Grote ontwateringswerken Handelsvrijheid en Staatstussenkomst. ter bestrijding van de werkloosheid. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 7 JANUARI 1950 Verschijnt iederen Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1388 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen vanartikelei der bron is streng i zonder aanduiding verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Voor enkele dagen deelde de pers mede dat onder de belangrijke wer ken die door de Regering overwogen worden ter bestrijding van de werk loosheid, naast de verbetering van de verkeerswegen en van de waterwe gen, ook de drooglegging voorkomt van bepaalde gebieden. Wij noteren met voldoening de plannen der regering op dit gebied en hopen dat zij binnen korte tijd en op doeltreffende wijze zullen worden uitgevoerd. Er zijn in ons land immers nog verschillende duizende hectaren grond die voor de landbouw ongeschikt zijn, omdat hun afwatering onvoldoen de is. Nog een grotere oppervlakte land bouwgronden zou op gebied van op brengstvermogen aanzienlijk kunnen verbeterd worden door uitvoering van draineringswerken. In onze bijdrage De mogelijkhe den van een doelmatige grondenvalo- risatie verschenen in De Koorn- bloem van 26 November 1.1. hebben wij aangetoond dat alleen uit de drai neringswerken een verhoging van opbrengst voortspruit welke minstens op 15 kan geschat worden. Be voegde landbouweconomisten en sta tistici zijn de mening toegedaan dat minstens 200.000 ha van ons land bouwareaal kunnen verbeterd wor den door drainering. De verhoging der landbouwproductie welke hieruit voortvloeit zou neerkomen op een toename van de landbouwgrond met 30.000 ha ja zelfs met een merkelijk grotere oppervlakte, wanneer de pol- dergronden of moerasgronden door grote ontwateringswerken worden gezond gemaakt. Onze boeren weten vermoedelijk dat de Nederlandse regering door uitvoering van een groots programma van ontwateringswerken reeds tien duizenden ha aan de landbouw heeft teruggeschonken. Deze werken wor den verder stelselmatig voortgezet. In ons land zijn reeds sedert jaren programma's tot ontwatering ont worpen, doch de uitvoering ervan is steeds gestuit op talrijke moeilijkhe den in hoofdzaak toe te schrijven aan de lange duur der werken en de te hoge kosten. Thans bestaan er evenwel machines waarmede deze ontwateringswerken in een betrekkelijke korte tijd kunnen uitgevoerd worden, wat ook de kosten in aanzienlijke mate vermindert. De Belgische Regering is voorne mens zich enkele van deze machines aan te schaffen. Zij komen uit de Verenigde-Staten en kosten nage noeg 750.000 fr. Doch de kostprijs der ontwateringswerken zou er 40 tot 50 t.h. door verminderen. Ook is de Regering voornemens een machine aan te kopen in Enge land voor het graven van kanalen en open grachten tegen de prijs van cir ca 500.000 fr. Met de hulp van deze machines kunnen tot dusver braak liggende gronden in akkergronden worden herschapen. Het economisch nut der ontworpen ontwateringswerken wordt duidelijk aangetoond door de noodzakelijkheid •voor ons land een zo ruim mogelijk gebruik te maken van zijn eigen hulp middelen, teneinde de uitgaven voor aankoop van levensmiddelen in het buitenland zoveel mogelijk in te krim pen. Het is hiertoe gedwongen door de steeds scherper wordende econo mische strijd en door de noodzake lijkheid zuinig om te gaan met zijn voorraad aan vreemde deviezen, in- zonderlijk dollars. Het plan der grote ontwateringswerken. Voor 1950 staan op het regerings plan 28 grote ontwateringswerken, verspreid over het gehele land en waarvoor op de begroting een bedrag van 28 millioen frank is uitgetrokken. Ongeveer 4.500 ha zullen droog gepompt worden door 4.500 ha zul len open ontwateringskanalen wor den aangelegd en door 600 ha wordt een ondergrondse afwateringsleiding voorzien. De voornaamste werken hebben ten doel de loop van de Sette te Orp- le-Grand te verbeteren hiervoor is een bedrag van 15 millioen voorzien. Verder zijn verbeteringswerken ont worpen aan de loop van de Dijle, stroomafwaarts Leuven, voor een be drag van 10 millioen frankin de vallei van de Boven-Semois voor 6 millioen fr.in de wateringen ten Noorden van Veurne eveneens voor 6 millioen fr.; in de Dendervallei voor 4 millioen frank. De Staat neemt 60 t. h. van de to tale uitgaven voor zijn rekening, het overschot wordt gedragen door de ondergeschikte openbare besturen, (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) Het is nog niet zo heel