Bestrijding van Ritnaalden PLANTMAIS Sproei toestellen Bestrijding van de Koolvlieg V ragenbus. ZOMERMELKMEEL MELKVET. VERKOOP Rechtskundige Dienst Moeders: A Men Hef DE KOORNBLOEM 20 Mei 1950 De tijd dat de landbouwers en hoveniers machteloos stonden tegen over de schade aangericht door de ritnaalden is sinds enkele jaren voor bij. Met de ontdekking van hexa- choorcyclohexaan (HCH of 6.6.6.) hebben wij een afdoende bestrijdings middel in handen gekregen. Een verkeerd begrepen spaarzaam heid van sommige landbouwers is oorzaak dat zij nog steeds het kwaad laten gebeuren en dan pas aan een bestrijding denken, terwijl in deze slechts voorkomend werken resul taten kan geven. Zij die echter vooruitziende ge noeg zijn en weten dat de kosten van een voorkomende behandeling ruim schoots vergoed worden door betere oogsten, hebben reeds de waarde van HCH leren kennen. Wij hebben o.a. in de suikerbeetstreek prachtige re sultaten gezien, bij zoverre dat daar jaarlijks met duizende kilogrammen HCH worden gebruikt. Voor onze boeren echter is de kostprijs nog altijd een grote struikel steen. Men mag rekenen dat een be handeling van een ha in voordelige voorwaarden gerekend toch nog al tijd 440 fr kost. Wij herhalen het nogmaals, de kosten hiervan worden ruimschoots door een betere oogst vergoed, te meer daar de werkzaam heid van HCH in de grond zich over meerdere jaren laat gevoelen. Maar ja, er zijn toch altijd mensen die wil len vissen zonder aas. Ten einde de behandelingskosten steeds maar te verlagen zoekt men allerlei mogelijk heden. Aanvankelijk gebruikte men per ha 100 kg HCH van 5 °'o. De prijzen waren dan werkelijk zeer hoog. In die voorwaarden kostte de ontsmetting van 1 ha grond meer dan 1.000 fr. Tegenwoordig echter werkt men met sterkere concentratie, wat een zeer gunstige invloed heeft op de prijs, zodat de kostprijs met meer dan de helft is verminderd. Betenveld behandeld met Cloxane 40 Behandeld. Men gaat zelfs verder. Sinds en kele tijd heeft men proeven genomen waarvan de resultaten het beste laten verhopen. Machinaal werd beetzaad, dat behandeld was met HCH, uitge zaaid en de schade door ritnaalden was grotendeels verdwenen. Een na deel van deze manier van werken is wel het gevaar van kiembeschadiging. Immers de zwakke kiemen worden gemakkelijk gedood indien een te sterke hoeveelheid HCH in de on middellijke nabijheid is. Voor betenzaad verkrijgt men bij gebruik van 1 kg HCH 5 °/0 per 5 kg zaad reeds goede uitslagen, terwijl bij deze hoeveelheid geen kiembeschadi- Niet behandeld. ging werd waargenomen. Bij graan gaf een dosis van 10 kg HCH 5 op 100 kg zaad eveneens goede resulta ten, zonder kiembeschadiging. In deze voorwaarden zijn de te ge bruiken hoeveelheden HCH veel la ger dan als men gans de grond moet ontsmetten en de kosten zijn dan eveneens naar verhouding veel minder. Tegenwoordig maakt men zelf produkten die tegelijkertijd het zaai goed ontsmetten tegen ritnaalden en tegen zwamziekten. Tegen het vol gend zaaiseizoen zullen we dit interes sant product aan onze leden kunnen bezorgen. Een partij prima plantmaïs is in magazijn beschikbaar. Maak onmiddellijk Uw be stelling over de voorraad is beperkt. Ten einde onze leden in de gelegenheid te stellen zich een goede sproeier aan te schaffen, hebben wij de prijs van de toe stellen aanzienlijk verminderd. Maakt van deze gelegenheid gebruik. Het seizoen staat voor de deur. Nog altijd hebben verschillende kwekers last, en laat ons maar zeggen veel last, van de larven van de kool- vlieg. me&w- Iedereen zal deze larven, die zich in de wortels der kolen invreten, vol doende kennen, zodat wij over de aangerichte schade en zo meer niets meer moeten zeggen. Alleen vinden wij het spijtig, dat vele kwekers door pure nalatigheid of ook wel onwe tendheid, hun aanplantingen laten verwoesten. Ten hunnen dienste geven wij hier enkele bestrijdingswijzen, die allen resultaten geven als zij op de juiste manier worden toegepast. Degene die regelmatig hun kolen bespuiten bv. met DDT, tegen de koolrups, zullen door de neerslag van DDT die op de bladeren achterblijft, veel