Achter het IJzeren Gordijn De Boer zal 't al betalen. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 9 SEPTEMBER 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1423 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Hoe het landbouwbezit in Tsjecho-Slowakije wordt gekneveld. Sedert Tsjecho-Slowakije onder communistisch bewind is gekomen, wordt geleidelijk een landbouwpoli tiek toegepast die voor doel heeft, overeenkomstig de eisen gesteld door het Kominform-programma, het ge hele landbouwbedrijf te stellen onder een rechtstreeks en strak toezicht van de staat. Hiertoe werd een nieuw con tract-systeem in voege gebracht voor de voortbrengst en de aankoop van de landbouwproducten. Ook werden nieuwe organen gevormd die in de gehele bedrijfsgang kunnen ingrijpen, die de productie, onderworpen aan leveringsplicht, aankopen en voorts vrijwel het uitsluitend beschikkings recht krijgen over de mechanische hulpmiddelen. De nieuwe landbouwpolitiek heeft verder als doel een scherpe schei dingslijn te trekken tussen de kleine middel-grote boerenbedrijven en enerzijds, en de grotere anderzijds, waarbij deze laatste aan de meest ongunstige bepalingen en verplichtin gen onderworpen worden. Ten slotte beoogt de nieuwe land bouwpolitiek door sterke bevoorrech ting inzonderheid bij de belastings heffing, de vrijwillige vorming van coöperaties van landbouwproductie, geschoeid op het Sovjet-stelsel, te be vorderen. Vroegere maatregelen tegen het groot-grondbezit. Voor een goed begrip der thans gevolgde politiek blijkt het noodza kelijk een beknopt overzicht te geven van de maatregelen welke werden ge troffen tegen het groot-grondbezit sinds 1945, toen tot de eerste ont eigeningen werd overgegaan. Sedert dien zouden, volgens ambtelijke opga ve die aan de correspondent van de Neuer Zürcher Zeiting bekend zijn geworden, niet minder dan 5,3 mil- lioen ha landbouwgronden, dit is on geveer 3/5 van de totale oppervlakte, een of meerdere malen van eigenaar zijn verwisseld. De eerste onteigeningen hadden betrekking op de gezamenlijk Duitse en Hongaarse eigendommen. Hierbij werden in de Tsjechische gebieden alleen reeds 1,5 millioen ha akkerland en 1 millioen ha bosgrond in beslag genomen. Het bouwland dat hierdoor beschikbaar kwam, werd onder 125.000 gezinnen, in hoofdzaak land arbeiders, kleine boeren, vroegere militairen en partisanen verdeeld. De regering stond hierbij voor de zware taak de grensgebieden waaruit zij 3 millioen personen, hoofdzakelijk Sudeten van Duitse oorsprong en Hongaren, had verdreven, opnieuw te bevolken. Hiertoe werd een groot aantal Tsjechische gezinnen uit het buitenland gerepatrieerd. Als vergelding voor deze landtoe- wijzing werd een prijs bepaald die ongeveer beantwoordde aan de oogstopbrengsten van twee normale jaren. Deze waarde werd afgedragen aan de staat. De vroegere eigenaars werden, tegen de wens van dr Benesj, niet schadeloos gesteld. De Tsjechische regering ging na dien tot verdere onteigeningen over. In het raam der zogenaamde her ziening van de eerste agrarische revisie die op een wet van 1919 berustte en zich tegen het groot grondbezit richtte, werden in Bohe- men en Moravië opnieuw 690.000 ha en in Slowakije 355.000 ha in beslag genomen. Na Februari 1948 werd ten slotte het grondeigendom beperkt tot 50 ha en slechts de beschikking over de bo dem gelaten aan dezen die hem zelf bebouwden. Hierdoor werd het kerkelijk grond eigendom principiëel uitgesloten. Bij de uitvoering van deze actie werd opnieuw 919.000 ha ten dele tegen de belofte van schadevergoe ding onteigend. Nadat door deze achtereenvolgen de onteigeningen de verdeling van de landbouwgronden nagenoeg als afgesloten kon worden beschouwd, leeft de regering zich thans een nieuw doel gesteld nl. het particulier land bouwbedrijf geleidelijk uit te schake en en onder onmiddellijk staatstoe zicht te brengen. De middelen welke zij hiertoe aanwendt werden reeds hierboven in het kort aangegeven. Over het contract-systeem ter be voordeling van de kleine boeren vol gen hierna enkele inlichtingen Door dit stelsel verplicht elke boer zich door het afsluiten van een indi vidueel contract met het Ministerie van Landbouw zekere hoeveelheden van bepaalde gewassen te verbouwen (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De oorlog in Korea en de span nende toestand