De diensten van het Ministerie van Landbouw Het Legeren der Graangewassen I Arbeid adelt Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers ten bate van onze land' en tuinbouwers* AALST 7 OCTOBER 1950 Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1427 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. IV. In onze drie vorige nummers heb ben wij achtereenvolgens gehandelc over de opdrachten en werking van de Rijkslandbouwkundigen, de Rijks tuinbouwconsulenten, de Rijksvee- teeltconsulenten, de Zuivelconsulen- ten, de Veeartsenijkundige Inspec teurs en de Consulenten van de Lan delijke Genie. In deze bijdrage zullen wij onze lezers enkele inlichtingen verstrekken betreffende de bevoegd heid en werking van enkele andere diensten die hetzij rechtstreeks, hetzi onrechtstreeks afhankelijk zijn van het Departement van Landbouw en aanzienlijk nut bieden voor onze land en tuinbouw. De Landelijke Waterdienst. Deze dienst heeft als bevoegdheid De politie van de niet bevaarbare waterlopen, verbeteringswerken aan waterwegen, het onderzoek van de ontwerpen voor toelagen en van ont eigeningen, de inrichting en het on derhoud van wateringen, het onder zoek en de goedkeuring van verbete- ringsontwerpen voor vochtige en moerasgronden, plannen voor uitba tingswegen en voor ruilverkaveling der percelen. De ambtenaren van de Landelijke Waterdienst kunnen ge raadpleegd worden voor alle zaken die verband houden met het stichten van wateringendroogleggen, be vloeien en draineren. Hierna volgt de opgave en de om schrijving der ambtenaren van de Landelijke Waterdienst die bijzonder belang bieden voor onze leden Oost- en West- Vlaanderen M. De Groote E. a. Conducteur, Voskenslaan, 282, Gent, tel. 591.31 Vlaams gedeelte van Brabant M. Dauchy, Conducteur, Vesa- liusstraat, 51, Leuven, telef. 220.50 Antwerpen M. Van Weyenberg P., Hoofd ingenieur-Directeur, Britse Lei, 48, Antwerpen, telef. 32.53.10. De Nationale Dienst voor de Afzet van Land- Tuinbouw producten. Opgericht als openbare instelling in December 1938 uit de Afzetvere- niging welke een private organisatie was onstaan in 1934, heeft deze Dienst nis doel de afzet onzer land- en tuin bouwproducten op de binnenlandse en vooral buitenlandse markt te be vorderen door een streng toezicht op de kwaliteit en de verpakking der uit gevoerde producten. Ten dien einde worden op zijn voorstel door het Mi nisterie van Landbouw voorschriften uitgevaardigd betreffende de hoeda nigheid der uitgevoerde producten en de aard hunner verpakking (standaar disatie teneinde te komen tot een be paalde uniformiteit in de verpakking der goederen aangepast aan hunne aard, het vervoer en de landen van bestemming). Door zijn tussenkomst en in over leg met het Departement van Land bouw en de belanghebbende beroeps groeperingen die zitting hebben in daartoe opgerichte consultatieve com missies, werden de verpakking en de kwaliteit bij de uitvoer reeds officieel geregeld voor meerdere producten zoals witloof, bloemkool, druiven, kropsla, eieren, kersen, tomaten, pruimen, perziken, appelen en peren De hoofdzetel van de Dienst is ge vestigd Willebroekkaai, Brussel. Hij oefent een nuttige werking uit om de goede naam onzer producten in het buitenland te vrijwaren en aldus hun afzet te bevorderen. De Nationale Zuiveldienst. Opgericht als publieke staatsin stelling door de wet en het konink lijk besluit van 15 Januari 1938, heeft deze Dienst als taak, binnen de gren zen bepaald door het Ministerie van Landbouw, dit Departement bij te staan bij de verbeteringen die nage streefd worden in de zuivelproductie alsook in de afzet en de verdeling der melk- en zuivelproducten. Met het oog op de uitvoering de zer opdracht kan de Nationale Zui veldienst gelast worden met 1) te waken over de toepassing van de reglementering betreffende deze producten 2) de controle uit te voeren op deze producten 3) merken en certificaten af te le veren die eigen zijn aan deze controle 4) premies of toelagen toe te ken nen 5) de propaganda te organiseren en het zuivelonderwijs aan te moedi gen 'Zie vervolg 4* bladzijde 1kolom). Door de landbouwers wordt