Landbouwhervorming in Italië Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers LEVEM BEWBKEltlIS AALST 19 NOVEMBER 1949 frr01 J herschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1381 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Aankondigingen volgens akkoord. De verkaveling of verdeling der landbouwgronden. Italië telt voor het ogenblik 4.200.000 grondeigenaren die teza men 26 millioen ha bezitten. Hieron der bevinden zich echter 21.000 eige naren (1/2 t.h.) die negen millioen ha, hetzij 30 van het totaal grondbe zit, in eigendom hebben. Daarentegen zijn er nog ongeveer vijf millioen landarbeiders, die niets bezitten. Tussen de ongeveer 2 mil lioen werklozen die Italië heeft, is er een groot aantal landarbeiders, de zogenaamde bracciantiwat bete kent dat deze mensen niets hebben dan hun armen. Dit uitgebreid landbouwproleta- riaat stelt de Italiaanse regering voor zware sociale opgaven. De commu nistische en socialistische propaganda vond bij deze massa een vruchtbaar midden voor het verspreiden harer revolutionaire doctrine, onder meer door de Regering te beschuldigen van het volgen van een reactionnaire politiek ten gunste van de groot grondbezitters. Onlangs nog hadden in het zuiden van Italië bloedige onlusten plaats waarbij meerdere stakende landarbei ders door de politie werden gedood, waardoor dan ook gedeeltelijke rege ringscrisis ontstond doordat de so cialistische vertegenwoordigers van de groep Saragat in de regering ont slag namen. Teneinde de politieke menners één van hun bijzonderste wapens te ont nemen, heeft de Regering onder lei ding van de heer de Gasperi, kristen- democraat, een grootscheepse grond- verdeling ontworpen. De kleine grondbezitters bezitten in totaal 18 millioen ha. Hiervan heeft 54 t.h. slechts 25 aren of min der, 29 t.h. 25 aren tot 1 1/2 haen 10 t.h. 11/2 tot 4 ha. Deze eigen dommen vallen buiten de ontworpen grondenverdeling. Het zijn de 9 mil lioen ha die in het bezit zijn van de grootgrondbezitters die begrepen worden in het regeringsontwerp tot verdeling der landbouwgronden. De Regering will 1/2 millioen ha tegen redelijke prijzen aan deze men sen onttrekken en ze ter beschikking stellen van de kleine landbouwers en landarbeiders. De moeilijkheid hierbij is een redelijke maatstaaf te vinden voor het al of niet bijdragen tot deze agrarische hervorming en voor de be paling van het deel dat iedere groot grondbezitter moet afstaan. Als doel matig criterium voor/Tde verdeling kan immers niet alleen de uitgestrekt heid gelden, daar b.v. 5 ha goede landbouwgrond soms meer opbren gen dan 100 ha naakte berggrond. Vandaar dat de Regering heeft be sloten niet zozeer met de oppervlakte dan wel met het opbrengstvermogen der gronden rekening te houden. Eigendommen, die bij intensieve be werking inde jaren 1937-39 niet meer dan 60.000 lire en bij extensieve be werking niet meer dan 50.000 lire per jaar belastbare opbrengst gaven, blij ven dan ook onaangeroerd. De gronden echter, die meer op brachten, worden in vier klassen in gediend en zullen geleidelijk in de verdeling worden betrokken. Deze vier klassen zijn de volgende 1) landgoederen meteen inkomen van 50.000 tot 100.000 lire 2) met een inkomen van 100.000 tot 200.000 lire; 3) met een inkomen van 200.000 tot 500.000 lire 4) met een inkomen van meer dan 500.000 lire. Het gedeelte dat door de grondbe zitters moet worden afgestaam, schommelt tussen de 20 en de 50 °/o van hun oppervlakte. Dit betekent dat de eerst vermelde klasse een vijfde en de laatste, die ongeveer 100 groot grondbezitters omvat, de helft zal moeten bijdragen. De regering heeft een voorproef gedaan tussen Genazo en Lanurio. Daar werd 350 ha grond voor de landbouw gereed gemaakt en aan de braccianti overgedragen. Onge veer 700 gezinnen van landarbeiders ontvingen elk een halve ha. De proef bleek overtuigend en de regering be sloot haar ontwerp in te dienen. On- geveer 1 1/2 millioen ha zullen onder boeren zonder eigendom worden ver kaveld. Het aantal nieuwe eigendom men dat door deze maatregel zal worden gevormd wordt geschat op 100.000 tot 150.000. Dit betekent dat eenzelfde aantal gezinnen zal worden geholpen. De voorwaarden, waaronder de betrokken grootgrondbezitters een gedeelte van hun land moeten afstaan, zijn nog niet bekend. Het schijnt dat deze hervorming in twee etappes zal worden doorgevoerd. Eerst zal een termijn worden bepaald voor recht streekse verkoop, dit beduidt dat de grondbezitters de te verdelen grond kunnen verkopen aan de landbou- Zie vervolg 3e bladzijde le kolom Op 27 November van dit jaar is het 50 jaar geleden dat priester-dich ter Guido Gezelle gestorven is. De betekenis voor ons boeren van het leven en het werk van Gezelle mag bijzonder groot genoemd worden. In een paar bijdragen zullen we trachten een beeld op te hangen van deze grootste aller Vlaamse dich ters wat hij in leven is geweest een vroom, nederig en ijverig pries ter, een nobel, groot en goed mens, een ongeëvenaard, alzijdig en richting gevend kunstenaar, een volksgetrou we, strijdende en fiere Vlaming en wat hij is gewordeneen bron van onuitputtelijke schoonheid en een symbool voor ieder welgeaard Vla ming. Zijn leven en gedurende zijn leven ook zijn werk waren één miskenning. Zijn dood baarde een nieuw leven. Vijftig jaren leeft dat leven en dat werk, vijftig jaren lang heeft men dat leven en dat werk bestudeerd en be licht en altijd kwam men tot nieuwe en schonere ontdekkingen. Gezelle veroudert niet. Zijn werk is van alle tijden en is internationaal. Waarom Omdat hij alleen de schoonheid en in de schoonheid de eeuwigheid bezon gen heeft. Ook andere dichters bezongen de schoonheid en de eeuwigheid. Maar ieder van hen had eigen manier, eigen facet. Gezelle had maar één manier, één facetde eenvoud. In al het een voudige een bloem, een plant, een vogel, een dier, een kind zag hij de schoonheid en de eeuwigheid. Die Gezelle willen we hier weer eens op diepen en u laten zien. Geniet van hem, geniet van die schoonheid, van die eeuwigheid, van die eenvoud. Een kriekelaar als Bruidschat. De moeder van Guido Gezelle heette Monica De Vriese. Monica werd te Wingene, bij Tielt, geboren. Ze kreeg toen ze trouwde als bruid schat mee zestien centen en een kriekelaar om er een paar meubels uit te maken. Er bestaat nog ergens een kaart waarop de boerderij van deze familie afgebeeld staat, «'t Walleken» heette dat hof een woonhuis, een schuur en een karrekot en enkele fruitbomen. Dat alles omringd door een wal om- plant met scheve en schotse knot wilgen. Een West-Vlaamse burcht, Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) I 1 r* i "J? jr 1 Del ECoornb! Loem Geboortehuis van Guido Gezelle in de Rolleweg te Brugge. Nu Gezelle-museum. In de foto Standbeeld^van Guido Gezelle te Brugge.

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1