De diensten van het Ministerie van Landbouw Onze administratieve indelingen Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers ten bate van onze land- en tuinbouwers» dienen beter aangepast aan noden en belangen onzer landelijke bevolking. AALST 30 SEPTEMBER 1950. Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1426 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor bun bijdragen. ui. In onze twee vorige bijdragen heb ben wij onze lezers uitvoerige inlich tingen verschaft betreffende de op drachten en werking van de Rijks landbouwkundigen en de Rijkstuin- bouwconsulenten. met wie zij het meest rechtstreeks in betrekking zijn. Thans zullen wij handelen over de taak van de ambtenaren die voor op dracht hebben de veeteelt en het zui velbedrijf, die van zulk overwegend belang zijn voor onze Vlaamse land bouw, te bevorderen. De Rijksveeteeltconsulenten. Deze hebben als opdracht 1) de methodes te verspreiden om de veeteelt winstgevender te maken, meer bijzonder tot stelselmatige ver betering der rassen door het toepas sen der jongste wetenschappelijke ge gevens het vaststellen der economi sche opbrengst der dierenhet inrich ten en de regelmatige werking der verenigingen strekkende tot de ver betering en de economische uitbating van het vee 2) zorgvuldig de bijzondere voor. waarden te bestuderen tot doelmatige benuttiging van het vee in hun pro vincie en de aldus verworven kennis aan te wenden ten voordele der vee houders, wier belangen hun zijn toe vertrouwd 3) alle onderzoeken, proefnemin gen en opsporingen te doen, waarme de zij worden gelast door het Hoofd bestuur van het Ministerie van Land bouw toezicht uit te oefenen over de werking der veeteeltverenigingen ge steund door de Regering 4) bezoeken af te leggen in kweke rijen, prijskampen in te richten, ver gaderingen van veekweeksyndicaten te beleggen en voordrachten te orga niseren ten bate van de veeteelt. Ziehier de naam en het adres van de Rijksveeteeltconsulenten die het meest belang bieden voor onze leden, alsook hun omschrijving Oost- Vlaanderen Butaye R., Land van Waaslaan, 52, St Amandsberg Van Spaendonck L., Voordries, Oosterzele. Kleinveeteeltconsulent voor Oost en West-Vlaanderen M. Michels, Kortrijkse steenw,, 9, Petegem-Oudenaarde. Brabant Derwa M., Ruelensvest, 119, Heverlee-bij-Leuven. De Zuivelinspecteurs. Deze hebben als bevoegdheden de melkcontrole bij de voortbrengers, bezoeken aan de uitbatingen, het bij wonen van de vergaderingen van de veekweeksyndicaten, van de beroeps verenigingen enz. Oost-Vlaanderen Pauwels M., Felix Bernardplaats 45, Wetteren j Vlaams Brabant Vinck P., Grote Baan, Herdersem. De Zuivelconsulenten. Deze hebben als opdracht de met hodes te verspreiden tot verbetering van de melkvoortbrengst en van al lerhande zuivelproducten, inzonder heid van boter, kaas en andere melk producten de doelmatige voorwaar den tot vervaardiging van voormelde producten met zorg te bestuderen en de aldus verworven kennis aan te wenden ten voordele van de fabri kanten van zuivelproducten wier be langen zij moeten behartigen de speciale opzoekingen en proef nemingen te doen betreffende de ver betering van de melk en van de zui velproducten en onderzoeken uit te voeren in opdracht van het Bestuur. De zuivelconsulenten hebben be voegdheid voor alle aangelegenheden waar de toepassing van de kennis door hen verworven mogelijkheden kan bieden tot vervolmaking van de aangewende voortbrengstmethodes. Met het oog op de uitvoering der opdrachten hierboven beschreven, brengen zij bezoeken aan zuivelfa brieken, verrichten boteronderzoeken, wonen de vergaderingen bij der syn dicaten, leggen bezoeken af aan de zuivelcoöperatieven, enz. Antwerpen, Limburg en Vlaams Brabant Camerlinck M., Minckelerstraat, 51, Leuven Oost- en West-Vlaanderen Remon M., Patijntjesstraat, 61, Gent. 