De moeilijkheden van onze Druiventeelt MISSIESCHOL! W Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers m AALST 22 OCTOBER 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1377 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wij hebben onze lezers ingelicht over de zeer benarde toestand waarin onze fruitteelt verkeert ingevolge de zware inzinking der prijzen welke haar oorzaak vindt enerzijds in de overtollige oogst voor de binnenland se markt en anderzijds in de zeer be perkte afzetmogelijkheden in het buitenland. Ook onze druiventeelt kent thans insgelijks een moeilijke toestand die te wijten is aan dezelfde oorzaken. Nochtans verdient onze druiven teelt de bijzondere en daadwerkelijke belangstelling onzer regering, omdat zij het type is van de gespecialiseerde en verfijnde cultuur en een aanzienlijk economisch en sociaal belang biedt voor ons land. Men mag immers niet vergeten dat nagenoeg 4.000 gezinnen hun bestaan vinden in de druiventeelt, zonder te gewagen van de talrijke personen die betrokken zijn in de handel die zich rond de teelt heeft ontwikkeld. Grote kapitalen werden belegd in de 32.000 serres waarin de teelt wordt gedre ven. De opbrengstmogelijkheid dezer serres kan geraamd worden op circa 12 millioen kg. Wel is de binnenlandse markt het bijzonderste afzetgebied van onze druiven, doch deze volstaat niet om aan de productie lonende prijzen te verzekeren, nu bijzonder dat zij over last is met een massale aanvoer van ander fruit. Een voldoende uitvoer is dan ook een levensbelang voor onze druiventeelt. De Engelse markt is steeds het bijzonderste afzetgebied geweest voor de Belgische druiven. Doch de uit voer naar Engeland gaat bijzonder dit jaar met zware moeilijkheden ge paard. Deze vinden hun oorzaak in de ongunstige financiële toestand van Engeland. Wegens het aanzienlijk tekort zijner betalingsbalans ten op zichte van België beperkt Engeland zoveel mogelijk zijn aankopen in ons land tot onmisbare nijverheidsgoede ren. Hierbij komt dan nog dat de onlangs door Engeland toegepaste waardevermindering zijner munt met 30,52 °/o voor gevolg heeft de Bel gische prijzen te verhogen met 26,2 °/0. Zulks moet onvermijdelijk leiden tot verminderde afname van minder noodzakelijke producten zoals druiven en heeft tevens de concurrentie ver scherpt van de druiven ingevoerd uit andere landen die even sterk hun munt hebben ontwaard, zoals Neder land en landen uit het Brits imperium. De laatste tijd ging insgelijks de verkoop op de binnenlandse markt met zware moeilijkheden gepaard in gevolge de massale invoer van Hol landse druiven tegen dumpingsprij- zen. De devaluatie van de Neder landse gulden heeft immers voor ge volg dat theoretisch de prijzen der Nederlandse producten ten opzichte van België gedaald zijn met 20,5 °/o bij vergelijking met het prijzenpeil van vóór de devaluatie. Zoals wij hebben aangetoond in onze bijdragen over Benelux, beschikt België over een verdedigingsmiddel tegen de invoer van Nederlandse land- en tuinbouwproducten tegen te lage prijzen in de minimumprijzen voorzien door het protocol van 7 Mei 1947. Doch onze regering heeft dit verdedigingsmiddel niet tijdig' genoeg toegepast. Het was dan ook nodig dat een afvaardiging van het Verbond der Druivenkwekers van Hoeilaart en omstreken stappen deed bij de Mini ster van Landbouw, om zijn aandacht te vestigen op de benarde toestand van onze druiventeelt. In zijn antwoord betoogde de Mi nister, dat ten overstaan van de in voer van druiven uit Nederland het protocol van 7 Mei 1947 sinds 3 Oc tober 11. wordt toegepast, zodat sinds deze datum deze invoer voorlopig werd geschorst, omdat de Hollandse druiven onder de minimumprijs wer den ingevoerd. Doch, niettegenstaande de toepas sing van de minimumprijzen, worden nog vrij aanzienlijke hoeveelheden Nederlandse druiven, in België bin nengesmokkeld. De Minister beloof de een strenge controle in te voeren om aan deze toestand een einde te stellen. Wat de uitvoer betreft moest de Minister toegeven dat deze niet goed gaat bij gebrek aan vraag in Enge land en andere landen, alhoewel er contingenten in de handelsaccoorden werden voorzien. Wij staan hier dus voor een niet uitvoering van de ver plichtingen aangegaan door de be trokken landen in hun handelsaccoor den met België. Hier stelt zich dan ook het drin gend vraagstuk van de controle op de uitvoering der handelsaccoorden door de Belgische overheden. De vreemde landen hebben, ingevolge de toege vendheid en laksheid van ons Mini sterie van Buitenlandse Handel, zowat de gewoonte aangenomen in België bij voorrang en boven de hoe kte vervolg 4e bladzijde le kolom). Aan onze familieboom zijn twee afgebroken spillen. Aan de bovenste spil van die twee staat gemerkt Pauline Zuster Bernarda Mis siezuster. Dat is de schoonste tol die ons familie aan Ons Heer heeft geschon ken en totaal afbetaald. Het portret van die missiezuster zie ik op een van de ereplaatsen staan thuis, bij ons moeder. Toen ze jong was, zou ze er niet tegen opgezien hebben met de ker mis nekeer gaan te dansen. En van de vele feiten uit hiar werelds leven wil ik dit aanhalen dat ze, samen met ons moeder, Do van Mans, die daar gelijk een Lazarus, onder de stoof lag te kreveren in zijn zweren en in zijn vuil, als een barmhartige Samaritaan heeft verzorgd. Een pront, plezierig en bijdehands vrouwmens. En opeens was ze weg naar 't klooster voor missiezuster. Ze is als een martelares onder de oor log in 't klooster gestorven, zonder ooit in de Missie geweest te zijn. Ze was er voor bestemd. Ze verlangde er naar, ze was dus een missiezuster. Kunt ge U een gloriozer kroon in denken op het leven van een moeder Ons moeder heb ik niet eens zien wenen om haar dood. Die tranen werden in stilte gestort. Het levens offer van haar dochter moest ook haar grote offer zijn. En offers draagt men moedig en sterk en zonder tranen. Er komen bij ons thuis veel alma nakken. Vooral missiealmanakken. Ons vader leest ze letterlijk van begin tot het einde uit, van de maansveran- deringen, over de droge lachedingen tot de almanakprijskamp. Daarna rijen ze overal rond. Kleine Wim leurt en scheurt er mee. Ze hebben hun dienst gedaan ze werden betaald en gelezen. Ons huis is ook een gastenhuis voor vele missionarissen, die nekeer komen klappen en nekeer komen bedelen. Vertellen kunnen ze alle maal, die mannen met hun baard. Scha mannen, lachers, pronte venten, met een vlammeken in hun ogen Waar zouden ze nu zitten, die forsige kerels die bij ons moeder nekeer bin nenliepen Ergens te zweten in Kon go Ergens op vlucht in China Of hun armen onder d'oksels aan 't zwaaien in Alaska Op en weg. Ons Heer en Pater Overste weten waar en hoe. Ik heb vanmeleven veel zandtapij- ten gelegd, Op een halve dag tijd. Van 's morgens te 5 uur tot 's mid dags 12 uur. Want dan kwam de feesteling toe de jonge priester, de toekomstige missionaris. Ik legde zandtapijten ter gelegenheid van een Eerste Mis. Meestal voor het huis Zie vervolg 2e bladzijde 4e kolom. Op zoek naar paddestoelen. De üoornb Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1