Voor menswaardige toestanden op het platteland* Rijkskleinveeteeltschool te Brussel Achter het IJzeren Gordijn 2 DE KOORNBLOEM 9 Sept. 1950 alsook zekere hoeveelheden van be paalde landbouwproducten tegen een vastgestelde prijs af te leveren aan een nieuw gevormd staatsorganisme genaamd de Centrale voor de Aan koop van Landbouwproducten De regering kan zich in dit stelsel op dubbele wijze doen gelden, nl. doordat de contracten ten behoeve van het Ministerie en van de Aan koopcentrale worden afgesloten door de plaatselijke nationale comité's. Deze laatste zijn de in 1945 inge voerde nieuwe vorm van gemeente bestuur waarin uitsluitend leden der communistische partij de leiding heb ben. Er werd bovendien een bijzonder orgaan van controle geschapen dat er moet op waken, dat al het werk vereist voor de nakoming door de boeren van de aanbouwcontracten, op tijd geschiedt. Zo nodig moet dit controle-orga nisme dit werk organiseren en leiden, o. m. door het toewijzen van land bouwmachines aan boeren met min der dan 20 ha land. Deze landbouw machines staan onder het beheer van een onlangs ingestelde landbouw- mechanisatiecentrale een nieuwe onderneming die ingericht werd op gelijke juridische grondslag als de trusts gevormd uit de genationali seerde landbouwbedrijven. Bedoelde centrale heeft alle land bouwmachines overgenomen die in het bezit waren van de staatsland- bouwbedrijven en heeft bovendien de bevoegdheid "gekregen de grotere machines aan te kopen van indivi duele landbouwers, die hun leverings plicht niet nakomen of die deze ma chines niet ten volle benutten. Op die wijze, hoger uiteengezet, heeft de staat aldus de hand gelegd op al de landbouwmachines, waarvan hij de aanwending enkel toelaat voor de landbouwers die door de commu nistische partij worden beschouwd als biedende de vereiste waarborgen bij de uitvoering der onderrichtingen uit gaande van de bewindvoerders. Bevoordeling van de kleine boeren bij de afleverings- en distributie maatregelen. Ter beperking van de bestaansmo gelijkheden voor grote boeren heeft de regering naast de hierboven reeds genoemde nog een aantal middelen beraamd bij welker toepassing de hierboven vermelde organen onmis bare diensten kunnen bewijzen. Zo kunnen de vrijwel algemeen onder communistische leiding staande plaatselijke Nationale Comité s bij de vaststelling van verbouwings- en af- leveringsplichten voor de grote boe ren ongunstige cijfers vaststellen. Bo vendien kunnen zij bij de toewijzing van kunstmest een voor hen ongun stige verdeling toepassen. Van het hierboven vermeld recht landbouw machines aan te kopen van boeren die hun leveringsplicht niet nakomen of de in hun bezit zijnde machines niet volledig benuttigen, wordt door de Landbouwmechanisatiecentrale op totaal partijdige wijze gebruik ge maakt tegen de grote boeren. Practisch is het ter beschikking stellen van landbouwmachines aan boeren met meer dan 20 ha grond totaal uitgesloten. Bovendien bestaan nog twee maat regelen die de grotere boeren dwin gen hun eigen benodigdheden in uiterst nadelige voorwaarden in te kopen en die hen sterk benadelen bij de belastingsheffing Een onlangs aangenomen wet sluit nl. alle boeren met een bezit van meer dan 15 ha uit van het recht op toe wijzing van rantsoeneringsbewijzen voor textiel en schoeisels, zodat zij gedwongen zijn hun behoeften aan die artikelen geheel te dekken op de in staatsbeheer zijnde vrije markt waar de prijzen oneindig hoger zijn, soms tot 20 maal. Bovendien maakt deze wet ook een scherp onderscheid tussen grote en deine boeren bij de