De politiek van ons Ministerie van Landbouw Is de Insecten- en Ziektenbestrijding in de Fruitteelt nog lonend? Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers :rko( De heer Orban betoogt vervolgens j at de cijfers der begroting van zijn dóeren Partement 'n ^eze evolutie zijn m2 leegegaan. Thans voorziet de begro- 'j1 ,ing van zijn Departement een bedrag -(Man 400 millioen frank. Dit bedrag is ïochtans gering, wanneer men weet Lllat de Nederlandse Minister van .andbouwover 1800 millioen frank METjeschikt, alhoewel beide landen op TERTandbouwgebied van ongeveer het- "delfde gehalte zijn. iN Als bijzonderste doel van zijn poli- ordeligiek noemde de minister het streven >or verliaar een betere rendabiliteit of gelde- ïdommijke opbrengst voor onze landbouw, ■igendc-lierbij diende hij echter rekening te louden met de algemene economische ïwen ttjolitiek welke er op gericht is de S, evensduurte op een zeker peil te 7an AfiJouden. Ï.LST 25 FEBRUARI 1950. Verschijnt iederen Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1395 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen ebergkaai, 5, Aalst 'elefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. t overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor bun bijdragen. De heer Orban, Minister van /^f|/adbouw, heeft vóór enkele dagen L/a'Leuven voor een auditorium van en grote genten* economisten en agronomen ï'spreekbeurt gehouden over De litiek van het Departement van ^ndbouw in het kader van de alge- 1e economische politiek Het lijkt ons niet van belang ont- jot, de belangrijkste gedeelten van ze ministerieële voordracht samen vatten en er een beknopt commen- ar bij te voegen. In zijn inleiding Iderstreepte de minister het aan- enlijk belang van de landbouw voor economie van het land door enkele fers Het in de landbouw belegde kapi- al is gestegen van 70 milliard frank 1930 tot 200 milliard frank in 1949, waarde van de voortbrengst is egenomen met 20 millioen frank in 1945 tot 1948. Bij de beoordeling m het geïnvesteerd kapitaal dient ■■rthter rekening gehouden met de j 4 Q/aardevermindering van de frank nds het jaar 1930. Wat de stijging er productie betreft, mag niet uit het jag worden verloren dat de op- rengst van de landbouw in 1945 nog men rotclijks gedrukt was door de on- aadveiunst;jge omstandigheden waarin het omen, indbouwbedrijf werd uitgeoefend boonjdens de oorlogsjaren. Deze twee ut, enZjCtoren mogen naar onze mening Beste,jet uit het oog worden verloren wan- ;n, Leteer men vergelijkende cijfers aan- ehaald door de Minister in hun juist aglicht wil stellen. 0, Aal Wij geven graag toe dat de land- jouwpolitiek een deel is van onze algemene economische politiek en dat bij de vaststelling van de prijzen der landbouwprodukten er rekening moet gehouden worden met hunne terug slag op de kosten voor levensonder houd der bevolking, waarmede de lonen verband houden. Doch wij kun nen niet aanvaarden dat ons land bouw uitsluitend of hoofdzakelijk de offers zou moeten brengen om de levensduurte te drukken en maken aanspraak op prijzen voor de land bouwproducten die aan de voort brengers een behoorlijke bedrijfs winst verzekeren. Zulks vereist dat onze binnenlandse markt beschermd worde tegen een abnormale invoer van vreemde land bouwproducten, te meer daar onze uitvoer van land- en tuinbouwpro ducten door het buitenland ten zeer ste wordt beperkt door allerhande maatregelen zoals contingenten, hoge tolrechten,betalingsmoeilijkheden enz. Waar de Minister betoogde dat men kan begrijpen dat uit het buiten land producten moeten worden inge voerd, wanneer deze er in zeer voor delige voorwaarden kunnen verkre gen worden, moeten wij met de mees te nadruk dit voorbehoud maken. De Minister noemde de huidige toestand trouwens verre van rooskleurig, al hoewel hij van mening was dat niet gedramatiseerd mag worden. De opbrengst vooral in de sector van tarwe, suikerbieten en aardappe len vertoont wel is waar een stijgen de lijn, doch de algemene rentabiliteit is sinds 1936 nooit slechter geweest. Hier wensen wij op te merken dat de teelten die er voor het ogenblik het beste voorstaan niet de belang rijkste zijn voor onze Vlaamse land bouw, die zijn bijzonderste inkomsten vindt in de veekweek en de verfijnde teelten zoals, groenten en fruit. Het zijn nu precies deze takken van het landbouwbedrijf welke thans in zwa re moeilijkheden verkeren. De Minister zoekt de oorzaken van deze moeilijkheden in de jongste muntontwaardingen en in de gewel dige daling van de