De Regeringsverklaring en de Landbouw. We willen een VOLWAARDIG Ministerie van Landbouw. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 8 JULI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1414 Abonnementsprijs 50 fr, 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67, Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Op 28 Juni 1.1. heeft de heer Du vieusart, eerste minister, lezing gege ven van de regeringsverklaring. Deze behelst een uitvoerige uiteenzetting van het programma van werking der aieuwe regering op politiek, econo misch en sociaal gebied. Zoals elke regeringsverklaring bevat ook deze algemeenheden die in vrij elastische bewoordingen de plannen der rege ring omschrijven, doch het dient ge zegd dat zij heel wat vollediger en concreter is dan de vorige verklarin gen welke wij sinds het einde van de jongste oorlog hebben gehoord. Zeer beknopt kunnen wij de rege ringsverklaring als volgt samenvat ten Zij zal aan de verenigde Kamers de toepassing vragen van de wet van 19 Juli 1945 en aldus het Regentschap opheffen. Zij zal aan de verenigde Kamers voorstellen een adres van er kentelijkheid te richten aan de Prins Regent. Zij zal al haar krachten inzetten tot bevordering der volkswelvaart meer bijzonder door bestrijding der werkloosheid, door het behartigen der belangen van nijverheid, land bouw en handel. Zij zal de belastin gen op het inkomen hervormen, het stelsel der gezinsvergoedingen voor niet- loon trekkenden verbeteren en aan deze laatsten geboortetoelagen verlenen met ingang van 1 Januari 1950. Zij zal haar zorgen besteden aan het onderwijs, inzonderheid aan het technisch onderwijs, en aan de ouders de vrije keus van de school voor hun kinderen verzekeren. De regering be looft ook de naleving der taalwetten in het bestuur en het onderwijs en ruime toepassing van het genade- recht en de voorwaardelijke invrij heidstelling op het gebied der repres sie. Zij zal insgelijks hare bijzondere aandacht wijden aan de verbetering der internationale betrekkingen op politiek en economisch gebied. Wat de landbouw betreft delen wij hieronder de tekst mede van het gedeelte der verklaring besteed aan het landbouwvraagstuk De regering is zich ten volle be wust van de primordiale rol die de landbouw speelt in het geheel van de Volkshuishouding. Van stonde aan heeft de technische vooruitgang, die verwezenlijkt were door de landbouwbevolking, geleic tot een opvoering van het rendement, derwijze dat in sommige sectoren de opbrengst de behoeften van de bin nenlandse markt te boven gaat en afzet moet vinden in het buitenland De regering zal dan ook een poli tiek voeren die de gewettigde belan gen van de landbouw op de binnen landse markt zal verdedigen en tevens de gunstigste voorwaarden zal ver zekeren voor de uitvoer van de over tollige voortbrengst. Terwijl zij, on der meer in het kader van de tot standkoming van de Economische Unie met Nederland, de onontbeer lijke maatregelen tot vrijwaring van de rentabiliteit van de landbouw za handhaven, zal zij het wetenschappe lijk onderzoek tot verbetering van de voortbrengstvoorwaarden op landbouwgebied, steunen en uitbrei den, en tevens door een aangepaste kredietpolitiek de uitrusting der land bouwbedrijven aanmoedigen. Zij zal de stelselmatige studie van het ruil verkeer der landbouwproducten voortzetten Alhoewel een meer omstandige be paling der maatregelen welke de Re gering zich voorneemt te treffen tot bestrijding der zware crisis die de landbouw teistert op haar plaats zou geweest zijn in de regeringsverklaring, behelst deze toch de algemene prin cipes ener landbouwpolitiek die, op voorwaarde dat zij op doelmatige wijze worden toegepast, onze instem ming kunnen weg dragen. Indien de woorden een betekenis hebben behelst de verklaring dat de regering de binnenlandse markt onzer landbouwproducten zal verdedigen tegen abnormale vreemde invoer, dat zij zich zal inzetten om voor onze and- en tuinbouwproducten afzet te vinden in het buitenland, dat zij het wetenschappelijk onderzoek tot ver betering der voortbrengst zal bevor deren en kredieten zal verlenen voor de uitrusting onzer landbouwbe drijven. Ten overstaan van de economische Jnie met Nederland menen wij uit de woorden de onontbeerlijke maatre gelen tot vrijwaring van de rendabili teit van de