BENELUX F "1 i PLANTGOED De invloed van het Zaaigraan op de opbrengst* II Arheirl «dolf I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Gevolgen voor onze Landbouw* t AALST 15 OCTOBER 1949 Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1376 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars, Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (4e bijdrage.) In onze nummers van 17 en 24 September en van 8 October 11. heb ben wij achtereenvolgens de yerschil- lende maatregelen toegelicht, welke ons moeten leiden van de douane overeenkomst gesloten tussen Neder land en de Belgisch-Luxemburgse Unie op 5 September 1944, naar de volledige Economische Unie. Zoals wij reeds mededeelden bete kent deze laatste dat de drie landen êén enkele markt uitmaken zodat goe deren, geldmiddelen en mensen vrij kunnen bewegen op het grondgebied der drie landen, zonder enige hinder nis te ontmoeten aan de grenzen der onderscheiden landen. Onze lezers zullen onlangs door de bladen hebben vernomen dat vóór enkele dagen de Vóórunie door de afgevaardigden der drie landen werd goedgekeurd. Deze Vóórunie is een geleidelijke toepassing der eigenlijke Economi sche Unie in deze zin, dat een ge deelte der goederen de vrije toegang krijgt tot het grondgebied der betrok ken landen. Deze vrijgeving zal gelei delijk worden uitgebreid derwijze dat )p 1 Juli 1950 het goederenverkeer assen de drie landen ongehinderd kan geschieden. Welke zal nu de terugslag zijn van de Economische Unie voor onze landbouw? De jongste muntontwaarding van de Hollandse gulden met 30 t.h. en van de Belgische frank met 12,5 t.h., lebben ongetwijfeld een nieuwe toe stand geschapen waarmede dient re kening gehouden bij het onderzoek der gevolgen van de Economische Unie voor onze landbouw. Op de prijzen heeft zij, in zoverre geen overheidsmaatregelen hun nor male vorming hinderen, volgende in- loed de Nederlandse goederen osten voor België 20 t.h. minder dan vóór de devaluatie, terwijl de Belgische goederen voor Nederland ongeveer 25 t.h. duurder kosten. Zulks betekent tevens dat de concur rentie der Nederlandse producten foor ons heel wat scherper zal wor den. Doch de muntontwaarding buiten beschouwing latend, moeten wij be paalde factoren noteren die aan de Nederlandse landbouw een merkelij ke voorsprong geven op de Belgische landbouw. d! Zo werd onlangs door de Benelux- commissiè Landbouw, Voedsel voorziening en Visserij die belast werd met het opsporen van de moge lijkheden om de landbouwproductie in de drie landen op malkaar af te stemmen, vastgesteld dat de Neder landse voortbrengstkosten in land- en tuinbouw 20 t.h. lager liggen dan de Belgische en dat de Luxemburgse landbouw 20 t.h. duurder voort brengt dan de Belgische. Het is best mogelijk dat de jongste muntontwaarding wijzigingen brengt aan de prijzen der productiefactoren, inzonderheid wat betreft de Neder landse lonen, de pachtprijzen, de prij zen der door Nederland ingevoerde veevoeders en meststoffen, zodat het niet uitgesloten is dat de prijzen der productiefactoren in Nederland en België binnen afzienbare tijd naar elkander zouden groeien. In welke mate hierdoor het verschil van 20 t.h. in de voortbrengstkosten zal worden gedempt, is echter vooralsnog niet te bepalen. Men mag nochtans niet vergeten dat het verschil in de voortbrengst kosten' nog andere oorzaken heeft dan het niet overeenstemmend prij- zenpeil der productiefactoren hoger opgesomd. Andere invloeden doen zich hier op voelbare wijze gelden nl. de verder doorgedreven specia lisatie in Nederland op gebied van tuinbouw en zuivelproductie, de ge middelde hogere melkvoortbrengst per koe, de aanzienlijker eierproductie per hen, enz. Wat inzonderheid in het voordeel is van de Nederlandse landbouw, is zijn sterk doorgedreven organisatie bij de verkoop, zoals zijn uitgebreid veilingstelsel voor groenten en fruit. Dit systeem nu laat de uitbetaling toe door de overheid van toelagen aan de voortbrenger uit het minimumprijzen- fonds dat gespijsd wordt met.de mo- nopolieheffingen.