Hengstenkeuringen en Prijskampen 1950 Kweek van Begonias EGYPTE en zijn Landbouw Aan de huidige prijzen Geen enkel hectare Wintergraan CZ1 Geboortebijslagen Aalst en Moorsel Oordegem* Schoonaarde* Schellebelle Grimmingen Waarbeke DE KOORNBLOEM - 21IOct. 1950 De landbouw, die sedert de oor sprong van de geschiedenis een eer ste plaats heeft bekleed in de ontwik keling van Egypte, denk maar aan de verhalen uit de Gewijde Geschiedenis, vormt ook in de huidige tijd een bre de en sterke basis voor de nationale economie van dit land. Het grootste deel van het nationaal inkomen en van de totale waarde van de uitvoer, komt inderdaad voort van de landbouw, die ten andere 80 van de bevolking werk biedt. Gedurende het ganse jaar is het weer zeer gunstig voor de planten groei wat de landbouwers daar toe laat gemiddeld anderhalve oogst per jaar op te doen. De teelt hangt na tuurlijk grotendeels af van de invloec van de Nijl. Reeds in de oude ge schiedenis hebben wij geleerd van de 7 vette en de 7 magere jaren in Egypte. Welnu, die magere en vette jaren, hangen grotendeels af van de grote stroom, waar Mozes destijds werd verborgen de Nijl. De boeren, vooral aan de beneden-Nijl hebben zich weinig om de bemesting te be kommeren, daar het aangevoerde Nijlslijk, zeer vruchtbaar is. Hoog Egypte wordt van voldoende water voorzien door een goed ingericht bewateringssysteem. Egypte gebruikt voor zijn land bouw een mengsel van oude en nieu we methodes, wat mogelijk is dank zij talrijke en goedkope werkkrachten en ook door het overheersend aanta zeer kleine hoeven. Het gebruik van landbouwmachines, vooral van de moderne, is zeer begrensd. Stikstof meststoffen worden in grote hoeveel heden ingevoerd, maar daarentegen is het land zeer rijk aan ruwe fosfa ten. Katoen is veruit de belangrijkste teelt en bij de graangewassen komen maïs en tarwe op de eerste plaats. De rijstteelt heeft de laatste jaren een grote uitbreiding genomen. Er wor den ook veel groenten gekweekt, ter wijl grote hoeveelheden ajuin worden uitgevoerd. Suikerriet heeft de op richting bewerkstelligd van een bloeiende suikerindustrie. De fruit- cultuur is niet zeer uitgebreid en be perkt zich hoofdzakelijk tot dadels en citrusvruchten. Bij de voederplanten komt de beersem (Egyptische klaver) vooraan. Het vee, dat weinig belangrijk is, bestaat grotendeels uit waterbuffels en ook uit ezels, kamelen, schapen en geiten. Vergeleken met de andere landen uit het Midden-Oosten, heeft Egypte het best georganiseerd landbouwsys teem. Het landbouwonderwijs heeft er echter nog geen uitbreiding geno men. De fellah, het type van de Egyp tische landarbeider, vertegenwoor digt 70% van de bevolking en zijn levensstandaard is van het laagste van heel de wereld. Over 't algemeen de eigenaar van een klein stukje grond, neemt hij gewoonlijk dienst bij de grote landeigenaars, die slechts 0*5 van de landeigenaars vertegen woordigen, maar toch 37 van de landbouwgrond in hun bezit hebben. Ministerie van Landbouw. Provincie Oost-Vlaanderen. Datums der Eeklo Vrijdag 17 November, te 10 uur, Grote Markt. GentMaandag 20 November, te 10 uur, Slachthuisstraat. Oudenaarde Woensdag 22 No vember, te 10 uur, Grote Markt. Geraardsbergen Vrijdag 24 No vember, te 10 uur, Statieplein. AalstDinsdag 28 November, te 10 uur. Esplanadeplein. St NiklaasDonderdag 30 Novem ber, te 10 uur, Grote Markt. Deinze (Gewestelijke Prijskamp) Zaterdag 9 December, te 10 uur, Grote Markt. 1) Inschrijving der paarden. a) Om een hengst van het Belgisch Trekras te mogen inschrijven, en voor te stellen op de keuringen en prijs kampen, moet de eigenaar lid zijn van de Beroepsvereniging van eigenaars van goedgekeurde hengsten van zijn provincie. b) De hengsten geboren in 1946 of later, moeten ingeschreven zijn in het Stud-Book. betalen U 100 kilo tarwe 200 kilos chloorpotas 40 mag dus gezaaid worden zonder potasbemesting. de Jury nopens de zo technische waar de van het voorgestelde dier kunnen misleiden. Uitgezonderd enkele linten zal geen enkele opschik toegelaten worden, zelfs niet het aanbrengen van vette oliën of klei om het haar recht te zetten. BIJ EXAMIIII c) De inschrijving der hengsten moet, ten laatste 10 dagen vóór de vastgestelde datum van keuring of prijskamp binnen zijn, op het bureel van de Rijksveeteeltconsulent, Dr R. Butaye, Land van Waaslaan52, St. Amandsberg-Gent. d) Inschrijvingsbulletins worden ter beschikking van de belanghebbenden gehouden op het bureel van de Rijks veeteeltconsulent. Een ontvangstbe wijs, alsmede een rangnummer, zal aan de kweker gezonden worden. e) Voor de paarden die voor de eerste maal aan een keuring of prijs kamp deelnemen, moet de eigenaar een certificaat van inschrijving in het Stud-Book, waarop het signalement van het paard vermeld is, bij het in schrijvingsbulletin bijvoegen. Deze certificaten worden afgeleverd door de Koninklijke Maatschappij Het Belgisch Trekpaard Koninklijke straat, 60, te Brussel. 