^Wetsvoorstel tot vrijstelling van de landbouw- Handelsvrijheid en Staatstussenkomst Arbeid adelt factors van de belasting op motorvoertuigen» Voor en door de Landbouwers lALST 28 JANUARI 1950. Verschijnt iederen Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1391 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67, Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD 1 Orgaan der S. M. Redt U Zei ven. Iet overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAÜDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. De heren volksvertegenwoordigers alle ïiscry, Streel, Jacques, Masquelier en rloos Couplet hebben bij de Kamer op 20 Jecember 1.1. een wetsvoorstel inge- aandajiend dat voor doel heeft de land- n) vaiouwtractors vrij te stellen van de elasting op de motorvoertuigen, g "Hó' De indieners van het voorstel moti- )t 12 neren dit laatste alsvolgt Höte De Regering heeft herhaaldelijk 10 toaar wil te kennen gegeven de na- ionale productie op te voeren en de Stel diJelgische voortbrengers in staat te 'an ICtellen met moderne middelen te strij- en tegen de buitenlandse mededin- ta, allejng door verlaging van de kostprij- 9 tofen van de landbouwproducten. Onder die middelen kan men o. a. 36c mechanisering van de bedrijven n het rationeel gebruik van land- DUS ouwmachiaes rekenen. De benutti- ZEN. in9 van sommige machines blijkt ich tenveri9ens onkel mogelijk door het ebruik van tractors. De wet van 1923 op de met de MHHirecte belastingen gelijkgestelde tak- :n heeft de landbouwtractors onder- ■orpen aan het zelfde regime als de lotorvoertuigen, o. m. de vrachtwa- ens voor het vervoer van goederen. Men moet toegeven dat op dit tijd- ip het gebruik van de landbouw- actor nog in het stadium van de roefneming verkeerde en dat het us niet voor de hand lag voor dit )ort voertuig een bijzonder regime overwegen. Doch, nu op veel landbouwbedrij- en het werk dat vroeger door paar- en werd verricht gedeeltelijk door 'e tractor wordt uitgevoerd, is dit :t vajiet meer het geval. Het is derhalve IDENuidelijk dat de tractor niet zwaarder rILDE>ag worden belast dan de paarden SSEI/elke hij vervangt en die niet onder- rorpen waren aan enige taxe. Immers de wet verbiedt aan de rovinciën en de gemeenten een taxe J heffen op het vee, met inbegrip van .gels e landbouwpaarden. nten tfactor gebruikt in de land- ouwbedrijven dient slechts bij uit- 190. 3nclering voor het vervoer van goe- Q j eren op de weg hij is bijzonder ge- Duwd voor het verkeer op de akkers aor de vorm van de banden, de >Vyiand van de wielen enz. Nochtans moet de landbouwer, die et meer over hetzelfde aantal paar- -m* :n beschikt voor het vervoer van Dederen voor en naar zijn bedrijf, >ms zijn tractor gebruiken voor het vervoer van sommige goederen op de weg. De memorie van toelichting van het wetsvoorstel maakt verder melding van bepaalde bestuurlijke onderrich tingen, welke beoogden in beperkte gevallen ontlasting te verlenen op de landbouwtractors. Zo zijn volgens het rondschrijven van het Bestuur in dato 10 September 1938 niet belast baar de tractors die uitsluitend die nen voor het voorttrekken van land bouwwerktuigen zoals ploegen, eg gen, maaimachines enz., of die voor het vervoer van de waren van het veld naar de hoeve en omgekeerd, geen gebruik maken van de openbare weg. Deze voorwaarden van ontlasting zijn te beperkt, omdat de landbou wers, op zeldzame uitzonderingen na, ten minste één of meer openbare we gen moeten oversteken of gebruiken om hun oogst naar de hoeve of hun meststoffen naar hun akkers te bren gen. Daar het aantal paarden ook bij meerderen onder de landbouwers verminderd is, moeten zij hun tractors eveneens gebruiken om hun produc ten naar de plaats van bestemming (suikerfabrieken, stations, molens, enz) te vervoeren, waardoor dan de taxe op het vervoer invorderbaar wordt en de kostprijs verzwaard wordt. Wel voorziet het ministerieel rond schrijven een vermindering van be lasting voor dezen die hun tractors op de wegen gebruiken voor het ver voer van goederen gedurende minder dan 12 of minder dan 90 dagen per jaar, doch deze bepaling beoogt slechts de zware tractors (meer dan 3.000 kg) en zij legt bovendien de verplichting op een wegboekje te houden, waarin elke verplaatsing van het voertuig op de baan dient opge tekend. Zulks nu kan in de practijk niet verwezenlijkt worden in de land bouwbedrijven. Om die leemte van de wet van 1923 aan te vullen, wordt de intrek king van de vervoertaxe op de land bouwtractors voorgesteld. De indieners betogen verder dat, al is het bedrag van de belasting hoog, de totale vermindering van de ontvangsten die hieruit