rar i 11 Het Nederlands Voorbeeld» Het Nationaal Centrum voor Gras- land- en Groenvoederonderzoek Rechtskundige Dienst Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers I tl AALST 3 SEPTEMBER 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1370 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureel en Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Coöperatieve verenigingen voor vee verkoop. In bepaalde takken van de land bouwproductie heeft het optreden van talrijke tussenpersonen een enorme verschil voor gevolg tussen de prijzen bekomen door de voort brenger en deze betaald door de ver bruiker. Deze toestand is zeer nadelig én voor de verbruiker wiens koop- tracht aanzienlijk wordt verminderd door de overdreven winst van de tussenpersonen, én voor de voort brenger die veelal geen prijzen be komt die een behoorlijke vergelding uitmaken voor de verrichte arbeid, de aangewende kapitalen en de gedra gen risico's. Zulks is onder meer het geval voor de groenten en het fruit en ook voor de producten der veehouderij. In de vooruitstrevende landbouw enden is het streven der landbou wers er dan ook op gericht door sa menwerking een nauwer contact te scheppen tussen de voortbrenger en de verbruiker en de nutteloze tussen personen in de ruimste mate uit te schakelen. Op het gebied van de verkoop van slachtvee beschikt de Deense land bouw over flink ingerichte samen werkende slachterijen die werken voor de uitvoer en voor de binnen landse markt en zelf in de grote cen tra over modern uitgeruste beenhou werijen die rechtstreeks verkopen aan de verbruikers. Ook Nederland is deze weg opge daan en bezit flink uitgeruste coöpera- ieve veeafzetverenigingen die ge groepeerd zijn in de Coöperatieve Veeafzetfederatie van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond. De eerste stap tot oprichting van deze samenwerkende landbouwers vennootschappen werd gezet zowat 35 jaar geleden. In den beginne wa ren het enkel schuchtere pogingen, die nochtans vrij spoedig vaste grond kregen en groeiden tot plaatselijke coöperatieven. Deze laatsten zagen weldra het nut in van samenwerking en verenigden zich in grote provin ciale samenwerkende afzetverenigin- gen voor verkoop van slachtvee nl. de Coöperatieve Brabantse Vee- en Vleescentrale G.A. voor Noord- Bra- brant, de Verkoopvereniging van de A.T.B.T. voor Gelderland en ten slotte de Slachtveecentrale voor Lim burg. Deze provinciale verenigingen groepeerden zich op hunne beurt in de Coöperatieve Veeafzetfederatie van de Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond reeds voormeld. Deze veeafzetverenigingen hadden en bereikten een dubbel doel1) het wegruimen van talrijke misbruiken die in de veehandel heersten 2) aan de veehouders door tussenkomst van de leiders der coöperatieven meezeg- genschap verlenen in de instellingen waar over het wel en wee van hun producten wordt beslist. Deze coöperatieven kenden na en kele tijd veel belangstelling, zodat de leiders thans bij de regeringsdiensten kunnen spreken uit naam van ruim 20.000 boeren. In Brabant en Lim burg controleren zij niet minder dan 60 "Io varkensafzet. De werking van deze coöperatieven. Ziehier dienaangaande in grote trekken enkele inlichtingen De onderscheiden coöperatieven hebben verschillende over hun werk gebied verspreide ontvangstplaatsen. Het daar aangevoerd vee wordt ech ter verdeeld over binnen- en buiten landse markt, naar gelang behoeften en hoedanigheid der dieren. Op deze wijze worden door de Veeafzetfederatie per week gemid deld verhandeld4.000 varkens, 2.000 kalveren en 500 runderen voor een waarde van ruim 40 millioen gulden of 600 millioen frank per jaar. Uitvoerslachterijen en vleesverwerking. Spoedig bleek, dat het vee niet alleen afzet moest vinden, doch dat het ook noodzakelijk was het te ver werken. Zo ontstonden naast de af- zetcoöperatieven en onder hun leiding de uitvoerslachterijen en vleeswaren- fabrieken. Deze verwerkten, naar ge lang de markttoestanden, de dieren tot ingeblikte vleeswaren, worst, ba con of voerden het vers vlees uit in koelwagens. Dergelijke coöperatieve exportslachterijen bestaan te Boxel, Weert en Borculo; terwijl vleeswa- renfabrieken werken te Boxtel en Weert. