es Wetsvoorstel tot verhoging der Handelsvrijheid en Staatstussenkomst. Pachtprijzen tot het dubbele van 1939. Arbeid adelt ers 'ijs Voor en door de Landbouwers ALST 21 JANUARI 1950 Verschijnt iederen Zaterdag Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. maai >rs en uiten- :t overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. Oe medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. :n D Hpiy Zoals onze lezers weten, mogen de .E/JLjjachtprijzen niet op een hoger bedrag worden vastgesteld dan 140 °/0 van a it normale pachtprijs van 1939 (dus 30 ten verhoging van 40 op de to.tv). Qoor beren volksver tegenwoor- er eeriigers Philippart, Marck, Merget, UweSaspar en Lefere behorende tot de 3.V.P., werd op 17 November 1949 ^^^tea wetsvoorstel ingediend dat voor ioel heeft de verhoging van de pacht- o prijs toe te laten tot 100°/ovande pachtprijs van 1939. In de memorie van toelichting dat iet wetsvoorstel voorafgaat, motive ren de indieners ervan hun voorstel slsvolgtHet is eenvoudig onbillijk j iat, vier jaar na de overwinning, de pachtprijzen nog op 140 °/o van hun 11 róóroorlogs bedrag zijn blijven staan, lerwijl de levensduurte-coefficiënt 375 leeft bereikt en de veld- en hoeve producten coëfficiënt 4 benaderen Deze motivering is onjuist, omdat iet niet opgaat als basis te nemen de Kleinhandelsprijzen voor land- en tuinbouwproducten die doorgaans merkelijk hoger liggen dan deze be tomen door de voortbrenger. De be wering dat de veld- en hoeveproduc ten de coëfficiënt 4 benaderen is ook uit de lucht gegrepen en het zou ons niet moeilijk vallen meerdere land- en tuinbouwproducten op te sommen, welke zeer ver onder deze coëfficiënt blijven. Ten slotte zouden de indie ners van het wetsvoorstel moeten we ten, dat om het rendement van eender welk bedrijf, dus ook van de land bouw, te bepalen men tegenover de verkoopprijs ook de kostprijs van het product moet stellen. Als zij dat hadden gedaan, dan zouden zij tot de bevinding zijn gekomen, dat meerdere takken van onze land- en tuinbouw tijdens de jongste maanden verlies hebben veroorzaakt, zoals b.v.b. de fruitteelt, sommige groenten, de var- kenskweek. Verder zeggen de auteurs van het wetsvoorstel Daarom stellen tal van pachters voor of nemen zij aan dat de pacht ver boven het wettelijk maximum gebracht wordt en ver der Coëfficiënt 1,4 is niet in ver houding, noch met de fiskale lasten drukkende op de eigendom, noch met de herstellingskosten van de gebou wen, waarvan het bedrag cofficiënt 5 en meer bedraagt Hier wensen wij aan te merken wat 'el. 119. volgt op zich zelve is een verhoging van 100 "Io op de pachtprijs van 1939 redelijk, doch herhaaldelijk moesten wij op de zitdagen van onze rechts kundige vaststellen, dat sommige ver pachters, tegen de bepalingen der huidige wet,zich niet te vreden stellen met deze verhoging, doch tot drie en viermaal de pachtprijs van 1939 af dwingen van hunne pachters. Wan neer onze rechtskundige dan het on wettige der handelswijze van de eige naar aan de pachter kenbaar maakte, kreeg hij doorgaans als antwoord dat de pachter tegen zijn eigenaar niet durfde optreden uit angst opgezegd te worden bij de eerste gelegenheid ge boden door de pachtwetgeving. Wij staan dan ook sceptisch tegen over de bewering van de indieners van het wetsvoorstel dat de pachters voorstellen of uit vrije wil aannemen dat de pacht VER boven het wette lijk maximum gebracht wordt. De werkelijkheid is, dat talrijke pachters wegens de schaarste aan beschikbare landbouwgronden ge dwongen zijn de voorwaarden te aanvaarden hun opgedrongen door de verpachters tegen de wet in, om dat hun bestaan als boer er van af hangt. In werkelijkheid wordt de be perking van de pachtprijs tot 140 van de prijs van 1940 op grote schaal niet meer geëerbiedigd om de rede nen hoger aangehaald. Waar wij de verhoging van de pachtprijs tot 100 °/o ten overstaan van 1939 redelijk vinden, zouden wij aan de indienérs van het wetsvoor stel ook willen vragen zich in te zet ten tot het spoedig stemmen van een behoorlijke pachtwet die aan de pachters voldoende bestaanszekerheid waarborgt en hen beschermt tegen willekeur van de eigenaar. Bij gebre ke aan dergelijke pachtwet bestaat het gevaar dat de beperking van 100 °/o welke zij als maximum van de pachtprijs voorstellen dode letter blijft voor de pachter, omdat hij de zwakste partij is. Wij aanvaarden het eigendoms recht alsook het recht van de ver pachter op een redelijke grondrente, doch deze rente dient in evenredig heid te zijn met de geldelijke op brengst welke de grond, onmisbaar arbeidsinstrument voor de landbou wer, aan