landbouw zal handhaven te mogen afleiden dat de Regering de land zal houden aan de toepassing (Zie vervolg 4' bladzijde 1kolom.) tt Zeer terecht denken de meeste lui, niet alleenlijk onze boeren en tuiniers, dat het Ministerie van Landbouw, mits inachtneming van de algemene regels der regeringspolitiek, alléén de macht heeft besluiten te treffen, voor stellen te doen, maatregelen te ne men voor alles wat land en tuinbouw betreft. Dat zou trouwens de meest gezonde en bijzonder de meest doel matige toestand zijn. De massa denkt hierbij, intuïtief, zeer, zeer juist. We vrezen dat vele lezers zullen opkijken als we schrijvenToch is het zo nietHet Ministerie van Land bouw is niet alleenlijk gebonden door regeringsverklaringen, door zg. minis teriële solidariteit, maar ook nog door heel wat andere banden welke de andere ministeries noch van verre, noch van nabij kennen. u Onder voogdij. Dit is de juiste toedracht de zaak HET MINISTERIE VAN LAND BOUW STAAT ONDER VOOG DIJ. Onze sympathieke Minister van Landbouw duide het ons niet ten kwade dat we de zaak schrijven zoals ze is. Alhoewel hij het beslist niet zal uitschreeuwen zijn we er innig van overtuigd dat hij de eerste is om deze toestand te betreuren welke echter bestond lang vóór dat hij de teugels in handen nam. Een persoonlijkheid van formaat zoals dhr Orban moet vroeg of laat deze onverdiende boei en breken... en als het mogelijk is willen we hem een handje toesteken. De oppervoogd van het Ministerie van Landbouw is ongetwijfeld het Ministerie van Ekonomische Zaken. De meeste maatregelen betreffende in- en uitvoer, kontingenteringen enz. van land- en tuinbouwprodukten worden evenals ijzer, machines enz... beslist in laatste instantie door het Ministerie van Ekonomische Zaken, n andere gevallen zal de heer Minis ter van Landbouw allereerst nederig om toelating moeten vragen aan zijn collega van Ekonomische Zaken. Inzake prijzenbepaling en derge- ijken is de Minister van Ekonomi sche Zaken oppermachtig. Al gaat iet nu om de verwerking van uitslui tend landbouwprodukten... alleen ïkonomische Zaken heeft wat te zeggen, Landbouw is vaak ongewenst en wordt maar al te graag als on bevoegd gedoodverfd. Tot welke gekke maar bijzonder nadelige toestanden zulke kunstma tige machtscheiding in de praktijk kan leiden kan elk van ons zich voorstellen. Allereerst is daar de meer dan on gezonde situatie betreffende de minis teriële verantwoordelijkheid. Bepaal de maatregelen moesten sedert lang genomen zijn of laten op zich wach ten... dikwijls tot het te laat is en onze voortbrengers alle finantiële na delen hebben ondervonden. Men wendt zich tot de Minister van Land bouw, de natuurlijke en aangewezen bemiddelaar. Deze moet tot zijn spijt verklaren dat de fout ligt bij zijn kol- lega van Ekonomische Zaken. Moesten we ooit geplaagd zijn met een makke minister van Land bouw, dan wordt deze toestand onze volledige ondergang. Evenmin dan de bazen der koolmijnen, de beheer ders der metaalfabrieken mogen onze boeren verwezen worden van Pontius naar Pilatus. Gaat het over prijzen zelfs in t binnenland dan zal zeer vaak het Ministerie van Ekonomische Zaken zijn goed- of afkeuring moeten ge ven alvorens iets gepubliceerd mag worden. Voorzeker we begrijpen dat er moet verstandhouding heersen tussen de verschillende departementen, dat er eenheid moet bestaan in een rege ringspolitiek (al was deze eenheid ver te zoeken in vroegere twee- of drie ledige regeringen) MAAR dat mag niet leiden tot een nieuw leenroerig stelsel waarbij het Ministerie van Landbouw steeds deLEEN KN ECHT speelt. Met als praktisch gevolg dat onze boeren, onze tuiniers steeds ge slachtofferd worden. Ondergaat een of ander landbouw- produkt de minste verwerking dan houdt de bevoegdheid van het De partement van Landbouw automa tisch op. De zuivelfabrieken maken hierop een gedeeltelijke uitzondering. Worden echter totaal ingeschakeld de suikerfabrieken, de conservenfa- brieken, de maalderijen, de brouwe rijen enz... We begrijpen best dat de suikerfabrikanten het met deze rege ling flink kunnen stellen. HUN BE LANG is hiermede best gediend. Ze mogen echter niet vergeten dat de tijd der enge behartiging van de Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. oornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1