De diensten van het Ministerie van Landbouw Gezonde Prijzenpolitiek Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers ten bate van onze land' en tuinbouwers* Geen voorrechten, maar recht* AALST 21 OCTOBER 1950 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Verschijnt iedere Zaterdag 29ste JAARGANG Nr 1429 LANDBOUWWEEKBLAD Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. O. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. (Vide en laatste bijdrage) In onze vijf vorige bijdragen heb ben wij achtereenvolgens de opdracht en werking toegelicht van de Rijks landbouwkundigen, de Rijkstuin bouwconsulenten, de Rijksveeteelt- consulenten, de Zuivelconsulenten, de Veeartsenijkundige Inspecteurs, de Consulenten van de Landelijke Genie, de Landelijke Waterdienst, de Natio nale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten, de Nationale Zuiveldienst, het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet en de Natio nale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom. Om deze reeks bijdragen te sluiten blijft er ons een beknopte uiteenzet ting te geven van de opdracht en werking van De Algemene Keuringsdienst van Zaaizaden en Pootgoed voor Land- en Tuinbouw (A.K.D.) Elke klaar ziende landbouwer is overtuigd van het overwegend belang van uitgelezen zaaizaden en pootgoed voor de verhoging der voortbrengst zowel op gebied der hoeveelheid, als op dit der kwaliteit. Het doel en de opdracht van de A.K.D. is nu juist de voortbrengst en het gebruik van zaaizaden en poot goed van goede hoedanigheid te be vorderen door aan de koper waar borgen te geven nopens de herkomst, de soortechtheid, de soort- en ras zuiverheid en de gezondheid der za den en van het plantgoed. Wat de werking van de A.K.D. betreft kan inzonderheid de aandacht worden gevestigd op de selectie der tarwesoorten die het best aangepast zijn aan onze verschillende gronden. De Rassenlijst van de A.K.D. wordt regelmatig bijgehouden aan de hand van jaarlijks over heel het land inge richte proeven. Zij handelt over acht groepen nl. graangewassen, peul vruchten, aardappelen, wortelgewas sen, vezelgewassen, oliezaden, groen- voedergewassen en verscheidene ge wassen. ring heeft zowel plaats te velde als gedurende de latere bewerkingen. Eens gekeurd en goed bevonden, worden de gekeurde producten van certificaat en etiket voorzien en aldus is het voor de koper duidelijk dat de waar officieel in orde werd bevonden. Hoe geschieden de keuringen Ziehier in grote trekken de gang van zaken bij de keuringen De verbouwer schrijft rechtstreeks of door tussenkomst van de hande laar-bereider met wie hij een contract heeft, een of meerdere percelen in voor de keuring. De bestuurlijke diensten van de A.K.D. noteren deze inschrijvingen, rangschikken ze en maken er lijsten van op. Op het geschikte ogenblik wordt de teelt te velde bezocht door een keurmeester (veldkeuring). De veldkeuring bestaat uit een of meer bezoeken en de rangschikking aan de hand van deze keuring is voorlo pig. Na de veldkeuring volgt voor de zaaizaden de keuring na het dorsen en de keuring bij het triëren. Het is gedurende de laatste keuring dat de definitieve rangschikking plaats heeft. Voor de aardappelen volgt op de veldkeuring de keuring bij de loof- vernietiging, de keuring bij het rooi en en de partijkeuring waarbij het pootgoed definitief gerangschikt wordt. Ook voor de boomkwekerijge wassen werd onlangs een begin ge maakt met de keuring van fruitge wassen en populieren, zulks in hoofd zaak op aanvraag van de kwekers zelf wier zaken achteruitgaan inge volge de mededinging van het buiten and waar een keuringsdienst bestaat. Indien de grote meerderheid van de boomkwekers aansluit, zal de A.K.D. in samenwerking met de cwekers, binnen afzienbare tijd het volgende kunnen bereiken 1) onze boomkwekers zullen in een evenwaardige toestand met de bui tenlandse concurrenten kunnen wed- Buiten het opstellen van de Rassen lijst heeft de A.K.D. nog een bijzon dere taak die het grootste deel van zijn werkzaamheden uitmaakt, nl. het keuren van het zaai- en pootgoed vermeld in de Rassenlijst. Deze keu- De gebeurtenissen der laatste we ken hebben weer eens te meer bewe zen hoe