Kan de kostprijs van de melk nog verlaagd worden Mgr DE SMEDT Arbeid adelt De jongste Bisschop van België Voor en door de Landbouwers AALST 15 JULI 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1415 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145, LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen ronder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Objektiviteit vóór alles I We maken ons geen illusies. Voor de beroepsdemagogen zouden we op de gestelde vraag steeds en altijc moeten antwoorden NEEN I We kennen echter anderzijds al te lang onze boeren om niet te bevroe den dat zij, ook op ekonomisch ge bied, een ontwikkelingsgraad hebben bereikt die hen in staat stelt onbe vooroordeeld en koel elke kwestie tegemoet te treden en uit te diepen. Langs een andere zijde doen we op deze wijze niets anders dan de tradi tie van Redt U Zeiven hoog hou den, Vereniging welke er steeds op uit was hare leden werkelijke dien sten te bewijzen. Twee vaststaande feiten bewijzen dat er in zake kostprijsverlaging nog wat kan bereikt worden 1) In 1949 heeft men per koe 3.200 liter melk bekomen hetzij evenveel als in 1939 MAAR met heel wat minder veevoeder. 2) In hare bondigheid zal volgende kleine tabel wel duidelijk genoeg zijn 1939 1.000.000 3.200 3,2 1949 850.000 3.300 3,3 Uiteindelijk hadden we in 1949 EVENVEEL MELK ALS IN 1939 maar met 150.000 KOEIEN MIN DER De juiste toedracht. Volgens betrouwbare statistieken bestond de kostprijs der melk in 1947 voor 22,2 °/o uit salarissen, 54,6 uit veevoeders. Dit zijn dus de hoofdfaktoren wel ke meer bijzonder onze aandacht moeten vergen en waar we alles moe ten op zetten om hunne druk op de kostprijs te verlagen. De overige 21,4 °/e bestaan o.m. uitdelging machines, pacht, veeart- senzorgen, onderhoud stal, enz. Is een omwenteling noodzakelijk Neen. Er bestaan geen tover middelen om de kostprijs van de melk drastisch naar omlaag te halen. Tenzij bij de meest zorgeloze onzer melkboeren zijn er geen schokkende wijzigingen aan te brengen op het bedrijf. Dusgeen omwenteling maar wel een doelmatige, verstandige aanpas- Jing. We moeten van de hedendaagse techniek alles nemen dat nuttig en voordelig kan zijn. Niet mopperen en "job„achtig langs de baan blijven staan. Hoe sneller en hoe voordeliger deze aanpassing kan geschieden, hoe beter. Waar het nodig is zal men ook kordaat het roer moeten omgooien. Wat kunnen we zelf doen We beseffen best dat verlaging van de kostprijs niet uitsluitelijk het werk onzer melkveehouders kan zijn, MAAR ze kunnen in elk geval, zelf hiertoe grotendeels bijdragen. We geven grif toe dat alle bedrij ven niet dezelfde zijn. Op een ge meente kunnen grondige verschillen bestaan. Er zijn echter vele faktoren welke bij alle melkveehouders het naden ken waard zijn. De toepassing zal dan afhangen van de belangrijkheid van het bedrijf, de al of niet aangebrachte verbeteringen, de ligging enz... Hoe dan ook, ieder van U zal uit onder staande wel wat kunnen putten dat nuttig is. a) Veevoeders. Of we princi- piëel uitsluitend inlandse of geïmpor teerde veevoeders moeten bezigen kan niet uitgemaakt worden, daar de prijzen van beide groepen al te veel schommelen. Dit is veeleer een kwes tie van omstandigheden, van vraag en aanbod, van eigen voortbrengst. Intussen lijkt het ons niet van be lang ontbloot U mede te delen dat de totale behoefte van onze veestapel aan voeders als volgt voldaan werd Inlandse Ingevoerde produkten produkten 1936-1938 77,85 °/0 22,15 °/0 1948 92 8 Terloops vragen we aan de heren importeurs (of moeten we ons mis schien wenden tot een of ander Minis terie) hoe het komt dat dezelfde voe derkoeken, komend uit dezelfde lan den in België heel wat duurder kosten bij de invoer als in andere, ons om ringende landen Alhoewel de inkuiling jaarlijks bij- wint kan er nog heel wat gepresteerd worden en zouden vele landbouwers in dit systeem een goedkope bijko mende bron van interessant veevoe der vinden. Zie vervolg 2e bladzijde