BENELUX INLANDSE PLANTERS Ruil voor Zaairogge Arbeid I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de c Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Huidige toestand en mogelijkheden* Petkus Zaairogge j AALST 8 OCTOBER 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1375 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (3e bijdrage.) In onze nummers van 17 en 24 September j.l. hebben we achtereen volgens de betekenis uiteengezet der douatieovereenkomst gesloten tussen melde voorwaarden naar het oordee van de drie regeringen vervuld zou den zijn, de Economische Unie op 1 Januari 1950 tot stand zou komen. De vergadering van de Voorzitters Nederland en de Belgisch- Luxem- der Raden droeg de bestudering van krgse Economische Unie te Londen deze vijf punten op aan bijzondere ip 5 September 1944, alsook van de commissies van deskundigen, die ein- fesprekingen gehouden tussen de de 1948 hun rapporten aan voormel- bevoegde ministers der drie landen in de vergadering voorlegden. De voor- Den Haag op 17 en 18 April 1946, zitters hebben deze verslagen samen gevat in een algemeen verslag dat voorzien van aanbevelingen aan de drie regeringen werd aangeboden. Dit verslag vormde de basis van te Brussel op 2 en 3 Mei 1947 en te Luxemburg op 29, 30 en 31 Januari 1948. Deze ministeriële besprekingen hadden voor doel de uitvoeringsmaat- de ministeriële besprekingen welke in regelen te bepalen van de douane- Maart 1949 in Den Haag werden ge- overeenkomst van 5 September 1944 houden. hoger vermeld, of deze overeenkomst Tijdens de ministersconferentie in wijzigen. Den Haag op 10-11-12 en 13 Maart Tot heden hadden nog twee ande- 1949, werden dan de verschillende conferenties tussen de ministers vraagstukken welke waren gesteld in der betrokken landen plaats betrekke- het verslag van de voorzitters, door lijk de voorbereiding der economische een aantal ministeriële commissies Unie- bestudeerd en van besluiten voorzien. De eerste werd gehouden op het De navolgende zes commissies Chateau d' Ardenne de 6, 7, en 8 Juni werden ingesteld tijdens de openings- 1948. Ze had voor doel de verschil- zitting van laatstvermelde confe rentie 1° commissie ter bestudering van de vraagstukken betreffende een te rugkeer tot een stelsel van vrij ver bruik en, tot vermindering van de regeringstoelagen aan de productie en het verbruik 2° commissie ter bestudering van van de problemen betreffende de sa- lende aspecten geboden door de vor sing van de Economische Uuie in un geheel te beschouwen. Algemene overeenstemming bleek op deze conferentie te bestaan om trent de wenselijkheid zo spoedig mo- jelijk tot de verwezenlijking van de 'olledige Economische Unie te komen. De regeringen droegen de Verga- ering van de voorzitters van de Ra- menordening en uitwisseling der in Jen der douaneovereenkomst de be- vesteringsplannen voor oprichting en itudering op van de volgende vijf uitbreiding van nijverheden In ons nummer van 10 September hebben wij gesproken van een mo gelijke verplichting voor de invoer ders van buitenlands plantgoed, ook een deel inlandse poters te kopen. Deze mogelijkheid is nu werkelijk heid geworden en de invoerders, zo- dus ook wijzelf, zijn verplicht 6 °/o van het bedrag van onze invoer uit het buitenland inlandse planters aan te schaffen, alvorens een invoerver gunning te krijgen. Zoals wij in ons eerste artikel schreven zijn wij de mening toege daan dat deze verplichting een niet te verrechtvaardigen dwangmaatre gel is, die niet de algemene belangen dient, omdat, naar de ondervinding die wij hier voor onze streek hebben, de inlandse poters tot nu toe een minder goede uitslag hebben gegeven. Bevoegde personen en de officiële keuringsdienst hebben ons nochtans verzekerd dat wij terzake niet goed zijn ingelicht. Naar zij beweren zou den de inlandse poters op dit ogen blik werkelijk zeer goed zijn en in kwaliteit de buitenlandse evenaren. Volgens hen zou het huidige plant goed niets gemeens hebben met het minderwaardig goedje dat wij voor enkele jaren hebben gekregen. Maar al deze verklaringen nemen niet weg dat onze landbouwers de mislukkingen van vroeger niet zijn vergeten. Wij wensen niets liever dan dat het binnenlandse poot- goed even goed zou zijn als het buitenlandse, maar spijtig hebben wij hier in onze streek daarvan nog geen overtuigend bewijs gezien. De be voegde instanties zouden zich ten minste de moeite moeten getroosd hebben hier in de streek de nodige proeven aan te leggen, waaruit de landbouwers zelf over de hoedanig heid der inlandse planters zouden kunnen oordelen. Nu dat ons boeren echter nog niets van dat alles hebben gezien, en nu dat wij verplicht worden binnen lands pootgoed aan te kopen staan wij voor een onbehaaglijke toestand. Alhoewel wij door de regering verplicht worden inlandse poters aan te kopen, kunnen wij op onze beurt onze leden niet verplichten... Wij kunnen ze enkel aanraden een proef te doen met de inlandse plant aardappelen. Wellicht krijgen wij eerstdaags meer uitleg vanwege de bevoegde personen en tegelijkertijd een ant woord op ons artikel van 10 Sept. We hebben nog jn magazijn een partij uitgelezen lc nabouw, uit Holland ingevoerd met lood en keuringscertificaat. Verschillende leden vragen omjte ruilen tegen gewone rogge. We kun nen hiermede akkoord gaan en zullen dit doen op volgende basis We geven 1 kilo uitgelezen zaai rogge tegen 1,5 kg voederrogge. Het is een voordelige omwisseling waarvan de belanghebbenden kunnen genieten. 3° commissie ter bestudering van de problemen betreffende de fiscale politiek 4° commissie ter bestudering van de vraagstukken betreffende de so- problemen 1° terugkeer naar een stelsel van 'tij verbruik, met afschaffing van de ïestaande rantsoeneringen 2° vermindering van de toelagen 'erleend door de Regeringen ten bate ciale politiek 'an de productie en het verbruik 5° commissie ter bestudering van 3° mededeling en coördinatie on- de vraagstukken betreffende de mo ving van plannen tot belegging netaire- en handelspolitiek in kapitalen in nieuwe nijverheden 6° commissie ter bestudering van in de uitbreiding van bestaande de vraagstukken betreffende de land- lijverhedenbouwpolitiek 4° voortzetting van de vereiste De conferentie heeft besloten dat studies voor de gelijkmaking van de een aantal documenten, betrekking «scale en sociale politiek, in zoverre hebbende op de verrichte werkzaam- «itnodig blijkt heden, alsook op de gegevens welke 5° handhaving van een economi- noodzakelijk zijn voor een juiste be olie en financiële politiek tot ver- oordeling der Unie, ten behoeve van ^kering van het monetaire even- de volksvertegenwoordigingen en ter voorlichting van de openbare mening Tijdens deze conferentie werd be- zullen worden gepubliceerd. Paald, dat, indien de hierboven ver- Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. De Koornbloem UIT HET LAND DER AJUINEN.

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1