De ruilverkaveling van landeigendommen. Een 11 Juli-Boodschap aan het Vlaamse Volk, AALST 9 JULI 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1362 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. ^rKoirl arlolf- I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en" door de •'\rOeiU. a°e?l 'Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het Staatsblad van 2 Juni 1949 heeft de wet van 4 Mei j.l. afgekon digd tot aanmoediging van de vrij willige ruilverkaveling van landeigen dommen. Van verplichte ruilverkaveling, zo als in de naburige landen, is er voor- ilsnog in ons land nog geen sprake. IVij betreuren dit, omdat de versnip pering onzer landerijen een aanzien lijke hinderpaal is voor een doeltref fende uitbating. Het ontwerp van wet dat ook de verplichte ruilverkaveling regelde is aldus grotelijks verminkt «it de parlementaire besprekingen ge komen. Het valt te voorzien dat de wet dan ook geen merkelijke uitsla gen zal opleveren voor een rationele hergroepering van onze landbouw gronden. Hieronder geven wij een uiteenzet ting der bijzonderste bepalingen van de nieuwe wet. Om haar betekenis goed te begrijpen blijkt het nuttig vooreerst in grote trekken de wette lijke regeling toe te lichten die tot heden werd toegepast tot aanmoedi ging der ruilverkaveling. Er werd een vermindering van re gistratierecht toegestaan (2 t.h. in plaats van 11 t.h.) op de verkoop waarde der te ruilen percelen voor ïovere deze waarde van ieder der te ruilen percelen niet hoger beliep dan 200 maal het kadastraal inkomen. Op het waardeverschil bleef het gewoon registratierecht van 11 t.h. verschul digd. De nieuwe wet. De wet bepaalt dat wanneer twee of meerdere eigenaars akkoord zijn over te gaan tot ruilverkaveling van hun landeigendommen, in de voor waarden en mits vervulling der pleeg vormen hierna aangeduid, zij het voordeel der nieuwe wet kunnen ge nieten ingevolge een besluit dat wordt genomen door de Ministers van Landbouw en Financiën. Voorwaarden. Het ontwerp van ruilverkaveling moet aan volgende voorwaarden vol doen 1) voor gevolg hebben percelen die afzonderlijke kavels uitmaken te vervangen door een kleiner aantal kavels, de nieuwe kavels moeten zo veel mogelijk aaneensluiten en regel matig zijn, een eigen uitweg hebben en 20 dicht mogelijk bij de bedrijfs gebouwen gelegen zijn 2) de nieuwe indeling moet tot ge volg hebben a) dat aan elke eigenaar goederen toebedeeld worden met een naar ver houding gelijke waarde als die welke hij vóór de ruilverkaveling bezat, re kening gehouden met de oppervlakte nodig voor wegen, afwateringsgrach ten of andere kunstwerken b) dat zoveel mogelijk aan elke ei genaar goederen met dezelfde ge- bruiksbestemming, van dezelfde hoe danigheid en dezelfde oppervlakte worden toebedeeld. 3) ingeval een gelijke waarde der te ruilen percelen niet kan verwezen lijkt worden, dan mag er een geldop- leg geschieden, doch deze opleg mag in geen geval 10 t.h. overschrijden van de waarde der aan ruilverkave ling onderworpen eigendommen die behoren aan de eigenaar die de opleg verschuldigd is. Het ontwerp van verkaveling moet melding maken van het bedrag van de opleg en van de personen die het moeten betalen en ontvangen. 4) in het ontwerp van ruilverka veling mogen niet begrepen zijn a) gebouwen of daaraan palende gronden die aan dezelfde eigenaar toebehoren b) ommuurde eigendommen c) over het algemeen, onroerende goederen, die wegens hiin bijzondere benuttiging of bestemming voor ruil verkaveling niet kunnen in aanmer king komen. Dit verbod geldt echter niet voor afgezonderde veldgebou- wen die meegaan met de grond en niet behoren tot een hoofdgebouw. Pleegvormen. De betrokken eigenaars moeten een verzoekschrift opmaken. Zo een of meer dezer te ruilen percelen bezwaard zijn met zakelijke of per soonlijke rechten, zoals vruchtge bruik, hypotheek, erfdienstbaarhe den, opstal, erfpacht, gewone pacht, enz., dan dient het verzoekschrift tot ruiling ook mede ondertekend door de houder van die rechten en dit voor instemming met de ontworpen ruiling. Bij het verzoekschrift dienen ge voegd a) een uittreksel uit het kadastraal plan met aanduiding van de omtrek der te ruilen goederen j b) een plan met aanduiding van de ontworpen hergroepering van de per celen (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). Vanwege de Vlaamse Toeristenbond ontvingen we volgende mededeling De hieronder vermelde verenigin gen behartigen, elk op hun gebied, maar buiten alle partijpolitiek, de be langen van het Vlaamse volk. Nu de verkiezingsstrijd voorbij is en het naderen van de Guldensporen- herdenking tot bezinning en strijd vaardigheid maant, achten zij het een dringende plicht een noodkreet te slaken over de huidige stand van de Vlaamse zaak en een ernstige waar schuwing te richten tot al dezen die de belangen van ons volk verwaar lozen of met voeten treden. 