De diensten van het Ministerie van Landbouw DE ZUIVELDIENST, en de BELANGEN ONZER BOEREN ten bate van onze land- en tuinbouwers* AALST 23 SEPTEMBER 1950. Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1425 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. o.\A osJol* 1 LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de RlDclü ctU-dt Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. ii. De Rijkstuinbouwconsulenten. In onze vorige bijdrage hebben wij onze lezers uitvoerig ingelicht over de opdrachten en de werking der Rijkslandbouwkundigen. Ter bevordering van onze tuin bouw, een uiterst belangrijken sector van de landbouw, werd de Dienst der Rijkstuinbouwconsulenten inge richt bij Koninklijk Besluit van 9 November 1909. De opdracht de zer ambtenaren vertoont veel gelij kenis met deze der Rijkslandbouw kundigen met dit verschil dat zij bij zonder is afgestemd op de belangen van de tuinbouw. Aldus helpen de Rijkstuinbouwconsulenten onze tuin ders door raadgevingen, voordrach ten, proefvelden en alle andere voor lichtingsmiddelen, om de opbrengst van hun bedrijf te verhogen en de afzet hunner producten te bevorde ren. Al de diensten worden door hen kosteloos verstrekt. De Rijkstuinbouwconsulenten heb ben als voornaamste taak 1) de tuinbouwwetenschap te ver spreiden, inzonderheid door monde linge of schriftelijke raadgevingen, voordrachten, proefvelden, publica ties, enz. 2) aan de tuinders de voordelen van de beroepsvereniging bekend te maken, en aan de personen die het vragen bepaalde gegevens te ver strekken nopens de inrichting en de werking der tuinbouwverenigingen. Wat de raadplegingen betreft, houden de Rijkstuinbouwconsulenten zich ter beschikking van de tuinders of van andere belanghebbenden hun ner omschrijving, om hun raad of in lichtingen te verschaffen betreffende hun teelten, of nopens aangelegen heden welke bijzonder in hun be voegdheid vallen. Deze raadgevin gen geschieden mondeling of schrif telijk. Zij mogen op aanvraag der be langhebbenden zich ter plaatse bege ven om de bedrijven en teelten der aanvragers van inlichtingen te be zoeken. Wanneer het onderwerp der raadpleging geen voldoende belang oplevert, nodigen zij de belangheb benden uit op hun zitdagen, ofwel verstrekken zij hun schriftelijk de gevraagde inlichtingen. Ter bevordering van de tuinbouw wetenschap richten zij elk jaar in hun omschrijving een zeker aantal open bare en kosteloze voordrachten in met het doel a) de tuinders op de hoogte te brengen van de tuinbouwtechniek b) de voortbrengst te verhogen en te verbeteren (toepassing van nieuwe teeltwijzen, doelmatiger gebruik van meststoffen, enz.), alsook om de afzet van hun producten te vergemakkelij ken (sortering en verpakking van fruit en groenten, standaardisatie, enz); c) de middelen aan te wijzen ter voorkoming of bestrijding der schade veroorzaakt door insekten en ziekten. De voordrachten waarvan hoger sprake worden ingericht met gebeur lijke medewerking der gemeenteover heden en der tuinbouwverenigingen. Benevens de voordrachten richt het Ministerie van Landbouw elk jaar cursussen in, o.m. over het sleu- nen en besproeien. Deze laatste cursussen bestaan uit theoretische lessen en practische oe feningen in de boomgaarden en aan plantingen van verschillende ouder dom gedurende dewelke de leerlingen beurtelings aan het werk worden ge zet. De duur dezer cursussen is hoog stens 6 dagen, met een minimum van 5 uren lessen en oefeningen per dag. In dezelfde zin mogen cursussen ingericht worden over het sorteren en het verpakken van fruit, over de teelt van zaaddragers, en over elk ander onderwerp van actueel belang. De proefvelden of oriëntatievelden ingericht op de kosten of met de steun van de Staat zijn geplaatst on der het bestuur van de Rijkstuinbouw consulenten. Ziehier de opgave van de naam en verblijfplaats alsook de omschrijving van enkele Rijkstuinbouwconsulenten die het meeste belang bieden voor onze leden A) Provincie Oost- Vlaanderen. Mr Frans Peeters, Dr de Reuse- straat, 40, St Amandsberg, Gent. Telefoon t 531 62. ZITDAGEN te Aalst de derde Zaterdag der maand van 10 tot 11 u. