BENELUX Het Fr uit vraagstuk. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Huidige toestand en mogelijkheden* AALST 17 SEPTEMBER 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1372 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (Ie bijdrage.) Wanneer men de talrijke bijdragen leest die in de dagbladen en tijdschrif ten gewijd worden aan Benelux, komt men tot de vaststelling dat het stre ven naar een economische vereniging tussen Nederland, Luxemburg en Bel gië op verschillende wijze wordt be oordeeld naar gelang de bedrijfstak- of middens welke dit oordeel uitspre ken. Bepaalde bezwaren en critieken zijn voorzeker gegrond, andere berus ten op een verkeerd begrip van de toestand en inzonderheid van de hui dige stand van ontwikkeling der voorbereiding van de economische Unie met Nederland. Het valt noch tans op dat Benelux, dat aanvankelijk kon bogen op de sympathie van de brede lagen der Belgische bevolking aan deze sympathie op merkbare wijze heeft ingeboet, wegens de zware moeilijkheden waarmede zijn verwe zenlijking gepaard gaat en de schade welke het berokkent aan sommige rechtmatige belangen. Benelux is een economische dus za kelijke overeenkomst. Zulks heeft voor gevolg dat zijn betekenis op za kelijke dus nuchtere wijze dient on derzocht. Dit is het doel der bijdragen welke wij aan de Economische Unie onzer drie landen zullen wijden. Duidelijkshalve scheen het ons wenselijk in grote trekken het ont staan en de ontwikkeling te schetsen der verschillende maatregelen welke moeten leiden naar de economische vereniging tussen de drie landen. In andere woorden gezegd Hoeverre staat het met de verwezenlijking van Benelux Tijdens de jongste oorlog is het besef gegroeid dat de versplintering van Europa in talrijke beperkte ge bieden, van elkander gescheiden door boge tolrechten en enge economische grenzen, een geweldige hindernis is voor de bloei van het bedrijfsleven en voor de welvaart der volkeren. Het oog gericht op de enorme voordelen welke het vrije verkeer van mensen, goederen en kapitalen over een ruim grondgebied heeft Opgeleverd voor io economische bloei der Verenigde Staten, kwamen de staatslieden tot e overtuiging dat een nauwere eco nomische aaneensluiting vopr de Europese landen een dringende nood zaak is. De historische ontwikkeling van Nederland, België en Luxemburg en meer bijzonder de talrijke pogingen tot economische samenwerking welke plaats hadden in de vorige eeuw, ge steund op het besef hoger vermeld, hadden voor gevolg dat de regerin gen van de drie landen tijdens hun ballingschap de weg tot deze aaneen sluiting voorbereidden en besloten tot het aangaan van een tol- of douaneovereenkomst. Een voorafgaande voorwaarde tot verwezenlijking van deze douane overeenkomst was het vaststellen van de onderlinge financiële verhoudin gen. Met dit doel werd dan ook te Londen op 21 October 1943 een mo netaire overeenkomst ondertekend, waarbij een vaste koers tussen frank en gulden werd bepaald en een rege ling getroffen voor wederzijdse kre dietverlening. Op 5 September 1944 werd de douaneovereenkomst gesloten. Zij voorziet dat op de wederzijdse in voer uit de betrokken landen geen invoerrechten meer zullen geheven wordenten opzichte van de invoer uit het buitenland (dus uit ander lan den dan België, Luxemburg en Ne derland) voorziet zij de toepassing van een gemeenschappelijk toltarief. Deze douaneovereenkomst bracht nochtans niet onmiddellijk een doua neunie of douaneeenheid tot stand, vermits de heffing van accijnsrechten en andere belastingen zoals de over- Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). II. In onze vorige bijdrage bespraken wij het vraagstuk van de overproduc tie in de goede fruitjaren, een vraag stuk dat tegenwoordig bijna gans België bezig houdt, met de daaruit voortvloeiende inzinking der prijzen. Wij kwamen daarbij tot enkele be sluiten, die wij even herhalen In geval van overproductie geen invoer van vreemd fruit. Wij moeten geen deviezen weggooien als ons eigen fruit aan de bomen hangt te rot ten. Deze maatregel dient aangevuld door andere. Zelfs zonder invoer kan de voorraad nog te groot zijn. De weg moet dus gezocht waarlangs die overvloed de verbruiker kan berei ken. Fruit dat niet verbruikt wordt betekent een zuiver verlies. Een eer ste weg is de verovering van de bui tenlandse markt. Een tweede, en even belangrijk voor de economie van het land is de weg naar de binnen landse markt. En die binnenlandse markt moet wel degelijk veroverd worden. Neemt bv. het geval dat wij door een onhan dige invoerpolitiek de concurrentie van vreemd fruit krijgen op eigen markt. Dan moeten onze kwekers koopwaar op de markt brengen dat minstens zo goed, zoniet beter is dan het buitenlandse. Er moet meer ge werkt worden naar de voorkeur van de klanten. De klant is koning en hem zijn goesting geven betekent meer kans op verkoop. Er zou moeten bestudeerd worden V welk fruit het publiek wenst, welk fruit graag door de verwerkingsnij verheden wordt afgenomen. Er dient gewerkt volgens uitbatingsmethodes waar geproduceert wordt tegen la gere kostprijs. Er moet fruit #ge- kweekt worden dat in alle opzichten voldoet, zowel wat smaak als uitzicht betreft. De koper dient aangelokt door een verleidende verpakking,'ook hier maken de kleren de man. Het is opvallend welke waarde een doodge wone appel kan krijgen als hij mooi verpakt is. Het fruit moet gezond, en gemak kelijk en lang te bewaren zijn. Als wij daarbij bedenken wat er in doorsnee op onze boomgaarden groeit dan kan het niet anders of onze markt moet een slechte naam krijgen. De meeste boerderijen hebben hun eigen boom gaard Maar wat daar gewoonlijk van komt is soms het slechtste dat men kan indenken. Ingeval de boer het voor zichzelf zou gebruiken ware het nog zo erg nietmaar voor onge looflijk lage prijzen wordt een massa minderwaardig fruit op de markt ge smeten wat zeer neerhalend werkt op de algemene kwaliteit en ook op de prijzen van fruit dat verzorgd is. Hier moeten wij zeggenschoenmaker blijf bij uw leest. Het kweken van fruit is een echte stiel geworden en dient dus door stielmannen te worden gedaan, zoniet loopt alles in 't hon^ derd. Ten slotte dient er gezocht naar een gezonde marktordening en orga nisatie, die een vlotte en voordelige verkoop toelaat en die alle knoeiers van zelf doet uitvallen. Iemand die in de stad woont kan moeilijk die klaagliederen der kwe kers geloven. Het fruit is goedkoop Zie dan maar eens naar de uitstalra men Wij gaan hier niet de rekening van de winkeliers maken maar het is een feit dat de prijs waaraan de kwe ker moet leveren en de prijs die de verbruiker in de winkels dient te be talen te veel scheelt. Nog onlangs hoorden wij een kweker vertellen dat hij in een winkel een kist appelen af leverde aap 1,25 fr. en daarbij zag dat de winkelier er een kaartje aan stak van 5 fr. Dat hier misbruiken zijn is overduidelijk. Ten slotte zal men er toe moeten komen alle overbodige tussenpersonen uit te schakelen. K&Wat ook moet vermeden worden is de onregelmatige aanvoer van fruit. Er dient namelijk een oordeelkundige (Zie vervolg 2e bladzijde le kolom). 1 I De j Koornb: Loem De Hopplukkers aan de slag. ilifü fit 1 'r l

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1