'Zie vermig 3' bladzijde 1' kolom.) Wat zijn administratieve indelingen Als we ze even opsommen zal het alles U klaarder worden, het gaat om gemeenten, kantons, arrondisse menten, provinciën. Indien elkeen niet steeds de juiste rol van elk dezer instanties kent dan zijn we toch vaak genoeg met hen in betrekking geweeest om hun belang rijkheid in ons leven, ook in ons be drijfsleven te beseffen. Tevens is het opmerkenswaardig dat gemeenten met uitsluitend of overheersend landelijk karakter totaal op dezelfde wijze beheerd worden als industriële centra. De huidige versnippering heeft voor de landelijke gemeenten het groot nadeel dat ze steeds tientallen jaren achteruit zijn en blijven voor elke gezond-technische vooruitgang, dat het sociaal en cultureel leven al daar niet kan vergeleken worden met dit van de steden en evenmin met dit van nijverheidsgemeenten. In feite zijn de landelijke gemeenten groten deels onmachtig of worden behandeld als assepoetster. Tegenwoordige toestand. De al te grote versnippering van gemeenten is hiervan wel een der be langrijkste oorzaken. Inderdaad telt België zo maar eventjes 2.669 GEMEENTEN waar van 420 behoren tot de grote agglo meraties of tot industriële centra. In deze 420 gemeenten wonen 6 millioen personen. De andere 2 1/2 millioen mensen zijn verspreid over de over blijvende 2.250 half-industriële en landbouwgemeenten. Hieruit mogen we afleiden dat de plattelandsgemeen ten gemiddeld een bevolking hebben van 1.100 inwoners. Deze kleine gemeenten nu bezitten juist dezelfde verantwoordelijkheden en hebben dezelfde bevoegdheden als grote steden zoals Brussel, Antwer pen, Gent, Luik. Zij zijn zelfstandig en regelen alles wat niet door de wet aan provincie of staat werd toever trouwd. Hoe kan nu een gemeente van 1100 inwoners of neemt zelfs drie a viermaal zoveel ernstig instaan voor drinkwaterbedeling voor dorpsaanleg en bestrating voor sociale diensten voor 'n degelijk landbouwonder wijs voor goedkope electriciteitsbede- ling enz... enz... Het wordt nog erger als we even de grenzen onzer gemeenten nagaan. Ze berusten misschien wel op histo rische gronden... maar zijn alles, be halve doelmatig. Bekijkt aandachtig een kaart welke deze grenzen aan geeft. Dan treft U gemeenten aan waarvan het centrum alles behalve centraal ligt en veeleer het centrum zou kunnen zijn van een naastliggen de gemeente. Andere gemeenten strekken zich uit als een lintworm ze hebben de lengte van enkele kilome ters en zijn amper 2a 3 kilometers breed. In sommige provinciën zoals Namen en Luxemburg treft men zelfs een flink aantal gemeenten waarvan het grondgebied verdeeld is over twee zelfs drie totaal afgescheiden gebie den welke zich tussen andere gemeen ten bevinden. In Henegouwen treft men een gemeente aan welke midden in gemeenten ligt van het arrondis sement Ath, maar tot het arrondis sement Zinnik behoort. Een gelijk aardig verschijnsel doet zich voor in Limburg. Stel U nu maar even voor wat het voor de inwoners dezer gemeenten betekent vaak naar het gemeentehuis te moeten gaan. Met KANTONS is het niet beter gesteld. Daar heeft men tevens nog, zoals bij de arrondissementen, het on derscheid tussen rechterlijke en ad ministratieve kantons. Als we U er op wijzen dat de ge meente Erembodegem tot het kanton Herzele behoort dan geven we U meteen een typisch voorbeeld dezer onzinnige indelingen. Inzake ARRONDISSEMENTEN ware het wenselijk dat administratie ve en rechterlijke arrondissementen steeds één en hetzelfde gebied zou den omvatten. Dit is trouwens het geval in de provinciën Brabant, Ant werpen en Luik. Er was misschien een tijd, honderd vijftig jaar geleden, 'dat de huidige indelingen opperbest]waren. We ge ven het grif toe. Doch zoals steeds (Zie vervolg 2bladzijde 1' kolom). oornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1