heffing op de af geleverde producten. De kleine boe ren worden van deze heffing vrijge steld wat hun nochtans geen bijzon dere baat meer meebrengt, daar sedert enkele tijd de vele prijstoelagen zijn afgeschaft, zodat alle boeren ten slotte een ongunstige prijs bekomen voor vele hunner producten. Ten slotte is het opvallend, dat bij alle besproken maatregelen in de wet telijke bepalingen en in de pers, de voortbrengst-coöperaties buiten be schouwing zijn gebleven. De belang stelling der regering voor deze vorm van landbouwbedrijf blijkt derhalve nog beperkt te zijn tot het terrein der propaganda. Intussen is gans de wer king van de communistische Tsjecho- Slowaakse staat erop gericht het pri vaat landbouwbezit ten gronde te richten. Deze school die in 1936 gesticht werd, zal haar deuren voor de vijf tiende maal heropenen op 24 Sep tember e.kte 9 uur, in de lokalen van de Gemeenteschool, Keeshut- straat, 1, te Sint-Joost-ten-Node (Brussel). De lessen zijn kosteloos, toeganke lijk voor dames en heren vanaf zes tienjarigen ouderdom, en omvatten een vlaamse en een franse afdeling. Ze worden gegeven door leraars- specialisten, iedere Zondag van 9 tot 12 uur, vanaf 24 September 1950 tot 18 Maart 1951 inbegrepen Het programma omvat de theore tische en practische studie van al de punten die voorkomen op de pro gramma's voor de examens van offi ciële voordrachtgever en keurder in pluimvee-, konijnen-, geiten- en scha penteelt, en de leerlingen zullen geïni tieerd worden in de practijk der uit- bating'van de verschillende vakken der kleinveekweek. Bezoeken aan neerhofdierententoonstellingen en kwekerijen zullen ingericht worden Een bekwaamheidsgetuigschrift za! afgeleverd worden aan hen die slagen in 't examen dat op 't einde van de cursus zal plaats hebben. De belangstellenden kunnen zich van nu af laten inschrijven op het SecretariaatBruylantsstraat, 18, te Brussel 4, of in de school zelf op de openingsdag. Op 13, 14, 15, 16 en 24 Septem ber grijpen te Brussel, Leuven en Aarlen de zgz. Internationale Lande lijke Dagen plaats ingericht door de Nationale Commissie voor Verfraai ing van het Landelijk Leven en de Nationale Maatschappij voor de Geine Landeigendom. In de folder ter dezer gelegenheid uitgegeven le zen we volgende zin (onze lezers ge- ieven te noteren dat het taaltje niet van ons is) De uittocht uit het platteland zal slechts ingedijkt worden wanneer door maatregelen van morele en materiële orde, het leven op het platteland waard is geleefd te wor den. Hoe schamel uitgedrukt, toch kunnen we ons totaal aansluiten bij deze gedachte en geven daarenboven grif toe dat ze uitgaat van zeer edele gevoelens. Dit is echter niet voldoende, zelfs als men bij deze gevoelens nog even goede bedoelingen toevoegt. De vroede heren die tegelijkertijd met deze internationale dagen ook de 35e verjaring vieren van de Nat. Com missie voor Verfraaiing van het Lan delijk Leven zouden zich toch eens ernstig moeten afvragen wat ze in deze verlopen vijf en dertig jaren be reikt hebben, of beter nog wat onze land- en tuinbouwers van de werking dezer commissie met de lange naam aan de lijve hebben ondervonden. Maakt eventjes een ernstig inven taris op, mijne heren. We weten het. U zult ons tentoon stellingen, vergaderingen, reisjes, banketten en dgl. voorschotelen maar wat hadden ONZE mensen aan dit alles Het zij verre van ons aan persoon, lijkheden te doen maar we moeten zeggen dat vele dezer heren het ver tikken, al wonen zewolop tussen on ze vlaamse mensen, de taal dezer mensen te spreken... laat staan offici ëel te