lang gele den dat wij boeren, aan den lijve heb ben ondervonden, wat het betekent als de openbare besturen zich gaan bemoeien met ons werk. Ieder van ons denkt nog met razernij in de ziel aan die vernederende huiszoekingen, aan die talrijke processen-verbaal, aan die uren die werden aangescho ven om een geleibrief te bemachtigen. Het zat ons allemaal dwars dat wij het laatste korreltje graan, dat wij geoogst hadden, moesten aangeven. Al deze dwangmaatregelen, waar niet het minste spoor van vrijheid meer in te vinden was, maar die toch uit de nood der omstandigheden waren ont staan, hebben onze boeren hartsgron- delijk doen verlangen naar hun vroe gere vrijheid. Wij begrijpen dan ook best het triomfantelijke gevoel dat zich van hen meester maakte toen alles, stuk voor stuk, stilaan werd vrijgegeven, toen de ene na de andere, iedere dwangmaatregel werd ingetrokken, toen ten slotte de volledige vrijheid op het gebied van handel terugkeerde. En niettegenstaande de voorzichtige vermaningen van sommige bevoegde personen, die verder in de toekomst zagen, niettegenstaande reeds hier en daar stemmen opgingen, die waar schuwden tegen de mogelijke geva ren, ging de massa onbesuisd in haar vrijheidsroes terug aan de gang met een hoop verwachtingen, die weldra bleken nooit werkelijkheid te zullen worden. Men vroeg de vrijheid en had ze lief, al was het alleen maar om wille van het schone woord of om wille van ons door het woord vrij heid sterk gekruide verleden- Zelfs nu, dat door velen onder ons de knellende gevolgen van een over dreven vrijheid worden aangevoeld, zal men nog eenstemmig om die vrij heid schreeuwen, zonder dat men zich maar enigszins rekenschap geeft van het feit dat velen van onze stand genoten kunnen ten onder worden gebracht tengevolge van die vrijheid. Nog onlangs hadden wij de gele genheid op een vergadering van landbouwers te vragenwat verkiest ge Volledige vrijheid, volledige meesterschap op uw bedrijf, zonder bemoeiing dus van buitenuit, ofwel tussenkomst van openbare besturen En zonder aarzelen koos gans de ver gadering voltallig het eerste Maar diezelfde vergadering ver weet tegelijkertijd de regering ook de tekortkomingen, vooral in verband met de afzetmogelijkheden en de prij zen van de landbouwproducten. De boer telde in Brussel niet mee, ze trekken zich daar niets van onze miserie aan, enz. Waaruit wel blijkt hoe verward in vele gevallen de opvatting van onze landbouwers is omtrent het vraagstuk als dat wat ons hier bezig houdt. En alhoewel zulke verwarring ook in an dere standen der bevolking te vinden is, toch is ze daar minder opvallend, komt ze niet zoveel voor. Wellicht is dat weer één van die reden waarom onze boeren, wat de politiek aangaat, bezien worden als nog niet volledig rijP- Onze landbouwers dienen eindelijk eens te begrijpen dat het niet opgaat van anderen steeds de oplossing van hun moeilijkheden te eisen of anderen verantwoordelijk te stellen voor eigen tekortkomingen en eigen onbevoegd heid. Het gaat niet op langs de ene kant te beweren dat "die heren,, op onze boerderijen niets hebben verloren en dat ze geen zaken hebben met het aantal varkens dat in onze stallen zit, enz. om langs de andere kant diezelfde heen het verwijt toe te sturen dat ze niet zorgen voor een goede afzet van diezelfde varkens, waarvan die heren zelfs het bestaan niet zouden mogen weten. In deze houding, die door velen van onze boeren wordt aangenomen, is de tegenspraak zo opvallend, dat wij ge vaar lopen door de buitenwereld te worden aanzien als mensen, die over dingen praten waar ze geen verstand van hebben. Omdat dit vraagstuk van zulk een groot belang is achten wij het zeer noodzakelijk onze mensen daarover een beter begrip bij te brengen. Het komt er voor ons niet op aan de hou ding van de regering goed te praten of om bepaalde verzuimen te ver blommen. Onze bedoeling is onze boeren er op te wijzen op de onrede lijkheid die schuilt in hun houding te genover het vraagstuk dat wij hier komen te bespreken. Eens de zaak goed ingezien zullen zij voldoende gezond verstand hebben om naar de verkregen Inzichten te handelen. Daardoor zullen zij dan weer een stap verder gezet hebben op de weg der ontvoogding, een weg die gaat langs de overwinning van eigen misopvattingen om te komen tot een goed verantwoord begrip van de werkelijke toestand. Pas als wij zelf hebben aangetoond dat wij een Zie vervolg 2e[bladzijde le kolom. De 1 Koornb Loem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1