koolvliegen doden. Deze wan delen immers voortdurend op de planten rond en komen dan toch met DDT in aanraking. Of de vliegen daardoor belet wor den nog hun eieren af te zetten is een heel andere vraag. Gewoonlijk zien wij dat, niettegenstaande zulkdanige behandeling, de koolplanten toch nog worden aangetast. De bestrijding dient zich dus te richten tegen de eieren en de larven van de koolvlieg. Hiervoor kunnen volgende middelen worden aange wend 1) Het leggen van koolkragen, die maar nut afwerpen als ze tijdig, dus vóór de eierleg, werden geplaatst. Ook moet zorg worden gedragen dat de koolkragen niet door zand worden bedekt. Persoonlijk hadden wij goede resultaten met koolkragen van naph- taline. Deze mogen echter niet te dicht tegen de wortels worden aan gedrukt, daar anders kans van ver branding bestaat. 2) Het uitstrooien van HCH 5 °/0 rond de voet van de planten, de be handeling dient na een 3-tal weken te worden herhaald. 3) Het gieten van een oplossing HCH aan de voet. Hiervoor kan men een 10 °/o produkt gebruiken ter sterkte van 1 kg per 100 liter water. 100 cc van deze oplossing volstaat per plant. 4) Parathion of E 605-oplossing geeft eveneens resultaten. 5) V ruchtboomcarbolineum ter sterkte van 0,3 ongeveer 150 cc per plant. 6) Forbiat, een handelsmerk dat eveneens afdoende uitslagen geeft. De kwekers kunnen stellig over tuigd zijn van welslagen als ze maar tijdig de aangegeven middelen aan wenden. Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 11 Juni, tussen 10 en 12 uur, in het lokaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn vol ledig kosteloos voor onze leden. H. D. G. Opwijk s Mijn jonge preiplanten sterven in massa af. Op de jonge bladeren verschijnen lang werpige blaasjes, die nadien open barsten en een bruin-zwart poeder loslaten. Over welke ziekte gaat het hier en wat staat hier te doen ANTWOORDTe oordelen naar Uw beschrijving zijn de preiplanten aangetast door de roestziekte (Pucci- nia porri). Dat deze ziekte massaal optreedt is dikwijls te wijten aan het langdurig preikweken op hetzelfde land. Vruchtafwisseling is dus nood zakelijk. Verder kunnen de aange taste plantjes best voorzichtig verwij derd worden. Een bespuiting met ko- peroxychloride, ter sterkte van 0,5 kan de uitbreiding tegenwerken. V. Z. F. O. L. Lombeek Wij zenden U enkele aarbeistruiken, die niet willen groeien. Kunt ge die voor ons onderzoeken ANTWOORD: De wortels van de zieke struiken zijn bijna allemaal zwart geworden. Slechts enkele zijn nog in staat hun werk te doen. Het is te begrijpen dat bij zulk een verwoest wortelgestel, de groei zeker moet achteruit blijven. De wortels zijn aan getast door zwart wortelrot. De be strijding van deze ziekte bestaat hoofdzakelijk in goede cultuurzorgen t zorgen voor een goede bodemtoe standen voldoende vruchtafwisseling. Ook zal men geen aardbeien zetten na frambozen, die door scheutsterfte waren aangetast. Na de oogst is het aan te raden de vastgelopen grond los te maken. Vooral in uw streek,, waar de grond bijzonder hard wordt, is dat zeker nodig. Bij het planten van jonge aardbei en raden wij aan het wortelgestel in zuiver water af te spoelen, omdat ge dan mogelijks reeds enkele planten met bruine wortels zult aantreffen. Deze moeten verwijderd worden. Onze dieren gaan naar de weide. Ze vragen dus een ander aanvullend voedsel als gedu rende de Winter op stal. Ge bruik hier dus het Zomermelk- meel R.U. Z. Het verhoogt aanzienlijk de opbrengst van Uw koeien. Een zeer goed product is ter beschikking. Het is reukloos, neutraal reagerend, wordt niet ranzig, dus kan bewaren. Heeft geen invloed op de melk. Verzorg de spenen van uw koeien. Het volstaat de handen in te wrijven en te melken als anders. Te verkrijgen in dozen van 1/2 1. in onze burelen en bij de magazijniers. op krediet van HOFSTEDEN. Alle grootten. Schrijven DE WILDE 70, Nieuwlandstraat, te BRUSSEL. Babies.waarvan de bi/lekens bij iedere drooglegging met Pu rol poeder verzorgd worden, kraaien alle daqen van plezier. Flinke bus 25 fr.Alleen in Apotheken-

De Koornbloem | 1950 | | pagina 6