De Uitvoermogelijkheden MOEDER VAN ALLE MENSEN voor onze landbouwproducten Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers rm AALST 6 MEI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1405 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Alhoewel onze landbouw voor het grootste deel zijner voortbrengselen op de binnenlandse markt afzet vindt, zijn sommige zijner belangrijkste be drijfstakken insgelijks op de uitvoer aangewezen. Ziehier hoe de toestand thans is en welke vooruitzichten worden ge boden door enkele belangrijke buiten landse markten voor onze landbouw producten. DuitslandTot heden passen de Duitse overheden een stelsel toe van geleidelijke vrijgeving van invoer contingenten voor de Belgische pro ducten. Deze vrijgeving geschiedt per driemaandelijkse schijven ten belope van een maximum van 20 millioen dollar, waarvan 14 t.h. wordt voor behouden voor de invoer van Bel gische landbouwproducten. Nochtans heeft ons land tot heden vrij aanzienlijke hoeveelheden fruit naar Duitsland uitgevoerd, alhoewel deze uitvoer nog niet beantwoordt aan de verwachtingen. Ook heeft de uitvoer van eieren naar dit land reeds een zeker belang verworven en laat hoopvolle verwachtingen toe. Onderhandelingen zijn in het voor uitzicht teneinde een ruimere vrijheid bij de uitvoer tot stand te brengen. Met Frankrijk bestaat voor het ogenblik geen eigenlijk handelsac- coord met ons land. Meermaals wer den onderhandelingen gevoerd tussen de twee landen tot vaststelling der wederzijdse uitvoercontingenten, doch het kwam niet tot de ondertekening van een nieuw accoord. Evenwel heeft Frankrijk op eigen hand, zich steunend op voormelde contingen- teringslijsten, besloten driemaande lijkse invoercontingenten voor Bel gische producten vrij te geven. Zie hier hoe deze invoercontingenten worden toegekend voor bepaalde producten worden vergunningen te individuële titel uitgereikt aan de Franse invoerders, voor andere aan sommige groeperingen. Voor een bepaald aantal producten, waartussen de appelen en het witloof, werd het stelsel toegepast der invoercertiflcaten. Zulks betekent dat de invoerder aan de grens een document mag invullen dat zal dienen als toelating van in voer. Inzake de uitvoer van landbouw producten naar Frankrijk werd de laatste tijd een voelbare verbetering waargenomen welke te wijten is aan de versteviging der financiële positie van Frankrijk. Wat het witloof be treft, wordt voor het ogenblik een schijf uitgeput van 93 millioen Belgi sche frank waarvan een gedeelte nog beschikbaar blijft. Met Italië werd tijdens de jongste onderhandelingen overeengekomen, dat de handelspolitiek der twee lan den zich zou bewegen in de richting ener ruimere vrijheid der handelsver richtingen tussen de twee landen. Met Oostenrijk bestaat insgelijks een handelsaccoord. Nochtans zijn de contingenten welke voorzien werden voor de landbouwproducten beperkt en blijven belangrijke verrichtingen uit. Met Denemarken werd het voor heen gesloten handelsakkoord tot he den niet hernieuwd. Met Spanje werd bij de afsluiting van het handelsakkoord een bijzon dere inspanning gedaan teneinde de uitvoermogelijkheden voor Belgische trekpaarden en fokpaarden te verrui men. Een contingent van 20 millioen frank werd met dit doel door de over eenkomst voorzien. Niettegenstaande de gedane inspanningen, had de ver koop onzer paarden met zeer zware moeilijkheden tot heden te kampen. Tot heden werden evenwel voor 6 millioen fr. Belgische eieren naar Spanje uitgevoerd. De handelsakkoorden met Honga rije, Noorwegen en Griekenland be helzen geen belangrijke handelsver richtingen in de sector der landbouw producten. Hetzelfde geldt insgelijks voor Zweden. Wat de betrekkingen met Portugal betreft, zijn enkele handelsverrichtin gen aan te stippen. Ons land heeft o.m. aan dit land vrij aanzienlijke hoe veelheden aardappelen geleverd. Zwitserland wordt geleidelijk een goed afzetgebied voor ons witloof en dit jaar vonden vrij aanzienlijke hoe veelheden Belgische aardappelen^er afnemers. Terwijl verleden jaar Zwitserland het overschot zijner appelen aan Bel gië heeft geleverd, heeft het dit jaar uit ons land 5.000 ton appelen fcbe- trokken. Het handelsakkoord met Tcheco- Slowakije voorziet belangrijke in voercontingenten voor Belgische (Zie vervolg 2' bladzijde 4® kolom.) Waar trekt ge naartoe vroeg mijn vrouw me verleden Zondag We hadden twee dagen te reke verlof en ik maakte me stommelings gereed om... Naar ons, moeder, mens. Ik zal niet lang wegblijven, 't Minste half- dagsken dat ik er kan vanaf pitsen, schiet ik mij naar ons moeder. Ze gaat naar de vijf-en-zeventig toe. Iedereen heeft het geluk niet van zolang naar zijn moeder te kunnen toegaan. 't Is waar, ge moet van armoe, na eenl paar uurkens met ons moeder gebabbeld te hebben, naar die wild vreemde vrouw, die ge geerne ziet en die de moeder is van uw eigen kin deren, terugkeren. Maar 't is een waarheid als een koe, voor U, voor mij en voor iedereen, dat ons moeder de beste vrouw is die ge ooit zijt m 111 tegengekomen. Ik heb soms woorden met mijn vrouw, woorden zonder verdere draagwijdte, als ik zeg dat ons moeder de stoemp anders en beter kon gereedmaken, de boter- melkpap van ons moeder was me- dunkt veel beter en kloeker, en wij werden tcch anders, ik durf bekans zeggen, beter opgekweekt... Ik mag dees litanie niet te ver uitspinnen want mijn vrouw leest ook De Koornbloem en... Ik wil maar zeggeneen moederfis iets gans anders, iets totaal beters, iets geheel en gans naar ons goesting, iets waar we naartoe getrokken worden, dat we eerbiedigen, bewonderen, op ons handen dragen. Ons moeder is een heilige vrouw (Zie vervolg 2 bladzijde 1' kolom). I Waar men gaat langs Vlaamse wegen i m --^-•---■'.■J: -.:-. ■■■- v-.',-'^-Jlll^V»V,X*V,lv,*/.Vy_»VT***v;lTl*i'f 'T1"'*** - ..i.i«. 1 i i i .14»'.i,* De ECoornb loem STICHTER EN BESTUURDER De dochter op het hof zal er aan houden dat de kapel in de buurt iedere Meiavond met bloemen en kaarslicht versierd weze. De eigen aard vraagt dat. O. t. Vrouw wacht er op.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1