2) Het voorstellen der paarden a) Eenzelfde hengst mag inde loop van éénzelfde jaar niet voorgesteld worden op meerdere keuringen in dezelfde streek. b) De eigenaar mag zijn hengst voorstellen op de plaats zijner keuze, op voorwaarde dat hij in de streek ïlijft waar de hengst verblijft. c) Voor deelneming aan de prijs kampen heeft de kweker de keus tus sen de twee vergadercentra die het dichtst bij zijn verblijf gelegen zijn. De gekozen plaats zal in de toekomst dienen behouden te blijven en de cweker moet er al zijn paarden voor stellen, waarmede hij wenst deel te nemen aan de prijskampen. d) Daar de Jury een uitlezingswerk verricht, moeten de paarden voorge steld worden in natuurlijken staat en zonder oversingel. Zullen uitgesloten wordende paarden die het voor werp zijn geweest van bedrieglijke praktijken alsook deze met congeni tale of accidentele misvormingen, die Een lezer uit Zemst zendt ons on derstaand schrijven Mijnheer de Bestuurder, In ons weekblad «De Koornbloem van verleden week vond ik een uit gebreid artikel over Onze Bloemen velden Zonder kritiek te willen uitoefenen, ziehier mijne opvattingen, aangaande de winning van begonia's. Hier in Zemst werden twee parkjes beplant met deze bloembollen, het ene op een perceel waar vroeger geraniums ge plant werden en waarvoor de gronc om bepaalde reden niet te diep were omgespit; het andere op een perceeltje waar vroeger zavel ingebracht was om de kinderen in te spelen en slechts bedekt was met een laag vruchtbare aarde. De uitslag was dat de bloemen veel weelderiger groeiden op het per ceel met zavel, bedekt met vruchtbare aarde. Het volgend jaar werd het eerste perceel dieper uitgegraven, za vel ingebracht en het verschil tussen de twee percelen was niet meer te be merken. Op het kasteel van Schipbeken (zandgrond) zag ik jaarlijks parken met begonia's beplant die allen uit muntend waren. Bij een bezoek in de Tuinbouw school te Vilvoorde waar de grond niet al te doordringbaar is, vond ik ook begonia's die zich minder ont wikkelden. Hetzelfde heb ik bemerkt in de die rentuin te Antwerpen, waarschijnlijk ook ondoordringbare ondergrond. Mijn inziens is het niet voldoende de begonia's in goed bereide blad- grond te planten, men moet zorgen voor enen doordringbaren onder grond. Wat aangaat de bollen van tulpen en hyacinthen, deze worden gemak kelijk door muizen opgevreten gedu rende de Winter. Daarom is het aan te raden ze in bloempotten te kweken, hetgeen de wegrukking vergemakke lijkt na de afsterving. Tot daar mijne ondervindingen. Wij menen dat deze raadgevingen van een liefhebber de woeite waard zijn om te overwegen. voor onze landbouwers. In het Staatsblad van 3-10-50, ver schijnt een Koninklijk Besluit, dat een uitbreiding voorziet van de kinderbij slag voor de niet-loontrekkende (ca tegorie waar onze boeren dus bij be horen). De tekst ervan luidt alsvolgtArt. 95 bis. De Onderlinge kassen, de onderlinge secties en de Nationale Onderlinge Kasverlenen bij de ge boorte van elk kind, dat recht ver leent op kinderbijslag krachtens het besluit van 22-12-1938 een geboorte toeslag. Deze bijslag is verschuldigd zelfs als het kind geen kinderbijslag geniet bij toepassing van Art. 94. De geboortebijslag bedraagt 1800 fr bij de eerste en 900 fr bij elk der volgende geboorten. Dit bedrag wordt verdubbeld wanneer het een nageboren kind betreft. Art. 95 ter. De bepalingen van Hoofdstuk VI van het besluit van 22-12-38 zijn, met uitzondering van art. 92 tot 95 en 118, van toepassing op de geboortebijslag. Nochtans mag de Minister in som mige gevallen waarop geen recht zou bestaan, de geboortebijslag wel toe kennen. Aanvragen om geboortebijslag be trekkelijk het lste halfjaar 1950 moe ten vóór 31 December 1950, op straffe van verval, ingediend zijn. Dit besluit heeft dus uitwerking vanaf 1 Januari 1950. De leden die zich willen voorzien in brokkenkalk, prima kwaliteit, kun nen zich laten inschrijven bij zaak voerder Schockaert Emiel, Berge- straat, Aalst. Leden die wensen in te schrijven voor landbouwkalk kunnen zich wen den tot onze zaakvoerder Casteels Jozef, Gentse Steenweg. Leden die verlangen ijzerslakken in te schrijven kunnen zich wenden tot onze zaakvoerder Govaert Frederik, Schuitepias. Leden die wense in te schrijven voor landbouwkalk kunnen zich wen den tot onze zaakvoerder Clinckspoor Achiel, Hekkergem. Inschrijving voor potas 40 bij onze zaakvoerder Seghers Ernest, kerkstraat. ggjS Inschrijving voor potas bij de zaak voerder Neuckermans Emiel, Walle- straat. (Ingezonden). spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtablatten KOKER 15 FR.

De Koornbloem | 1950 | | pagina 3