Frankrijk s vooruitzichten voor de uitvoer van landbouwproducten GUIDO I l! -- -■ Arbeid adelt 11 II iP' li I ll LANDBOUWWEEKBLAD I Voor cn door de LE ¥EFf WEEK BETEKEM AALST 3 DECEMBER 1949. Verschijnt iederen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1383 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Na de bevrijding is de Franse landbouw niet onmiddellijk in staat geweest voor de voedselvoorziening van het land te zorgen. De oorzaken hiervan waren dat de voorraden levensmiddelen uitgeput waren, dat de veestapel ernstige verliezen had geleden, dat de paardenstapel voor een groot deel door de Duitsers was opgeëist of geroofd en dat de over blijvende landbouwmachines in een slechte staat verkeerden. In de jaren na de oorlog heeft de Franse landbouw een grote kracht inspanning gedaan, waardoor de le vensmiddelenproductie kon worden opgevoerd. Helaas was de droge Zomer 1947 er oorzaak van, dat de Franse boer in dat jaar in elk geval niet de vruchten van zijn arbeid kon plukken. In het daarop volgend jaar keerde evenwel de kans 1948 lever de een schitterende oogst op en ge leidelijk konden verschillende pro ducten, die tot dan toe gerantsoe neerd waren, worden vrijgegeven. Ook boter, melk en kaas kwamen vrij, wat van harte door de verbrui ker werd toegejuicht. Op dat tijdstip begon zich echter ook de vraag naar voren te dringen in hoeverre Frankrijk zijn plaats in de rij van uitvoerende landen weer zou kunnen innemen en aldus de be trekkingen, die vóór de oorlog be stonden op gebied van de uitvoer, herstellen. Voornaamste Franse uitvoerpro'ducten. Vóór de oorlog waren Frankrijk's bijzonderste uitvoerproductenwijn, brandewijn, likeuren, fruit, groenten, (met name primeurs), kaas en enkele specialiteiten zoals conserven, choco lade en suikerwerken. Frankrijk zou ook wel, althans in bepaalde jaren, granen hebben kunnen uitvoeren, maar de prijzen lagen hoger dan in de grote graanvoortbrengende lan den. Sinds de bevrijding heeft de uit voer zich voornamelijk bewogen om de wijnen, ook brandewijnen. In 1948 bedroeg de uitvoer 15.918 millioen franken aan dranken (wijn, brande wijn, likeur), 2.653 millioen fr. aan fruit, 999 millioen fr. aan kaas, 1.351 millioen fr. aan cacao en chocolade en 996 millioen fr. aan geconfijte vruchten-ggSëaBS Uit deze opsomming blijkt, dat de uitvoer grotendeels bestaat uit weel- 4\iU\, deproducten, waarvoor slechts in een beperkt aantal rijke landen afzet te vinden is. Bovendien heerst er op dit gebied, inzonderheid wat betreft wijn en brandewijn, een scherpe interna tionale concurrentie. De Europese landen wensen levensmiddelen als aanvulling van hun eigen voort- brengst, voornamelijk granen en vlees, en het is dank zij de Marshall- steun, dat zij zich die aankopen kun nen veroorloven. Doch aan deze steun komt weldra een einde. Ander zijds kan het buitenland gemakkelijker aankopen verrichten, die met franken moeten worden betaald dan met Ar gentijnse peso's, Amerikaanse dollars of andere harde valuta. Voor Frank rijk liggen dan ook mogelijkheden open tot opvoering van de uitvoer van levensmiddelen, onder andere naar Groot-Brittannië en Duitsland. Wat betreft de mogelijkheden voor uitvoer naar Engeland, hangt veel af van de ontwikkeling der betrekkin gen tussen dit land en Argentinië, in het bijzonder van vleesleveringen door laatst genoemd land. Verder heeft Groot-Brittannië veel belang bij de ontwikkeling van de rundveeteelt in Oost-Afrika en die van de varkens fokkerij in Australië, waarvoor het zich in die mata interesseert, dat de Overseas Food Corporation er En gels kapitaal in heeft gestoken. Doch hieruit spruiten