Goede trouw de onmisbare basis van Benelux De Stand van de Aardappelen AALST 10 JUNI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1410 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. A r*A r>1t 1 LANDBOUWWEEKBLAD 1 Voor en door de /■VrDCïU aaeic Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER Wij hebben in dit blad een reeks bijdragen gewijd aan de ekonomische Unie met Nederland waarin wij op objectieve wijze de voordelen en de schaduwzijden hebben uiteengezet der economische Unie tussen de Belgisch- Luxemburgse Unie en Nederland. Het was duidelijk dat de uiteenlopen de richting, waarin de economie der betrokken landen zich gedurende tal rijke jaren heeft ontwikkeld, een reeks aanpassingsmaatregelen vereist alvorens kan worden overgaan tot de afschaffing der tolgrenzen en andere hinderpalen voor het vrije ver keer van goederen, kapitalen en men sen tussen de drie landen en het scheppen van een vrije markt over gans het grondgebied der in het vooruitzicht gestelde Unie. Dit laaste is immers het kenmerk en de essentie van de economische Unie. Tussen deze aanpassingsmaatrege len is er ene die van levensbelang is voor onze land- en tuinbouw nlhet protocol van 9 Mei 1947 waardoor de Belgische Regering gemachtigd is de invoer van Nederlandse land- en tuinbouwproducten te beperken of te reglementeren zodra deze invoer ge schiedt tegen prijzen onder de kost prijs van de inlandse gelijkaardige producten. Bij wederkerigheid beschikt de Nederlandse regering over dezelfde bevoegdheid ten overstaan van de Belgische land- en tuinbouwproduc ten. Dit protocol is bedoeld als over gangsmaatregel om te komen tot een gelijkschakeling niet alleen van de productievoorwaarden, doch ook van landbouwpolitiek gevolgd door beide regeringen. Voor deze gelijkschake ling nu dient nog een lange weg afge legd. Zulks vergt voortdurend over leg niet alleen tussen de regeringen der betrokken landen doch ook tussen de beroepsverenigingen der lanobou- wers. Van overwegend belang hierbij is echter dat in deze onderhandelingen de goede trouw volledig tot haar recht komt. Wij aarzelen niet te zeggen dat de economische Unie niet zal verwezen lijkt worden, of indien zij tot stard komt niet zal behc uden blijven, indit n een der partijen de indruk opdoet dat hij door de overeenkomst in de luren werd gelegd, of zoals de Hollanders zeggen, gecupeerd werd. In dit geval zullen wij in plaats van de verhoopte economische samen werking tussen de twee landen een spijtige verwijdering zien ontstaan. Wie met objectief oog de onder handelingen tussen de twee landen alsook de maarregelen tot voorbe reiding der economische unie volgt, moet tot het besluit komen dat op gebied van de regeling der waterwe gen tussen Nederland en België en op gebied van land- en tuinbouw, onze Noorderburen al te zeer het laken naar zich toehalen en blijk geven van een enge geest, ja zelfs van een gemis aan goede trouw. Om bij de landbouw te blijven ge ven wij hier een pair krasse staaltjes Zoals onze lezers weten, heeft onze regering ingevolge het scherp verzet van de Nederlandse regering onlangs het vergunningsrecht op de invoer van bepaalde kaassoorten prijs gege ven en dit recht vervangen door pre- miën ten voordele van de inlandse fabricatie van kaas, melkpoeder en ingedikte melk. Het argument dat de Hollandse regering inriep tot staving van haar verzet was, dat ingevolge van Vóórunie dat verleden jaar werd gesloten, het protocol van 9 Mei 1947 niet toepasselijk was op kaas. Deze interpretatie werd echter ver worpen door onze regering. Niettemin bekwamen de Hollan ders hun zin. Niettegenstaande dit alles hebben de Hollandse zakenlui of hun Belgische vertegenwoordigers er het volgend middel op gevonden om de Belgische premie te ontgaan en Nederlands volle melkpoeder tegen abnormale prijzen aan de man te brengen in ons land zij beloven aan de Belgische afnemers van Neder lands melkpoeder de terugbetaling onder vorm van ristourne van een bedrag per kg dat gelijk staat met het bedrag der toegekende Belgische pre mie. Op die wijze wordt de Belgische mededinging onmogelijk gemaakt. Dergelijke ongezonde handelsprac- tijken zijn voorzeker niet overeen te brengen met de goede trcuw welke dient betoond tegenover de Benelux- partner en wij vragen dat c nze rege ring kordaat optreedt om er een ein de aan te stellen. Een tweede voorbeeld thars om U een gedacht te geven