bevolking een aards paradijs moeten voorspiegelen. Evenmin als wij, zijn de politieke kandidaten ervan overtuigd hunne beloften te kunnen houden eens dat ze zullen gekozen zijn en met macht zullen worden bekleed. In ons huidig parlementair regiem zijn de volksvertegenwoordigers geen vertegenwoordigers meer van het volk, maar wel de gewillige dienaars eener politieke partij die wel beweert het volk te dienen, doch in werkelijk heid eerst en vooral aan haar eigen politieke winkel en eigen personen denkt om nadien door compromissen of vergelijken haar idealen te ver loochenen in velerlei gevallen van belang en ondermeer door de grenze loze toegevingen aan de maatschap pelijke klas die het grootste getal kiezers levert, dit ten nadele van onze welwillende boerenstand. Sinds lang hebben we in België vastgesteld dat de onbetwiste belan gen en rechten onzer landbouwers, maar al te vaak worden opgeofferd ten voordele onzer nijverheid. Het is ten koste onzer boeren dat het leven goedkoop moet worden gehouden om aan de nijverheid toe te laten aan de minste kostprijs te fabrikeren. Onze brave landbouwers met hun zacht gemoed zullen wel eens klagen over de onverschilligheid der regering voor hun weinig benijdenswaardig lot, doch overdreven plichtgetrouw zullen ze verder aan den arbeid gaan, en het is wellicht de oorzaak dat er zo weinig parlementairen of ministers gevonden worden die de geestelijke en stoffelijke belangen onzer land bouwers op behoorlijke manier ver dedigen. Indien het waar is dat de Vlamin gen maar tweede rangsburgers zijn in ons land, dan is het evenzeer waar dat de landbouwers maar als vierde of vijfde rangsburgers worden be schouwd. Aan de werkende klas welke door betogingen en lawaai en vooral door werkstaking zijn eisen naar voren brengt, worden heel gemakkelijk al lerhande toegevingen gedaan, afge dwongen door de macht van hun syn dicaten, die de plaats heb*ben verwor ven van een staat in de staat. Onze boeren integendeel zijn te braaf en te lijdzaam, ze laten zich lei den zonder tegenstand of luidruchtig protest. De verschillende politieke partijen tellen te weinig boerenafgevaardigen op wien onze landbouwers met volle vertrouwen mogen rekenen. De te weinig boeren vertegenwoordigers worden daarbij nog het zwijgen op gelegd door hunne politieke leiding zodat hunne stem maar weinig kans krijgt zich openhartig te laten horen. We weten wel dat onze huidige samenleving een complex is van schijnbaar tegenstrijdige belangen, doch we kunnen wel verzekeren dat goede wil en een WELWILLEND BEGRIJPEN van elkanders positie een harmonische en rechtvaardige samenleving moet mogelijk maken. Jammer genoeg bestaat er in ons land geen Onafhankelijke Boerenpar tij die de landbouwers onzer verschil lende gouwen op een zelfstandige wij ze zou kunnen vertegenwoordigen. Op de lijsten van enkele partijen ko men wel hier en daar boerenkandida- ten voor, doch meestal staan ze zo ver naar achter zodat ze een weinig verkiesbare plaats innemen. Het is echter de plicht onzer landbouwers als één man te stemmen achter hun boerenkandidaat, op voorwaarde dat deze ook op ander gebied de nodige waarborgen biedt, opdat dezes stem zou kunnen gehoord worden in het parlement. De vraagstukken die een spoedige en dringende oplossing vra gen inzake landbouwaangelegenheden zijn talrijk in getal. Nu dat we het in voege treden van de Beneluxovereen- komst voor ogen hebben, moet met alle kracht worden geijverd om onze landbouw in overeenstemming te brengen met deze van Noord-Neder land. Onze landbouwers mogen niet aan hun lot worden overgelaten geduren de de min of langere periode welke de aanpassing zal vergen. In al de handelsovereenkomsten met vreemde landen moet ook aan de landbouw worden gedacht, en niet enkel aan de grootnijverheid, zoals het tot heden toe het geval is geweest. Alleen een weloverwogen land bouwpolitiek, gesteund op stielkennis en rechtvaardigheidszin, kan aan onze boerenstand welstand en vooiuitgang Zie vervolg onderaan hierneven. (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage hebben