Landbouwberichten m PUROL vwzachjl en genj&tst tuwe en kajurÜe hwjJsm. WACHT NIET WAARBORG DUPHAR 6 DE KOORNBLOEM 2 Sept. 1950 BINNENLAND. Ministerie van Landbouw. De heer Heger, Minister van Land bouw, heeft alsvolgt zijn Kabinet sa mengesteld 1. Kabinetschef, de heer Baets F., Directeur- Generaal, Landbouwinge nieur en Licenciaat in de Handels wetenschappen. 2. Adjunct-Kabinetschef, de heer Lefebvre J., Veeteeltconsulent en Landbouwingenieur. 3. Kabinetssecretaris, de heer Sacre M., Adjunct-Adviseur, Doctor in de Rechten en Licenciaat in de Politieke en Diplomatieke Wetenschappen. 4. Attaché, de heer d'Otreppe Ph., (Baron), Doctor in de Rechten. 5. Particulier-Secretaris, de heer Larochette J., Doctor in de Wijsbe geerte en Letteren. Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen. Provinciale Rundveeprijskamp. Het is de veekwekers bekend dat om de twee jaar in de provincie Oost- Vlaanderen een provinciale rundvee prijskamp wordt ingericht. Zoals de vorige maal, grijpt ook dit jaar deze prijskamp plaats tijdens de 1. J. V. en weer belooft deze gebeurtenis iets enigs te zullen worden. Uit 300 gemeenten, over gans de provincie verspreid, worden dieren verwacht. De veehouders vragen niet beter dan hun dieren naar deze prijskamp te kunnen zenden gezien de massale toeloop van belangstellenden en vooral gezien het zeer groot aan tal interessante prijzen. Een bedrag van 140.000 fr. staat ter beschikking van de inrichters door de geldelijke steun van het Ministerie van Landbouw, de Provinciale Land- bouwkamer en de I. J. V. Bovendien wordt er een vergoeding voor heen- en terugreis van 2 fr. per kilometer en per dier betaald aan de exposan ten. Er is dus geld te verdienen voor de veehouders van Oost-Vlaanderen 1 Een programma en een regeling die tot in de puntjes verzorgd is staan verder borg voor een massale op komst van dieren. Deze prijskamp gaat door op Vrijdag 22 September e.k. op het Sint Pietersplein te Gent. Stierenkeuringen te Hamme. In tegenstrijd met wat op de om zendbrieven betreffende de bijge voegde stierenkeuringen vermeld staat, zal de keuring voorzien voor Dinsdag 19 September te Hamme Zogge, NIET doorgaan te Hamme Zogge. maar wel te Hamme Plaats, te 11 uur. De Rijkszuivelschool te Gent. Wij achten het nuttig de aandacht onzer landbouwers te vestigen op het groot belang der Rijkszuivelschool te Gent voor het zuivelbedrijf, de bij zonderste tak van onze landbouw. Deze school is in hoofdzaak een hogere technische onderwijsinstelling die door een regelmatige studiëncy- clus van drie jaren, gepaard met prac- tijk in de bedrijven, voorbereidt tot leidende functies in de zuivelnijver- heid en aanverwante gebieden. Doch hiernaast bestaat er ook in de Rijkszuivelschool een afdeling Beroepsleergangen die voor doel hebben bekwaam werkend personeel te vormen voor de melkerijen, alsook bevoegd controlerend personeel voor de diensten voor veeverbetering en ziektebestrijding Tot heden werden deze leergan gen meestal gevolgd door personeels leden van zuivelfabrieken. Nochtans dient de bijzondere aandacht van vooruitstrevende landbouwerszonen insgelijks op deze cursussen gevestigd, en inzonderheid van diegenen die de gewestelijke landbouwschool hebben gevolgd. De zuivelnijverheid is im mers een specifieke landbouwnijver heid en staat zeer dicht bij de veeuit bating. Voor vooruitziende boerenzonen kan ook een goede toekomst te vin den zijn in een vak als boter- en kaas maker, behandeling van verbruiks- melk, melkcontroleur enz. Deze be roepscursussen worden gegeven ge durende twee opeenvolgende winter perioden, nl. van October tot April, telkens de Dinsdag en Donderdagna middag van 16 tot 19 uur. In de Zo mer wordt aan practijk gedaan in melkerijen of veehoudersbedrijven. Aan de geslaagden onder de regel matige lesvolgers wordt bij de eind- proef een bekwaamheidsgetuigschrift uitgereikt, met vermelding der bijzon dere vakken, waarin ze zich geduren de het tweede jaar bijzonder hebben bekwaamd. Het inschrijvingsrecht bedraagt 50 fr. Nadere inlichtingen en pros pectus kunnen bekomen worden bij de directie der Rijkszuivelschool, Coupure links, 233, (Landbouwhoge school) te Gent. Toelagen