betriffende de enge wijze waarop de Neoerlanders het protocol van 9 Mei 1947 toepas- (Zie vervolg 4' bladzijde 1kolom). Het feit dat wij hier en daar planters hebben zien uitkappen heeft er ons toe aangezet een grondig onderzoek in te stellen naar de oor zaken van bepaalde mislukkingen. Het gebeurt natuurlijk alle jaren dat sommige partijen aardappelen geen voldoening geven. Maar dit jaar kwamen mislukkingen meer dan normaal voor, zodat er wel iets bij zonders moet gebeurd zijn. Uit de verschillende gevallen, die wij van nabij hebben gezien nemen wij één als voorbeeld een stuk eer stelingen, dat zeer slecht is opgeko men. Hier en daar vertonden zich op het land enkele stengeltjes boven de grond De rest was blijven steken. De planters, die wij uit de grond haalden, hadden min of meer normale scheuten gevormd, maar in plaats van tot sten gels uit te groeien hadden zich kleine knolletjes gevormd. Dit verschijnsel wordt in Nederland "Onderzeeers,, genoemd. Het is vanzelfsprekend dat, als zich knolletjes vormen in plaats van stengels, de aardappelplanten niet boven de grond komen. Eens het kwaad gebeurd komt het er op aan de oorzaak hiervan op te sporen om te voorkomen dat zo iets een tweede keer zou voorvallen. Het hoger beschreven verschijnsel is in veruit de meeste gevallen te wijten aan een te warme bewaring. Het is immers voldoende bekend dat bij te warme bewaring de planters zeer gauw aan 't schieten gaan. Bij voldoende frisse bewaring blijven de planters volledig in rust, maar eens dat de temperatuur stijgt komen de aardappelen in leven en de scheuten komen te voorschijn. Nu heeft zich dit jaar het volgende voorgedaan de te warme bewaarde planters, die dus bezig waren volop scheuten te vormen (misschien wel hun tweede) zijn op vele plaatsen uitgeplant in koude grond. Vooral bij eerstelingen is dat het geval geweest. Het gevolg daarvan groeistilstand. Onder deze omstandigheden ontstaan gemakke lijk de zogenaamde onderzeeërs. Uit dit alles blijkt nog eens het grote-belang van een goede bewa ring. Wij hebben al dikwijls onder vonden dat na koude en langdurige winters over 't algemeen veel betere aardappelen groeien dan na warme winters zoals wij de 3 laatste jaren hebben gekend. Warme winters laten de planters nooit de kans om voldoende in rust te blijven. Reeds van bij de aanvang van de bewaring worden scheuten gevormd die vanzelfsprekend een of tweemaal moeten afgedaan worden voor dat ze kunnen te kiemen wor den gelegd. Dat afdoen van scheuten bij plant goed is steeds een gevaar voor de gezondheid van de planters. Scheuten afdoen betekent wonden maken langswaar de verschillende ziektever wekkende zwammen kunnen binnen dringen. Daarbij komt dat de scheu ten gevormd worden door het reser- vevoedsel dat de planters bevatten. Verwijdert men die scheuten dan betekent zulks een verlies van voed sel. Dit is niet zo erg als de planters groot genoeg zijn (bv. 35/45) maar als zulks voorvalt bij zeer kleine ma ten (28/35) zijn deze na de eerste scheut totaal uitgeput en zijn niet meer in staat een levenskrachtige nieuwe scheut te vormen. Het is dan ook niet te verwonderen dat juist onder de kleine maten de meeste mislukkingen voorkomen. Daarom herhalen wij nogmaals onze raad, die wij bij het begin van het seizoen heb ben gegeven ingeval men niet spe ciaal ingericht is om plantgoed vol doende fris te bewaren en men toch wenst zelf het plantgoed te laten overwinteren, dan doet men best de maat 35/45 te kopen. Doorgaans is de maat 28/35 te klein om bij warme winters met goed gevolg te worden bewaard, ten minste als men niet over speciale bewaarplaatsen be schikt. Bij deze gelegenheid willen wij aan onze leden nog enkele opmerkingen toevoegen 1) Bewaart plantgoed nooit in de zakken. Ze zitten daar veel te dik, lopen kans van te verhitten en te stikken en vormen veel te vroeg lange en zwakke scheuten. 2) Bewaart het plantgoed steeds op koele en vorstvrije plaatsen en zoveel mogelijk in het licht. Kiembakjes zijn daarvoor zeer geschikt. 3) Kelders zijn over 't algemeen slechte bewaarplaatsen gedurende zachte winters. 4) Laat de planters steeds een tijdje voor het planten kiemen en gebruik dan deze niet die geen of maar een zwakke scheut hebben gevormd. 5) Plant nooit uit in te koude grond. Het is al dikwij's voorgevallen dat zij die het eerst planten, het laatste steken.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1