Wat onze landbouw van de nieuwe regering verwacht Inlandse Plantaardappelen ZAAIGRANEN. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 26 OOGST 1950 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1421 LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Zoals elke nieuwe regering heeft ook deze, welke van wal is gestoken onder leiding van de heer J. Pholien, in een verklaring aan het parlement haar programma kenbaar gemaakt. Deze verklaring was zeer bondig. Zij onderstreept hoofdzakelijk het voornemen der regering de verzoe ning tot stand te brengen tussen de burgers in het land, en de vereiste wetten en verordeningen uit te vaar digen tot handhaving van de open bare orde. Deze twee punten vinden hun oorprong in de jongste gebeurte nissen die zoveel nadeel aan het lanc hebben berokkend, omdat het recht der meerderheid, grondslag van een democratisch staatsregime, met de voeten werd getreden en omdat het vertrouwen der vredelievende bur gers in de wil en in de macht van de overheid om.de veiligheid en de orde te verzekeren tegen gewelddaden en oproer, diep werd geschokt. Men kan zich immers de vraag stellen welk nut de in het vooruitzicht gestelde nieuwe wettelijke maatrege len zullen bieden tot handhaving der openbare orde, indien de verant woordelijke gezagdragers er geen ge bruik van maken ten gepasten tijde, zoals werd vastgesteld bij de jongste gebeurtenissen. Wat betreft de eco nomische en sociale politiek verklaar de de Eerste Minister het programma der afgetreden regering Duvieusart voor zijn rekening te nemen. Zoals onze lezers weten door de bijdrage verschenen in De Koorn- bloem van 8 Juli 1.1., beloofde de regering Duvieusart een politiek te voeren die de gewettigde belangen van de landbouw op de binnenlandse markt zou verdedigen en tevens de gunstigste voorwaarden zou verzeke ren voor de uitvoer van de overtolli ge landbouwvoortbrengst. In het raam van de Economische Unie met Nederland beloofde de afgetreden regering de onontbeerlijke maatrege len te handhaven tot vrijwaring van de rentabiliteit van de landbouw. Ook zou zij het wetenschappelijk on derzoek tot verbetering van de voort- brengstvoorwaarden steunen en uit breiden en tevens door een aange paste kredietpolitiek de uitrusting der landbouwbedrijven aanmoedigen. Zij beloofde insgelijks de voortzetting der stelselmatige studie van het ruilver keer der landbouwproducten. In onze bijdrage van 8 Juli hebben wij onze zienswijze medegedeeld over deze regeringsverklaring. Wij zegden dat deze principes der landbouwpoli tiek niet kwaad waren, mits zij nader zouden worden gepreciseerd en ge volgd worden door daden die deze principes in werkelijkheid zouden om zetten. In de regering Pholien is de Waalse volksvertegenwoordiger Ch. Héger, die als verslaggever optrac bij de jongste begroting van Land bouw, de heer Orban opgevolgd als Minister van Landbouw. Ter bijzondere aandacht van de Nieuwe Minister van Landbouw wensen wij hier in grote lijnen te melden welke gedragslijn onze land bouwers van hem verwachten 1) Onze land- en tuinbouwers vra gen dat de binnenlandse markt bi; voorrang worde voorbehouden voor de afzet hunner producten tegen prij zen die hun een behoorlijk bestaan verzekeren. Waar de regering gere delijk aanvaardt dat aan de arbeiders een minimum bestaansloon wordt gewaarborgd, is deze eis onzer land bouwers ten volle gerechtvaardigd. Dienvolgens vragen onze landbou wers verdedigd te worden op doel treffende wijze tegen abnormale vreemde invoer. Meer bijzonder in het raam van 3enelux eisen onze landbouwers dat de nieuwe regering de hand zou hou den aan de toepassing van het pro tocol van Mei 1947 betreffende de invoer van land- en tuinbouwproduc ten uit Nederland, zolang de produc tiekosten in de twee landen niet op iet zelfde peil zijn gebracht. 2) Wat betreft de uitvoer van and- en tuinbouwproducten vragen onze landbouwers dat de nieuwe re gering bij het sluiten van handelsac- coorden met het buitenland een ge- ijke bezorgdheid zou betonen tegen over de landbouw als ten opzichte van de nijverheid. Ter verwezenlijking van deze twee punten is het volstrekt vereist dat het Ministerie van Landbouw niet ver der onder voogdij worde gehouden van de andere ministeries zoals Eco nomische Zaken, doch over de nodi ge zelfstandigheid beschikke tot be hartiging van de belangen van de Land- en Tuinbouw. 