Benarde toestand „Te Groenteteelt Rome zien... maar geern terugkomen Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Dringende maatregelen vereist* AALST 17 JUNI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr Ï411 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Het warme weder dat wij sedert enkele dagen kennen heeft voor ge volg een vroegere en overvloedige aanvoer op de markt van verschil lende inlandse groenten. Van daar ook een aanzienlijke daling der prij zen voor de groenten waarvan de aanvoer samen valt met de invoer van vreemde groenten of welke gro tendeels een afzet moeten vinden in het buitenland, wanneer deze afzet, zoals thans meestal het geval is, ge paard gaat met lastige formaliteiten die de uitvoer sterk vertragen. Dit laatste is het geval voor onze bloem kolen, welke voor een groot deel af zet moeten vinden in Duitsland en welke, ingevolge de versnelling van de oogst veroorzaakt door het warm weder, de laatste tijd tegen spotprij zen dienden verkocht op de Mechelse markt. De groenteteelt bekleedt een zeer belangrijke plaats in onze Vlaamse landbouw. Zij verschaft het bestaan aan duizende landbouwersgezinnen. Het is dus van uitzonderlijk belang dat onze regering tijdig afdoende maatregelen treft om een ineenstorting der prijzen te voorkomen. Ziehier een beknopt overzicht van de toestand zoals deze zich voordoet op het huidig ogenblik. Vroege aardappelen. Het stop zetten van de invoer uit het zuiden van 1 Juni 1.1. af was een goede maatregel. Alhoeweb'de aan voeren met de dag toenemen, blijven de prijzen op een redelijk peil ge handhaafd, omdat de vroege aardap pelsoorten naar gelang het tijdstip van de oogst geleidelijk op de markt komen. Indien wij er toekomen een gedeelte van onze voortbrengst naar Duitsland uit te voeren, zullen de prijzen lonend blijven. In verband hiermede dient aangestipt dat de han delsovereenkomst met West-Duits- land hiervoor een eerste bedrag voor ziet van 200.000 dollar (ongeveer 10 millioen Belgische frank). Deze uit voer zal nochtans in een versneld tempo moeten geschieden, daar de vroege Duitse aardappelen in stijgen de hoeveelheden op de markt komen. De bloemkolen. Zoals hoger gezegd, heeft de snelle aanvoer van bloemkolen op de Mechelse markt een ineenstorting der prijzen veroorzaakt. Op bepaalde da gen werden bloemkolen verkocht te gen 30 centiem het stuk. Onze bloemkolen zijn voor een merkelijk deel aangewezen op de uit voer naar Duitsland. Hiervoor waren twee contingenten voorzien, een eer ste van 250.000 dollar (12.500.000 Belg. fr.) beschikbaar tot 31 Mei 1.1.; een tweede van zelfde bedrag be schikbaar tot 5 Juni 1.1. Daar Duits land enkel vergunningen in zeer kleine hoeveelheid heeft afgeleverd, kwam van de uitvoer practisch weinig te recht. Onlangs werd dan bekomen dat de niet opgebruikte contingenten, die op 31 Mei en 5 Juni vervielen, nog kunnen benut worden tot 15 Juni e.k. Deze verlenging kan echter maar uitslagen geven, op voorwaarde dat Duitsland in sneller tempo de invoer vergunningen aflevert, zulks in be hoorlijke hoeveelheid aan invoerders die bij machte zijn belangrijke hoe veelheden af te nemen. De Tomaten. De Belgische tomaten geteeld on der verwarmd glas komen reeds vol op op de markt en ingevolge het warme weder zal de productie van het koud glas nog vóór het einde de zer maand op de markt komen. Het is dan ook onverantwoord dat onze markten nog verder door Italiaanse tomaten worden overrompeld. Het baart dan ook geen verwondering dat de