^BMSBNRHB Verder beschikt Nederland ook over een groot aantal flink uitgeruste zuivelfabrieken die beschikken over een degelijk ingerichte verkooporga nisatie. ~~.~rrT v. De Belgische landbouw heeft onte gensprekelijk op gebied van weten schappelijke uitbatingsmethodes, doch vooral op gebied van organisatie nog een merkelijke achterstand in te halen op de Nederlandse landbouw. Zie vervolg 2e bladzijde 3e kolom. Over het algemeen mag men te vreden zijn over de jongste oogst die zelfs, in veel gevallen, uitzonderlijk goed te noemen is. Zonder twijfel hebben de weers omstandigheden flink meegeholpen maar op de eerste plaats moet toch de landbouwer zelf als bewerker van dit resultaat vernoemd worden. Hoe zou men anders de grote verschillen in opbrengsten van soms aanpalende percelen verklaren In dit artikel willen wij de aan dacht vestigen op een factor die in grote mate de kwantiteit en kwaliteit van de oogst bepaalt, nl. het zaaizaad. Nadat men een ras heeft uitgeko zen, rekening houdend met de grond en andere regionale eisen zoals stro lengte, korrelkleur, enz., komt Ijiet er op aan dat men van dit ras over degelijk zaaigraan beschikt. Een uiterlijk mooie korrel is een redelijke eis, maar het zou verkeerd zijn zich hierbij te beperken. Immers, wanneer men van zijn eigen oogst uitzaait, kan het zaaigraan uitwendig voldoen en toch een gebrekkige oogst opleveren. In dit geval schrijven veel landbouwers de mislukking toe aan een andere oorzaak en miskennen de grote invloed van het zaaizaad. Dit is totaal verkeerd. Door vermenging in de dorsma chine en kruisingen (rogge vooral) verloopt het ras van jaar tot jaar. Een speciale triage kan hieraan niet verhelpen. Ook de soortzuiverheid vermindert terwijl de ziekten toene men. Steenbrand en sommige andere ziekten kunnen afdoend bestreden worden maar tegenover stuifbrand bv. staat de landbouwer zo goed als machteloos. Om deze redenen brengen de veredelingsstations elk jaar nieuw stamzaad op de markt. Dit stamzaad wordt dan verder, onder toezicht van deA.K.D. (Algemene Keurings dienst van Zaaizaden en Pootgoed) vermeerderd tot origineel (lste jaar), lste nabouw (2de jaar), gekeurde na bouw (3de jaar). Het is in België bij de wet verboden ander zaaigraan dan dit door de A.K.D. gekeurd, te verkopen. Hierdoor worden de ko pers tegen bedrieglijke practijken be schermd. Het zaaigraan, door de A.K.D. te velde en bij het triëren gekeurd, kan gemakkelijk herkend worden. Elke goedgekeurde zak is buitenaan voor zien van een A.K.D.-etiket en is ge sloten door een A.K.D.-loodje. Bin nen in de zak bevindt zich een certi ficaat, gehandtekend door de voor zitter van de A.K.D. en de keur meester. Wij kunnen de landbouwers niet genoeg aansporen als zaaigraan slechts het beste te gebruiken om de eenvoudige reden dat dit tienvoudig wordt vergoed door een rijke oogst. De eerste schepen verwachten wij begin van de week. Schrijf onmid dellijk in. De eerste ingeschrevenen, worden de eerste bediend. De Hollanders voeren plantgoed aan. De Koornbloem m 1 |j w

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1