Rond de Opheffing van het DE ADEL VAN ONZE JEUGD. Vergunningsrecht op de Kaasinvoer - Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. AALST 27 MEI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1408 Onze landbouwers vragen een klare toestand. Het Staatsblad van 18 Mei 1.1. pu bliceert het besluit van de Regent van 17 Mei gevolgd door het mini sterieel besluit van zelfde datum, waarbij, met ingang op 15 Mei j. 1., het ministerieel besluit wordt inge trokken van 14 Maart 1950,behelzen de de heffing van een bijzonder recht van 12 fr het kg op de invoer van be paalde kaassoorten. Anderzijds verscheen in hetzelfde Staatsblad een besluit van de Regent van 17 Mei waardoor de Nationale Zuiveldienst belast wordt, volgens de onderrichtingen van de Minister van Landbouw, een premie uit te betalen voor de fabricatie van kaas, melkpoe der en condensmelk met inlandse melk. Deze premie zal verleend wor den voor het tijdperk van 15 Mei tot 30 September 1950. Haar bedrag zal periodisch worden vastgesteld door de Minister van Landbouw, na raad pleging van de Minister van Econo mische Zaken, rekening gehouden met de prijzen op de binnenlandse markt voortspruitend uit de buiten landse concurrentie. De producten die van de toelage genieten zullen moeten voldoen aan de kwaliteitseisen be paald door de Nationale Zuiveldienst en de zuivelfabrieken zullen, om aan spraak te hebben op de premie, be paalde voorwaarden moeten vervul len inzonderheid wat betreft de beta ling van de vastgestelde minimum prijs voor de inlandse melk. De Belgische regering is tot de op heffing van het vergunningsrecht overgegaan ingevolge de klachten uitgebracht door Nederland, Frank rijk en Zwitserland. Vanwege Nederland waren de be zwaren niet gegrond, omdat dit land de uitvoerprijzen voor kaas naar ons land stelselmatig onder hun normaal handelspeil hield door een subsidie regeling welke op dumping neerkomt, met het uitgesproken doel het mono- polium op de Belgische markt te ver werven en onze eigen kaasfabricatie te wurgen. Nederland steunde zijn bezwaren op het argumentdat het protocol van 9 Mei 1947, waarbij elk der be trokken landen gemachtigd werd maatregelen te treffen tot bescher ming van zijn binnenlandse land bouwproductie wanneer de prijzen der ingevoerde producten uit het an dere land tot een peil daalden dat la ger ligt dan de binnenlandse kostprijs, niet van toepassing was op de Ne derlandse kaas ingevolge de interpre tatie of uitleg gegeven aan het proto col door het accoord van Vóórunie dat einde Juni e. k. vervalt. Om zijn protest kracht bij te zetten schorste het bovendien de invoer van Belgi sche textielproducten gedurende en kele dagen. Eens te meer staan wij voor de gebruikelijke haarklieverij vanwege onze Noorderburen bij de uitleg van de bepalingen der overeenkomsten. Het komt ons dan ook onverklaar baar voor dat onze onderhandelaars die deze Hollandse mentaliteit kennen in de overeenkomst van Voorunie niet de puntjes op de i's hebben gezet. Het erge van de zaak is dat door de intrekking van het vergunnings recht op de Nederlandse kaas een deuk werd gegeven aan de draag wijdte van het protocol van Mei 1947 dat onze landbouw onmisbaar acht als verweermiddel tegen de Ne derlandse mededinging, zolang de productiekosten in de twee landen niet zijn gelijkgeschakeld en Neder land niet afziet van zijn subsidiestel sel ten bate van de uitvoer van zijn landbouwproducten. De bezwaren van Frankrijk en Zwitserland blijken op eerste zicht meer gegrond. Beide landen beriepen zich op de verbintenis aangegaan door België te Geneve in 1947, tij dens de onderhandeling tot vaststel ling van de algemene toltarieven, het bestaande tolrecht van 15 °/o op kaas niet te verhogen. Nochtans voorzag dit accoord een afwijking van deze verplichting, ingeval een bestaande nijverheid, vóór het tot stand komen van tarifair accoord, in gevaar werd gebracht door een verhoogde invoer van vreemde producten tegen lage prijzen wat ongetwijfeld het geval was voor de invoer uit Nederland. Doch niettemin bleef het feit dat het vergunningsrecht, dat als verde diging tegen de Hollandse concur rentie was bedoeld, ook de Zwitserse en Franse kaas trof. Frankrijk dreig de dan ook met beperking van de invoer van Belgisch witloof en Zwit- (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). II. Meer toelaten en zelfs aanmoedigen. Hebt gij ooit meegemaakt dat ge moest opspelen tegen uw zestienja rige dochter, en dat die zestienjarige dochter u tegensprak, u verweet voor al wat lelijk was en u dingen zei die ge binst heel uw leven nooit gelezen of zelfs gehoord had Neen, natuurlijk niet. Ik ook trou wens niet. Maar dat bestaat. En ik ben zeker dat ge die gevallen ook in uw streek al zijt tegengekomen. Zeg echter nietBij mij zal dat nooit of nooit bestaan. Ik zou ze dit en ik zou ze dat...! We hebben stillekens te zwijgen en Ons Heer te smeken opdat ons zo iets niet zou overkomen. Ik zou nekeer willen zien zeker Maak u geen begoochelingen we hebben niet te zien. We hebben, als ouders, maar één taak te voorko men. Wij hebben te voorkomen dat er een zwart schaap zou zijn in ons huis houden, dat er wanordelijkheden, drijverijen, kopperijen, uitspattingen, verkwistingen en buitensporigheden zouden geschieden. En hoe kunnen we voorkomen Doodeenvoudig door het goed voorbeeld te geven. Dat is niet altijd gemakkelijk. Want een ouder heeft ook zijn karakter, zijn eigenaardigheden, zijn dagen dat het goed gaat, maar ook zijn dagen dat we van mizerie tegen de muren op zouden lopen. We hebben ons lasten en ons werk, ons tegenslagen en ont goochelingen. Een mens met een huishouden heeft het danig lastig. En toch moet het voorbeeld bij ons gezocht worden. Als wij niet voor gaan, hoe zou de rest volgen. En als we in dat voorbeeld de kerk in 't midden van 't dorp laten, dan zullen we niet verplicht zijn de peze- Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. &HHU De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER Er ligt zon en er ligt vreugde op dit aangezicht. Wie zou er in onze jeugd die vreugde niet willen aanmoedigen

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1