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 4 Sept., tussen 10 en 12 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. III. Onkrtiidbestrij ding. De tweede sectie van het Centrum staat onder de leiding van Prof. Ing. Slaats met als proefleider Ing. Stryc- kers. Deze sectie houdt zich bezig met de studie van de synthetische groei stoffen welke aangewend worden als selectieve onkruidverdelger in gras land. Jaren geleden werd voor het ver delgen van onkruiden gebruik ge maakt van stoffen welke door con tact de plantendelen verbranden waarmede ze in aanraking kwamen. De ruwe potasmeststoffen welke hier voor in de meeste gevallen gebruikt werden ontnemen aan de bladeren een grote hoeveelheid vocht waar door deze verbranden. De groeistoffen, ook nog genoemd hormonen, dringen langs het blad, de stengel of de wortel in het blad en worden door gans de plant ver voerd. De overdreven toediening van deze groeistoffen heeft voor gevolg dat sommige delen van de plant buiten gewoon gaan ontwikkelen. In vele gevallen begint de plant zich te krul len, de weefsels worden broos en misvormde gezwellen ontstaan Bar sten en kloven ontstaan welke een spoedig rotten voor gevolg kunnen hebben. Deze voormelde groei put de reservestoffen uit, welke niet tijdig kunnen aangevuld worden, waardoor de plant spoedig afsterft. De groeistoffen welke tegen de be strijding van onkruiden in het gras land aangewend worden, tasten de grasachtigen niet aan, terwijl ze do dend werken op de andere planten. Nochtans bestaat er ook een grens voor de grasachtige planten zodat, eens deze grens overschreden, ook de grasachtigen aangetast worden. Een te gering gehalte van groei stoffen heeft voor gevolg dat de on kruiden niet aangetast worden, waar uit blijkt dat de voor elk product aan geduide hoeveelheid nauwkeurig moet gevolgd worden. Dit product wordt het voordeligst verspoten bij de aan wending van 1000 liter water per Ha. Verschillende proeven werden aan gelegd om de invloed van de tem peratuur en de regen welke na de be sproeiing valt, na te gaan. Hieruit is gebleken dat een warmtegraad van 15 tot 20° C. de voordeligste is, om dat alsdan de snelste groei plaats heeft en dus het vlugst de werking van de groeistoffen tot uiting komt. De groeistoffen moeten de nodige tijd hebben om in de plant te dringen, daarom is regen binnen de 6 uren na de behandeling ongewenst. Een ge deelte van de weiden waar veel paar- denbloemen voorhanden waren werd behandeld met verschillende produc ten en op verschillende tijdstippen. De behandeling in de Lente wan neer de bladeren een handbreed hoog waren gaf betere uitslagen dan bij een latere behandeling wanneer de plan ten reeds groter waren. In het eerste geval was de vernietiging 90-95 terwijl in het laatste geval slechts 35-40 °/o van de paardenbloemen ver nietigd werden. Het bespuiten in de groeiperiode geeft dus betere uitsla gen dan wanneer de planten vol groeid zijn. Het is echter niet voldoende een bespuiting te doen tegen de onkruiden in de weide en hierdoor tevens de weide en de klavers te beschadigen. Daarom werd het onderzoek ook uit gebreid op wat de gevolgen zijn van het aanwenden van de onkruidbe strijders. 1De opbrengst. Gedurende de periode onmiddellijk na de behande ling ondergaat de weide een op brengstvermindering welke veroor zaakt wordt door het verdwijnen van het onkruid eij het verminderen van de opbrengst van de klavers. Hier door staat het gras dunner en werkt ook de ijlere stand nadelig op de ver dere opbrengst van het gras zelf. De behandeling te Eekloo op een perceel waar weinig klaver voorhan den was gaf op 28 Mei een mindere opbrengst van 9 per honderd. Bij de tweede snede was het verlies ver oorzaakt bij de eerste snede reeds in gelopen. Het verdwijnen van het on kruid liet aan het gras toe zich beter te ontwikkelen 1 Ook werd vastge steld dat de ene grassoort gevoeliger is dan de andere. 2- Het doden van de onkruiden. Het resultaat hangt af van de toepas sing. Bij doorlevende planten zoals paardenbloemen is het meest gunstige tijdstip voor de vernietiging, wanneer het blad ontwikkeld is en de omloop van de sappen volledig is. De onkrui den worden zeer goed getroffen een tweetal weken na het afgrazen of af maaien van het gras. De reeds her opgeschoten onkruiden nemen alsdan veel sproeistof Zie vervolg 6e\bladzijde 4e kolom. lil De Koornb Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1