De regeringstoelagen aan de inlandse De Runderhorzelbestrijding kaas en bepaalde zuivelprodukten Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 3 JUNI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1409 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen vnn artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ia ons vorig hoofdartikel hebben wij de voorwaarden uiteengezet waaronder de Regering ingevolge het verzet van Nederland, Frankrijk en Zwitserland, gemeend heeft te moe ten overgaan tot de opheffing van het vergunningrecht van 12 fr. het kg; op bepaalde kaassoorten en zijn ver vanging door toelagen of premiën ten voordele van sommige inlandse kaas soorten en van inlandse melkpoeder en ingedikte melk. Bij de beoordeling van deze maat regel hebben wij ons spijt uit gedrukt over het feit dat bedoelde maatregel een deuk betekende aan het protocol van 9 Mei 1947 waarvan het behoud zich opdringt voor de verdediging van onze landbouw tegen de abnor male concurrentie uit Nederland, zo lang de productiekosten in die twee landen niet zijn gelijk geschakeld. Doch wij hebben tevens als onze me ning uitgedrukt dat in de gegeven omstandigheden de toelagen aan de inlandse zuivelproductie als uiteinde lijk middel overbleef om onze inland se kaasfabrikatie staande te houden als onmisbare factor tot valorisatie der melk op tijdstippen van overvloe dige voortbrengst. In uitvoering van het besluit van de Regent van 17 Mei 1.1., waarvan wij de betekenis hebben toegelicht in dezelfde bijdrage, publiceerde het Staatsblad van 26 Mei 1950 het mi nisterieel besluit van 22 Mei waarbij de premiën voor de verschillende zui velproducten worden bepaald. Ziehier de bijzonderste bepalingen van dit ministerieel besluit dat van kracht is geworden op 15 Mei 1.1. Het bedrag der premiën is bepaald alsvolgt A) voor kaas. 1Harde 45 en meer a) extra kwaliteit, 12 fr. per kg b) eerste kwaliteit, 11 fr. per kg c) tweede kwaliteit, 9 fr.<per kg. 2) Harde 40 °/o en meer a) extra kwaliteit, 10 fr. per kg b) eerste kwaliteit, 9 fr. per kg c) tweede kwaliteit, 7 fr. per kg. 3) Hervekaas geafpneerd a) extra kwaliteit, 6 fr. per kg b) eerste kwaliteit, 5 fr. per kg c) tweede kwaliteit, 3 fr. per kg. B) voor melkpoeders. 1) Volle a) extra kwaliteit, 7,50 fr. per kg b) eerste kwaliteit, 6,50 fr. per kg c) tweede kwaliteit, 4,50 fr. per kg 2) Afgeroomde melkpoeder, 4 fr. per kg. 3) Ingedikte melk a) Volle gecondenseerd, in blikjes of los, 2,50 fr. per kg. b) Volle geëvaporeerd, in blikjes, 2,25 fr. per kg. Voor de afgeroomde melkpoeders zullen de premiën worden toegekend ten bedrage van een totaal contin gent van 3.000 ton. Dit contingent zal onder de fabrikanten worden ver deeld volgens hun voortbrengings- mogelijkheden en de voortgebrachte hoeveelheden tijdens de jaren 1948 en 1949. Beide criteria komen voor 50 in aanmerking bij de bereke ning. De individuële contingenten zullen maandelijks worden vastge steld en rechtstreeks medegedeeld aan de betrokken fabrikanten door de Nationale Zuiveldienst. De betaling der premiën zal maan delijks door de Nationale Zuivel dienst worden verricht naar verhou ding van de hoeveelheden voortge bracht tijdens de afgelopen maand, Deze premiën werden ook als propagandamiddel gebruikt in de huidige kiesstrijd. De socialistische pers was er als de kippen bij om dit landbouwprotec- tionnisme ten nadele van de verbrui kers aan te klagen. Alhoewel onze vereniging en ons blad buiten de partijpolitiek staan, voelen wij ons verplicht om de waar heid te dienen en de belangen onzer landbouwers te verdedigen aan de socialisten te zeggen wat volgt Het binnenlands kaasverbruik be draagt ongeveer 35.000 ton per jaar, waarvan 7.000 ton wordt geleverd door de inlandse fabricatie en 28.000 ton door het buitenland. Indien wij zelfs de hoogste premie van 12 fr. per kg toepassen op de ganse bin nenlandse productie, kost zulks aan de schatkist maar 84 millioen frank, tervijl het vergunningsrecht van 12 frank op de ingevoerde kaas aan de verbruikers zou gekost hebben 336 millioen frank (28.000 ton X 12). Een vergelijking tussen deze twee bedra gen toont aan dat het stelsel der pre miën voor de Belgische economie merkelijk voordeliger uitkomt." Op ongeveer 320.000 landbouw bedrijven zijn er 250.000 rechtstreeks betrokken bij de vlees- en zuivelpoli- Zie vervolg onderaan hierneven. De Afdeling voor Voorlichting van het Nederlandse Ministerie van Landbouw