DE KERSENOOGST veroorzaakt zware verliezen Jat ik heb de Paus gezien. Arbeid adelt Voor en door dc Landbouwers ot Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalat Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. AALST 24 JUNI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1412 Altijd nogal langs de christelijke kant geweest. Maar als het er opaan- kwam, zoudt ge de pastoor en vooral de katholieke partijmannen hun zalig heid gegeven hebben. Dat bloed van de Daensisten kriewelt dan. Ge kunt geen onrecht zien. Ge zijt recht gelijk ge de voren van uw land met de ploeg recht trekt. Ge zijt ook fier dat er een Neder landse paus geweest is en vooral dat die enige Nederlandse paus in zijn schild de woorden droeg Recht al barste de wereld 1 Dat moet een man geweest zijn Onze man Die en al de pausen zijn voor ons "recht,,. Van de Paus van Rome kunnen en willen we geen kwaad ho ren. Zeggen wij in de Vlaanders ook niet en geen enkel ander volk zegt het ons aldus na de paus van Rome En ik heb de paus van Rome ge zien 1 Deze morgen nog Nu schrijf ik voor De Koorn- bloem dicht bij het Vatikaan, hoe dat gebeurde. Zaterdag vóór Sinksen. De Paus nog niet gezien Vandaag echter heeft de algemene audiëntie plaats in de Sint-Pieterbasiliek. Dertig dui zend bedevaarders zijn hier samen gekomen. Dit getal is niet overdre ven. Trouwens, morgen wordt dit het dubbel. Ge wacht twee uur, drie uur... Ge zit zo maar op de kraak nette marmeren vloer, leent voor 5 minuutjes een zitstoeltje van een dikke Toscaanse boerin praat wat met een Ierse monnik en... ge zijt op de duur al die gebeden en gezan gen en aanroepingen die zo offi cieel en zo gemaakt aandoen hartsgrondig beu. De Paus wilt ge zien 1 De Paus 1 De Vatikaanse Wacht, kleurig en fluks, treedt aan de Paus is in aantocht... De eerste toejuichingen weerklinken aan het adres van de soldaten van de Paus. Plots daagt, hoog gezeten op de Pauselijke draagstoel, gans in 't wit, Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. 't Sedert de bevrijding gaat het alle jaren slechter met de afzet van de kersen in Haspengouw. Dit jaar dreigt het een ramp te worden zonder voorgaande, ingevolge de overvloed van productie. Deze wordt geraamd op ruim 25 millioen kg. Alhoewel de eerste variëteiten enkele dagen ver traging kenden, had het aanhoudend warm weder voor gevolg dat ver schillende soorten tegelijkertijd rijp worden en ook op hetzelfde tijdstip op de markt komen. De prijzen der kersen op de Lim burgse markten kenden dan ook een werkelijke ineenstorting en zijn dan ook gevallen op een peil dat niet eens de kosten van het plukken dekt. Met moeite werd 3 tot 4 fr per kg bereikt. Welke zijn de oorzaken van deze rampspoedige toestand Voor het tijdperk na 1 Juli werd nog geen overeenkomst met Engeland bereikt. Doch de uitvoer naar dit land gaat met zware kosten gepaard nl. invoerrechten ten bedrage van 5 fr. per kg, verpakkingskosten, kosten van vervoer, winst en vergoeding voor het risico van de uitvoerders. Al deze kosten bedragen van 10 tot 12 fr; die dienen gevoegd bij de prijs op de binnenlandse markt. Op de Engelse markt staan wij ook voor de concurrentie van de Italiaanse en Franse kersen welke in grote hoe veelheden worden aangevoerd tegen scherp concurrerende prijzen, ja zelfs tegen lage prijzen. Ook mag de in landse voortbrengst in Engeland zelf niet worden vergeten. Deze nu gaat in stijgende lijn. Wat de uitvoer naar Duitsland betreft, deze heeft tot heden niet veel gegeven. De reden hiervan is de be talingsmoeilijkheden. De vergunnin gen worden in Duitsland zelf ver deeld. Een eerste verdeling dezer ver gunningen had reeds plaats, doch de hoeveelheid kersen waarvoor invoer vergunningen werden uitgereikt over trof derwijze de betalingsmogelijkhe den, dat alle vergunningen werden vernietigd. Van 13 Juni af mogen de Duitse invoerders opnieuw vergun ningen aanvragen, doch zij moeten een recht betalen van 2 p.d. om de overtollige aanvragen van bepaalde invoerders te voorkomen. Welke hoeveelheden onzer kersen thans nog afzet zullen vinden in Duits land, zal afhangen enerzijds van het aantal vergunningen dat zal worden afgeleverd en anderzijds van de prij zen die kunnen gemaakt worden op de Duitse markt. De uitvoer naar Nederland is mo gelijk van 13 Juni af, daar met ingang op deze datum Nederland invoer vergunningen aflevert. Doch het re gime der minimumprijzen is hier van toepassing. Deze zijn vastgesteld op 54.50 gulden per 100 kg (ongeveer 7,20 fr. per kg). De keuring der uitgevoerde kersen geschiedt in overleg tussen de Natio nale Dienst voor Afzet van land- en tuinbouwproducten en de Nederland se controlediensten. De afzet in Frankrijk biedt weinig vooruitzicht. Vooreerst heeft de invoer van Ita liaanse kersen te lang geduurd. Er werden grote hoeveelheden Italiaanse kersen ingevoerd. Het dient gezegd dat het uitzicht, de verpakking en smaak dezer kersen zeer goed waren en in kwaliteit onze vroegste inlandse soorten overtroffen. Doch in plaats van de Italiaanse invoer stop te zet ten van 31 Mei af, heeft de Regering eerst de invoer geschorst vanaf 9 Juni 1.1. Het gevolg van deze laattij dige maatregel was dat de Italiaanse kersen nog minstens tot 17 Juni j. 1. op de markt hebben gedrukt, dan wanneer er reeds sedert meerdere da gen een zeer drukke aanvoer was van uitstekende inlandse kersen. Het is werkelijk onaanvaardbaar dat over het schorsen van de invoer van tuinbouwproducten en fruit waar van de prijzen onderworpen zijn aan snel wisselende markttoestanden dient beslist door een interministerieel co mité, dan wanneer het toch aange wezen is dat dergelijke aangelegenhe den in de uitsluitende bevoegdheid zouden liggen van ons Ministerie van Landbouw. Wanneer zal men in ons land eindelijk eens afzien van de logge administratie en een regeling invoe ren die aangepast is aan de werke lijkheid De tweede oorzaak isonvoldoen de afzetmogelijkheden in het buiten land; Voor de uitvoer naar Engeland is een bedrag voorzien van 60.000 pond sterling of 8.400.000 fr. Doch dit con tingent geldt maar tot einde Juni. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). jste ka- ien» >m~ Stoetsgewijze wordt de H. Vader naar de Heilige'Poort gedragen. oornbloem STICHTER EN BESTUURDER v 1; iV i'

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1