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) Onder de titel Een Vlaamse Zuiveldienst verscheen in De Koornbloem een zeer interessante bijdrage waarschijnlijk voortkomend van een flink en scherpzinnig lezer. Het weze iemand die nooit in de Zuiveldienst stond maar hem steeds van kort bij heeft gevolgd, toegelaten op een paar punten terug te komen en dit hoofdzakelijk in het belang on zer boeren zelf. We lezen o.m. in bedoeld artikel dat de Minister van Landbouw des tijds, ongeveer het volgende geschre ven heeft Het spijt mij U te moeten mede- delen dat het noch aan mij, noch aan het ondergeschikt personeel van mijn dienst, toegelaten is, enige controle uit te voeren in de zuivel- fabrieken. Vanaf 1 Januari 1948 heb ik opdracht gekregen alle agenten uit de melkerijen terug te trekken zodat er sedert die da tum, en naar mijn mening geen enkel organisme meer bestaatwelke de belangen der veehouders ten opzichte van de zuivelfabrieken, te verdedigen heeft Wat het eerste gedeelte van deze passus betreft is hij misschien wel wat te algemeen en te absoluut, daar blijft nog immer een technische con trole bijzonder onder oogpunt van hygiëne welke door de wetgeving verplichtend werd gemaakt. Veel belangrijker is dan ook het laatste gedeelte van dit uittreksel waar de lezer zich beklaagt over het feit dat de belangen der veehouders niet verdedigd zijn. Dat is nu eenmaal een typisch staaltje van onze moderne geestes- gesteltenis. Men vervloekt gedurig de Staat om zijn driest inmengen op velerlei gebied... maar bij de eerste kans, waar het eigen beroepsbelan- gen betreft, roept men te pas en te onpas de hulp in van vadertje Staat. Wie zou trouwens de veehouders beter kunnen verdedigen dan zij zelf We behoeven geen voorbeelden in de vreemde te zoeken. Wat doen onze suikerbietplanters tegenover de suikerfabrieken Stellen ze niet hun eigen afgevaardigden aan, om, bijna gedurig, het wegen der bieten bij te wonen Controle uit te oefenen op de ontleding, enz... Waarom zouden onze melkveehou ders dit voorbeeld niet ten nutte ma ken Waarom zouden ze hun eigen afgevaardigden niet kunnen aanstel len en bezoldigen Dan zullen ze ten minste zeker zijn ter trouw bediend te worden en zullen ze ook al het PRAKTISCH en GELDELIJK voordeel uit zulk toezicht halen, Om deze kleine maar gezonde hervorming door te voeren met zeer verstrekkende gevolgen en buitenge woon grote voordelen voor onze melkveehouders zal het, theoretisch, voldoende zijn dat betrokkenen prak tisch, ruim en doortastend denken en handelen. Daarnaast behoeft er na tuurlijk een flinke en echte solidariteit te bestaan tussen de melkveehouders van betrekkelijk grote sektoren. Het zou er op aan komen dat de melkveehouders van een provincie of een gedeelte hiervan zelf een af gevaardigde aanstellen welke als taak zou hebben de nodige controle in de zuivelfabrieken uit te oefenen, de be langen der veehouders op elk gebied te behartigen. Deze taak moet zeer breed opge vat worden maar ook 100% ernstig en onafhankelijk uitgevoerd worden. Een recent verleden heeft afdoende bewezen dat een zg. afgevaardigde (of hiervoor pastte beter het woord controleur) per melkerij kinderspel is. We willen nu, ten gerieve onzer lezers, die de zaak aan het hart ligt en ze wensen door te drijven nog en kele aanduidingen geven nopens ar- beidprestaties van deze afgevaardig den alsmede nopens de eisen welke we hen persoonlijk zouden moeten stellen. Arbeid Het is niet noodzakelijk dat deze bediening alle dagen en alle uren van betrokkenen vergt. Dege lijke elementen zullen flink en door tastend werk kunnen verrichten op 2a 3 dagen per week. De controle moet zich uitstrekken over verschil lende melkerijen, minstens 5 en Jdes- gevallend nog meer.fSI De boeren van de betrokken sektor zouden zelf een comité aanstellen dat minstens om de maand vergaderden de verslagen van de afgevaardigde bespreekt, maatregelen treft wenken en richtlijnen geeft, klachten over maakt, enz... Persoonlijke eisen De betrokken afgevaardigde mag rechtstreeks, noch door familiebanden, geldelijke belan gen hebben in één van de melkerijen welk hij moet bezoeken. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER j

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1