De mogelijkheden van een doelmatige grondenvalorisatie. SINT ELQOI Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 26 NOVEMBER 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1382 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Samen met Nederland, is België een der dichtst bevolkte landen van de wereld. Op landbouwgebied komt zulks tot uiting in de geringe opper vlakte, welke de gemiddelde land- bouwuitbating in ons land bezit. Volgens de statistieken bedroeg de Belgische bodemoppervlakte in 1946 circa 3.050.000 ha. onderverdeeld als volgt landbouwgronden ha 1.883.000 heide- en woeste gronden 124.000 bossen 541.000 alle andere gronden en onroerende goederen 502.000 (bvb. havens, duinen, wegen, parken, hoven, nijverheids- gronden ënz.) Op deze 1.167.000 ha, niet begre pen in de landbouwgronden, bestaat er betrekkelijk weinig mogelijkheid aanzienlijke percelen voor de land bouw terug te winnen. In bepaalde streken zullen onze kleine landbou wers misschien te vinden zijn om nog enkele percelen heide- en woeste gronden te waarde maken, mits zij, bij middel van belastingsvrijstellingen en toelagen, hiertoe door de openbare besturen op afdoende wijze worden aangemoedigd. Men mag niet vergeten dat de heide- en woeste gronden van 1846 tot 1946 verminderd zijn van 290.000 tot 124.000 ha. Met het oog op het behoud van ons waterregime, zou het uit dep boze zijn over te gaan tot uitgebreide ont bossingen. Doch er blijven drie gewichtige maatregelen die de voortbrengst van onze landbouwbodem van 1.883.000 ha sterk kunnen opvoeren en aldus tot dezelfde uitslag leiden als de uit breiding van ons landbouwareaal met meerdere duizenden hectaren. Deze middelen zijn het behoorlijk draine ren, de verplichte herkaveling der landbouwgronden, de verbetering van de landbouwtechniek. Het drainerenA Bevoegde landbouweconomisten en -statistici zijn de mening toegedaan dat minstens 200.000 ha van ons landbouwareaal kunnen verbeterd worden door drainering. De verho ging van opbrengst, (minstens 15 °/o) welke hieruit voortspruit zou neerko op een toename van de landbouw grond met 30.000 ha in meerdere gevallen zelfs met merkelijk meer ha, wanneer de drainage polder-gronden Patroon van boeren» smeden en wagenmakers; of moerasgronden gezond maakt, zo als bv. de polder van Zantvliet (300 ha), of het moerasgebied der Moer vaart ten Noord-Oosten van Gent (6.000 ha). Om tot deze draineringen op grote schaal te komen, moeten de landbou wers en eigenaars zich verenigen bij voorkeur in coöperatieven teneinde de uitvoering der werken onder lei ding van deskundigen in de voorde ligste voorwaarden te bekomen. Ook de openbare besturen dienen steunend op te treden, hetzij door het toestaan van passende fiscale vrijstellingen, hetzij door het verlenen van toelagen. Nu er talrijke arbeiders werkloos zijn, zouden de gemeenten in bepaalde streken nuttige arbeid kunnen ver schaffen aan de werklozen door hen te gebruiken bij de uitvoering van draineringswerken. De herkaveling der landbouwgronden. Men mag gerust aanvaarden dat ongeveer de helft van ons Belgisch landbouwdomein of 900.000 ha zijn opbrengst of rendement zou verbete ren door het hergroeperen der perce len deel uitmakende van eenzelfde landbouweigendom- of uitbating. Het is natuurlijk niet doenbaar de verho ging van rendement te berekenen op geleverd door de herkaveling. Het is echter zeker dat de geweldige ver snippering onzer landbouwuitbatin- gen leidt tot ernorme verspilling van arbeid van mensen en dieren en tot een aanzienlijke verhoging der pro ductiekosten. Indien wij enkel een verhoging van opbrengst in aanmerking nemen van 10 °/o, dan komt deze overeen met een aangroei van onze landbouwbo dem met 90.000 ha. Zoals onze lezers weten heeft de wet van 4 Mei 1949 een stelsel ingevoerd van vrijwillige ruilverkaveling gepaard met een fis caal gunstregime. Doch deze wet blijft dode letter daar nog geen uitvoeringsbesluiten zijn verschenen. Bovendien zijn wij de mening toegedaan dat de vrijwillige ruilverkaveling geen voldoende uit slagen zal geven, omdat wij het eng individualisme en de