Een boer moet tegenwoordig weten- De Toestand van onze Landbouw. schappelijk geschoold zijn. tl i; Arbeid ad^l tI LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de mmau aucn Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Na de Devaluatie* 'l 't I Ml 1 JH AALST 1 OCTOBER 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1374 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De sterke waardevermindering met 30,52 t.h. van het pond sterling te genover de dollar, welke dadelijk ge volgd werd door een evenredige muntontwaarding toegepast door al de landen deel uitmakende van het sterlingblok en door een in bedrag verschillende devaluatie ingevoerd door al de Europese landen, met uit zondering van Zwitserland, heeft onze regering er toe aangezet insge lijks de Belgische frank een nieuwe ontwaarding op te leggen van 12,34 t.h. tegenover de dollar. Aanleiding tot deze muntontwaar ding was het vergemakkelijken van de uitvoer door het verminderen van de verkoopprijs. Het is een gekend feit, dat de han delsbalans en daardoor ook de beta lingsbalans van al de landen van het sterlingblok en ook van de meeste andere landen ten opzichte van de Verenigde-Staten voor aanzienlijke bedragen een tekort vertoont en dat dit tekort met de dag toenam, door dat de uitvoer naar de Verenigde- Staten verminderde ingevolge de da ling der prijzen op de Amerikaanse markt. De Amerikaanse overheden inzonderheid de leiders van het Mars- tall-plan en van het Internationaal Muntfonds hebben dan ook sedert enkele tijd de stelling verdedigd dat de prijzen der Europese goederen te boog waren om te concurreren op de Amerikaanse markt en dat een ont waarding van de munten der betrok ken landen zich opdrong om deze prijzen op een voldoende peil te bren gen teneinde deze mededinging mo gelijk te maken. De internationale muntontwaar ding is dan ook geschied onder de druk der Verenigde-Staten die thans de rol van bankier en financier van de wereld vervullen. Er dient hier waarheidshalve ge zegd dat de houding van de Verenig de-Staten hier niet vrij te pleiten is van dubbelzinnigheid en egoïsme. In dien het de leiders van de Ameri kaanse economie en financie ernst is ■net hun herhaalde oproepen tot ho gere uitvoer naar de Verenigde-Sta ten kan de vraag worden gesteld Waarom zij de zeer zware invoer rechten der Ver.-Staten niet op ge voelige wijze verminderen en waar om zij geen einde stellen door nauw keurige voorschriften aan de wille keur hunner douanebesturen bij de heffing der invoerrechten, inzonder heid bij het indelen der ingevoerde goederen onder de verschillende pos ten van het toltarief. Met nog meer reden kan de vraag worden gesteld waarom de Verenig de-Staten zich verzetten tegen de herwaardering van het goud dat nog steeds wordt gekwoteerd tegen 35 dollar de once fyn goud, zijnde de prijs van 1934, dan wanneer de voort- brengstkosten van het goud tegenover 1934 minstens het driedubbele be dragen, zodat gerust mag worden ge zegd dat de huidige goudprijs min stens zou moeten opgevoerd worden tot het dubbele van zijn huidige waar de zijnde dus 70 dollar de once fyn goud. Deze kunstmatige neerdrukking van de waarde van het goud heeft voor gevolg, dat de dollar een veel te hoge waarde heeft. Zij had tot resultaat dat de Europese landen die het tekort hunner handelsbalans te genover de Verenigde Staten moeten aanzuiveren in goud het dubbele be taalden van wat zij in werkelijkheid hadden moeten betalen ware het goud op zijn werkelijke waarde aangere kend geweest, terwijl zij integendeel van hunne uitvoer naar de Verenigde Staten enkel de helft ontvingen van wat zij moesten ontvangen in de zelfde veronderstelling. Deze ontwaarding van het goud was ook de oorzaak van de snelle uitputting der goudvoorraden van de verschillende landen, zij heeft ook voor gevolg dat de geldelijke hulp tot heden verleend door de Verenigde Staten aan de Europese landen (o.m. in het kader van het Marshall-plan) practisch maar de helft bezit van de werkelijke aankoopcapaciteit welke zij aan deze landen had moeten ver strekken op basis ener normale waar de van het goud. Naar onze mening heeft de inter nationale muntontwaarding maar nut in zoverre zij leidt tot de inwissel baarheid van de munt der verschillen de landen op een vaste en normale basis. Deze laatste kan enkel gebo den worden door een herwaardering der waarde van het goud, wat met zich brengt een waardevermindering van de dollar. De onderlinge inwis selbaarheid der munten nu is de on misbare vereiste voor het herstel van Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. Onder de titel Als de boer zich zelf niet helpt, kan niemand hem helpen lezen we in "De Standaard,, volgend artikel i Mijn vriend de landbouwingenieur, die gespecialiseerd is in de veevoe ding, heeft me een paar weken gele den, bij het roken van een pijp en het drinken van een pint, een uurtje on derhouden over de wonderlijke avon turenroman, die voor elke ingewijde de moderne Biochemie is. En inge wijde is een groot woordelke stap voorwaarts ontsluiert nieuwe gehei men en maant tot nederigheid en be scheidenheid, want elke diepere kijk op de wonderbare schepping Gods komt aan de geleerde bewijzen, dat hij nog zo onwetend is als een kind. Wilt ge een enkel voorbeeld? Jaren lang heeft men bij de kippen boer aangedrongen op uiterste zinde lijkheid in de hoenderstallen niet alleen de mestplank elke dag reinigen en zo mogelijk vaak ontsmetten, maar het strooisel op de vloer zo rein mo gelijk houden, dus om de acht, ten hoogste om de veertien dagen, uit mesten dat was het begin van de wijsheid. En nu komt men in Amerika tot de ontdekking dat er in een goedgecon- ditionneerde strooisellaag zich zeer belangrijke microben ontwikkelen, die een zeer gunstige invloed hebben op de hoenders, die stoffen aanbrengen die in het al te gespecialiseerd voeder ontbreken en de gezondheid en de productiecapaciteit van de gevoeder de bewoners ten goede komen. We beginnen zo gaandeweg te begrijpen, dat we nog alles te leren hebben besloot mijn vriend; we kennen de etiketten, die op de flesjes kleven, maar van de geheimen achter de etikketen weten we nog bitter weinig Ja, de "stomme,, boer, lijk de stads mens zo gemakkelijk smalend de bui tenmens noemt, beoefent het meest ingewikkelde ambacht dat er op heel de wereld bestaatin vergelijking met zijn bedrijf is het werk van de indu strie-arbeider, de slaaf van de machi ne, kinderspel. De grond waarop hij arbeidt, de planten die hij teelt, de dieren die hij kweekt, stellen hem dag aan dag, uur aan uur, van aanschijn tot aanschijn met de diepste raadsels van Gods wonderbare schepping. Een veekweker, een bloemist, een tuinier die eenvoudig aangewezen is op de empirische kennis, die hij van zijn vader geërfd heeft, die alleen teert op de kracht van zijn armen, op zijn werklust en zijn goede wil, is al zeer slecht gewapend om zijn steke te staan in de strijd om het leven de dag van vandage, als ook zijn hoofd niet bemeubeld is met een zeer om- (Zie vervolg 3e bladzijde le kolom). i-v !j. k ij 1W I lil r e Koornbloem V I w i. Wi h! GOED PLANTGOED, GOEDE OOGST.

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1