zal voortvloei en niet belangrijk zal zijn, rekening gehouden met het vrij gering aantal gebruikte tractors in de landbouw en (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) IV. Wij komen hier terug op de vraag, die wij stelden bij de aanvang van deze reeks artikels Wat wenst ge vrijheid of gebondenheid Wij menen dat wij voldoende heb ben aangetoond dat wij ons moeten ontmaken van het waandenkbeeld van de volledige onbeperkte vrijheid. Onze samenleving is tegenwoordig zo ingewikkeld en zo veelzijdig, dat tal van voorschriften en regiementen nodig zijn wil de boel niet in 't hon derd lopen. De bewijzen hiervoor liggen voor 't grijpen. Langs de andere kant wensen wij ook niet aan handen en voeten ge bonden te liggen. Wat wij wensen is een gulden middenweg. Wij wensen niet de vrijheid zoals zij werd voorgestaan in de liberale economie. Wat zijn daar immers de gevolgen van Als onze boeren volledige vrijheid opeisen, dan veronderstellen wij dat ze die niet alleen voor zichzelf op eisen. Dus ook de winkelier en de handelaar moet volledig vrij zijn, iedereen trouwens. Welnu, wat zou een handelaar doen, tenminste als hij daarin volledig vrij werd gelaten, als hij in Denemarken varkens kan ko pen aan 16 fr, terwijl hij hier in het binnenland 22 fr zou moeten betalen Waar denkt ge dat een handelaar zou boter kopen als hij deze in Ne derland 30 fr goekoper kan krijgen dan hier in België Moest iedereen vrij zijn van te kopen waar hij wil, dan zou de landbouwer hier het eerste slachtoffer zijn, want de verlopen ja ren hebben wel aangetoond dat de Belgische landbouwer zijn handen vol heeft aan de buitenlandse concur rentie. Of willen onze boeren alleen de vrijheid voor zichzelf en de beperkin gen voor de anderen Dat zou onre delijk zijn. Vragen zij dus beperking van invoer, marktregeling, enz. ten einde hun eigen produkten te be schermen, dan hebben ze het recht niet volledige vrijheid voor zichzelf op te eisen, dan dienen zij zich ook te onderwerpen aan de gansheid van de economische reglementering. Wij wensen zo weinig mogelijk staatsinmenging. Wij zijn voorstan der van een wel begrepen persoonlijk initiatief van de enkeling. Maar de beperkte krachten van de enkeling belemmeren zijn ontwikkeling. Daar om dient hij toe te treden tot een gro ter verband, dat weliswaar gevaren met zich sleept, maar dat toch veel groter mogelijkheden biedt. Daar, waar het privaat initiatief te kort schiet is staatstussenkomst gewenst en zelfs noodzakelijk. Maar waar wij van staatswege hulp verwachten dienen wij ook het nodige te doen en de nodige voor schriften te volgen om die staatshulp mogelijk en vruchtbaar te maken. Een paar jaren geleden deed zich een ge val voor dat tekenend is voor het on zinnig vasthouden aan een verkeerd begrip van vrijheid. Wij beschikken niet over de juiste cijfers. Maar de zaak was dezezoals alle jaren was er een land-en tuin- bouwtelling voorgeschreven. De openbare besturen hadden aan de hand van deze telling uitgemaakt dat het binnenland veel te weinig tomaten had geplant om aan de behoeften van de bevolking te voldoen. Want vol gens de gedane telling was de beteel- de oppervlakte tomaten veel te laag om voldoende te zijn. Te weinig tomaten in het binnen land wil natuurlijk zeggenaankopen in het buitenland, dus invoeren. Toen echter de tomaten op de markt kwa men bleek dat er eigenlijk, in plaats van te weinig, veel te veel waren. Hadden de heren uit Brussel zich misrekend Neenl Onze kwekers hadden zich misrekend. Ze hadden, zoals ze dat van de oorlog gewoon waren, veel te lage cijfers aangegeven. Dat bij te grote aanvoer de prijzen dalen is van zelfsprekend. En door hun verkeerde aangiften hadden de groentenkwe- kers in hun eigen vingeren gesneden. Niettegenstaande de kwekers in deze kwestie een grote fout hadden begaan, waren ze eensgezind om de schuld op de invoerpolitiek van de Regering te schuiven. Ja, wij weten het, invoeren is soms een geliefkoosd spelletje van sommige heren, maar dat is nog geen reden om de zaak nog erger te helpen maken. Door bovenstaand voorbeeld wil len wij aantonen dat het niet opgaat langs de ene kant alle zeggenschap van de openbare besturen te ontken nen, om langs de andere kant hun hulp in te roepen voor dezelfde zaken. Willen wij hulp, dan moeten wij meer blijk van vertrouwen geven en degenen waarvan wij de hulp ver wachten, de nodige inlichtingen ver schaffen, opdat ze met kennis van za ken zouden kunnen helpen. (Zie vervolg 2' bladzijde l' kolom). De E£oornb loem STICHTER EN BESTUURDER 1 sel. i geen taald ,aat U 'nissen zaken. eim.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1