voor Groot-Brittan nië uitslagen voort op lange termijn. Daarom heeft het land ook onderhan delingen aangeknoopt met Frankrijk, wat dit laatste land welgevallig was, omdat het in de laatste tijd heeft te kampen met de afzet van varkens vlees. Door de grote productie, als gevolg van de verbeterde veevoeder positie, ontstond 'n scherpe prijsdaling. Einde Februari 1.1. kon bovendien het eerste contract met Groot-Brit- tanië afgesloten worden voor de le vering van conserven, en kort gele den kwam er een contract tot stand tot levering van bevroren vlees en runderen. Verder is in de afgelopen Winter de uitvoer van groenten en primeurs naar Groot-Brittannië (in het bijzonder bloemkool) toegenomen, dank zij de gedaalde prijzen. Zie vervolg 4e bladzijde le kolom. Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op Zondag 4 De cember en Zondag 11 December. In onze eerste bijdrage zagen we de allereerste jeugdjaren van Guido Gezelle in het hoveniershuis in de Rollewegde invloed van de omge ving en familie. Guido gaat echter ook ter schole. De eerste onderwijskiemen. De grote Gezelle-kenner Prof. Dr. Fr. Baur schrijft Zijn eerste onderricht ontvangt de jongen van de Hollandse school meesters die, ook na de Omwenteling (1830), te Brugge zijn gebleven: met een ontstaat hier de eerste hapering tussen het natuurlijk kinderidioom (idioom gewestspraak)half Win- gens, half Heules en half Brugs, dat huis en buurt hem bijbrachten aan de éne zijde, en aan de andere wat hij heel zijn leven het stijve, onwennige Hoogvlaams zal heten, waar zich héél zijn taalkundige strijd tegen richt. En wanneer de schoolprestaties uit muntend blijken te zijn, is daar al spoedig bij deze landse, in zware eco nomische crisisjaren half behoeftige, maar eergierige mensen, de stoute droom van een mogelijk priesterschap voor hun eerstgeborene. Wie priester studeert, moet latijn leren. Daarom trok Guido naar Het College Den Dune (1841-1846). Dit college ligt vlak bij de Damme- poort. Guido volgt eerst de twee voorbereidende of franse klassen en in 1843 de klasieke humaniora of Latijnse klassen. De uitslagen zijn prachtig. Pier-Jan is meer dan tevre den. Alleen in deklamatie zijn de uit slagen eerder slecht. Dit getuigt weer hoe schuchter en schroomvallig Guido was. De overste De Corte laat een goede invloed gelden op onze student. Hier ook maakt hij zijn eerste ken nissen Louis Lootens, de latere mis siebisschop; Louis Van Haecke (ka nunnik van Haecke). de echt-Brugse lollige en plezierige priester; de De Zutter's van Brugge, de latere druk kers van "Rond den Heerd In die tijd reeds voerden ook de leerlingen van het katholiek college heftige strijd tegen het Staatsatheneum. Moeten we hierin het fel en strijdbaar partij- fanatisme zoeken van de latere Ge zelle, die te Brugge voor dit fanatisme misbruikt werd en bittere ontgooche lingen moest oplopen Studeren, al goed en wel maar... Thuis bij Gezelle werd de nood groot. Het talrijk gezin vergde veel, de verdiensten van Pier-Jan waren klein. En zijn machtige werkgevers waren soms ook vooringenomen. Victor van de Walle, een der zoon tjes van Pier-Jan's meesters, studeerde ook in Den Dune zat in dezelfde klas als Guido, maar daar waar de werkmanszoon steeds aan kop stond, daar eindigde Victor aan 't staartje, ge ziet van hier 1 In de Rolleweg werd beslist dat Romaan in 't bedrijf zou blijven en dat Guido mocht voort studeren, (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) Hl i I j it 4 lil 1111 ifi li n I It S! oornbloem Borstbeeld van Gnido Gezelle, opgesteld in de tuin van het Gezelle-museum te Brugge.

De Koornbloem | 1949 | | pagina 1