prijzen bij de vee teelt. De benepen toestand, die onze fruitteelt in de huidige omstandighe den doormaakt, laten ons niet toe in dit verband alleen te spreken van be handelingen ter bestrijding van ziek ten en insecten. Het is trouwens duidelijk dat op dit ogenblik nog andere problemen voor de kwekers oprijzen. Het is daarom onze bedoeling enkele vast stellingen naar voor te brengen en enkele practische gevolgtrekkingen te maken uit het verlopen seizoen, ten einde de middelen te vinden om de druk, die onze fruitteelt bezwaart, enigszins te verlichten. In tegenstelling met wat soms be weerd wordt, dient de diepere oor zaak van de achtereenvolgende sla gen, die onze fruitteelt sedert het ein de van de oorlog te verduren kreeg, in 't algemeen niet gezocht te worden in het gebrek aan bevoegdheid of on dervinding van de kwekers. Wat dit aangaat kunnen zij gemakkelijk op dezelfde lijn geplaatst worden als de buitenlandse. Zeker, de naweeën van de oorlog zijn niet zonder invloed geweest. En langs de andere kant is het een feit dat de moderne methodes, die in het buitenland worden aange wend, maar stapsvoets worden over genomen. Maar dat alles volstaat niet om een afdoende verklaring te geven voor de benarde toestand, die onze fruitteelt doormaakt. Het bijzonder gunstig klimaat en de overvloedige oogst van vorig jaar hebben het vraagstuk op zulke scherpe wijze ge steld, dat het nodig is, de zaak langs alle zijden te bezien de samenstelling van de boomgaarden, de keus der variëteiten en de zorgen die dienen besteed om de hoedanigheid van ons fruit te handhaven en zo mogelijk te verbeteren late variëteiten grote mogelijkheden voor het bewaren. Jammer genoeg wordt van deze eigenschap niet vol doende gebruik gemaakt en zo bele ven wij dikwijls dat goed winterfruit ontbreekt als er het meest vraag naar is, dus als er goede prijzen voor te maken zijn. Hieruit trekken wij het besluit de aanplantingen van zomerfruit die niet commercieël blijken, dienen vermin derd te worden in het voordeel van meer commercieël winterfruit, 't zij door het verwijderen van de bomen zelf, 't zij door het hergriffelen met gewenste variëteiten. Van overwegend belang is in deze voorwaarden dan de keus der varië teiten, wat van onze fruitkwekers zeker een groot commercieël door zicht vraagt en waarbij terecht de medewerking van de verenigingen en van de officieële instanties kan geëist worden. Nemen wij bv. de appelen. Welke variëteiten verdienen de voorkeur met het oog op lonende prijzen en een regelmatige oogst van gezond fruit? Hierbij mag de kweker zich niet laten leiden door de hoeveelheid van de opbrengst alleen, maar even eens door de kwaliteit. Een eerste vereiste is, dat wij aan de verbruiker, die steeds groter eisen stelt, dat fruit kunnen leveren dat hij verlangt, met uitschakeling van over bodige tussenpersonen, die de prijzen doen stijgen en daardoor de kopers afschrikken. De verbruiker wenst zulke varië teit, zus en zo gesoorteerd en verpakt. De klant is nu eenmaal koning en de kweker dient daar rekening mee te houden, ten minste zo hij een hoger verbruik van inlands fruit wil bevor deren. Wat de samenstelling van de boomgaard aangaat dient voldoende aandacht besteed aan de verdeling in vroege en late variëteiten en soor ten, met het doel de productie te ver delen over het ganse seizoen en ze tevens aan te passen aan de eisen van de markt. Het is immers een feit dat bijna alle vroege variëteiten rond hetzelfde tijdstip rijp worden en daardoor de markt overstromen op het ogenblik dat de verbruikers verwend zijn door mooi buitenlands fruit. (Zie vervolg 2' bladzijde 4' kolom). Langs de andere kant bieden de Verbetering van deze toestand is naar het oordeel van de Minister af hankelijk van drie factorenbetere verkoopprijzen, vermindering van de kostprijzen, de verhoging van de op- Voor wat nu de keuze van appel variëteiten aangaat dienen wij vreemde aan te planten (Amerikaanse en Engelse) of kunnen wij ons bepa len tot de inlandse (Belgische, Neder landse, Franse en Duitse) Het is een feit dat de soorten die wij in onze oude boomgaarden vin den over 't algemeen hun kosten niet meer opbrengen. In de tijd dat ze werden aangeplant beantwoordden zij wellicht aan de eisen van de ver bruikers hoofdzaak was grote hoe veelheden, zelfs al waren ze van mid delmatige of minderwaardige hoeda- (Zie vervolg 4' bladzijde le kolom.) De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER INDER VOOI' i 8.92

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1