wij een onderzoek gewijd aan de toestand van onze groenteteelt en tevens in grote trekken de maatregelen aange duid, welke onze regering moet tref fen om aan onze groenten een be hoorlijke prijs te verzekeren. In deze bijdrage wensen wij enkele beschou wingen te wijden aan de overige tak ken van onze tuinbouw en tevens de principes aan te wijzen, die aan de basis moeten liggen van een gezonde politiek, tot valorisatie der producten dezer bedrijfstakken. Voorafgaandelijk wensen wij in verband met onze bijdrage over de toestand van onze landbouw in ons nummer van 4 Juni jl., melding te ma ken van enkele maatregelen die deze laatste tijd door de regering werden getroffen, en die ongetwijfeld door onze boeren met genoegen zullen worden vernomen. Wij bedoelen het tijdelijk schorsen van de invoer van condensmelk uit de dollarzone dat wij hebben voorgestaan in ons arti kel van 4 Juni 11., het verminderen in zeer sterke mate van de bedeling van vreemde boter, het stop zetten, al hoewel iets laattijdig, van de invoer van vroege groenten uit het zuiden, de toepassing op de invoer van groenten uit Nederland van de mini mumprijzen voorzien door het proto col van 9 Mei 1947, het stopzetten van de invoer van vroege aardappe len uit de zuiderlanden. verzekeren. Daarom is het de plicht onzer landbouwers te stemmen neven de naam van een BOERENKANDI DAAT. Er is nochtans een vraagstuk van het hoogste belang dat niet over den kop mag worden gezien. De landbouwers moeten niet enkel denken aan het stoffelijke, ze hebben .eveneens zedelijke, godsdienstige en taalkundige belangen en overtuigin gen, welke voor ieder naar eigen ge weten een leiddraad moeten zijn in de keus van de uitverkoren kandidaat. Een laatste en dringende oproep maak slechts één puntje zwart, nooit aan de kop, maar nevens de naam van de man die uw vertrouwen verdient. Ons telefoonnummer is veran derd en zal voortaan zijn t Aalst 242.67. Verder werden in meerdere han- delsaccoorden bepaalde contingenten voorzien voor de uitvoer van paar den, eieren, varkensvlees, cichorei, hop en groenten. Voor bepaalde producten werd reeds een zekere uitvoer verwezenlijkt. Voor andere dient er ernstig gestreefd naar de uitvoer van de gesloten handelsover eenkomsten. Zo komen wij thans aan het on derzoek van De toestand van onze fruitteelt. Het belang van deze tak van onze tuinbouw wordt aangetoond door zijn productiewaarde welke kan worden geraamd op 2.100.000.000 fr. Bij elke gelukte oogst staan onze kwekers voor een instorting der prij zen. Oorzaken van deze toestand zijn onvoldoende koelinrichtingen voor bewaring van fruit, niet genoeg zame afzetmogelijkheden in het bui tenland en vooral tijdens de jongste jaren, overdreven invoer van zuider vruchten en vreemd fruit, waaraan ons land aanzienlijke hoeveelheden kostbare deviezen heeft verspild. In 1947 werden aan de invoer van vreemd vers fruit, niet minder dan 2 milliard frank besteed en aan be waard fruit 427 millioen frank, dan wanneer voor ons inlands fruit on voldoende afzet werd gevonden op eigen markt. Dit jaar kan een goede fruitoogst worden verwacht. De regering blijkt eindelijk wat betreft de invoer van vreemd fruit tot gezonder inzichten te zijn gekomen. Uit het antwoord ver strekt door de Ministers van Land bouw en van de Buitenlandse Handel op parlementaire vragen blijkt, dat volgende maatregelen werden getrof fen om onbeperkte invoer te keer te gaan Voor de invoer ingevolge afgeslo ten compensatieovereenkomsten, is een uiterste datum voorzien namelijk voor kersen op 20 Mei 11., voor per ziken, pruimen, appelen en peren op 15 Juli e.k. Voor de invoer uit landen waar mede een handelsaccoord werd ge sloten zal men zich in principe hou den aan de hoeveelheden voorzien door het handelsaccoord. De prijs op de binnenlandse markt zal ook de in voer regelen. Ingevolge de bestaande tolunie is de invoer uit Nederland vrij mits in- achtname van de minimaprijzen. An derdeels werd een gemeenschappelijk (Zie vervolg 4'bladzijde 1' kolom). De Koornbloem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1