Arbeid adelt Welke vooruitzichten biedt Belgisch Congo Worden woestijnen vruchtbaar voor de blanke landbouwkolonisafie gemaakt in Amerika Prijs der melkschilfers LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 23 JULI 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1364 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onze Vlaamse landbouwersgezin nen hebben een groot tekort aan grond. Talrijke boerenzonen vinden geen bedrijf om zich te vestigen. Velen zijn dan ook gedwongen, na hun huwelijk, het landbouwbedrijf vaarwel te zeg gen. Indien zij over geldmiddelen be schikken openen zij in de grootstad een klein handelsbedrijf. Dank zij hun werkkracht en spaar zin slagen meerderen erin het tot welstand te brengen. Doch anderen, door het feit dat er in ons land reeds teveel kleinhandelsbedrijven bestaan en zij er niet toe komen de vereiste beroepsvaardigheid te verwerven om het hoofd te bieden aan scherpe con currentie, verspelen hun spaarcenten en zijn gedwongen, meestal als onge schoolde arbeiders, werk te aanvaard den in nijverheid en handel. Het lot dezer personen is alsdan alles behalve gunstig. De zonen der kleine landbouwers zijn meestal ge dwongen van meetaf aan arbeid te aanvaarden in de nijverheid. Als ongeschoolde arbeiders staan zij het eerste bloot aan afdanking en werkloosheid wanneer de crisis voor komt in de industrie. Ontegensprekelijk zou het zowel op economisch als op sociaal gebied van groot belang zijn kon aan onze boerenzonen en dochters een bestaan verzekerd worden in de landbouw. In het verleden zijn talrijke land bouwersgezinnen bij gebreke aan be schikbare gronden uitgeweken naar Frankrijk en ook overzee o. m. de Verenigde Staten en Canada. De laatste tijd heeft deze emigratie opnieuw uitbreiding genomen zelfs naar de landen van Zuid-Amerika. Spijtig genoeg werden door de uit wijkelingen diepe teleurstel i ïgen op gelopen omdat de uitwijking niet zel den onvoldoende bestudeerd en voor bereid was. De vraag werd gesteld of Belgisch- Congo geen interessanter mogelijk-, heden zou bieden voor de uitwijking onzer landbouwers. In dit verband bleek het ons nuttig enkele uittreksels te publiceren van het verslag over de werkzaamheden der Commissie voor het Kolonaat welke tijdens de maand Mei j.l. te Leopoldstad vergaderde onder voor zitterschap van de Heer Gouverneur- veneraal onzer Kolonie. Deze vergadering sloot aan bij een vorige zitting welke te Brussel ge houden werd in 1946 en die als voor naamste resultaat had het oprichten van de Kredietmaatschappij voor het Kolonaat. In zijn openingsrede lichtte de Gouverneur-Generaal het standpunt toe der Regering betreffende de blanke kolonisatie. We citeren uit deze rede wat volgt De voorspoed van de kolonist hangt tezelfdertijd af van zijn voorbe reiding tot het beroep dat hij uit oefent en van het economisch nut der onderneming welke hij wenst in te richten; de hoedanigheden waarvan hij moet blijk geven zijn niet zozeer vervat in een kapitaal met steeds wankelbare waarde, maar in de vaste waarden welke berusten in de begrip pen van moed en beroepsbekwaam heid. Het doel van de Regering is de vestiging in Congo van een gezonde klasse van werkzame kolonisten te bevorderen.... Men hoede zich voor twee soorten van illusies Het is niet waar dat in Congo rijk kan worden «gelijk wie», door «gelijk wat» te doen en het is nutteloos te hopen dat men er de Belgen in massa, bij duizenden, heen zou kunnen stu ren ze zouden er veroordeeld zijn tot een onafwendbaar verval. De Gouverneur-Generaal legde de nadruk op de effectieve valorisatie der landbouwconcessies en de verzadiging van de behoeften der bevolking door het intensief uitbaten van de land bouw. Hij verklaarde dat de tijd der grote vergunningen toebehorende aan eigenaars, die ver van de kolonie verwijderd zijn, verstreken is. Voor taan zullen de vergunningen recht streeks moeten te waarde gemaakt en uitgebaat worden door de kolonist zelf. Deze zal er zich op toeleggen om het hoogste rendement van de bodem te bekomen door een intensief ge bruik van de moderne uitbatings methodes en landbouwtechniek. Het geldt hier een kwestie van verdelende rechtvaardigheid; "de vruchtbaar heid der vrije gronden van Congo moet aan een groot aantal Belgen toe laten op een eerbare wijze een be staan te vinden in onze kolonie veel eer dan aan een beperkt