Landbouwberichten VOEDERGRAS - - 4~ 4~ W aarschu wing kuisch. 7 POR© Landbouwonden D Appelen en Peren Steenfruit* DE KOORNBLOEM 11 Maart 1950 Is de Insecten- en Ziekten- bestrijding in de Fruitteelt nog lonend 1 (Vervolg van le bladzijde) Zij, die regelmatig last hebben met vroegtijdig schurft en die dat ge woonlijk bestrijden met zwavel, moe ten bedenken dat tussen de aanwen ding van minerale oliën en zwavel- producten minstens een tijdsruimte moet van 15 tot 20 dagen. De witte olie, aangezien deze geen kleurstoffen bevat, bezit niet die alge mene werking van de gele olie. Zij is nochtans op haar plaats voor de be strijding van rode spin en wollige bloedluis en voor late behandelingen. Ten slotte komen nog als winter- sproeimiddelen in aanmerking de gele kleurstoffen, die in water dienen op gelost. De weersomstandigheden in de loop van Maart tot begin April, zijn echter van die aard dat wij de kleurstoffen niet kunnen aanraden, tenzij voor speciale gevallen. Immers, de kleurstoffen zijn maar werkzaam voor zover zij vochtig blijven en bij gunstig weder kan het opdrogen zeer snel gebeuren. Op pruimebomen bv. wanneer men een late behandeling wil toepassen zijn de kleurstoffen nochtans op hun plaats, omdat er minder gevaar voor sproeischade is dan met gele olie. Het komt er nu op aan tussen deze verschillende middelen datgene te kiezen dat het best overeenkomt met de eisen van onze boomgaard, reke ning houdend met de mogelijke om standigheden van temperatuur, voch tigheid, snelle ontwikkeling, vorst, enz. Op de juiste manier aangewend en op de gepaste tijd bieden zij steeds een grote kans op welslagen en zal de bloei van onze bomen gunstig beïn vloed worden. Werking der winter sproeimiddelen. Bladluis -f- Dopluis -j- Schildluis -j- Bloedluis Wantsen Wintervlinder -(- Spint Bloesemkever -j- afdoende, - niet werkzaam gedeelte afdoende. Het is heden tijd om de waterbe handeling op uwe pere- en appelbo men van de vroege variëteiten door te voeren. U zult gele oliën of kleurstoffen ge bruiken volgens dat U een massale aantasting van spint verwacht of niet. We raden U aan uwe late varië teiten na uw vroege te behandelen. Sproei niet vóór het zwellen der knoppen, sproei niet meer na het knopstadium muizenoor Het ogenblik is gekomen om zon der nog verder te wachten, Uw win- terbehandelingen met organische kleurstoffen D.N.O.C. op Uwe kerse en pruimebomen door te voeren. Het is heden te laat om zulks op Uwe perzikken te doen. Op de pruimen is het af te raden gebruik te maken van gele olie gezien mogelijke sproeischade. Op kersebomen is het gebruik van gele olie aangeraden indien een on derzoek de aanwezigheid van een groot aantal spint-eieren aantoont. De behandeling wordt het best uit gevoerd als de lucht vochtig is maar het weer niet regenachtig. IffMedegedeeld door het Opzoe kingsstation van Gorsem). BINNENLAND. Afschaffing van verschillende reglementeringen. Bij ministerieel besluit van 16 Fe bruari (Staatsblad 24 Februari) wor den de phosphaathoudende meststof fen en de samengestelde meststoffen onderworpen aan het stelsel van de normale prijs. Bij ministerieel besluit van 28 Ja nuari (zelfde Staatsblad) wordt de vaststelling van het builpercentage in de loonmolens afgeschaft. Bij ministerieel besluit van 17 Fe bruari 1.1. (Staatsblad 26 Februari) worden rijst en bevroren rundvlees eveneens onderworpen