heeft enkele richtlijnen gepubliceerd, die erop gericht zijn de bestrijding van de runderhorzel zodanig in te richten, dat binnen af zienbare tijd de kans bestaat volledig gedaan te maken met deze schade lijke parasiet. Ten gerieve van onze lezers druk ken wij hier deze richtlijnen af. Het optreden van de runderhorzel bete kent in ons land nog steeds een plaag voor het rundvee en voor de veehou ders, aangezien zoals bekend dit insect zeer veel onrust onder het vee teweeg brengt en voorts grote schade aan de runderhuiden veroor zaakt. Het is echter mogelijk de Nederlandse rundveestapel in een klein aantal jaren van deze plaag te bevrijden, mits de veehouders bij de bestrijding hun volle medewerking verlenen. Deze medewerking is overi- tiek. De huidige bescherming onzer zuivelproducten is een minimum om onze veehouders toe te laten hun voortbrengstkosten te dekken. De socialisten komen met recht hardnek kig op voor het levensminimum van de arbeiders. Vermits zij ook beweren de verdedigers te zijn van de land bouwers en meer bijzonder van de kleine boeren, moeten zij ook dit levensminimum voor onze boeren aanvaarden. Welnu wij stellen hun de vraag zoudt U aanvaarden dat in ons land vreemde arbeiders worden te werk gesteld tegen merkelijk lager lonen dan deze welke hier als minimum werden bepaald door de paritaire overeenkomsten, omdat aan deze vreemde arbeiders door hun regering toelagen werden verleend welke hun toelaten hier te arbeiden tegen lagere lonen Voorzeker niet. Welnu, dank zij regeringssteun, wordt de Hollandse kaas op onze markt gebracht tegen prijzen die merkelijk lager liggen dan de kostprijs van onze inlandse kaas. Wij staan hier dus voor een toestand die niet verschilt van deze welke wij in de hierboven gestelde vraag heb ben omschreven, zij het ook bij wijze van veronderstelling. Het betreft hier dus geen land- bouwprotectionisme, doch wel de verdediging van het bestaan van de overgrote meerderheid onzer land bouwers en van hun gezinnen voor dewelke de veehouderij de bijzonder ste bron is van hun inkomen. gens bij de Wet op de Runderhor zelbestrijding verplicht, aangezien iedere veehouder, krachtens deze wet, zijn runderen regelmatig dient te onthorzelen Nu bekendis dat een waterige emulsie van rotenone-hou- dende poeders een doeltreffend be strijdingsmiddel is, dat de runderhor- zellarve doodt, is de bestrijding zelve een eenvoudige zaak. De ontwikkeling larve-pop-vlieg. De zich onder de huid van het rund ontwikkelende larven van de runderhorzel zijn op een gegeven ogenblik rijp en vallen op de grond, waar zij zich verpoppen. In de pop toestand verandert de horzellarve in de horzel (een grote vlieg met roest bruine aftekeningen), die een warme dag afwacht om de pophuid te door breken en te voorschijn te komen. De horzel leeft als vlieg slechts een paar dagen, waarin de wijfjes haar eieren leggen. Het rund heeft een instinctieve vrees voor de horzel. Toch steekt de horzel nietzij heeft in haar korte bestaan zelfs geen voedsel nodig. Het wijfje legt haar eieren op de haren van het rund en bij voorkeur op die van de kalveren. Elk wijfje legt 100 of meer eieren. Uit de bij het leggen aan de haren van het rund vastge kleefde eitjes kruipen kleine larfjes, die zich door de huid boren en ver volgens een grote reis door het lichaam van hun gastheer maken. Tenslotte kiest het larfje zich een meer definitieve verblijfplaats, ergens onder de huid van het rund, veelal aan de rugzijde. Hier boort het een gaatje door de huid, dat zich weer met een korstje kan sluiten. Onder dat gaatje (met het korstje) groeit de larve en vormt een bult, de runder- horzelbuit. Op een gegeven ogenblik is de larve volwassen zij werkt zich door het gaatje, dat zij in de huid maakte, naar buiten, valt op de grond en verpopt zich daar weer. De meeste horzels vliegen in de maanden Juli en Augustus. De larf jes, die uit de in die periode gelegde eieren komen, komen in Maart tot Juni van het volgend jaar van onder de huid van hun gastheer. De tocht, die zij door diens lichaam maken, duurt niet voor alle larven even lang. De uit de vroegst gelegde eieren ge komen snelle trekkers kan men al in April duidelijk onder de huid waar nemen. De laatste komen daar eerst in Juli. Van het begin van April tot in Juli en soms nog later kunnen dus (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). De E£oornb! loem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1