Bescherm uw Dieren* Nieuwe Richtlijnen Groepsreizen Officiële mededelingen» Boekbespreking* DE KOORNBLOEM - 1 Juli 1950 3 De Maatschappij voor Dierenbe scherming richt ons het volgende schrijven Het warme seizoen brengt met zich ontelbare insekten, welke maan den lang mens en dier zullen plagen. De strijd welke deze laatsten perio diek te leveren hebben tegen deze kleine vijanden, is verwoed en on barmhartig een ieder gebruikt de middelen waarover hij beschikt en in dit opzicht zijn onze huisdieren zon der twijfel het minst bekwaam om zich te verdedigen. Inderdaad, terwijl de mens alsook de in de vrije natuur levende dieren geheel vrij zijn om die strijdmetho- den te kiezen, welke zij voor zich het geschiktst achten, zijn de huisdieren verplicht zich aan de eisen hunner eigenaars aan te passen. Zie bijvoor beeld de paarden, voor het meren deel met afgekapte staart en dus van hun voornaamste verdedigingsmiddel beroofd en het vee, dat voortdurend ingesloten op de wei of in de stal alle vrijheidsbeweging mist. Het is dus logisch dat de mens hen zoveel mo gelijk helpt, en in dit opzicht brengt de nieuwe ontdekking van het D.D.T., voor welke Dr Muller onlangs de Nobelprijs werd toegekend, een kost bare en krachtdadige hulp. Daarom nemen wij de vrijheid dringend beroep te doen op alle be sturen van dagbladen en tijdschriften op den buiten verspreid, om, door middel van D.D.T. de strijd tegen de schadelijke insekten aan te binden en te verscherpen. Deze handelwijze is overigens in het onmiddellijke belang der veehou ders, want een ieder weet, dat bij voorbeeld de toename in gewicht van het vee verhinderd wordt door de onverdraaglijke aanvallen van vlie gen en horzels. Ziehier trouwens de inhoud van een artikeltje, uit een dag blad onzer hoofdstad 44 Vernietigt de vliegen en gij zult vlees hebben... Dank zij het beroem de insekten poeder D.D.T. dat de Amerikanen gebruikt hebben gedu rende hun bevrijdingsoffensief om Afrika, Europa en Azië te ontluizen, komt een ton vlees op 45 cents (min der dan 25 frank). Ziehier op welke manier Tij dens een proefneming op een veehoe ve in Kansas, werden 600 beesten gedurende een tijdperk van 60 dagen in het volle vliegenseizoen driemaal met D.D.T. besprenkeld. Dit vee werd toen vergeleken met andere dieren, die zich tegen de insekten hadden moeten verdedigen. Het tota le gewicht der met D.D.T. bestrooi de dieren was 4.550 kg hoger dan dat der andere dieren, waarmede men zich niet had bemoeid Ook de Belgische Staat, die de voordelen begrepen had welke het D.D.T. aan de boeren biedt, is be gonnen propaganda voor D.D.T. te maken door bemiddeling der officiële laboratoria. Om de taak der redac teurs te verlichten, herhalen wij on derstaand in het kort de verschillen de gegevens welke wij over dit poe der hebben kunnen verzamelen 1) Het vernietigt alle parasieten der boerderij, zoals vliegen, muskieten, luizen, wandluizen, kevers, mieren en vlooien op honden, katten en ge vogelte. (Teken schijnen minder ge voelig te zijn voor D.D.T. en worden daarom beter bestreden met H.C.H). 2) D.D.T. wordt steeds verkocht vermengd met het een of ander neu traal geleidmiddel en in verschillende sterkten, naarmate van het beoogde gebruik (bijv. 3 c/o, 10 °/o, 50 °/o). 3) De handelaars in deze prepara ten zijn in staat om de veehouders met alle raadgevingen omtrent het ge bruik bij te staan. Deze aanwijzingen zijn overigens op de verpakking aan gegeven, en zijn zeer eenvoudig. 