Heel de wereld rond Varkensmeel Nr 1. - Gebruiksaanwijzing» Kosteloze Tuin- bouwraadgevingen» CVan den Bossche DE KOORNBLOEM 20 Mei 1950 9 BINNENLAND. Wat de weerkundigen ook mo gen beweren, het volk blijft aan de ijsheiligen een grote macht toeschrij ven. Ze zouden vooral hun weerdui- vels ontbinden van 11 tot 13 Mei. Het zijn Mamertus, Pancraas en Ser- vaas. De relikwie van de H. Pancra- tius werd bewaard in de St Baafsabdij te Gent, en hij werd vooral geducht door de veehouders. De weerkundigen van hun kant zullen u vertellen dat het weder op die dagen net zo goed mooi als slecht kan zijn. De normale temperatuur be draagt 12 graden, en opdat er werke lijk van koude zou kunnen sprake zijn, diende ze te dalen tot 11. Vorig jaar werden we van 5 tot 13 Mei met een koudegolf gezegend, zodat we 8 Mei vier tienden van een graad onder het vriespunt verzeild geraakten. Het ge middelde bedroeg op 11 Mei 8 grad.. 11 op de 12de en 12 op de 13de. De maximumtemperatuur steeg van de eerste tot de laatste ijsheilige met een ruk van 11 naar 19 graden. Maar in 1948 was al het ijs letter lijk gesmolten, evenals in 1947. En het jaar er vóór was 11 Mei een van de warmste dagen der maand. 1945 brak alle records met temperaturen, gaande van 28 tot 32 graden. En dit jaar? Dit jaar kwamen ze een paar dagen na datum. Maar ze zijn algelijk gekomen met een koude wind die aan niemand een pretje be zorgde. Ze bestaan, de ijsheiligen Wees ervan overtuigd. In verband met de tragische mijnramp van verleden week, te Trazegnies, en waarbij 38 doden en 2 gewonden geteld werden, geven wij hier een lijst van de grote mijn rampen in ons land, sinds 1800 1812 meer dan honderd doden te Ans. 1865 57 doden in de St. Cathe rine put te Dour. 1875 Grauwvuur veroorzaakt de dood van alle ondergrondse arbeiders in de Testiauxputten te Marcinelle. 1879 Op 17 April, 121 doden bij ontploffing in Agrape-mijnen te Fra- meries. 1887 Op 4 Maart, 113 doden te Boule. 1892 Op 11 Maart, 165 doden te Anderlues. 1927 Te Estinnes-au-Val, op 15 April, 21 doden. 1929 Te Waterschei op 30 Maart, 27 doden. 1930 Op 9 Maart 14 doden te Marcinelle, op 3 April 13 slachtoffers te Elouges. 1932 Marchienne-au-Pont 16 doden. 1934 Te Paturages op 17 Mei 41 doden. Ook 10 redders veronge lukten. 1940 7 Februari, te Marchienne- au-Pont, 25 verstikten. 1946 Op 7 Mei, in de St. Fran cois-mijnen te Lodelinsart, 16 doden bij mijngasontploffing. De jachtopzieners Louis David en Albert Desy hebben in het bos van Aywaille drie everzwijnen geschoten die gemiddeld 70 kilo wegen. i— De pseudo kippenpest, die vóór enkele weken zo hevig in ons land Varkensmeel Nr 1 is een volledig voedsel voor varkens van 25 tot 75 kg, Men voedere het droog of in gebonden bras. Er moet geen melk, geen graanmeel en geen aardappelen bij gevoederd worden. Enig groenvoeder is altijd nuttig. Indien op de hoeve een bepaalde hoeveelheid melk niet nuttiger kan gebruikt worden en dus aan de varkens moet ver- voederd worden, dan geve men naast ieder liter goede ondermelk 1 kg. gekookte aardappelen of 200 gram gerstemeel of een com binatie van de twee, met daarnaast het volledig Varkensmeel Nr 1 naar behoefte. Wil men eigen graanmeel en aardappelen vervoederen, gebruikt dan Varkensmeel Nr 4 volgens onze gebruiksaanwijzing. jonge kweekzeugen, van 25 tot 100 kg., voedere men EVENEENS, UITSLUITEND als hoofdvoedsel Varkensmeel Nr 1. Deze dieren moeten echter voor een goede ontwikkeling regelmatig veel beweging in de buitenlucht kunnen nemen, zo mogelijk op een goede weide. Verknoei geen tijd en geld. VOEDER MET De Samengestelde Kwaliteitsvoeders R. U. Z. heerste, schijnt de laatste dagen aan zienlijk verminderd te zijn, vooral in Oost- en West-Vlaanderen. De raadgevingen, die in verband met de zo gevreesde plaag door het Ministerie van Landbouw werden verstrekt, werden over het algemeen trouw door de kwekers opgevolgd, wat de uitbreiding van de ziekte in aanzienlijke mate heeft verhinderd. Niettemin dient men steeds op zijn hoede te zijn, te meer daar de pest nog niet helemaal uitgeroeid is. Het orgaan van de hotel- en restauratiehouders voert momenteel een campagne ten voordele van de melkconsumptie. Uit haar onderzoek blijkt dat de voorkeur van de cliënt uitgaat naar de melkderivaten, boven de zuivere melk zelf, Een glas choco lade- of vruchtenmelk lokt de oninge wijde ongetwijfeld meer aan. En zelfs de hevigste tegenstanders van de melk geven zich gewonnen voor een portie roomijs. Sommige verkopers is het opgevallen dat sedert ze chocola demelk verkopen, hun gewone cliën ten meer en meer vergezeld zijn van hun echtgenote. In de yoghurt-familie komt het an- nanas mengsel, wat de vraag betreft, vooraan, gevolgd door dat met bana nen-, frambozen- en