le kolom zegent de ruiters en paarden van zijn geboortedorp. Opwijk jubelt om zijn bisschop. Donderdag 29 Juni, feest van Sint Pieler en Paulus, werd te Mechelen Mgr. De Smedt, geboortig van Op wijk, door Kardinaal Van Roey tot bisschop gewijd. Op die 29ste Juni gaat te Opwijk telkenjare de alom- gekende paardenprocessie uitmaar deze traditionele processie werd dit jaar 3 dagen uitgesteld omdat Op wijk op die dag, 2 Juli dus, haar jonge bisschop in haar midden verwachtte en Hem een onvergetelijke hulde wilde brengen. Niets is zo indrukwekkend als een ruiterstoet, een symbool van stoere maar bedwongen kracht. Dit laatste ziet men telkenjare te Opwijk. Want t is juist om die bedwongen kracht dat de Brabantse boerenzonen op beevaart komen naar Opwijk. De boeren weten wat een paard waard is en op 29 Juni komen ze telkenjare Sint Paulus grote eer aandoen, opdat deze felle Joods-Romeinse ruiter hun paarden, hun stallen, hun hof en hun boerengezin zou vrijwaren van alle ongelukken. Van in de vroege voormiddag reeds galopperen de ruiters naar Opwijk toe de paardenruggen lig gen in mooie, blinkende matjes ge kamd, de staart en de manen zijn gekeperd en gekruld en bestoken met kleurige bloemen. Op de halster steekt het bedevaartvaantje dat klap pert tegen de schichtige paardenogen. Vier, vijf ruiters schieten de land wegen in, wolken stof achterlatend. Traag en op maat stapte de oude Brabantse merrie langs de huizen. Onderwijl zijn dhr Paul Lindemans en zijn helpers bezig met baarden plakken, gezichten kleuren en Joodse en Romeinse kleren uitdelen. Kijk, dhr Jan Vereertbruggen Jan van Kosters staat weeral klaar als de grote Saulus te paard op weg naar Damascus. Hoeveel jaren beeldt hij deze rol niet reeds uit Hij praat nu met de zwartharige beul dhr Gustaaf Van Ruyseveldt en maakt plaats voor de Romeinse krijgers. Van in 1908 42 keren achter me kaar beelden ze die rol uit. Een bont vertoon, ongeordend. Tegen de muur staan de zware Brabanders, de vliegen wegrimpelend en wachtend op de grote tocht, [die ook zij reeds jaren deden. Dan galmen de klokken de pro cessie in. Geleidelijk rolt het leven van de grote Apostel Paulus voorbij. Dit jaar werden de groepen uitzon derlijk kunstig uitgebeeld. Ruiters openden de processie. Meer dan 300 ruiters gingen aan het gemeentehuis voorbij de tribuun, waarop Mgr De Smedt en de perso naliteiten hadden plaats genomen. Achter de Rijve stapten de jonge Bisschop en zijn gevolg in de proces sie op. Teruggekeerd aan de kerk werden ruiters en paarden door Mgr De Smedt met het Allerheiligste geze gend. Een plechtig ogenblik 1 En nadat de Bisschop weer in de kerk gekeerd was, verspreidden de ruiters zich langs de zon beschenen landwegen van Brabant. Officiële ontvangst op het Gemeentehuis. De officiële instanties van Opwijk hadden er aan gehouden Mgr De Smedt plechtig op het gemeentehuis te ontvangen. Op het podium, dat omstuwd werd door duizenden men sen, sprak dhr Dr De Smet, burge meester, de Opwijkse Bisschop toe, verwelkomde Hem in de gemeente, feliciteerde de ouders en familieleden en vroeg Hem zijn dorpsgenoten te willen zegenen. Daarop nam Mgr De Smedt het woord en met zijn bekende sympa thieke glimlach op de lippen sprak Hij zijn dorpsgenoten toe en schetste iet heerlijke programma dat vervat igt in zijn bisschopsleuze «Ik dien». Mijn droom en mijn leven, aldus Monseigneur, is in dienst te staan van de Kerk, van mijn bisschop, van de kinderen, de vaders en moeders, de families, de zieken, de oude men sen, de priesters. Mijn droom is het aan de kleine cinderen vaders en moeders te schen- cen die in staat van genade leven, te zorgen dat onze priesters in hun apostolaatsijver niet verouderen, maar ook hierin modern blijven. Ik sta in dienst van het Vlaamse volk en O. L. Vrouw zal me bijstaan (Zie vervolg 2' bladzijde 4' kolom.) oornbloem STICHTER EN BESTUURDER Aantal melkkoeien Aantal liter per koe ea per jaar Vetgehalte

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1