aan het regi me van de normale prijs. Rond de pseudo-vogelpest. Het Ministerie van Landbouw deelt mede De pseudo-vogelpest, besmette lijke ziekte, waargenomen in België, heeft het voorwerp uitgemaakt van een omvangrijke publiciteit welke in het midden der verbruikers van eieren en pluimvee een zekere onrust heeft verwekt. De Veeartsenijkundige Dienst brengt ter kennis van het .publiek dat, ten minste in de grote steden, de hui zen waar geslacht pluimvee verkocht wordt, het voorwerp uitmaken van een regelmatige controle. De strenge controle op de haarden en het veeartsenijkundig toezicht over de regelmatige handel geven aan de verbruikers alle gewenste waarbor gen. De huidige reglementering laat al leen de tekoopstelling toe onder de normale vorm van aanbieding, van pluimvee dat vrij verklaard werd van pseudo-vogelpest. Ieder pluimvee dat het risico gelo pen heeft van besmetting, hoe gering ook, zelfs door verwijderde aanraking, moet te koop gesteld worden na ont daan te zijn van de ingewanden, van de kop en van de poten. Dit verschil in de wijze van aanbieding is van aard om elke missing te voorkomen, zelfs bij de meest oningewijden. Het is anderzijds uitgemaakt dat de pseu do-vogelpest in geen geval op de mens overgezet wordt Deze laatste verklaring alleen is voldoende om de verbruikers van hennenvlees en eieren volkomen ge rust te stellen. ter voorbereiding van de algemene landbouwtelling van 15 Mei 1950, de telling voor van de beteelde gron den, de beboste percelen en de vij vers op 15 Maart 1950. Artikel 4 bepaalt dat de natuurlijke of rechtspersonen die op 15 Maart a.s. eigenaars, voornaamste huurders of beheerders zijn van ten minste één are beteelde grond, verplicht zijn aan het gemeentebestuur alle inlichtingen te verstrekken betreffende de naam, de voornamen en het adres van de huurder van ieder perceel, alsmede aangifte te doen van de ligging en de kadastrale oppervlakte, die aan ieder onder hen in huur wordt gegeven. BUITENLAND. Verbeteringen op landbouwgebied in 1949. De herkavelingswerkzaamheden die onmisbaar zijn voor mechanische uitbating en welke een aanzienlijke bezuiniging betekenen op de vervoer kosten, gingen gedurende 1949 in Frankrijk in stijgende lijn. De herkaveling, welke in 1948 over 160.000 ha werd voltooid en over 393.000 ha werd ondernomen, zou volgens het tempo bereikt tijdens de eerste helft van 1949 voor gans dit jaar 656.000 ha bedragen. Op gebied van waterwerken wer den de bevloeiings- gezondheids- en draineringswerken voortgezet. Zo kon door de uitbating van landbouw grond in de beneden-Rhone in 1948 een extra-oppervlakte van 2.500 ha aan rijstbouw worden gewijd en dank zij de stuwdam van Birmony, kon de bevloeiing van de vlakte van Basse- Provence worden verwezenlijkt. Aan openbare werken op het platte land werden sinds September 1948 meer dan 430 km gekanaliseerd voor de aanvoer van drinkwater en 1300 km aan electrische leidingen gemon teerd. Bovendien werden 560 km bui tenwegen aangelegd. Ook de selectie van zaad en zaai lingen maakte vooruitgang. De uitbreiding van de zuivelnijver- heid en coöperaties omvatte 77 nieu we ondernemingen waardoor de to tale capaciteit van de reeds bestaande melkverwerking met 3 millioen hec toliter melk kon worden verhoogd. Ten slotte is veel gedaan op het gebied van koelhuizen. Er worden 17 installies gebouwd om fruit