De toestand van onze Tuinbouw De stand van de Aardappelen. Arbeid adelt Speciale prijzen voor maïs aan het schip LANDBOUWWEEK) BLAD Voor en door de Landbouwers Abonnementsprijs 50 fr, 's jaars. Bureelen Zcebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT II Z ELVEN. Het overnemen van artikels. der bron is streng a zonder aanduiding verboden, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (3 de bijdrage) In onze twee vorige bijdragen heb ben wij achtereenvolgens de toestand onderzocht van onze groenteteelt en fruitteelt en tevens de maatregelen geschetst welke onze regering moet treffen om aan de producten dezer twee belangrijke takken van onze tuinbouw behoorlijke prijzen te ver zekeren. Thans willen wij enkele beschou wingen wijden aan de bloementeelt en de boomkwekerij, wier economisch belang voor de Vlaamse tuinbouw niet te onderschatten is. De toestand van onze bloementeelt. Onze bloementeelt heeft twee be langrijke takken de snijbloemen wier productiewaarde kan geschat worden op 200 millioen fr. en de sierplanten wier voortbrengstwaarde kan ge raamd worden op 250 millioen frank. Onze snijbloementeelt beschikt maar over een enkel afzetgebied nl. de binnenlandse markt. Om deze re den moet de regering dan ook dit afzetgebied door afdoende maatrege len voor onze voortbrengers behou den. Wij moeten echter vaststellen dat onze regering op dit gebied te laks is opgetreden. De invoer uit Frankrijk en Nederland was zo over vloedig dat onze inlandse bloemen meestal beneden de kostprijs dienden verkocht te worden. Zo werden de Hollandse snijbloemen op de Belgi sche markt verkocht tegen prijzen die lager stonden dan de prijzen der bloemenbollen die Nederland ons heeft geleverd, na toepassing van een exporthefBng. Deze laatste had voor gevolg dat de Hollandse bloembollen hier werden ingevoerd tegen een prijs die 40 °/o hoger lag dan hun inlandse handelsprijs. Wij hebben het vraagstuk van de snijbloementeelt uitvoerig behandeld in ons hoofdartikel van 7 Mei 11. De enige afdoende regeling om onze snij bloemen te beschermen tegen abnor male mededinging van de vreemde moet volgende maatregelen omvat ten 1) contingentèring van de invoer op grond van een gemiddelde normale invoer tijdens de vóóroorlogse jaren, tijdens dewelke de contingentering werd toegepast 2) aangifte bij de douane, onder nauwkeurige vermelding van de bij zonderste snijbloemensoorten, van gewicht en waarde van de snijbloe men aangeboden voor de invoer 3) verplichte verkoop door georga niseerde verkoopinrichtingen van de ingevoerde snijbloemen, ten einde op die wijze de ontduiking te voorkomen van de weeldetaks van vreemde bloe men, de smokkel in snijbloemen als ook de deviezenzwendel ermede ver band houdende te verhinderen 4) ten opzicht van de invoer van Nederlandse snijbloemen toepassing van behoorlijke minimumprijzen. Wat de sierplanten betreft die vooral in de streek van Gent en Brugge worden geteeld en in hoofd zaak bestemd zijn voor de uitvoer, moet onze regering uitvoermogelijk- heden bedingen in de handelsaccoor- den en er op waken dat deze accoor- den worden, nageleefd door het bui tenland. Met genoegen stellen wij vast dat in de jongste handelsovereen komsten, bepaalde uitvoercontingen- ten werden voorzien voor onze sier planten, zoals met Duitsland en, dat Nederland deze laatste tijd heel wat sierplanten heeft afgenomen. De toestand van onze boomkwekerij. De productiewaarde van onze boomkwekerij wordt geschat op 175 millioen fr. De oorlog heeft het aan kweken van fruitbomen, bosplanten en bloemstruiken fel beperkt. Ook was er dan veel vraag. Doch stilaan overtreft het aanbod de vraag op de binnenlandse markt, zodat afzetmoge lijkheden dienen gezocht in het bui tenland. In Duitsland waar groot ge brek heerst aan plantsoen bestaat ongetwijfeld een ruim afzetgebied voor onze producten der boomkwe kerij. Doch de bezettingsoverheden stellen maar karige betalingsmiddelen ter beschikking van de Duitse invoer ders voor de producten. Niettemin heeft de regering een contingent van 13 millioen fr. bekomeh in het han delsverdrag met Duitsland Wij hopen dat dit contingent zal worden uitge put. Onze uitvoer naar Frankrijk heeft geleden onder de deviezenmoei- lijkheden van dit land. Zo bereikte hij in 1947 enkel 1277 ton tegen gemid deld 2451 ton in de periode 1936/38. Nog met andere landen werden contingenten bedongen voor de uit voer van boomkwekerijproducten, bv. met Finland. Spijtig