Wat heeft onze landbouw aan het stelsel der minimumprijzen De Toestand van de kleine en middelmatige Boeren en Kwekers Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 22 APRIL 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1403 Abonnementsprijs 50 fr, 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O, CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Onze lezers weten, dat in het raam sel, over de middelen beschikken om Ter gelegenheid van de Algemene gelmatige afzet van de vlees- der- en der onderhandelingen welke tussen de op grote schaal aan dumping te doen. Vergadering van onze Vereniging melkproducten alsmede voor de voort- regeringen van Nederland, België en Zo heft Nederland thans een taxe werd aan de Minister van Landbouw brengselen van tuinbouw, boomgaard het Groot-Hertogdom Luxemburg (genaamd heffing) op zuivelproducten een motie gezonden, ten einde de toe- en bloemenkwekerijen, wat voor onze werden gevoerd tot voorbereiding en kaas. 1 ot deze netting wordt op ae der Economische Unie, waarvan de hoeve of de productiezetel zelf over- toepassing voor 1 Juli e.k. wordt aan- gegaan. gekondigd, in Mei 1947 tussen Ne- De Nederlanders zijn zeer bedre- derland en de Belgisch-Luxemburgse ven in de aanpassing hunner prijzen Unie een bijzondere overeenkomst aan de economische toestanden of werd gesloten betreffende de mini- aan de marktontwikkeling in andere mumprijzen voor de landbouwpro- landen. Onze landbouwmiddens her- ducten. Ingevolge deze overeenkomst inneren er aan dat in een tijdperk behield elke regering zich het recht van lage prijzen vóór de oorlog, toen voor, na overleg met de andere twee, de boter hier tegen 20 fr. en tegen voor sommige landbouwproducten 26 fr. in Nederland werd verkocht, de een minimumprijs vast te stellen, wel- Nederlanders boter naar België uit- ke zou overeenstemmen met de kost- voerden tegen prijzen die schommel- prijs dezer producten in het land zelf. den tussen 8 en 12 fr. stand van de kleinere bedrijven uit onze streek onder zijn aandacht te brengen. Wij geven nogmaals de tekst van de motie MOTIE. Het Bestuur en de Leden van de Landbouwersvereniging Redt U Zei ven, in algemene vergadering vere nigd te Aalst, hebben de huidige toe stand van de landbouwers onderzocht. Ze bestatigen met genoegen dat de voortbrengers van tarwe en suiker beten, dank zij de tussenkomst der II kleine boeren zal betekenen een eerlijk en deftig bestaan en voor de Natie - een grote besparing en grotere welstand. Hierop kregen wij vanwege de Minister van Landbouw het onder staand antwoord Mijnheer de Bestuurder, Betreftde toestand der middelma tige en kleine boeren, kwekers en tuiniers. In antwoord op uw motie van 27 Maart II, heb ik de eer U te mei- Zulks beduidt, dat wanneer de prijs welke voor een ingevoerd landbouw product wordt gevraagd lager is dan de inlandse kostprijs van hetzelfde product en aldus de inlandse voort- brengst in gevaar brengt, de regering dienden trouwens al dadelijk toege- De toestand hierboven uiteengezet bewijst ten volle de noodzakelijkheid van het protocol van Mei 1947 be treffende de minimumprijzen. De be palingen van deze overeenkomst Regering een verzekerde afzet vinden wijgeenszlns de lastige foe_ het recht heeft de invoer van dit pro- duet te schorsen. Deze maatregelen waren noodza kelijk voor onze landbouw, ingevolge een algemeen prijsverschil in België en Nederland, dat hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in het lager peil der productiekosten in Nederland op ge bied van lonen en sociale lasten, van de prijzen van veevoeders en mest stoffen, en van de pachtprijzen. Dit prijsverschil spruit ook voort uit een streng geleide landbouweconomie welke door Nederland wordt gevolgd en de vorm aanneemt van subsidies en van een monopoliepolitiek. Inderdaad de gehele buitenlandse en zelfs binnenlandse handel in land bouwproducten is in Nederland voor behouden aan parastatale beroeps groeperingen. Deze bepalen de aan- en verkoopprijzen, niet zelden op een verschillend peil, naar gelang de markt waarvoor de producten be stemd zijn. Op die wijze kunnen de verkoopprijzen onder de kostprijs worden vastgesteld, daar het verschil bijgepast wordt door de kas van de groepering welke gespijsd wordt door het Steunfonds aan de Landbouw. Dit Fonds betrekt zijn middelen niet al leen uit de