koppigheid van vele onzer boeren kennen. Frankrijk heeft insgelijks de proef gedaan met de vrijwillige ruilverka veling tijdens de jaren 1918 en 1941, tijdens dewelke enkel 100.000 ha Zie vervolg 3e bladzijde le kolom. Één December, Zondag of week dag, is, zolang het ons geheugt, een feestdag geweest voor onze Vlaamse boeren, smeden en wagenmakers, 's Morgens gaan ze naar de Sint Elooi- mis, in de voormiddag bezoeken ze de herbergen en wonen een vergadering bij, 's namiddags zitten ze aan een weelderig gedekte tafel, en 's avonds wordt er leute en plezier gemaakt in een gezellig samenzijn en, tot laat in de nacht soms, tussen pint en kaart spel, gekout, gelachen en zottigheid verteld. Wie was Sint Elooi Sint Elooi is een oude - heilige, de tijd, dat hij leefde, ligt ver in de eeuwen verzwonden. Toch weten we nog 't een en 'tander over zijn be staan. Hij was een tijdgenoot van Sint Amand, ook een heilige buiten gewoon, een felle missionaris, die in onze streken vruchtbaar werk heeft geleverd op gebied van geloofsver kondiging, vooral in het Gentse. Sint Elooi werd omstreeks 590 in de streek van Limoges (Frankrijk) ge boren. Hij was een goudsmid en moet een zeer bekwame stielman geweest zijn, een kunstenaar in 't bewerken van edele metalen. Zijn werk en be kwaamheden geraakten bekend zo dat de Frankische koning hem aan stelde tot muntmeester van het hof. Elooi moest dus het «slijk der aarde» fabriceren. Hij deed dat goed maar... tegen zijn goesting. Tegen zijn goe sting ook moest hij het weelderige en al te wereldse hofleven meemaken, 't Lag niet in zijn karakter zijn leven te wijden aan vergankelijkheden en uitspattingen des levens. Hij was te veel met God bezig. Op zekere dag verdween, hij uit het publieke leven, sloot zich op in een klooster en werd zelfs priester. Maar ook hier stond het licht niet onder de koornmaat.Zijn bekwaamheden, zijn godsvrucht, zijn ijverig en overtuigend woord wer den algauw bekend en geraakten ver spreid. Ook de Roomse Overheid wist weldra wat voor vlees er in de kuip stak. In 641 werd hij bisschop gewijd van Noyon en Doornik. Denk nu niet dat bisschop Elooi in zijn bisschoppelijk paleis bleef. Onze streken waren toen wat voor 't ogenblik de uitgestrekte missievel- den van de Kongo zijn. Evenals onze missiebisschoppen van nu, trok bis schop Elooi zelf op tocht te voet, te paard, met de zware ossenwagen. Zo ondernam hij verscheidene missie tochten in het heidense Vlaanderen en in de streek van Antwerpen. We weten van hem dat hij vooral de ongelukkigen bijstond, de krijgs gevangenen verloste, de slaven vrij kocht, toverij en bijgeloof bestreed en onze mensen vooral vertrouwen leer de stellen in het Teken des Kruises. De legende verhaalt. De volksmensen maken van actie ve, verdienstelijke en vooral door en door brave mensen veelal helden. Van die helden wordt dan heel wat verteld. Legenden ontstaan. Ook Sint Elooi was zo 'n held. En een heilige moet mirakelen doen of hij is geen heilige. En die mirakelen moeten formidabel zijn. Dus deed Sint Elooi ook formidabele mirake len, Ik wil er u een vertellen. Sint Elooi kwam nekeer in een Vlaams dorp, waar een hoveerdige hoefsmid woonde. Jan heette die. Jan had boven zijn smidse een uithang bord gehangen Jan De Wit, Smid boven Smid Jan kon boffen dat de gensters in 't ronde vlogen. Nie mand kon beter en vlugger dan hij een paard beslagen. Dat en nog heel wat meer opschepperij verkocht hij aan kliënt en voorbijganger. Een knecht kon hij nooit lang houden. Ze werkten nimmer naar zijn goesting, Toen Sint Elooi voorbij de smidse van Jan stapte, las hij het uithang bord en ook een plakkaatje: Knecht gevraagd I» Hier moet ik zijn, dacht Sint Elooi, stapte binnen, verhuurde zich en schoot direkt aan 't werk. De boer van 't Hendriksveld kwam juist binnen met zijn volbloed boerenmer- rie. Beslagen aan de vier poten, zei de boer. Toon uw kunde, sprak de smid tot Sint Elooi. De boer duwde de merrie in de balie. SintjElooi trad nader. In een (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) De Koornb Loem

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1