genoeg wer den ingevolge betalingsmoeilijkheden deze contingenten enkel gedeeltelijk uitgevoerd. De geneeskrachtige planten. Deze teelt had vóór de oorlog een ("Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). Het is opvallend hoe in sommige velden de aardappelen ongelijk zijn opgekomen. Naast prachtige plekken vindt men velden die werkelijk heel slecht staan. In eenzelfde plek staan modelstruiken, met daarneven verne- pen struikjes, die veel op tomaten of op netelen gelijken. En dat verschijn sel is niet plaatselijk maar doet zich vrij algemeen voor. Dit heeft ons aangezet een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van deze gemengde resultaten. Wij willen hier onze bevindingen, die wij gedu rende dat onderzoek opdeden, even bespreken. In Erpe werden wij geroepen om naar een veld te zien. Aanvankelijk stonden de aardappelen tamelijk flauw, verzekerde de boer ons, maar nu zijn ze toch al wat bijgekomen. En werkelijk ze hadden hun schade al heel wat ingelopen. Daarneven echter lag een veld dat erbarmelijk was om zien. Zeer ongelijke opkomst, magere stengels, struiken die mankeerden enz. De oorzaak hiervan. Reeds vroeger schreven wij dat onze mensen veel te gauw geneigd zijn de oorzaak buiten hun bedrijf te zoeken, dus de schuld op iemand anders te schuiven. Dat bleek ook hier het geval, want vol gende vraag werd ons gesteld zou den de Hollandse en de Deense keur meesters wel zo serieus zijn als voor de oorlog Die vraag zei genoeg, niet waar Ziehier nu wat het geval was Een bepaalde boer, deze met zijn slechte opkomst, had zijn aardappe len los in zijn kelder gelegd. (Het ging hier om Deense muizen Klas A, maat 30/40). De eerste scheut was eigenlijk geen scheuthet waren meer draad jes. De tweede scheut was wel iets beter, maar toch niet voldoende. Bij navraag bleek dat de boer vorig na jaar zijn plantgoed gekregen had, zon der het minste spoor van scheuten. Dat hij dit voorjaar draadjes moest aftrekken, was een zeker bewijs dat de eerste scheut verhit was. Het is nu voor iedereen duidelijk dat verhit plantgoed zeer twijfelachtige uitsla gen geeft. Dat ene voorval heeft ons aange zet om eens speciaal te onderzoeken wat de hoofdoorzaak kon zijn van vele mislukkingen. Onze mening is de grootste oorzaak is de onvoldoen de manier van bewaren der planters. Sommige boeren hebben ons gezegd dat ze hun planters altijd zo bewaar den zonder dat ze iets mankeerden. Ja, zie, het ene jaar is het andere niet. De ene winter is warmer dan de an- dere. Pootgoed zal niet gauw verhit ten als het stenen vriest. Maar gelijk wij de laatste twee winters hebben gekend, bestaat er steeds een groot gevaar voor verhitting. En verhitte planters zijn al niet veel beter dan vervrozen. Het is niet het geschikte ogenblik nu uit te wijden over de goede ma nier van planters te bewaren. Ten gepaste tijd zullen wij daarop terug komen. Maar wij steunen er nu op gedurende warme winters kunnen de planters niet fris genoeg liggen. Ook nog andere omstandigheden kunnen mede oorzaak zijn van mis lukkingen. Wij kennen een geval waar de planters zeer goed bewaard lagen in goede kiembakken. Het wa ren Krugers in Friesland klas AB maat 35/45. De struiken zijn opge schoten en vertonen nu duidelijk een soort van krulziekte, een virusziekte dus. Het bleek nu dat deze planters bij de eetaardappelen bewaard waren en de eerste scheut der planters over dekt zat met groene bladluizen. De eetaardappelen van vorig jaar had den ook geweldig last gehad van de krulziekte. Waar ligt dus de oorzaak? De bladluizen, die de boer weelderig had laten doorwoekeren hadden de ziekte van de eetaardappelen over gezet op de planters. Een beetje voorzichtig dus met de planters. Ze kosten te veel geld om er zo roekeloos mee om te springen. En de ganse oogst hangt er van af. En steekt niet te gauw de schuld op iemand anders. Want ten slotte be driegt ge daarmee U zelf. Zolang ge denkt dat de oorzaak bij U niet ligt, zult ge ook geen maatregelen nemen om volgende jaren schade te voorko men. Ingevolge de vraag van vele zaak voerders en van enkele grote kieken kwekers zullen we een speciale prijs toepassen voor maïs welke recht streeks aan hef/schip wordt genomen met minstens 1000 kilos, of thuis besteld uit het schip. Vraagt inlichtingen over/dedatums van aankomst en/over de "prijzen in onze magazijnen te LAalst. ••-•• - •- - - De 1 ECoorr Lb: Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1