over de wereld heb ben de mensen zo de stuipen op het lijf gejaagd, dat zij hun nuchter ver stand zijn kwijtgeraakt en de meeste onzinnige dingen doen. Er wordt ge kocht, rijp en groen door elkaar en volgens de wet van vraag en aanboc vliegen de prijzen de hoogte in. Ikzelf trek mij van die onredelijke koopwoede niets aan, maar tenslotte moet een mens toch eten en klederen aan het lijf hebben. Daar moeten kleinigheden gekocht worden voor het dagelijkse leven en zo meer. En als wij nu gaan winkelen stellen wi vast dat alles verdwenen is, en dat de prijzen van de meeste waren schan dalig aan het stijgen ziin. Kleerstof- fen slaan op terwijl ge koopt, koffie, suiker en rijst, en een hele reeks an dere eetwaren stijgen in prijs naar gelang de vraag sterker wordt. Het papier is sinds Maart 27 °/0 opgesla gen, de rubber auto- en fietsbanden slaan regelmatig op men fluistert zelfs tot 50 °/o. Vele mensen begin nen zich bezorgd af te vragen hoe ze het einde van de week of de maanc zullen moeten halen. En dat alles niettegenstaande onze brave regering beloofd had door een handige econo mische politiek iedere prijsstijging de kop in te drukken. 't Is dan ook met veel genoegen dat ik deze week in een dagblad het opschrift las "De Invoer zal de prijs stijging ondermijnen En mij ver wachtend aan een flink en verstandig besluit vanwege onze regering heb ik het artikeltje van a tot z gelezen. 4et is zo interessant dat ik hier het bijzonderste laat afdrukken De Invoer zal de prijsstijging ondermijnen. In verband met het hamsteren en de onwettige prijsstijging zou de re gering zo meent men in bevoegde cringen de volgende maatregelen overwegen 1) Door de invoer van Hollandse boter zou druk uitgeoefend worden op de prijzen van de Belgische boter. 2) Eenzelfde maatregel zou getrof fen worden voor het vlees. 3) Indien de grote vraag naar steen kolen daar de prijzen zou doen stij gen zouden buitenlandse kolen inge voerd worden. 4) Betreffende de prijsstijging' van boter en eieren, doet men opmerken dat dit een seizoenverschijnsel is, dat enkel een maand te vroeg kwam. Boeren Leest deze maatregelen die door bevoegde kringen wer den uitgedacht eens goed over Leest ze drie-, leest ze tienmaal. Zo iets onsterfelijk krijgt ge van gans uw le ven niet meer te lezen. En laat ons driemaal hoera roepen, want met zul ke wijze maatregelen is de prijzenslag op voorhand gewonnen. Zelfs Salo mon in al zijn wijsheid kan zoiets niet uitdenken. Van de boter- en eierenprijzen zeg gen ze zelf dat de stijging een seizoen verschijnsel is. Men schijnt reeds vergeten te zijn dat nog niet lang ge leden de eierenprijzen zo laag waren dat de kiekenkwekers voor niets moesten werken. En nu zou men, om wille van een seizoen verschijnsel, maar zonder meer de grenzen willen openzetten voor buitenlandse pro- dukten, en daarmee onze kwekers de gelegenheid ontnemen om terug op adem te komen. Na een gans jaar met verlieslaten de prijzen varkens te hebben ge kweekt was de toestand voor de var kenskwekers de laatste tijd merkelijk verbeterd. Ze kregen nu een lonende prijs, zonder overdreven winst. Een gans jaar bleven «de bevoegde mid dens» Siberisch koud voor het verlies van onze boeren en zagen ze geen kans daarin verandering te brengen. Wij begrijpen heel goed dat er tij den zijn van slechte verkoop en slech te prijzen. En die willen onze boeren met een gerust hart doormaken, op voorwaarde dat geen stokken in het wiel worden gestoken, als bij betere prijzen aan ons mensen de kans gebo den wordt hun verlies goed te maken. Wij zouden het nog begrijpen in dien de vleesprijzen werkelijk abnor maal omhoog zouden gegaan zijn. Vlaar een prijsstijging is geenszins noodzakelijk in de huidige omstan digheden. Door het feit dat het vet en het spek aan goede prijzen een afzet vinden kunnen de been- ïouwers hun argument van vroeger niet meer inroepen. Toen wij des tijds de overdreven vleesprijzen in «De Koornbloem» aankloegen, in een tijd dat de varkens 22 fr het kg ston den, wisten de beenhouwers ons te zeggen dat de vleesprijzen omhoog werden gehouden, doordat vet en spek geen kopers vonden. En dat was een zeer aannemelijke reden. Dat is nu echter niet het geval meer. In werkelijkheid bespeuren wij nog zeer 'Zie vervolg 4'^bladzijde 1' kolom.) oornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1