gebruiken We halen dit voorbeeld tussen velen aan niet om eens te meer taal wantoestanden te vermelden... maar om er bijzonder op te wijzen dat al te veel heren dezer commissie nooit en nimmer ernstig kontakt hadden met onze mensen van te lande dat ze leven in een kunstmatige atmos feer, ver van dezen waarvoor ze se dert 35 jaren zogezegd op de bres staan ze sluiten zich op in een ivo ren toren... en menen zeer oprecht dat de jaarlijkse akademische vergade ring, het deelnemen aan tentoonstel lingen en andere lapmiddeltjes vol doende zijn om de toestanden op het platteland op te lossen Mijne Heren, voelt U zelf niet dat uwe werking, goed bedoeld maar nooit aangepast en nog minder de gelijk uitgewrocht praktisch NIETS uithaalt. Waar is de tijd dat U zeer terecht sprak en schreef over TERUG TOT HET LAND Thans bent U helemaal in het defen sief gedrongen en moet U zich tevre den stellen met onze mensen op de buiten te houden Waart U niet zo afgezonderd van ons buitenvolk U zoudt zelf aanvoe len dat uwe jarenlange werking we geven het volgaarne toe dat ze immer goed bedoeld was op een jammer lijk failliet is uitgelopen. Indien onze dorpen nog niet meer ontvolkt zijn dan is uwe professorale werking daar totaal vreemd aan maar lebben we dit enkel te danken aan de traditionele trouw onzer bevolking aan bodem en dorp. Deze trouw blijft echter niet duren... ook onze buitenmensen hebben ogen en oren. Wordt nu niet boos omdat we cordaat en vlakaf de waarheid schrij ven. We kennen velen onder U, we waarderen hun bedoelingen... en we lebben ook de zekerheid dat ze na de onvermijdelijke eerste schok zelf zul- en toegeven dat we gelijk hebben... en dat het moet veranderen. Dit is naakte werkelijkheid. De werkelijke toestanden op onze luitengemeenten, het leven onzer and- en tuinbouwers zijn TE hard opdat we niet elke kans zouden grij pen om ze daadwerkelijk te verbe teren. Het vergt niet zoveel moeite, mijne heren, om deze werkelijkheid duidelijk voor uw ogen te zien. Zui ver landelijke gemeenten in de on middellijke omgeving van vele onzer belangrijke steden zijn en blijven ver waarloosd op elk gebied. Als uw gro te en mooie auto 's het U veroorlo ven verlaat dan even de rijkswegen en reeds op vele provinciale banen zult U zonder meer de juistheid onzer kritiek beleven. U zult er misschien reeds tegen opzien ook onze gemeen telijke wegen te berijden Wat moet dit dan betekenen voor de inwoners ter plaatse Alleenlijk het wegenkompleks is veelal in een toestand van totale verwaarlozing, zelfs van onbruikbaarheid Maar onze mensen uit onze dorpen moeten het hiermede stellen Hoe vaak gebeurt het niet dat stuk jes en brokjes weg op een duizendtal meter gebetonneerd zijn... om dan plotseling te eindigen op een onbruik bare baan, ja zelfs op drassige poelen. Modderpoelen vindt men bij de vleet op onze buiten. Sedert 35 jaren zijn er misschien nog geen 5 °/o ver dwenen. Stelt U dan het leven voor van de boer en zijn gezin in zulke omgeving. Het betekent voor hen niet alleenlijk een bestendige oorzaak van onge makken maar tevens ook geldverlies, bedrijfsmoeilijkheden, bestendiging van ongezonde haarden, enz... We gewagen nog niet eens van de veldwegen welke voor al onze boeren een levensnoodzakelijkheid zijn. Hier heersen toestanden welke men zon der overdrijving als hemeltergend mag betitelen. Zie vervolg 3e bladzijde le kolom. Opgedragen aan de inrichters der internationale Landelijke Dagen en de Nationale Commissie voor de Verfraaiing van het Landelijk Leven.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 2