3) De uitbreiding van het weten schappelijk onderzoek tot verhoging van de voortbrengst en de vermin dering van de productiekosten is on tegensprekelijk een hoogst nuttige maatregel. Doch om de uitslagen van dit wetenschappelijk onderzoek in het bereik te stellen der landbouwers, is hierbij vereist dat het aantal rijks landbouwkundigen, tuinbouwconsu- lenten, veeteelt- en zuivelconsulenten bezoldigd door het Ministerie van Landbouw, derwijze worde vermeer derd, dat zij hun taak van practische voorlichting der landbouwers op intensieve en doelmatige wijze kun nen uitoefenen. Het kleine aantal waarover wij nu kunnen beschikken zitten immers te veel overlast met administratief werk. Deze ambtenaren zijn immers de aangewezen personen om de nieuwe methodes uitgewezen door het we tenschappelijk onderzoek te doen toepassen door onze landbouwers en j aldus de wetenschap in dienste t« stellen van onze landbouw. 4) Op sociaal gebied vragen wij dat een einde gesteld worde aan het wraakroepend verschil tussen het be drag der gezinstoelagen voor loon- trekkenden en voor zelfstandige per sonen. De afgetreden regering had formeel toegezegd geboortetoelagen te zullen toekennen aan de niet-loon- trekkenden. Dit is reeds een eerste verbetering. Wij verwachten dat de nieuwe regering deze belofte zonder verwijl zal inlossen en dat deze ge boortetoelagen van het zelfde be drag zullen zijn als voor de loon- trekkenden. Wat aangaat de toekenning van het ouderdomspensioen, vragen wij dat de kosteloze toelage eerlang in dezelfde voorwaarden zal worden toegestaan aan de zelfstandige arbei ders als aan de loontrekkenden. Een onzer lezers zendt ons volgend schrijven We hebben zeer aandachtig de verschillende bijdragen in De Koornbloem over genoemd onder werp verschenen, gelezen en herlezen we hebben vele belanghebbenden uit de verschillende middens uitle- zers, invoerders, landbouwers ge- ïoord en met hen de zaak langs alle canten bekeken we hebben eveneens het advies van deskundigen ingewonnen... en als we al deze nota's herlezen, verge- ijken en bundelen dan komen we, objektief, tot een kort en bondig be sluit Indien de officiële instanties, op aandringen van onverantwoordelijke elementen, nogmaals de verplichten de afname van inlands pootgoed doordrijven dan betekent dit 1. Het definitief verlies der Bel gische markt voor onze inlandse veredelaars van pootgoed. 2. Het verlies van vele vreemde markten waar reeds verleden jaar erge klachten oprezen. 3. Hogere prijzen van het inge voerd plantgoed voor onze boeren daar natuurlijkerwijze de invoerders zullen trachten het geleden verlies op de inlandse poters min of meer uit te schakelen en over alle verkopingen te verdelen. De gevolgde politiek leidt dus naar ons bescheiden mening tot de onder gang van onze inlandse veredeling. We willen het woord richten tot de veredelaars van inlands plantgoed om hen te zeggen Uwe belangen zijn een algemeen economisch belang, en het ware te hopen dat het gebruik van inlands plantgoed in grote mate toenam, in zulke mate zelfs dat het buitenlands pootgoed grotendeels verdwijnt. Maar dan moeten uwe planters minstens even degelijk zijn als deze van over de grenzen en dat kan. Zoals U thans handelt speelt U met vuur. Uw leiders voeren U traag maar zeker naar de definitieve onder gang. Kwaliteit en degelijkheid van uwe voortbrengselen alleen kunnen U een afzet verzekeren in binnen- en buiten land. Dwangmiddelen zijn uit den boze 1 Goede waar behoeft ten andere geen dwang. Zorgt daarenboven voor de nodige propaganda. Onze boeren moeten resultaten zien en pas dan zijn ze te overtuigen. In die voor waarden zullen én invoerders, én handelaars, én boeren uw beste en vaste klanten worden. Het is echter hoog tijd om het roer om te gooien I Vergeet niet dees week uw ver edelde zaaigranen te bestellen. Deze uitgave zal driedubbel op- jrengen en verzekert een flinke graanoogst. oornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1