voor het bouwen van melkhuisjes. Door het Ministerie van Land bouw worden toelagen verleend voor het bouwen of verbeteren van melk huisjes, op voorwaarde dat de in richting van deze aanhorigheid van rundveestallen deel uitmaakt van een gezamenlijk werk dat een eigenlijke rundveestallenverbetering uitmaakt, of indien de rundveestal, waarbij deze aanhorigheid behoort, minstens vol doet aan de vereiste reglementaire voorwaarden. Deze toelagen kunnen hoogstens 5.000 fr. per bedrijf bedragen. De belanghebbenden dienen, voor aleer met de werken te beginnen, een aanvraag te doen aan de Rijks- landbouwkundige van het gewest. Deze begeeft zich ter plaatse teneinde alle gewenste inlichtingen te verstrek ken. Het indexcijfer der kleinhandels prijzen voor Juli 1950. Volgens een mededeling van het Ministerie van Economische Zaken, bedroeg het indexcijfer der kleinhan delsprijzen voor de maand Juli 368,8 tegenover 368 vorige maand. Deze stijging met 0,8 punt is voor al te wijten aan een verhoging der prijzen van vlees, vetstoffen, eieren Ook werd een lichte prijsstijging genoteerd voor enkele koloniale wa ren waaronder rijst, koffie en olie. Doch de terugslag van deze ver schillende prijsverhogingen op het algemeen indexcijfer werd gedeelte lijk geneutraliseerd door een sterke daling van de prijzen der aardappe len. Uitvoermogelijkheden r voor Belgisch fruit naar Duitsland. Volgens een bericht van het pers agentschap Belga, werd, benevens het contingent van 2.800.000 dollar dat voorzien werd in het handelsac- coord, thans in voege tussen België en West-Duitsland, ter betaling van de invoer van Belgische landbouw- en voedingsproducten tijdens hef der de trimester van het lopend jaar, nog een bijzonder contingent van 50.000 dollar ter beschikking gesteld van de Duitse invoerders voor de aankoop van appelen, peren en pruimen in België. Ook werd een contingent levende planten vrij gegeven ten bedrage van 193.500 dollar en een contingent aza lea's ter waarde van 21.500 dollar voor de invoer in West-Duitsland en te Berlijn. Ten slotte werd ter beschikking van de invoerders die reeds in bezit zijn ener vergunning een bedrag van 28.000 dollar ter beschikking gesteld ter aanvulling van de bestellingen welke zij reeds hadden gedaan binnen het raam van het algemeen contingent voorzien voor het 3e kwartaal 1950. De Duitse invoerders zullen per soonlijk door de Duitse overheden worden ingelicht nopens het belang van het aandeel aan elk hunner toe gewezen. ECUADOR. Economisch overzicht. Ecuador is in Europa waarschijnlijk het minst gekend van de Zuid-Ame rikaanse Republieken. Het telt 3 mil- lioen inwoners, waaronder 2 millioen Indianen en 300.000 blankenhet overige gedeelte is samengesteld uit halfbloeden. Van de 17 provincies van het land zijn er slechts 5, gelegen op de oevers van de Stille Oceaan, welke enig be lang inboezemen en waarvoor de re gering inspanningen doet om ze tot een zekere economische ontwikkeling te brengen. Ecuador is hoofdzakelijk een land- bouwland en was ten zijnen tijde de grootste uitvoerder van cacao totdat een epidemie de plantages kwam tei steren. Vervolgens nam de rijst de eerste plaats der exporten in, maar de daling van de prijzen, veroorzaakt door de naoorlogse wereldconcurren- tie, deed het belang van deze bebou wing afnemen. Met de Amerikaanse hulp denkt Ecuador de exploitatie van zijn land bouwondernemingen op systemati sche wijze te moderniseren. Een ven nootschap, de Empresa de servicios Agricolas Mecanizados S. A., werd opgericht met een kapitaal van 100.000 pond sterling en de Exim~ bank stond haar een krediet toe van 250.000 p. st. voor de aankoop van landbouwmachines. Haar rol bestaat er in haar technische en mechanische diensten ter beschikking te stellen van landbouwers ten einde de uitbreiding van de bebouwingen, bemoeilijkt door het gebrek aan arbeidskrachten, tot stand brengen. (Handelsinlichtingen van de Bank van Brussel.) <rh tot het te laat is om een grote opbrengst te verkrijgen. product van Philips Roxane graangewassen op voorhand door middel van de zaadontsmetter Philips B.N.V Anderlechtstraat, 37-39, Brussel. PHILIPS

De Koornbloem | 1950 | | pagina 6