1De taalwetten zijn falikant uit gevallen. Het toevoegen van sancties aan deze wetten zou ze niet doeltref fender doen zijnhet zou alleen maar slachtoffers maken onder de kleinen, terwijl de grote plichtigen ongestraft zouden blijven. Grondige structuur hervormingen, in de zin van een doorgedreven decentralisatie, dringen zich op voor de vrijwaring van onze taal en kuituur. 2. De atmosfeer waarin de jongste talentelling is geschied en de wijze waarop ze gebeurde in de taalgrens gemeenten, het Land van Overmaas en het Brusselse, ontnemen haar alle waarde. Met de grootste krachtdadig heid moet worden ingegaan tegen de toepassing bij de wet van haar uitsla gen. Eens en voorgoed moet de grens tussen Vlaanderen en Wallonië wor den vastgelegd. 3. Zo ook moet de Brusselse agglomeratie op taalgebied definitief afgebakend worden. Binnen deze om schrijving, die historisch Vlaams is, moeten de hierboven bedoelde her vormingen het nationaal karakter van Vlamingen en Walen weten te hand haven, niet het minst door een aan gepaste inrichting van het onderwijs en van de bestuursorganen. 4. Vlaanderen moet aanspraak ma ken op een economische politiek (landbouw, nijverheid, handel, scheep vaart) die zijn mogelijkheden volledig en ongehinderd tot ontplooiing laat komen. Zo moet reeds onmiddellijk het compensatiestelsel worden afge schaft, dat het Vlaamse steenkolen bekken schatplichtig maakt aan het Waalse. 5. De sociale wetgeving moet re kening houden met een gezonde ge zinspolitiek. 6. De Vlaming is in Belgisch-Kon- go een burger van tweede rang. Aan zijn wraakroepende achteruitstelling tegenover de Franstaligen moet da delijk een einde komen door een vol ledig gelijkheidsstatuut. Ook moet de belangstelling van de inlander voor de voornaamste taal én van het Moederland én van de Beneluxlanden én van het nabuurland, de Zuid-Afri kaanse Unie, worden opgewerkt,"zo als voor de kuituren, waarvan deze taal de draagster is. 7. Alle betrekkingen met Neder land moeten in het Nederlands ge schieden. 8. De Vlaamse provincie- en ge meentebesturen, de Vlaamse acade miën, e.z.m., dienen zich, zoals voor heen, om de strijd voor ons volksbe staan te bekommeren. Het is ten zeerste nodig dat zij in dezen hun strijdvaardigheid van vóór de oorlog terug aan de dag zouden leggen. 9. Amnestie moet verleend worden voor de gerechtelijke straffen toege past op mensen die werden getroffen op politieke overwegingen, omdat ze Vlaming zijn. Rechtsherstel dient toegekend aan dergelijke slachtoffers van administratieve sancties. De hieronder vermelde verenigin gen bezweren het Vlaamse volk zijn duldzaamheid van de jongste jaren, ja zijn onverschilligheid tegenover het eigen kultureel en ekonomisch belang af te leggen, evenals zijn rampspoedig gebrek aan eerbied voor de moeder taal, die, zoals in alle beschaafde lan den, beschaafd moet gesproken wor den. Zij waarschuwen het tevens te gen zekere pogingen om de Gulden- sporenherdenking te verlagen tot een soort kermis-met-bal, dan als ze uit sluitend behoort te zijn een vroom en dankbaar herdenken van de offers die doorheen gans onze geschiedenis voor Vlaanderen werden gebracht, een bezinnen op het treurige heden, maar nog meer een strijdhaftige voor bereiding van een betere toekomst. Het ligt aan het Vlaamse volk zelf om, in afwachting dat *s lands over heid haar plicht begrijpt, van 11 Juli een ware Nationale Feestdag te ma ken. Algemeen Apothekersverbond. Algemeen Nederl. Zangverbond. Comité d. Bedevaarten n. de Ijzer. Comité ter Bevordering van het Vlaams Leven te Brussel. Davidsfonds. Kath. VI. Hogeschooluitbreiding. Nieuw Verb, van VI. Oudstrijders. Vereniging der Vlaamse Genees heren van België. Vlaamse Automobilistenbond. Vlaamse Kruis. Vlaamse Toeristenbond. De Koornbloem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1