Nabeschouwingen bij de GODS GLIMLACH Gentse Floraliën. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 29 APRIL 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1404 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. We hebben zoals vele duizenden eens te meer in ons leven genoten van de onvergelijkbare kleurenweel de, van het werkelijk betoverend schouwspel dat de Gentse Floraliën •ns blijven bieden. Schouwspel dat geen enkel mens ongevoelig kan laten en waar men dan ook wel geneigd is zich aan het zachte wiegen van poëtische beschouwingen te laten gaan. We dachten aan de vele voorlo pers van de Gentse Tuinbouw en meer bepaaldelijk aan de oude pastoor van Lovendegem, Z.E.H. Triest, welke in 1760 te Brussel ge boren werd, later bisschop van Gent werd maar tevens een verdiende roem geniet als een der voorlopers van de Gentse •Tuinbouwhandel. Naast hem rees de figuur van Os wald de Kerckhove de Dentergem, natuurliefhebber en tevens een zeer gekend humanist. Sedertdien heeft de Gentse Tuinbouw een uitbreiding genomen welke beslist niet vermoed werd door deze pioniers. Zodanig zelfs dat deze zeer speciale bedrijvig heid een economisch belang heeft dat we, alle poëzie ten spijt, beslist niet mogen verwaarlozen. Onder Gentse Tuinbouw wor den gewoonlijk samengevat de tal rijke tuinbouwbedrijven welke ron dom Gent liggen maar tevens al de ze welke zich bevinden tussen Gent en Brugge. Deze kern echter heeft hier en daar belangrijke neventakken zien ont staan voornamelijk in de streek van Aalst, meer bepaaldelijk te Moorsel, Hekelgem, Hofstade, enz... Daarom juist lijkt het ons interes sant ter gelegenheid der Gentse Flo raliën even na te gaan hoe onze bloementelers het stellen en welke vooruitzichten de toekomst kan bie den. Economisch belang. De Gentse bloementeelt neemt in derdaad een zeer belangrijke plaats in het ganse tuinbouwbedrijf en zijn jaarlijkse produktie bereikt ongeveer 300.000.000 fr. hetzij bijna evenveel als deze van het witloof of van de druiventeelt, twee aktiviteiten, welker jaarlijkse opbrengst men gemiddeld schat op 360.000.000 fr. Het aantal bedrijven bereikt de 2500. Hoofdcultuur en tevens roem van de Gentse tuinbouw blijven de azalea's. Daarnaast komen palmbo- men, orchidee's, begonia's; verder araucaria, ficus, clivia, varens, dra- caena. Indien voor de buitenstaanders het aanschouwen van de mooie percelen bedekt met warme en verschillende kleuren steeds aangenaam is dan die nen we niet uit het oog te verliezen dat naast het betrekkelijk groot kapi taal en de degelijke vakkenissen welke onze Gentse hofbouwers behoeven hun bedrijfstak twee zwakke plekken vertoont. 1. Het feit dat 80 a 90 °/o van de voortbrengst een afzet moet vinden buiten onze grenzen, dus uitgevoerd moet worden. 2. In deze utilitaristische tijd, een tijd waar de waarde der dingen wordt afgemeten aan hun practisch nut, on dergaan producten welke niet vol strekt noodzakelijk zijn het allereerst de weerslag van economische krisis- sen, van internationale verwikkelin gen en dergelijken. Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. BLOEIENDE KERSELAREN. Toen ik nog een snotneus van een jaar of tien was, mocht ik regelmatig met ons vader mee naar Mazel. Wij woonden te Meldert. En om te voet, dik over dunne, van Meldert naar Mazel te trekken, moesten we langs 't Kravaalbos. Ons vader kende al de vogels van de streek, met naam en toenaam, gewoonten en zang: lucht- leeuwerken, hennewuitens, spechten, werrekens, wielewaals.... Hij toonde mij hun nesten, deed me luisteren naar hun schreeuw en gefluit. Ons vader gaf me dan telkens les in vogelkunde, in plantkunde, in schoonheid van bos, land en boomgaarden. Ah 1 die boom gaarden van Mazel. Als het Lente was, bleef ons vader telkens op d' hoogte van 't Kravaal staan. Kijk, zei hij. Kijk ginder eens naar Mazel toe Ons vader stond daar geblokt wees met een plechtig gebaar naar de bloeiende boomgaarden. De pro cessie van Mazel gaat uit, ging ons vader verder. Ziet ge de molen kruis staan Dat is de koster met 't kruis aan kop van de processie. Ziet ge de kerktoren daar boven die witte wolken oppriemen? Dat is de pastoor van Mazel. Hij draagt het Allerhei ligste. Ziet ge die rode kappen van de daken Dat zijn de vlaggen en de flambewen. En ziet ge al dat wit en dat roos van de bolronde kerselaren? Dat zijn de meirekens, de witte maag dekens, de Plechtige Communicanten, de H. Maagden, de jeugd en de fleur van Mazel. De processie gaat uit! Meer dan een half uur konden we op die lenteprocessie staan zien. En onderwijl sprak ons vader als een man uit de Bijbel met bijbelwoorden en in parabels. Dan stapten we voort, de processie te gemoet. De wolken groeiden, het wit werd witter, het roos begon te vlammen. Gans Mazel zinderde van opwellende vreugde.... Ik zal dat nooit, nooit vergeten 1 Dat vertelde me een goede oude vriend. Hij woont nu in de stad en op zijn achterkoerken heeft hij een paar kramakkige boomkes staan die in de Lente hun best doen om oude herin neringen bij mijn vriend te doen wakker schieten. Maar ze hebben de oude-man die boomkes, ze zijn amper een afgietsel van de grootse pracht, van de geheimzinnige lenteschoonheid Zie vervolg 2' bladzijde 4' kolom De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER 'MBÜ In alle boomgaar den staan de kerse laren in bloei. Het dorpje Mazel (nabij Asse) is nu één tuil van roos-witte ker selaren-bloesem. Maar vooral de streek van St Trui den, waar hondec den boomgaarden (zie foto) van kerse bomen staan, bloeit open als een wolk van witte pro cessie-kleren.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1