Het Fr uitvraagstuk. I Arbeid adelt De ontwikkeling van de Engelse land- en tuinbouw* LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 10 SEPTEMBER 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1371 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het is niet van belang ontbloot van tijd tot tijd eens een kijkje te nemen op de toestand en de evolutie van de landbouw- en de landbouwpolitiek in het buitenland, omdat dergelijk on derzoek niet zelden nuttige aanwijzin gen geeft wat betreft de algemene lichting die de landbouwpolitiek in ons land kan volgen, al zijn we er ons van bewust dat, vermits de toestan den verschillen van land tot land, de maatregelen tot bevordering van de landbouw niet op éénzelfde leest die nen geschooid. De ontwikkeling van de land- en tuinbouw in Engeland trok onze aan dacht, omdat Groot-Brittannië dat overwegend een nijverheidsland is, sedert de jongste tien jaren aan zijn land- en tuinbouw een bijzonder be lang is gaan hechten als onmisbaar bestanddeel voor het evenwicht van zijn economie.Een tweede reden van onze belangstelling is dat Engeland een traditioneel afzetgebied is van sommige producten van onze tuin bouw (o.m. druiven en fruit) en voor Nederland, onze deelgenoot in Bene lux, zelfs een belangrijke afnemer is van land- en tuinbouwproducten. Dit laatste nu biedt ook voor onze land bouw een niet te onderschatten, zij het ook onrechtstreeks belang. Im mers, bij het stand komen van de Economische Unie met Nederland, zou dit land, indien de Engelse markt weg valt voor zijn land- en tuinbouw producten, voor deze laatste een nieuw afzetgebied moeten zoeken. Het valt alsdan te vrezen dat Neder land geneigd zal zijn hiervoor de Bel gische markt te kiezen, welke, inge volge de afschaffing der tolrechten en andere economische beperkingen, voor zijn land- en tuinbouwproduc ten zal open liggen. Bijzonder de tien laatste jaren wa ren voor de Engelse landbouw een tijdperk van aanzienlijke vooruitgang. Niettegenstaande de schaarste aan handenarbeid en het gebrek aan voe der en kunstmeststoffen die vooral de oorlogsperiode en het tijdperk on middellijk na de oorlog hebben ge kenmerkt, niettegenstaande het feit dat aanzienlijke oppervlakte weide en landbouwgronden dienden afge staan aan het Vliegwezenis Enge land er in geslaagd zijn landbouw productie op te voeren met 70 be rekend in voedingscalorieën. Trots deze ongunstige omstandigheden, steeg de totale oppervlakte besteed aan land- en tuinbouw met 1,3 mil- lioen ha. Teneinde te verhelpen aan de schaarste aan landbouwarbeiders werd de mechanisatie in snel tempo opgevoerd. In 1937 werden onge veer 18.000 landbouwtractoren ver vaardigd. In 1948 zou de aanbouw niet minder dan 100.000 bereikt heb ben. Reeds einde 1944 waren onge veer 135.000 tractoren in gebruik in de landbouwbedrijven van Engeland en het land van Wales. Volgende tabel geeft een beeld be treffende de toename der voortbrengst voor sommige landbouwproducten ten opzichte van de vóóroorlogse productie, uitgedrukt in percentages Tarwe 119 116 Gerst 257 279 Haver 150 156 Aardappel. 209 129 Suikerbieten 164 131 Lijnzaad 400.000 acres Het vijfjarenplan voor de land bouw voorziet tegen 1951/52 een meeropbrengst van 50 °/0 voor de oogst ten overstaan van het tijdperk vóór de tweede wereldoorlog. Zulks beduidt volgens de huidige prijzen een mindere uitgave voor het Land van 100 millioen pond sterling. Tarwe, gerst, melk, eieren, rund vlees en varkensvlees zijn de voor naamste artikelen waarvan de pro ductie door de regering worden aan gemoedigd. Gedurende de oorlog werd de be- teelde oppervlakte met meer dan 65 °/o vergroot. Na de oorlog is dit areaal iets gedaald, doch in 1947 werd nog 5,16 millioen ha. beteeld tegen 3,52 millioen ha. in 1939. Naar raming werd ongeveer 38 o grasland tot bouwland omgeploegd, bovendien werden duizenden ha. veengrond ontgonnen en gedraineerd. De landbouwwet van 1947 moe digt op effectieve wijze de landbouw- en tuinbouwproductie aan door we tenschappelijke voorlichting en waar borg van de prijzen en de afzet. Bo vendien werd een flinke actie ingezet tot bevordering van de landbouwor ganisatie. Een breed opgevatte land bouwpolitiek op lange termijn werd ontworpen en wordt methodisch doorgevoerd. (Zie vervolg 2e bladzijde 3e kolom). In jaren dat het fruit goed gelukt is, staan wij in ons land bijna steeds voor het feit, dat het fruit door een te grote aanvoer zijn waarde verliest. De prijzen dalen zodanig dat in vele gevallen zelfs de kosten nog niet ge dekt worden. Wij kennen de laatste jaren zelfs gevallen dat de plukkosten nog niet vergoed werden. Wij mogen bijna zeggen dat goede jaren (grote oogsten) slechte jaren worden voor de kwekers (kleine win sten). Uit deze tegenspraak trekken wij onmiddellijk enkele voor de hand liggende besluiten Ons land was tot nu toe niet in staat op bevredigende wijze de grote aanvoer der goede jaren te verwer ken, bij zover dat er een belangrijk overschot blijft dat noodgedwongen aan onmogelijk lage prijzen aan de man wordt gebracht. Dat overschot betekent de ineenstorting, het faillis sement van de fruitmarkt. Deze vaststelling noopt er ons toe een onderzoek in te stellen naar de weg die de mogelijkheid kan waar borgen de overschot der vette jaren zonder slag of stoot af te voeren, op dat de markt niet overbelast zou worden. Van meet af willen wij er nochtans op wijzen dat het probleem veel ver schillende aspecten heeft en dat gans het economisch leven er mee gemoeid is, wat trouwens, in het licht der gans- heidsgedachte, vanzelfsprekend^is. Teneinde ons een juist beeidj te vormen van de mogelijkheden, moe ten wij enkele feiten onder ogen nemen Normaal gesproken kan men van betrekkelijk vroeg in het jaar zien] of de te verwachten fruitoogst over vloedig zal zijn. Wanneer de diensten van de statistiek voldoende georgani seerd werken, en in het geval dat ,de kwekers bij de schatting der teelten willen meewerken, zal men vlug kun nen uitmaken of de aanvoer de bin nenlandse vraag zal overtreffen"]of niet. Stelt men nu vast dat de aanvoer de vraag zal dekken, dan is het een uitgemaakte zaak dat invoer van bui tenlands fruit totaal overbodig is.] In het licht van de deviezenbesparing kan niemand het verantwoorden de- Zie vervolg 4'bladzijde 1'kolom). Del Koornb. Loem Vooroorlogse productie-basiscijfer 100 werkelijke voort- Geplande voort brengst 1946-47 brengst 1951-52 i 't Is niet al goud dat blinkt. Mooi fruit... maar lelijke prijzen

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1