4) Voor het geval dat ons meer in het bijzonder interesseert, met name afdoende bescherming van paarden en vee, is D. D. T. dusdanig geprepa reerd, dat het voldoende is het met een zekere hoeveelheid water te ver mengen in de aangegeven verhoudin gen. Men verkrijgt aldus een melk achtige vloeistof, waarmede men de muren en zolderingen der stallen be sproeit. 5) Een ander zeer afdoend middel is, D. D. T. toe te voegen aan de kalk bestemd voor het witten der stallen, en het ware gewenst hierop bijzon der aan te dringen. 6) Zoals boven vermeld, en behal ve lichte dekens, netten voor lichaam, voorhoofd of kop, wordt den vee houders, welke hun waar eigenbelang wensen, aanbevolen hun beesten zelf op gezette tijden grondig te be sproeien. Wij zijn er van overtuigd, dat gij ons zult willen bijstaan in onze strijd voor verlichting van onze dieren op de boerderij die, gedurende de Zomer, zoveel van insektenbeten te lijden hebben. T uinbouwvoorlichting. Het Rijkstuinbouwconsulentschap van Oost-Vlaanderen deelt ons mede: Rupsen. In zekere delen van het land wordt vastgesteld dat door de belangheb benden onvoldoende aandacht be steed wordt aan de rupsenwering op hagen en op fruitbomen. De land- en tuinbouwers worden er derhalve aan herinnerd dat de be strijding der rupsen verplichtend is en op last van de provinciegouverneurs op bepaalde tijdstippen dient uitge voerd te worden. De bestrijding der rupsen kan best geschieden door het bespuiten met een maaggift. W ormstekigheid bij Appels en Peren. Het Onderzoekcentrum te Gorsem signaleert een nieuwe belangrijke vlucht van de vlindertjes der worm stekigheid van appels en peren. Wanneer sedert de laatste behan deling reeds een 10-tal dagen verlo pen zijn en de bladeren der fruitbo men niet meer voldoende met het in- sectendodend product bedekt zijn is het nodig ten spoedigste een nieuwe behandeling uit te voeren. Er wordt tevens aan herinnerd dat de beste resultaten bekomen worden door het bespuiten met een oplossing van 300 gram. loodarsenaat in 100 lit. water waaraan een uitvloeier toege voegd werd. voor de kleine boeren en tuiniers in Nederland. Volgens de inlichtingen van de Hollandse Radio worden de kleine boeren en tuiniers vanwege het Hol landse landbouwministerie aangezet verder te gaan met speciale teelten waarvan de voortbrengselen aftrok vinden aan goede prijzen, dank zij de tussenkomst en de richtlijnen van re geringswege. Volgens officiële statistieken is de teelt van aardbeiën die in 1939 circa 2400 hectaren besloeg in 1950 ge stegen tot 3500 hectaren. De tabaksteelt wordt door de re gering zeer aangemoedigd en ver meerderde op 1 jaar met 100 heet. Hetzelfde met geneeskundige krui den waarvoor men een goede afzet vindt in België, Noorwegen Enge land, enz. De Hollandse boer wordt van ho gerhand in de goede richting gesteund en geholpen in den afzet van zijn voortbrengselen. De boeren aldaar zijn dan ook vol- zaam en slaan de raadgevingen niet in de wind, omdat ze bij ondervinding weten dat hun heil op die weg te vinden is. Wanneer krijgen we ook in België die vertrouwbare voorlichting en die vaste steun voor de verkoop onzer produkten Wanneer wordt de invoer van vele fruiten en groenten slechts toegelaten in zover de markt hier te kort heeft aan dergelijke goederen We veronderstellen dat op dat ogenblik onze boeren, evenals hun Noorderburen, zullen bereid worden gevonden om eerlijk samen te werken met de