Landbouwindex en Rentabiliteit Algemene Landbouwtelling. Het vliegwezen ten dienste van de landbouw AALST 13 MEI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1406 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. J I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Arbeid HOClt Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. 1 Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Tijdens de bespreking van de be- het peil der voedingsproducten gele- groting van landbouw in de kamer- verd door onze landbouw, dan zou commissie werd een woord gewijd de algemene index der kleinhandels- aan de rentabiliteit of de opbrengst prijzen met 18 punten dalen, van onze landbouw. Het verzet van bepaalde middens Te recht werd gewezen op de toe- tegen de onmisbare beschermings neming van de landvlucht ingevolge maatregelen ten bate van onze land de ongunstige financiële uitslagen op- bouw onder voorwendsel dat hier- geleverd door de landbouw. De jong- door de levensduurte wordt verhoogd, ste telling wijst uit dat het aantal is dan ook niet gemotiveerd. personen werkzaam in het landbouw bedrijf gedaald is van 637.000 in 1930 tot 425.000. De verlaging van het geboortecijfer komt hierbij onge twijfeld in aanmerking, doch niette min blijft het feit dat in 1930 nog 17 t.h. van de werkende Belgische bevolking in de land- en tuinbouw werkzaam was en dat deze verhou ding thans is gedaald tot 12,19 t.h. De landvlucht is aldus een gevaar voor de Natie, daar de samentrek king van de bevolking in de nijver heidscentra onvermijdelijk leidt tot Tijdens de periode van schaarste aan levensmiddelen heeft de regering de prijzen beperkt, zonder rekening te houden met de wet van vraag en aan bod. Het is dan ook maar billijk dat de regering geen vrij spel laat aan deze wet wanneer de buitenlandse mede dinging een prijsinzinking voor ge volg heeft die aan onze landbouwers verlies berokkent. De opdracht der regering bestaat aldus in het voeren van een econo mische politiek die het grootst moge verhoging van de werkloosheid inge- lijk evenwicht verwezenlijkt tussen de val van economische crisis. Wil men de landvlucht op doel matige wijze bestrijden, dan dient men het landbouwinkomen op een behoorlijk peil te bewaren. Het is toch duidelijk dat bij ge breke aan een behoorlijke vergoeding voor zijn arbeid welke hem moet toelaten te voorzien in zijn onder houd en in deze van zijn gezin, de kleine landbouwer zijn akker zal ver laten en het aantal loontrekkenden, en in geval van crisis dit der werk lozen, zal vergroten. De verarming van de landbouw bevolking heeft insgelijks een nadelige invloed voor de nijverheid, daar de afzet op de binnenlandse markt door deze verarming gevoelig wordt be perkt. Men mag niet vergeten dat de 300.000 landbouwersgezinnen een onmisbare verbruikersmassa vormen voor onze nijverheidsproducten welke voor ongeveer 70 °/o afzet moeten vinden op de binnenlandse markt. In dit opzicht zijn de belangen van re takken van onze landbouw verke- belangen van de landbouw en deze der nijverheid. In meerdere overeen komsten met het buitenland werd dit evenwicht niet voldoende betracht. Niet zelden worden onze nijverheids producten geruild tegen vreemde landbouwproducten die aan onze inlandse voortbrengst een scherpe concurrentie doen. Doch de geldelijke opbrengst in de landbouw wordt niet enkel be paald door de verkoopprijs der pro ducten, doch insgelijks door de kosten van vo'ortbrengst en de lasten die op de landbouwer drukken. Een doelmatige landbouwpolitiek moet er op gericht zijn de productie kosten zoveel mogelijk te verminderen en de fiscale lasten wegende op de landbouw op een dragelijk peil te hou den. In dit verband dringen wij aan opdat de forfaitaire belastingsbare- ma's toepasselijk op de landbouw blijk zouden geven van begrip voor de moeilijke toestand waarin meerde- onze nijverheid en deze van onze landbouw innig met elkaar verbon den en solidair. Sedert verschillende maanden ver toont het indexcijfer der voortbrengst- kosten en der verkoopprijzen een on gunstig beeld in de meeste bedrijfs takken van onze land- en tuinbouw. Indien desondanks het algemeen enerzijds de binnenlandse markt aan indexcijfer der kleinhandelsprijzen onze landbouwproducten voor te be- geen sterke daling vertoont, dan is houden tegen lonende prijzen en an- zulks te wijten aan de hoge stand der derzijds de bestaande afzetmogelijk- nijverheidsproducten. Indien de prij- heden in het buitenland te verwerven zen dezer laatsten moesten dalen tot Zie vervolg onderaan hierneven. ren en opdat vrijstelling van de ver keersbelasting zou worden verleend voor de landbouwtractors. Van overwegend belang is dat onze regering een doelmatige han delspolitiek zou volgen ten opzichte van onze land- en tuinbouw hierbij uitgaande van een dubbel standpunt Het Nationaal Instituut voor de Statistiek deelt mede In 1950 zal een algemene land bouwtelling gehouden worden. Deze telling, die de laatste maal in 1929 plaats greep, maakt deel uit van de algemene wereldlandbouwtelling en zal in twee fasen worden uitge voerd. a) de eerste, welke op 15 Mei 1950 plaats vindt, bestaat uit een telling van de land- en tuinbouwteelten, de veestapel, de wijze van uitbating der gronden, de grondversnippering, de bossen, de vijvers en de woeste gron den. In feite is ze een uitbreiding van de telling welke ieder jaar op dit tijd stip plaats grijpt. b) de tweede, vastgesteld op 31 December 1950, zal de opname behel zen van al de andere elementen die verband houden met de landbouw, onder anderelandbouwbevolking, de arbeidskrachten, de lonen, de na- teelten, de in de loop van het jaar gedane groententeelten, de landbouw- voor de producten welke in het land zelf geen voldoende afzet kunnen vinden. k In een volgende bijdrage zullen wij de huidige toestand en de toekomst mogelijkheden onderzoeken in de bijzonderste sectoren van onze land bouw. installaties en landbouwmachines, de grondverbeteringen, het gebruik van gekeurde planten en zaden, de ge boorten van dieren op de hoeve, de voedingsmiddelen verbruikt door de dieren, de gebruikte verbeteringsstof- fen en meststoffen, de landbouwvere- nigingen. Een algemene landbouwtelling is een rijke bron van inlichtingen voor economisten, aardrijkskundigen, ste debouwkundigen, enz... maar ze is vóór alles een bron van nuttige richt lijnen voor de landbouwers zelf, de welke er een aanwijzing kunnen in vinden voor het bepalen van hun keuze in zake landbouw- en veeteelt speculaties. Een telling heeft enkel waarde in dien de uitkomsten ervan de werke lijkheid weergeven. Het hangt uitsluitend van de tel- lingplichtigen zelf af of deze uitkom sten zullen juist zijn. Daarom wordt dringend beroep gedaan op het rechtzinnigheidsgevoel van allen, opdat iedereen zonder vooringenomenheid, juiste aangiften zou doen van zijn teelten en zijn vee stapel. Nog vele van onze landbouwers hebben een onaangename herinne ring aan de gevolgen van de land bouwtellingen van de voorbije oor- (Zle vervolg 4* bladzijde 1' kolom). De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER Hier zien we een vliegtuig dat als het traagst vliegende toestel wordt beschouwd. Het is een Amerikaans model. En het wordt speciaal gebruikt voor het besproeien en ontsmetten van grote landerijen en reusachtige wouden.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1