gevoelig de prijzen van bepaalde produkten zijn aan vraag en aanbod, zelfs aan kunstmatig aange kweekte schaarste... en nog meer aan de onbesuisdheid der massa. Voorde landbouwprodukten komt daar echter nog bij dat ze meer dan welke anderen ook gevoelig zijn aan vreemde mededinging. Konkurrentie, zolang ze eerlijk en gezond blijft, is op zich zeiven volstrekt geen kwaad. We zouden zelfs schrijven dat de mededinging de motor is van het pri vaat initiatief en van de voortbrengst- kracht. Zonder konkurrentie heeft elk bedrijf, of het nu om nijverheid oi: landbouw gaat, neiging op zijn lau weren te rusten, niet aan vooruitgang te denken. ijveren 2) onze fruitvariëteiten zullen ho mogeen worden. Na enkele jaren zal aan de vraag naar standaardvariëtei ten op de gepaste typen kunnen vol- aan^worden j Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). Langs een andere zijde echter kan de concurrentie ook dodend werken wanneer een der partijen haar tce- vlucht neemt tot kunstmatige midde- en om de prijzen beneden het normale te houden. Zulks beleven we thans voor de landbouwprodukten in verschillende vreemde landen zodat het de elemen taire plicht is der regering onze land bouwers op afdoende wijze te be schermen. Op dezelfde nagel kloppen Ongelukkiglijk is het nog steeds de Minister van Ekonomische Zaken die de prijzenpolitiek der landbouwpro ducten bepaalt. Over een paar maanden hebben we trouwens in De Koornbloem reeds gewezen op de onzinnige toe stand. Natuurlijk is nog steeds niets veranderd Wij geven het echter niet op... en éénmaal zal men toch moeten beken nen ook in de kringen van het Mini sterie, dat op de Nijverheidsplaats een mooi wolkenkrabber betrekt.dat onze stelling de énige juiste is. Dat deze ziekelijke tussenkomst van een ministerie, waar men niets afweet van landbouw, zeer nadelig is voor onze boeren en tevens voor de gemeenschap heeft men in de laatste weken nog kunnen ondervinden. Flaters uit de voorbije weken. De schijnbaar slechte wending van de oorlog in Korea veroorzaakte over enkele weken een prijsverhoging over gans de wereld van bepaalde grond stoffen en anderzijds de rush van een gedeelte der Belgische huisvrouwen naar alle magazijnen. Heel natuurlijk zijn de markten gestoord, ook de vleesmarkt. De prijs der runders stijgt met hoogstens 3 a4 frank per kilo levend gewicht. Einde lijk komen de varkens betrekkelijk snel tot normale prijzen zoals deze van het eerste halfjaar 1949. Maar in de kleinhandel verhogen deze prijzen heel wat meer. Voor de prijs van het varkensvlees was deze wanverhouding bij de verhoging des te abnormaler omdat men tegelijker tijd ook de vette delen in prijs zag stijgen. Onmiddellijk meldt het ministerie invoer van vlees met als uitslag de normale prijzen bij de voort brenger, dus bij de boer, verlagen de overdreven prijzen bij de kleinhan delaars echter worden hierdoor niet beïnvloed. We geven grif toe dat, gelukkig- lijk, deze invoer niet heeft plaats ge grepen. Maar dit komt volstrekt niet op het krediet van de Minister van Ekonomische Zaken die de invoer vergunningen reeds afgeleverd had. Alleenlijk het feit dat men in Neder land de uitvoer van varkensvlees ver boden had en de franse prijzen prak tisch even hoog waren als de onze hebben deze overbodige invoer belet. Ook in de sektor boter kon men een zeer, zeer lichte prijsverhoging waarnemen. Zij kwam trouwens over een met de seizoenverhoging. De richtprijs sedert een jaar door de regering vastgesteld wordt lichtjes overschreden. Men neemt weer eens zonder dralen de meest radikale maat regelen... en de prijzen dalen beneden de richtprijzen. Waar blijft de werking van het Ministerie van Ekonomische Zaken om ook thans in te grijpen en onze joeren het minimum te waarborgen waarop ze volgens de regering zelf recht op hebben Waar blijft uw aktie, mijne heren De nijveraars zijn taboe We zetten ons overzicht voort en tomen tot de tarwe. Gedurende gans de periode dat de oogst van 1949 verkocht werd bleven de prijzen in de grote maalderijen merkelijk onder dezen vastgesteld door de regering. Men had goed het Zie vervolg 2e bladzijde le kolom. oornbloem STICHTER EN BESTUURDER

De Koornbloem | 1950 | | pagina 1