leidende personen. Hun werk kracht is zonder weerga en eens dat ze in vertrouwen kunnen rekenen op de steun van hogerhand zullen ze wonderen verrichten. voor de leden van R.U.Z. Ninove en Omstreken. Op Vrijdag 7 Juli, reis naar ZUID WEST-VLAANDEREN, NOORD FRANKRIJK en de ZEE. Wegwij zer: Ninove, Oudenaarde, Kortrijk, Menen, Yperen, Kemmelberg, Rode- berg, Zwarteberg, Bailleul, Cassel, Wormhoudt, Bergues, Duinkerken, De Panne, Nieuwpoort, Oosten de, Brugge, Eeklo, Gent, Ninove. Prijs: 150 fr. per deelnemer. Inschrijvingen bij Lauwaert R., Eychem-Appelterre. Corrijn Désiré, Voorde. Pessemier Albert, Smeerhebbe. Segers Ernest, Grimmingen. Haelterman René, Zandbergen. Neuckermans Emiel, Waarbeke. V. d. Broeck Fr., Denderwindeke. V. d. Stockt Alf., Sack Edgard, Pollare. Van der Steen Frans, Meerbeke. Van Lancker Frans, Ninove.. Eppegem. Op 11 Juli wordt een reis naar ZUID WEST-VLAANDEREN, NOORD-FRANKRIJK en de ZEE (zie hierboven) belegd voor 't maga zijn Eppegem. Inschrijving bij Pol Bosnians, Eppegem. Schoonaarde en Omstreken. Op Donderdag 6 Juli Schoonaar de, Dendermonde, Brussel, Waterloo, Quatre Bras, Sombreffe, Namen, Yvoir, Dinant, Celles, Ciergnon, Rochefort, Grotten van Han, Beau- raing, Dinant, Profondeville, Namen, Gembloers, Waver, Hekelgem, Aalst, Schoonaarde. Prijs 150 fr. Inschrijvingen bijGovaert Frederik, Schuitepias, Schoonaarde: VanSteen Petrus, Bredestraat, Oudegem; Roe- landt Frans, Nieuwstraat, Berlare; Maes Alfons, Steenweg, Gijsegem. MIJNHARDTJE5: DE CACHET, Kennis van de Grond. Grond bewerking en Grondverbetering, door J. Groeneveld. Door de Uitgevers-maatschappij Tjeenk Willink te Zwolle (Neder land) werd voornoemd boekje, dat 96 blz. omvat, uitgegeven. In dit werkje worden in het eerste hoofdstuk de natuurlijke eigenschap pen van de grond behandeld, zoals de samenstelling van de grond, de struc tuur, de invloeden welke inwerken op de structuur, de beweging van het water en de lucht in de grond, de verwarming en de invloeden welke hun werking doen gelden bij de ver warming van de grond. In het tweede hoofdstuk wordt de grondbewerkingswerktuigen behan deld. Na het doel van de grondbe werking, volgt een uiteenzetting over de algemene regels welke in het oog moeten gehouden worden bij het be werken van zand- en kleigrond. Vervolgens worden verschillende werktuigen behandeld met het doel en de manier van werken. De verdere eigenschappen van de grond worden behandeld in het der de hoofdstuk. Hier worden de eigen schappen van zand- en kleigrond uit voerig nagegaan. De werking van het bacteriënleven en het opnemen van het plantenvoedsel in de grond wordt eveneens besproken. In het vierde hoofdstuk wordt ge handeld over grondverbetering. De voornaamste manieren van grondverbetering worden overzien, alsook het inpolderen, het greppelen en draineren in ondoorlatende gron den. In dit boekje wordt op een een voudige maar zakelijke wijze het bij zonderste uiteengezet dat van belang is voor de kennis van de grond. Wanneer men rekening houdt met de massa zorgen welke door een land bouwer aan zijn grond moeten toege diend worden, is het ook nodig dat hij met de eigenschappen van deze zeei goed vertrouwd is wil hij er het grootste nut uit trekken. Om deze reden kunnen wij dan ook dit boekje aanbevelen. Het kost 19,25 fr. en is verkrijgbaar bij A. Gombert, 141, Lange Lozanastraat, te Antwerpen. pijn verdrijft en kou afzet.koker15fr

De Koornbloem | 1950 | | pagina 3