te bewa ren, waardoor jaarlijks meer dan 30.000 ton fruit in de koelhuizen kon worden bewaard. Bovendien zullen de lopende werkzaamheden een uit breiding van 6.000 kubieke meter koelruimte geven. ENGELAND. Omvang van de veestapel. Volgens de jongste telling heeft de veestapel van Engeland en Wales een omvang van 7.594.000 stuks rundvee waarvan 2.927.000 melk koeien, 9.122.000 schapen en lam meren, 2.409.000 varkens, 43.045.000 stuks pluimvee, en 35.000 geiten. Dit zijn de cijfers op 2 December 1949. Ten opzichte van 1948 betekenen zij een vermeerdering van 476.000 stuks rundvee, 308.000 schapen, 164.000 varkens en 6.097.000 stuks pluimvee. Lagere Landbouw- avondschool te Aals9 Het De school opgericht met deicomst werking van de Stad Aalst, b Om mice Aalst en al de plaatselijkeiandeli bouworganismen kende evenals r ger een succes 26 leerlingen V zich inschrijven. De lessen Djr, zeer regelmatig bijgewoond ;ls en Februari, dag van het examen,htige nog 24 leerlingen aanwezig. Zo Volgende landbouwerszontcder, kwamen hun diploma, na 2 jjg te lessen regelmatig te hebbendikwijl woond £)e Met de grootste onderschrna p 1. De Rick August, Impe. Het 2. Schockaert Ghislain, Eron: De 3. De Pauw Herman, Erpe. Nie 4. Herssens Firmin, Aalst. kalf 4. Meuleman Lucien, Erpe.' lauw 6. Wellekens Alfons, Aalst. Met grote onderscheiding. 7. Focquet Urbain, Vlierzei ais 8. Van Lierde Jan, Aalst, .u ver 9. D'Herde August, Erpe. ^ls 9. Saeys Remi, Herdersem. verenn 11. De Winne Frans, Hofstas Qej, 12. Focquet Herman, Vlierze Zo Met onderscheiding. eerste 13. Callebaut Raymond, Aals Het 14. Coppens Kamiel, Aalst, oraf kl 14. Van Gucht Ant., Erembo Hui 16. Droessaert Rog., Nieuwetieder. Met voldoening. ede OE 17. Droessaert Gilb., Erembo 'f 18. Wellekens René, ,iar Niet alleen de lessen, maarnstemm voordrachten en bezoeken gjec door onze toekomstige boer.nnen j bijgewoond. Wij "De algemene vergadering i Verbond voor RundertubercL strijding op 15 Januari met als" zettingen: a) bestrijding der tuberculose met film door Insfijdstip Veearts Dr Van den Berghe; zonde melkwinning door Ing. jag Provinciale Zuivelconsulent, dag door de leerlingen bijgewoonic jag Op 2 Februari, trokken de!« dag zonen onder leiding van hunl« dag naar de zuivelfabriek St Mas* dag te Lede. Na een bezoek aan dag briek werden onder de leiding melkerijbestuurder en leraar dag lende proeven genomen. l« dag Op 12 Februari bezochten'^ da9 komstige boeren de modernf da9 van Chepretté Jozef te Aalst r' da9 Wed. Coppens te Erembtf ,9 Terjoden. f da9 week j® week week >f week week week week week week week week Telling van de beteelde gronden, de beboste percelen en de vijvers. Rechtskundige Dienst Het besluit van de Regent van 20 Onze rechtskundige houdt zijn Februari (Staatsblad 4 Maart) schrijft, eerstk. zitdag op Zondag 19 Maart. Wij willen uwe voedergras len tegen volledige voeders. 5« Een proef zal U overtuig onze volledige voeders minsts)® dubbele waarde bezitten als u[® kelvoudige graanmelen. Deze die niet beproeft beweren dat we onwaarheid s Deze die beweert volleerd 1® maanc is een domkop en iemand die:»® maand op straat smijt. maand Proeven, en ernstige proe' leen kunnen de richtlijnen mdanc J* maanc van een verstandig mens. Insect Carboli- Kleur- Miner- Gele neum stoffen Olie Olie Geneest ruwe en kapotte handen'

De Koornbloem | 1950 | | pagina 2