deze laatste kan geven. Bo vendien moet aan de uitbating een (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) III. In onze vorige bijdrage schetsten wij een vluchtige geschiedenis van de beroepsverenigingen der middeleeu wen de gilden. Terloops merken wij daarbij op dat die gilden zich hoofdzakelijk beperkten tot stielman nen en neringdoeners. De landbou wers uit die tijd namen aan dat vere nigingsleven geen deel. Zij leefden op de buiten en werkten gewoonlijk in herendienst. Tot op heden hebben zij die achterstand tegenover de am bachtslieden nog niet kunnen inhalen, bij zover dat ze zich nog nooit in het openbare en vooral politieke leven hebben kunnen doen gelden op de manier waarop de arbeidersklasse dat gedaan heeft en heden ten dage nog doet. Door innerlijke ontbinding en ook door de verderfelijke werking van buiten uit zijn de gilden steeds meer en meer vervallen, misbruiken ont stonden en tenslotte verdwenen deze schone organisaties met de franse re volutie, met het daaruit voortsprui tend liberaal stelsel dat de volledige, vrijheid in handel en nijverheid voor stond. Laat een kat vallen en ze komt op haar poten terecht. Laat iedereen maar doen en ge zult zien dat alles wel in orde komtdat was het stelsel van de volledige vrije economie. Smith, de grondlegger van het eco nomische liberalisme, formuleert, zijn leer op bondige wijze Iedere mens zoekt zijn eigen be lang. Dat zit hem in 't bloed. Iedereen weet best wat zijn eigen belang is. Een vreemde moet u dat niet komen vertellen. Elke mens, als ge hem ten min ste volledig vrij laat, zal dus best zijn eigen belangen kunnen behartigen. Wanneer wij dus iedereen, volgens zijn eigen mening, zijn eigen belangen laten verdedigen zal iedereen tevre den zijn en iedereen zal daar wel bij varen. En de samenleving, als som van al die gelukkige enkelingen zal dus een tijdperk van geluk en voor spoed tegemoet gaan. Op het eerste zicht was dat een hele schone theorie. De werkelijkheid echter was heel anders. Wij als boeren weten zeer goed dat in een nest varkens het ene ge deelte steeds het eerst bij de bak is en dat het andere gedeelte gewoonlijk met de rest moet tevreden zijn. En voor de zwakste en traagste van de bende wordt het van slecht tot erger. Doordat iedereen yrij was te doen wat hij wilde, die middelen dus te ge bruiken die hem het gemakkelijkst en het zekerst naar zijn doel brachten gingen wij een tijdperk tegemoet van hebben is hebben en krijgen is de kunst: een tijdperk van zedelijke ver wildering en gewetenloosheid in het economisch leven. Het werd een echte wedloop in de vrije concurrentie: wie het goed koopst kon voortbrengen, die had ook de grootste verkoop en verdiende daardoor ook het meeste geld. Aan vankelijk streefde men de goedkope fabrikatie na op een eerlijke manier. Wellicht was dat nog een nawerken de invloed van de gilden. De mis bruiken kropen echter algauw als paddestoelen uit de grond. Om de kostprijs van de koopwaar te verminderen bestonden twee mid delen die goed werktenenerzijds het neerdrukken van de lonen der arbei ders en anderzijds het verminderen van de hoedanigheid tot het brutale bedrog toe. Het neerdrukken der lonen (des tijds bestonden er nog geen sociale wetten) hadden voor gevolgarbeids dagen tot 16 uur, vrouwenarbeid (die was immers nog goedkoper) met de daaruit voortvloeiende ontbinding van het familieleven, verwildering van de jeugd, enz. In alle twee de gevallen was het grootste gedeelte van de bevolking het slachtoffer van de "handigheid,, en de "vrijheid,, van het andere, veel kleinere gedeelte. Deze vrije geestesgesteldheid stond lijnrecht tegenover deze der gilden uit de middeleeuwen. Uitbuiting van de arbeid was daar uitgesloten en de controle op de hoedanigheid van de koopwaar was daar zeer streng. In plaats van verbetering had de liberale economie een warboel geschapen waar enkelingen teerden op de kosten van de grote massa. Zover hadden die vrijheidsgedachten ons gebracht en zij die ze aanvankelijk het meest hadden toegejuigd, werden er de slachtoffers van. Het is dan ook'te begrijpen dat zeer gauw stemmen opgingen om deze stand van zaken aan te klagen. De arbeiders, die de eerste slachtoffers waren, begonnen zich te groeperen. De Paus richtte zijn waarschuwing tot de wereld in zijn wereldbrief Re- rum Novarum, waar Hij de mistoe standen aankloeg en de weg tot een (Zie vervolg 2' bladzijde3 1' kolom). De Koornbl Loeiï] STICHTER EN BESTUURDER ;oop. en elf te itig in 1 Uw alst klasse ijk. dissen chap- :aken. ost. Tl 4840V}achtpriis van 1939>-

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1