aantal hun ner zich rijk te maken Over de maatregelen welke alreeds werden getroffen en in de nabij toe- (Zie vetvolg 4' bladzijde 1' kolom). In de hoofdstad der Verenigde Sta ten, Washington, drukte President Truman onlangs op een telegrafisch contact. Bijna ogenblikkelijk begon 4000 kilometer naar het Westen aan de andere zijde van het continent een gigantische hydro-electrische genera tor te zoemen. Door deze simpele handbeweging had de heer Truman de tiende gene rator in beweging gezet van de Grand Coulee Dam, dat overweldigend bouwwerk in de Columbia rivier, een van de grootste rivieren in de Vere nigde Staten. Inde komende twee jaar zullen nog meer generatoren worden geïnstalleerd. Als de achttiende (en laatste) gene rator in 1952 in bedrijf wordt gesteld, zullen reusachtige in de dam geplaat ste irrigatiepompen in werking tre den. Water, dat tot tientallen meters boven de bedding van de Columbia rivier wordt opgeperst, zal vanuit twee reservoirs meer dan 400.000 Ha. kurkdroge, doch vruchtbare hoog vlakten bevloeien. Kort daarna zullen nieuwe kolonis ten in deze voormalige woestijn be ginnen te zaaien en te oogsten. Zij zullen het voedsel verschaffen voor de arbeiders in de nieuwe industrieën en steden, welke in de laatste jaren zijn ontstaan op deze enorme uitgebreide noordwestelijke hoogvlakten. De negen generatoren, die in 1942 bij de voltooiing van de dam werden geïnstalleerd, vormen de krachtbron voor de kortelings ontstane indus trieën. In de woestijnen, welke zich uitstrekken aan weerszijden van de diepe kloven, waardoor de rivier stroomt, zijn de fabrieken als padde stoelen uit de grond gerezen, met het gevolg, dat binnen een paar jaar zelfs de Grond Coulee niet in staat zal blijken te zijn aan de enorme behoef te te voldoen. Tegen 1952 zal de Grand Coulee Dam omstreeks 1.194.000 kilowatt stroom leveren meer dan op enige andere plek ter aarde. Volgens de ingenieurs zullen de chemische, metallurgische en atoomenergie fabrieken, welke korte lings opgetrokken zijn, zelfs nog meer electrische stroom nodig hebben, dan de Dam alleen kan opwekken. Vóór 1940 bedroeg de bevolking van het stroomgebied der Columbia- rivier een gebied met een opper vlakte zo groot als dat van Engeland en Duitsland samen slechts onge veer de helft van die van New York City. Sindsdien is de bevolking"met ongeveer 37 °/0 toegenomen. De agra rische productie de productie van veeteelt zelf uitgesloten is 25 °/0 gestegen. Het inkomen per hoofd van de bevolking is het hoogst in de Ver enigde Staten. Toen door de Grand Coulee en andere projecten uit het stroomgebied van de Columbia eenmaal water en electriciteit werden verschaft, ontwik kelde dit gebied zich zelfs nog sneller dan wijlen President Franklin D. Roosevelt ooit had kunnen dromen. Hij was het, die het Grand Coulee project zijn steun gaf als een fase in het programma op lange termijn, om elk stroomgebied in de Verenigde Staten te ontwikkelen tot zijn volle capiciteit en om de^e gebieden in te passen in een gezonde evenwichtige en tot een geheel samengesmede na tionale economie. Het 242 kilometer lange reservoir bovenstrooms van de Grand Coulee Dam draagt dan ook terecht zijn naam. In een beschrijving, welke C. Gi- rard Davidson, Onderminister van Binnenlandse Zaken, van de nieuwe plannen met betrekking tot het Co lumbia stroomgebied gaf, zeide hij Wij streven noch naar regionale autonomie voor elk stroomgebied, noch naar dominatie van een ervan over een ander. Hetzelfde beginsel geldt ook voor de wereld in haar ge heel wij zien uit naar een evenwich tige eenheid van volledig ontwikkelde landen De Grand Coulee, zeide hij, is het soort project, dat President Truman ons in zijn inaugurele rede voor ogen heeft gesteld, toen hij zeide Alle landen, ons eigen land inbegrepen, zullen grote voordelen verkrijgen uit een constructief programma voor een beter gebruik van de menselijke en natuurlijke hulpbronnen van de we reld De prijs der huidige melkschilfers is iets hoger dan die der vorige. Zie hier de reden. Door de aanhoudende droogte gaven onze weiden te weinig eiwit in het gras. Vandaar de nood zakelijkheid het eiwitgehalte der melk schilfers te verhogen. Het werd van 18 °/o op 22 °/o gebracht. Onze leden en zaakvoerders dienen hiermede re kening te houden. De Koornb: Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1