taksen op de invoerver gunningen waaraan meerdere produc- past op de invoer van Nederlandse boter. Hoe onbegrijpelijk het ook moge schijnen liet de Belgische Regering het verschil tussen de verkoopprijs van de Nederlandse boter, die vrij in België werd toegelaten, en de kost prijs van de boter in ons land in het bezit van de Nederlandse regering. Op de jongste Beneluxconferentie te Luxemburg werd nochtans over eengekomen, dat de sommen voort komende van dit verschil in prijs welke ongeveer 300 millioen frank bedroegen op 1 Juli 1950 zouden terugbetaald worden door Nederland aan België. Het blijkt echter dat de tekst der overeenkomst betreffende deze terugbetaling niet duidelijk was en de Nederlanders legden hem der wijze uit dat die sommen in hun bezit bleven. Zij namen in verband met deze bedragen het standpunt in, dat zij in werkelijkheid niets anders wa ren dan een vorm van krediet dat voor de Nederlandse invoerders van Belgische goederen onmisbaar werd geacht. Wij staan werkelijk verbluft én voor de kwade trouw der Nederland se overheden én voor de naïveteit en de onbevoegdheid der Belgische onderhandelaars. De Nederlanders zouden zich toch voor hun waren en een behoorlijke prijs ontvangen. Het is anderzijds te betreuren dat de toestand der middelmatige en kleine boeren, kwekers en tuiniers er heel anders uitziet en dat dezelve het laatste jaar met verlies hebben ge werkt. Het bestuur en de leden van Redt U Zeiven, vragen dringend aan de heer Minister van Landbouw het lot der genoemde landbouwers in han den te nemen, en door alle middelen te zorgen dat ze een menswaardig bestaan vinden in hun bedrijf, zonder hetwelk ze aangewezen zijn tot de nijverheid en de werklozenkas. Ze menen dat de invoer van som mige eetwaren onder meer van zuivel en vleeswaren, van fruit en groenten overeenstemming dient gebracht ten nog zijn onderworpen, doch ook uit heffingen op het verbruik. Men begrijpt al dadelijk dat de Ne- mo9en hermneren.dat het dank Zij derlandse overheden, dank zij dit stel- (Zie vervolg 2' bladzijde 3C kolom met de mogelijkheden van verbruik, om ook een verzekerde afzet en een lonende prijs te bewerken voor eigen voortbrengselen. Ze vinden het wraakroepend dat in ons land massas vreemde fruiten en groenten vers en in dozen worden ingevoerd, wanneer de opbrengsten van eigen bodem veelal volstaan en zelfs grotendeels in het kopers moeten vinden. Het bestuur en de leden van de landbouwersvereniging R.U.Z. vra gen voor hogergemelde voortbreng selen hetzelfde stelsel als voor de ver plichte inmenging van inlandse tarwe, wat betekent dat eerst onze inlandse waren dienen gekocht, alvorens een invoer uit den vreemde wordt toege laten Op die manier krijgen we stand ontkennen die de middelmatige en kleine boeren, kwekers en tuiniers op dit ogenblik doormaken. Mijn Departement houdt niet op zich met hun lot in te laten. In iedere sector van land- en tuin bouw hebben we onze beste krachten ingespannen om de inlandse produc ten in de mate van het mogelijke te beschermen, onder andere door het vaststellen van minimaprijzen. Zo hebben we ondermeer, op het ogen blik dat onze markt overstelpt was met binnenlands fruit, de invoer van alle fruit van buiten uit stopgezet, dit gebeurt nog op het ogenblik voor wat de appelen betreft, waarvan alle vreemde invoer verboden is, terwijl van de andere kant wij ons inspannen om nog meer afzet te vinden op de buitenlandse markten. Inzake groenten valt te noteren dat onze inspanningen voor de uitvoer van witloof naar Frankrijk met succes werden bekroond. Het vinden van afzetmarkten in het buitenland voor ons fruit was niet altijd gemakkelijk, door het feit dat er verleden jaar een uitzonderlijke fruitoogst geweest is, niet alleen bij buitenland ons> doch vrijwel over geheel Europa. Dit is wel een der redenen waarom de prijzen van het fruit laag zijn ge weest. Mijn Departement zal al doen wat mogelijk is, opdat de fruitvoortbren- gers een zo renderend mogelijke prijs voor hun waren zouden beko men en zal niet nalaten de toestand waarin zij op het huidige ogenblik verkeren van nabij te volgen. Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. een re- oornbloem STICHTER EN BESTUURDER I j, i rp 1 I rr.ji .1JJ- LL.'mam «HTTnn i«!f lr1oitie> r%nort>n Tal notoïcc>nc>n jféS in

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1