het legeren van het graan eensdeels toe geschreven aan de weersomstandig heden en anderdeels aan te rijk ge voede bodem (vooral door te veel toedienen van stikstof). Gedurende de laatste 15 jaar heeft men in Engeland het vraagstuk van het legeren grondig onderzocht. Op 500 velden over een oppervlakte van 2.940 ha werd de oorzaak van het legeren opgespoord. Ziehier de uit slag per Wat de keuze van de variëteit fee- treft bleek duidelijk dat de landbou wers hieraan onvoldoende aandacht hadden besteed. De keus van vroeg- rijpende rassen met kort en stevig stro zou in de meeste gevallen het le geren hebben voorkomen. Te hoge vruchtbaarheid van de grond ontstond meestal waar de land bouwers onvoldoende aan teeltafwis seling hadden gedaan. Wanneer steeds dezelfde gewassen op dezelfde grond worden geteeld zullen steeds dezelfde voedende bestanddelen wor den opgenomen en ook dezelfde in de grond achterblijven. De reden van het legeren is dus niet zozeer de hoge vruchtbaarheid maar wel het in wan verhouding aanwezig zijn van de voe dende bestanddelen. En het is een bekend feit dat de onevenwichtigheid in de voeding ook een onevenwich tigheid in de groei meebrengt. Op het gebied van de bemesting werd in 20 gevallen een gebrek aan fosfaat vastgesteld, wat een arm wor telgestel der graangewassen voor ge volg had. Alhoewel nog onvoldoende gegevens bestaan in verband met de functie van potas, stond het toch vast dat in overige gevallen van legeren een gebrek aan dit element de oor zaak was. In de meeste gevallen van legeren door overmatig stikstofge- bruik bleek de periode van toedie ning doorslaggevend. Op einde Maart, begin April uitgestrooid, ver oorzaakte de stikstof een te felle groei van de stengels (en ook verzwakking), terwijl een latere toediening (half Mei en zelfs later) meer het rendement van het graan zou te goede zijn ge komen, zonder daarbij de stengel «te beïnvloeden. Door de moderne techniek van het uitstrooien der meststoffen en de steeds meer algemeen wordende zaadontsmetting, kunnen 15-20 °/0 minder zaaigraan worden gebruikt. Te dicht zaaien heeft steeds voor ge volg een gebrek aan lucht en licht, en zwakkere wortel vorming, enz. Te dicht zaaien, een onregelmatige zaai- diepte en een slechte drainering zijn fouten die kost wat kost moeten ver meden worden. Wij weten niet of deze in Enge land genomen proeven een beeld ge ven van de toestand hier te lande. Wat wij uit eigen ervaring reeds dikwijls hebben opgemerkt, zij het dan niet proefondervindelijk, dat te dicht staan van het gewas dikwijls de oorzaak is van legeren. - Het is eigen aardig, dat op de meeste akkers het graan aan de boorden recht blijft staan terwijl het in 't midden gele gerd is. Dat is wel een bewijs van de weldoende invloed van het licht. De bewering dat een overdadige stikstofbemesting ook een veel voor komende oorzaak van legeren is, is maar betrekkelijk juist. Wij kennen zeer weinig boeren die te veel aan stikstof geven. Wel integendeel. De fout zit echter in het toedienen van stikstof zonder bijvoeging van de an dere even nodige voedende bestand delen potas en fosfaten. Het is dus niet het overtollig gebruik van stik stof, dat ons parten speelt, maar veel eer het gebrek aan de andere elemen ten. Dus nogmaals een onevenwich tigheid. Het vraagstuk van het legeren is van groot economisch belang, niet alleen voor wat de opbrengst aan gaat, maar ook voor wat de arbeid aangaat. Nu men steeds meer gebruik begint te maken van pikmachines is het een eerste eis niet gelegerd graan. Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 8 October, tussen 10 en 12 uur, in het lokaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn vol- edig kosteloos voor onze leden. ïifit 5 De Koornbloem STICHTER EN BESTUURDER Storm, vloed en wind 21 Hoge vruchtbaarheid van de grond 7 Niet geschikte variëteit (zwak of lang stro) 31 Overdreven stikstofbemesting 4 Ziekte (bijzonder voetziekte) 5 Gebrek aan potas of fosfaat 6 Teeltgebreken 7 Te dichte bezaaiing 7 Gebrek aan voorzorgen in strenge winter 9 Twijfelachtige gevallen 3 ;'K

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1