prijzen aan de voortbrenger ineen storten en zijn gedaald tot 20 fr. en lager, wat merkelijk beneden de kost prijs is en ook beneden het index van 375 dat voor het stopzetten van de invoer als grondslag werd genomen. 'Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). Vrijdag, 26 Mei, 1950. Brief uit Rome van onze medewerker. Vader, brengt ge ons een "echte,, appelsien mee uit Rome? Een «echte», eh! Een die gij ginder zelf in de tuin van de Paus van Rome zult afplukken... Geen apprentie van 1 Er zijn hier al appelsienen genoeg uit de vreemde. Veel te veelGe moet maar wachten tot ons eigen appelen rijp zijn. Die zijn even goed. Maar dat ik van Rome iets speciaals meebreng, voor ieder van u, daar moogt ge op tellen. Ik zit hier in Rome. Ik moet aan mijn vrouw en kinderen denken en aan allen die ik ginder ver voor een weeksken achterliet. Wilt ge geloven dat ik op de tijd dat ik een lang arti kel voor De Koornbloem schrijf, van Brussel naar Rome ben gevlo gen? Meer dan 10.000 km in een goeie drie uren. Driehonderdvijftig km per uur. 't Is niet om te geloven 1 't Was mistig over Brabant. Maar met de gauwte kreeg ik toch een on vergetelijke indruk van onze Bra bantse akkers. Onze boeren hebben verstand van velden en weiden aan te leggen, en voren en lossen te trekken. Dat gezicht was precies of daar lag onder mijn ogen een verse matten- taart, belegd met zoveel kleurige kon- fituren dat g'er zoudt naar gegroebeld hebben. Met een wip, tussen een gat van de wolken zag ik de als diaman ten schitterende serren van Hoeilaart glazen schrijnen waarvan ge weet dat de druiven die er in hangen de trots zijn van een onzer schoonste speci fieke kuituren. Natuurlijk, de mens heeft niet altijd de gelegenheid om de wereld van in en boven de wolken te bekijken en ge zijt journalist en geweldig nieuws gierig aangelegd ge kijkt naar alles naar die lieve juffrouw, die men air-hostess noemt, de "goeivra,, zou ik bijna zeggen van uwe lucht doop, die u in perfekt Vlaams toe spreekt, met een glimlach om uw vrouw jaloers te maken, en die u vraagt welk dagblad ge wenst te le zen. 't Ontsnapte mij bijna maar ik stond gereed De Koornbloem te vragen. Die had ze natuurlijk niet bij maar meer dan één Vlaams dagblad werd mij aangeboden. En evenals wij Vlamingen gauw vooral wat de taal betreft op onze grote teen getrapt zijn, zo zijn we tevreden wan neer we mogen vaststellen dat wij in onze taal gerespekteerd worden. Die air- hostess en de Sabena moeten we gelukwensen. Had ze geen Vlaams gekend, ik had ze, begart, niet meer bezien want een bekoorlijke glimlach alleen kan ons rats niets schelen. Ik zag ook Brussel van in d'hoog- te. En onder mij een groot kerkhof een raar gevoel, dit laatste... Ik zag de Rijn, Zwitserland en de Alpen met sneeuw bedekt, Milaan en de scheve toren van Pisa, ik zag de Middelland se Zee en het eiland Elba, waar Napoleon nog op gezeten heeft, ik zag Rome en het Vatikaan... En ik zeg, allah na drie uren stond ik, zonder slag of stoot op de begane grond. Ze waren hier volop aan 't hooi binnenhalen. Alles met de machine. Just gelijk bij ons. En als ge mij nu moest vragen Wat heeft u het meest getroffen ge durende uw Brussel-Rome-vlucht dan zou ik direkt mijn antwoord klaar hebben. Zie vervolg 2e bladzijde 4e kolom. oornbloem STICHTER EN BESTUURDER Dit is een twee-mo- torig passagiersvlieg tuig van de Sabena die o.m. ook de vlucht naar Rome doet. Het biedt plaats aan 40 passagiers.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1