muntsmaak. Ter gelegenheid van de 1350e verjaardag van de marteldood van de Vlaamse heilige Dymphna ging te Geel een luisterrijke ommegang uit. In De Standaard lezen we volgende Echo Zowel in de algemene repressiepo- litiek als in de wijze van behandeling van de politieke delinquenten in dit land, stelt men haat-, wraak- en wrokgevoelens vast. Op de drempel van het Heilig Jaar heeft Z. H. Paus Pius XII tot de ganse wereld een vredesboodschap gericht en een oproep om goeder-, tierenheid en verzoening gedaan. Tot dusver hebben 16 landen, o.a. Frankrijk, Nederland, Italië en Span je deze oproep met genademaatrege len voor politieke delinquenten be antwoord. In België niets Noch begrip, noch enig gebaar, noch welkdanige verbetering aan een bedenkelijke wetgeving, die van duizenden bur gers paria's heeft gemaakt. Niets werd tot heden ondernomen om de stem van de Vader van de Christenheid, de Stadhouder van Christus, ingang te doen vinden bij de bevoegde instanties... Nog vijf duizend politieke delin quenten verblijven in de gevangenis sen Voor hen is er geen genade, geen beternis, ook niet voor de zieke, invalide en bejaarde politiek veroor deelden. In 1949 werden in ons land 18 milliard uitgegeven bij de slager, 15 aan de aannemer, 10 aan de autover koper, 5,5 in de tabakhandel en 5 aam de bierhandelaar. Er werden voor 2.275 millioen chocolade verbruikt, voor 2 milliard alcohol en voor 1 millliard schoonheidsartikelen. AMERIKA. Buffalo Hide, een stamhoofd van de Indianen, heeft aan president 'Truman de vredespijp aangeboden, op het ogenblik dat de president zijn gebied te Blackfeet, bij Havre, be trad, waarbij de Indiaan hem de raad gaf de pijp met Stalin te gaan roken. Rookt ze samen met oom Joe, zei het stamhoofd. Waarop Truman lachend antwoordde, maar niets be loofde. Later zei het staatshoofdIk hoop dat wij steeds de vredespijp zullen kunnen roken met de rest van de wereld. Op initiatief van de Congres bibliotheek te Washington, werd on langs de Bijbel op gramofoonplaten opgenomen. Deze opname werd voornamelijk gedaan om de blinden in staat te stellen de Bijbel te aan horen. Het afdraaien der platen neemt 85 uur in beslag. Heelmeesters te Edmonton zul len dezer dagen trachten door een operatie, twee Siamese zusters, Brenda en Beverley Townsend, geboren op 17 November jl. en die aan elkan der zijn gegroeid van de derde rib tot aan de navel toe, te scheiden. Met X stralen heeft men gezien dat de kinderen een gezamenlijke le ver hebben, die groot genoeg is voor beiden doch dat zij geen ander ge meenschappelijk levensorgaan bezit ten. De geneesheren zullen trachten de huid, de beenderen en de weefsels te scheiden die de kinderen verbinden en de lever in tweeën te verdelen. Een van deze geneesheren heeft gezegd dat deze operatie een rede lijke kans van slagen heeft en dat zij alleszins gezien de omstandigheden gewaagd moet worden. EGYPTE. Niet minder dan 37 Egyptena- ren smachten er naar van de Zomer het Kanaal over te zwemmen, maar er zullen waarschijnlijk slechts vier of zes uitverkorenen zijn. Zij zullen meedingen naar een prijs van 1.000 pond, die de Daily Mail heeft uit geloofd voor de winnaar van een zwemtocht over het Kanaal van Frankrijk naar Engeland. Ook voor dames heeft de Daily Mail een prijs van 1.000 pond beschikbaar gesteld. De tuinbouwers en tuinbouwlief- hebbers kunnen kosteloos alle inlich tingen bekomen van de rijkstuin- bouwconsulenten. Voor de provincie Oost-Vlaande ren zal de Rijkstuinbouwconsulent, Mr Frans Peeters zitdagen houden op de volgende dagen en plaatsen te GENT, in het Café den Ijzer Vlaanderstraat. de eerste, de derde en de vierde Vrijdag van elke maand van 17 tot 19 uur (Tel. 598.73). te GENT, in het lokaal De Ro den Hoed Klein Turkije, de tweede en de vierde vrijdag van elke maand van 11 tot 12 uur (tel. 317.13). te ANTWERPEN, in het lokaal Vrede St Amands Lange Dijk- straat, 70, de eerste en de derde Vrij dag van elke maand van 10 tot 12 uur. (Tel. 217.54). te ST NIKLAAS, telkens de der de donderdag der maand van 10 tot 12 uur,in het restaurant De Hoop Kardinaal Mercierlaan, nabij de Gro te Markt (tel. 629). te AALST, telkens de derde zater dag der maand, van 10 tot 11 uu, in het café Paviljoen en van 11 tot 12 uur, in De Koornbloem te EEKLO, de laatste donderdag der maand van 10 tot 11,30 uur, in «De Gouden Leeuw» (tel. 710.87). te OUDENAARDE de eerste don derdag der maand van 10 tot 12 uur, in het hotel In de Gouden Appel Grote Markt (tel. 319.00). Goud aan de prijs van plaqué. LIQUIDATIE Houtmarkt, 14 AALST. Drukkerij DE KOORNBLOEM Zeebergkaai, Aalst. van een partij ringen in goud 18 kr. vanaf 100 fr. goud inbegrepen. Maakt gebruik van deze gelegenheid.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 5